Online Sayaci 0Kayıp Parola?

Kim Online

Tosya Sozlugu


PROGRAMI İNDİR

FORUMDA SÖZLÜK

hapaz

( avuç dolusu )

Kastamonu Bibliyografyası - Mehmet Yılmaz
Anasayfa arrow Köşe Yazarları arrow Bünyamin Sönmez arrow Hilâlin Önündeki Yıldız
Hilâlin Önündeki Yıldız Yazdır E-posta
Tuesday, 23 January 2007

Active Image

 

 

Bünyamin Sönmez
Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdırSon Osmanlı padişahlarından II. Abdülhamit Han, "Hilâl her zaman yalnız" demişti. O buhranlı dönemlerin uzak görüşlü padişahı, Osmanlı sınırlarında onca farklı milletler olsa da, içten fokur fokur kaynayan imparatorluğun sınırlarının değiştiğinin farkındaydı. Bu değişimin mümkün olduğunca uzaması için elinden gelen her şeyi ülkesi uğruna yaptı, her vatan sevgisini yüreğinde taşıyanımız gibi. Hamiyetperverlik ülkemiz için en kutsal görevimizdir. Anneler evladını askere gönderirken bir iki damla gözyaşını da peşinden atar topraklara. Bunun anlamı, "Gidersin ama dönemeyebilirsin. Senin için peşinen akıtıyorum yüreğimin yaşlarını" demektir. Vatan aşkı bambaşka bir şeydir. Ayaklarında giyilecek eskimiş bir ayak giyeceği, sırtlarında yamasından aslı kaybolmuş giysileri varken de yılmadan vatan dediğimiz bu topraklar için nice cengâverler söndü gitti. Bu sönüş ki, ufukta doğmasını istedikleri güneş içindi. Daha bıyıkları terlememişlerin, ruhlarını yaratanın katına gönderdikleri bedenlerini düşünmeden "yaşamaya çalışanlardan" olmayalım. Kökenlerinin önemi yoktu onların vatan için kanlarını dökerken. Aynı mermiyi iki farklı kökenden olanlar şehadet için paylaşabiliyorlardı cephede. Asli kanları, geçmiş gelecek köprüsünü kuruyordu onlar için. Bu anlamda kopmamışlar, sonuna kadar bağlanmışlardı asıllarına da. Aslına ne kadar bağlıysan, diğer asıllara da o kadar saygılısın demektir. Yüce dinimizin en büyük potalarından biridir hoşgörü potası. Asli farklılıklar burada sadece birer renkten ibarettir. Renk bilgisine sahip olanlar bilirler, bazı belirgin güzellikler kontrast renkler ile ortaya çıkar.

Sultan II. Abdülhamit han''ın o dönemin gerçeklerini dile getirmek için söylediği o yalnızlık sözleri, her yandan kuşatılmış, parçalanmak üzere içten ve dıştan olumsuz hareketliliğe sahne olan vatan toprakları ve o toprakların âşıkları adına söylenmişti. "Osmanlı topraklarında yaşayan, 12 milyon Müslüman gayri Türk, 8 milyon Hıristiyan ve 10 milyon Türk nüfus vardı" (Hüseyin Nihal Atsız). Kardeş misali yüz yıllardır birlikte çorba içen onca millet, nasıl olduysa bir anda düşmanca hareketlere bürünüverdiler birbirlerine karşı, hoşgörünün potasında erimekten vazgeçipte. Oysa bu topraklar ortak bir mirastı. Kökeni ne olursa olsun topraklar herkesi kucaklıyordu. Ancak yukarıda belirttiğim ayrık otları 1900''lü yılların başlarından itibaren girmişti bir kere tertemiz sınırlara. Vee hilâl yalnız kalmıştı.

