Online Sayaci 0Kayıp Parola?

Kim Online

Tosya Sozlugu


PROGRAMI İNDİR

FORUMDA SÖZLÜK

mışırık

( kompleks olaylar kümesi. karmaşa durumunu anlatan genel ifade )

Kastamonu Bibliyografyası - Mehmet Yılmaz
Anasayfa arrow Köşe Yazarları arrow Bünyamin Sönmez arrow Başarmak İstiyorum!
Başarmak İstiyorum! Yazdır E-posta
Friday, 01 June 2007

Active Image

 

 

Bünyamin Sönmez
Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır


Başarmak her insanın içinde var olan tatmin duygularının önde gelenidir. Ne iş yapıyor olursanız olun, ucunda başarmanın hazzını yaşamak istersiniz. Bir ayakkabı tamircisinin de, sanatçının da, öğrencinin de mutlaka bir başarma arzusu vardır. Tek başına başarma arzusu başarıya giden yolu açmaz. Bu arzuyu destekleyen etkenlerin de olması gerekir. İş farklılığının önemini düşünmeden başarılı olmanın destek çıtalarının neler olabileceğini gözden geçirmeye çalışalım.

Neyi istiyorum? Ne kadar istiyorum? Bu işin benim için ne gibi faydaları olacak? İstiyor muyum? gibi soruları kendimize soralım. Olumlu cevaplar silsilesi beynimizde ışık yaktığında planlamaya geçebiliriz. Yaşadığımız anın içinde, kendi sınırlarımızı iyi belirlemeli ve çerçevemizin dışına çıkacak hayallerin üzerlerine iptal çarpısı koymayı bilmeliyiz. Örneğin lise son sınıfa kadar gelmiş ve önceki yıllardaki not ortalamaları oldukça düşük olan biriysek, bu aşamadan sonra okul birinciliği çerçeveyi aşan bir hedef olacaktır. Bir insan için nihai hedef gönül verdiği işin zirvesine çıkmaktır. O zirvenin maddi ve manevi hazzını içinde duymaktır. Yukarıda belirttiğimiz çerçeve, çoğu zaman hareketlilik arz eder. Yukarı çıkıldıkça hedef çerçevede yükselme ve genişleme vardır.

Başarmak yolunda yapılacaklar için önemli olan bir nokta daha çıkıyor karşımıza; PLAN. Bir şirkette genel müdür olmak isteyen bir öğrenci için başarmak genel müdür olmak ise, bunun için mutlaka plan yapması gerekir. Planlar kısa, orta ve uzun vadeli olmalıdır. Kısa vadede, okuduğu müddetçe derslerinde başarılı olmak, orta vadede ilgili okullarını bitirmek, uzun vadede ise genel müdürlüğe giden kademelerde azimle çalışmak olacaktır. Dikkat edilirse plana göre çerçevemiz genişlemekte ve başarı hedeflerimiz de değişmektedir. Başarının anahtarlarından biri de, KARARLILIKTIR. Yolumuza çıkacak dikenler, güle ulaşmamızı engellememeli aksine gülün tadını artıran isteklendirme araçları olmalıdır. Dikenlerle dost olabilirsek, canımızı acıtmaları yolumuzu aydınlatan fenerler olacaktır. İçine düştüğümüz her kararsız durum, başarı yolunda kaybedilen, boşa harcanan zaman olacaktır. Zaman boşa harcanmaya müsait bir olgudur. Akışına bıraktığınızda beraberinde tüm olumlulukları da götürür. Kararlılık sandalına binerseniz güzelliklerin biriktiği başarı barajına ulaştırır sizi zaman. Gökteki yıldızlara ulaşamasanız da, yolunuzu tayin edebilirsiniz onlarla. Karıncaya sormuşlar: "Nereye böyle?" diye, karınca da, "Hacca gidiyorum" demiş. Gülmüşler ve "Sen daha yüz metre gitmeden ölürsün." dediklerinde ise "Varamasam da, yolunda ölürüm." diye cevap vermiş. Hedef yolunda attığınız her adım sizi ona doğru yaklaştıracak ve moral olarak kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Hedefe ulaşamasanız bile, bu uğurda kat ettiğiniz yoldaki taşlar, ağaçlar, dikenler ufkunuzda doğacak birer güneş olacaktır. Hayata bakışınızı renklendirecek ve insan olduğunuzu hissettirecektir. Dikenden gül''e bir yol olduğunu öğretecektir. Başarıda gidilecek yol hiç de kolay olmayabilir.

SABIR, zamana atılan bir düğümdür. Sabır ile, olmaz denilen şeyler oluverir. Atalarımız "sabır ile, koruk helva olur" diye imkansız şeylerin sabır mucizesiyle nasıl olabileceğini anlatmak istemişlerdir. Başarmak ise arzumuz, beklemeyi bilmeliyiz. Beklemek, bize yeni meyveler tattıracaktır. mevcuz hazların üzerine yeni hazları almamızı sağlayacaktır. Sabır, başarının diğer bir anahtarı olmakla birlikte, muhtemel olumsuzlukların da giderilmesinin başka bir yoludur. Sabır zamanın durağıdır.

Başarı yolunda süreklilik, azim, fedakârlık ve çok çalışmak gereklidir. Çalışılmadan olan işler insana pek fazla bir şey öğretmezler. Yorulmak, alın teri dökmek ve üzerine yorgunluk kahvesini içmek, keyif kahvesini yudumlamaktan her zaman iyi gelir. Çalışılmadan kazanılanların kıymeti uçup giderken, çalışılıp da biriktirilenler cömertçe harcanmazlar. Çalışan insan için israfı en zor olan şey de elbette zamandır. Her insana adil şekilde dağıtılan zaman, insanın kendisi tarafından aynı adaletle kendi hayatına bölünemiyor maalesef. Zamanı iyi kullanmak ra plan yapmak ve nerede hangi adımları atacağına karar vermekle mümkün olur. Mutlaka bir hayat planlaması yapmak başarının ön şartlarından biridir.

Ben başaracağım!!! Başarmak zorundayım diyebilmek hayata dört elle sarılmak demektir. Sarılalım hayata dört elle.
 

Görüntüleme sayısı: 5806

  Yorumlar (3)
Re: Tosya Japonya'nın Kapısını Araladı
Yazan sacittin_borekci, 20-04-2006 23:02
www.borekcilerahsap.com.tr.tc
Başarmak İstiyorum!
Yazan Misafir, 08-02-2007 18:41
 
Yazılarınızı büyük bir keyifle okudum.Tebrik eder başarılarınızın devamını dilerim.Şemsettin Liman-Yibo Satranç Öğretmeni
Yazan elif_gül, 18-04-2008 18:49
her yazınız kişisel gelişim adına çok güzel şeyler.bu da ayrı bir güzel. bize böyle bir katkı sağladığınız için teşekkürler

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen sisteme giriş yapın veya kayıt olun.

 
© 2018 Tosya.Gen.TR - Tosya'nın Sesi
tosya.gen.tr sitesi Joomla tabanlidir.
Web Tasarım