Online Sayaci 0Kayıp Parola?

Kim Online

Tosya Sozlugu


PROGRAMI İNDİR

FORUMDA SÖZLÜK

tornet

( üç tekerlekli,tahtadan yapılmış taşıt )

Kastamonu Bibliyografyası - Mehmet Yılmaz
Anasayfa arrow Köşe Yazarları arrow Bünyamin Sönmez arrow Eğitimde Şiddet ve Eğitimin Önündeki Engeller - 1
Eğitimde Şiddet ve Eğitimin Önündeki Engeller - 1 Yazdır E-posta
Wednesday, 29 November 2006

Active Image

 

 

Bünyamin Sönmez
Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır


Üniversitede Melih TOPALOĞLU adında yönetim dersi hocamız vardı. "Eğitimde, sertlik ve şiddet yoktur. Disiplin elbette vardır. Ancak, şiddet içeren bir davranış kesinlikle eğitim olarak sayılamaz. Ceza da vardır eğitimde. Şiddet içeren ve olumsuz davranışı artırıcı bir davranış değildir bu ceza. Eğitme amaçlı, olumlu bir sonuca götürücü bir davranış şeklidir. Ceza bir sigortadır ama amaç değildir." derdi. Sertlik ve şiddeti amaç edinmeyen fakat, şiddetin de sözüm ona "yeri geldiğinde" yapıldığı bir okuldan gelen bizler bu görüşlere elbette sonuna kadar katılıyorduk. Öğretmen olduktan sonra da şiddetin farklı yönlerini başta televizyon filmlerinden görmeye alıştık ve kanıksar olduk. Günlük hayatın bir tadı oldu sanki şiddet. Şiddet içeren filmlerden hoşlanıp izlediğimiz film için "güzel bir aksiyon filmi" diye övgü sözleri dizdik. Milli maçlarlarda yabancıya atılan tekme toplumca rahatlamamızı sağlar oldu. Yediğimiz her tekmeyse, toplumsal erkekliğimize atılan adice bir tekme kabul edilip ruhumuzu zedelerdi.

Peki, şu an şiddetle bu kadar iç içe olan toplumumuzun en önemli kesimini oluşturan gençlerimizi nasıl eğitmemiz lazım. Eski yöntemlerde olduğu gibi "yeri geldiğinde" şiddetli cezalarla mı, yoksa üniversite hocamızın dediği gibi programlı, disiplinli ve en temelden en üste kadar bilinçli bir eğitim faaliyetiylemi... Tabi ki ikincisi. "Baba öğretmen" devri kapanalı çok oldu. "Arkadaş öğretmen" tipi de elbette tam doğru yaklaşım değil. Öğretmen gerçek yerini bulup öğrencilerine kendisinin de uygulamış olduğu Türk Milli, manevi, ahlâki değerlerini aşılayacak ve aktaracak aynı zamanda donanmış olduğu bilgiyle de öğrencilerini tepeden tırnağa donatma gayreti içinde olacaktır

Bütün bunları gerçekleştirmedeki zorluklar neler olabilir? Eğitim çağındaki gençliği etkileyen pekçok etken var günümüzde. Bunlardan birkaçını değerlendirmeye çalışacağım. Birincisi, Televizyon. Bizim çocukluğumuzda sadece mahallede bulabildiğimiz bir televizyon karşısına geçip gördüklerimiz bizi etkilerken geçen yıllar köprünün altından çok suları akıttı. Artık, televizyon kanal sayısı arttı. Çıkan dizi ve programlar eskiye nazaran yüzlerce kat çoğaldı. Malesef bu programlar, diziler ve de filmlerden en çok rağbet görenleri de vurdulu kırdılı olanlar, saygıda kusur edilenler, bağırılıp çağırılanlar oluyor. Bu duruma da medya şirketleri, "en çok reyting görenler bunlar" diyerekten sevinç alkışları ediyorlar. Halkın içinden seçtikleri, dişi ve tırnakları en ufak bi toz zerreciğiyle dahi bulanmamış insanları alıp "hadi istediğiniz gibi bağırın çağırın. Meydan sizin" dercesine beyaz cama çıkarıyorlar. Özgürlüğü tamamen yanlış algılayan fertler ülkesi olduk artık. Özgürlük, her istediğini yapma gücü kesinlikle değildir. Özgürlük, ülkemiz sınırlarında toplum ve devlet tarafından kabul edilmiş yazılı olan olmayan kurallar çerçevesinde başkasının hareket alanını sınırlandırmayan çerçevede istediğini yapabilmektir. Bu sınır aşıldığında başkası özgürlüğünü yaşayamaz. Dolayısıyla özgürlüğün belirli sınırları olmasaydı kimse özgür olamazdı. Sınırdan dışarı çıkıldığında artık suç unsuru ve ceza unsuru ortaya çıkar. Televizyon film ve programlarında artık normalleşen aksiyon sahneleri yaşamda kendini göstermeye başladı. Önceleri özenti olarak ortaya çıkan bu durum, sonraları tehlikeli biçimde hayat biçimine dönüşmeye başladı. Bunda da en önemli etkenlerden biri para kazanma hırsı da diyebileceğimiz "rating canavarı"dır.

Gençliğimizi etkileyen ikinci önemli etken ise, 10 yıldan önce toplumumuzun çoğunluğunun adını dahi duymadığı internet. Televizyonda olduğu gibi çağın en önemli buluşlarından biridir internette. Temelinde iletişim yatar tıpkı televizyonda olduğu gibi. Televizyonda olan herşeyi kapsayan internet, televizyondan önemli bir farkla ayrılır. Etkileşim. İnteraktif bir ortamdır internet. Televizyon sadece verici olduğundan etkileşim yoktur.

Bu uzun ve önemli konuya daha sonra devam edeceğim. Şimdilik bu kadar. Hoşçakalın.


Görüntüleme sayısı: 2836

  Bu yazıya ilk yorumu yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen sisteme giriş yapın veya kayıt olun.

 
© 2018 Tosya.Gen.TR - Tosya'nın Sesi
tosya.gen.tr sitesi Joomla tabanlidir.
Web Tasarım