Online Sayaci 0Kayıp Parola?

Kim Online

Tosya Sozlugu


PROGRAMI İNDİR

FORUMDA SÖZLÜK

ağurt

( yanagın alt kısmı )

Kastamonu Bibliyografyası - Mehmet Yılmaz
Anasayfa arrow Köşe Yazarları arrow Bünyamin Sönmez arrow Hayale Atılan Adımlar
Hayale Atılan Adımlar Yazdır E-posta
Saturday, 19 May 2007

Active Image

 

 

Bünyamin Sönmez
Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır"Hiç Kimsenin Hayallerinizi Çalmasına İzin Vermeyin" isimli kitabında Dexter R. Yager; "Kazananlarla birlikte olmayı öğrenin. Elektrikte olduğu gibi zıt kutuplar birbirini çekmezler. Kendinizi size benzeyen insanların arasında daha rahat hissedersiniz." diyor.

Başarmayı arzu ediyorsanız sizin düşüncenizi benimsemeyen ve karşı çıkan insanların arasında ne işiniz var? Gelişmeler sürekli ve özellikle olumsuz muhalefette yeşermez. Kendinizi geliştirmekse emeliniz ve başarmaksa başarısız insanlar en büyük düşmanınızdır. Yine aynı kitapta Dexter R. Yager başarmak yolunda insanları üç kısımda inceliyor. Kaybedenler, bağımlılar ve liderler.

Kaybedenlerin sürekli bir bahanesi olur ve asla başaramazlar. Daha en başında kaybetmişlerdir. İmkânsız olduğunu düşündükleri hayalleri kurarlar ve ondan öteye geçemezler. Hayallerinin karşısına çıkması muhtemel gerçekler onları durgunlaştırır, umutlarını söndürür ve kabuklarına dönmelerine sebep olurlar.

Bağımlılar ise, işlerin yolunda gittiği anlarda ve zorlukların karşılarında olmadığı zamanlarda onlardan mutlu kimse yoktur. Üstesinden gelemeyeceklerini düşündükleri bir zorluk karşısında kaçıp "ikinci en iyi" nin mutluluğunu sürerler.

Liderler ise, ne pahasına olursa olsun tüm gerçeklerle yüzleşmeye hazırdırlar. Zorlu mücadelelerden sonra ipi göğüslemeyi bilenlerdir. Hayallerine ulaşmak için meşru ne gerekiyorsa yapar. Başarıya yaklaşıldıkça zorlukların daha da arttığının bilincindedir.

İnsan hayal ettiği müddetçe yaşar gibi bir söz vardır. Hayaller insanların umutlarını yeşerten membalardır. Hayalin köreldiği veya bittiği noktalarda hastalıklar başlar. En karanlık anlarda bile hayalin kırıntısı insanı diriltir. Başarıda çok önemli bir husus da hayallere ulaşmak adına atılan her adımın uzun vadedeki amaçlarımız yolunda sağlam bir temel oluşturduğudur. Büyük hayaller küçük adımlarda başlar. Bu küçük adımlar o büyük hayallerin temel taşları olacağından çok sağlam olmalıdırlar.

Mağaranın ağzını kocaman bir kaya kapatmıştı. Minik bir aralıktan zifiri karanlık iç kısımda parıltılar gördü adam. Dikkatli baktığında bunların altın olduğunun farkına vardı. Zorladı kayayı bir milim bile kıpırdatamadı. Bir daha zorladı yine olmadı. Hava kararana kadar denedi yapamadı. "Yarın denerim" dedi ve gitti evine. Sabah erkenden mağara önündeydi. Akşam olana kadar yine çabaladı ama en küçük bir hareket bile yoktu kayada. Bu döngü iki yıl boyunca yaşandı adamın hayatında. İki yıl sonra bir sabah kayaya omzunu dayadı ve hiç zorlanmadan ileri kayıverdi kocaman taş parçası. Kendi kendine "Aman yarabbi! ne vardı bu kadar uğraşmadan iki yıl önce olsaydı bu iş" dedi. Bir ses duyuldu "Sen şu pazılarına ve adalelerine bir bak. İki yıl boyunca ne yaptım sanıyorsun".

Hayaller için atılan her bir adım sağlam olmalı. En önemlisi de bu uğurda adım atılmalı. Aylar yıllar sonra semeresini toplamak istiyorsan önceden hazırlığını yaptın mı ona bak. Atalarımız "Bakarsan bağ olur, bakmazsan dağ" demişler. Bağ elde etmek için günlerini feda edebiliyorsan üzümünü de yersin. Yoksa üzüm yerken bağını sormak durumunda kalırsın.


Görüntüleme sayısı: 2830

  Yorumlar (2)
Hayale Atılan Adımlar
Yazan kbk, 20-05-2007 15:05
öncelike selamlarmı sunuyorum sayın hocam.hayaller geröek olur seviniriz,yalan olur üzülürüz.eğer gerçekçi hayaller yoksa gönlümüzde kırıklar cok olur bu kez de.rahmetli ecdadım oğlum yarım saat yatacağın yere bir saat uğras dermiş.biz eğer yatacağımız yeri iyi secmez ugrasmazsak ya sırtımıza diken batar ya da börtü böcek ısırır.hayallerde böyledir.uğraşırsan gerçek,uğraşmazsan yalan olur.tıpkı ülkemizi gelecege aydınlıga tasıyacagız diye hayal edenler gibi!!!
Hayale Atılan Adımlar
Yazan Misafir, 22-05-2007 14:32
hayellerimiz olmasa zaten biz şu anda kaptan mağra adamı olarak yaşıyorduk yani şu andaki teknolajjiden bihaberdik. Hiçbir hayal gerçekten kopuk değildir yeter ki hayellerimizin arkasında duralım.. 

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen sisteme giriş yapın veya kayıt olun.

 
© 2018 Tosya.Gen.TR - Tosya'nın Sesi
tosya.gen.tr sitesi Joomla tabanlidir.
Web Tasarım