Hoşgörü en çok ihtiyacımız olan şeydir bugünde. Yaratılanı sevmemiz lazım yaratandan ötürü. Güzelliklere nerden gelirse gelsin koşarak gitmeli. Kötülüklere nerden gelirse gelsin engel koymalıyız. En güzel engel şekli de kuşkusuz EĞİTİMDİR. Bunun hilafını düşünmek amiyane tabirle ahmaklıktır. Milliyetçiliğimiz, kökenimizi inkâr etmeden kabul etmek ve sahip çıkmak olmalı. Geleceğimiz için geçmişimizden ders çıkarmak olmalı. Bulunduğumuz mevki ne olursa olsun attığımız adımı ülkemiz için atmak olmalı. Kökenimiz sadece bizim soyağacımızı ayırmalı, kalplerimizi değil. Zenginliklerimizi yüzyıllar boyu olduğu gibi yine paylaşmaya devam etmeliyiz. Çünkü herkesin buluşabileceği en güzel nokta, "mutlu ve refah sahibi insanlar olabilmektir." Hangi millet ve milliyetten olursak olalım mutluluk ve huzur temel amacımızdır. Bunu sağlamak gerçekten çok ama çok basittir. "Ben bu ülkenin evladıyım, yüzyıllardır böyle oldu ve bundan sonra da böyle olacaktır. Çünkü bu ülke benim ülkem. Onu yüceltmek için var gücümle çalışmalıyım" dememiz gereklidir. Fevri ve geleceği karanlık olduğu aşikâr davranışlar ancak ve ancak bu ülkeye zarar verecektir. Tahammül etmeyi bilmeliyiz. Tahammül edemezsek, tahammül olunmayı hak etmiyoruz demektir. Kaba düzen hareket, insanlık için mehter yürüyüşünü kıskanan bir hareket olacaktır. İki ileri bir geri gitmeyi bile özleyen tarafta yer almamızı sağlayacaktır. "İleri hareket"i farklı eller, farklı yürekler, aynı ülke için hedeflemedikçe, "Daha ileri" hayalimizin dahi ulaşamayacağı bir yerde olacaktır.

"Haydi, Kızlar Okula!" kampanyası gibi kampanyalar, "Haydi, Ülkem insanı, hepimizin Ülkesi İçin Okula" seferberliklerine dönüşmeli. Kampanyalar, olağan üstü bir seferberlik halini almalıdır. Ülkemizin kalkınması topyekûn seferberlikten geçiyor.

Her birimiz, "Ey Abdülhamit rahat uyu, Hilalin önünde pırıl pırıl bir yıldız var ve biz o ikisini kanımızla yüceltip ruhumuza işleriz gerektiğinde." demeliyiz. Düşmanlarımız için korkulu rüya olan ve dostlarımız için şefkat ve güven olan Mehmetçik ordusu oluruz ülkemiz için. Ama şunu da iyi biliyoruz ki, kaba kuvveti yenebilecek aklımız ve zekâmız var. Yüreğimizde hoşgörünün dünyaya örnek olan dünya kadar genişliği var. Geleceğimizin emaneti olan bu topraklarda çok büyük sorumluluğumuz var. Yürekten inanıyoruz ki, gençliğimiz en büyük düşmanımız olan cehaletle savaşıyorlar gece gündüz.

Bu ülkeye gönül vermişler olarak, cehaletle savaşmayı hiçbir zaman sonlandırmayacağız da.Görüntüleme sayısı: 2680

  Yorumlar (5)
Hilâlin Önündeki Yıldız
Yazan kurt_2023, 23-01-2007 22:14
Yüreğine sağlık hocam.Şüphesiz Allah tan ümit kesilmez ama ben milletten ümidimi kesmek üzereyim.Şu yazdıklarınızı sadece para ekseninde algılayan milletimden.Hepsi değil ama yeteri kadar olmasından.Nereye kadar böyle olacak ki iç savaşa kadar mı.Yazık ki ne yazık.Okumuyoruz anlamıyoruz düşünmüyoruz.Sadece inadına yaşıyoruzç
Hilâlin Önündeki Yıldız
Yazan Misafir, 26-01-2007 14:06
Kalemine ve ağzına sağlık Bünyamin hocam.Selamlar.A.Orhan SARI
Hilâlin Önündeki Yıldız
Yazan MuzafferOzkaya, 27-01-2007 20:58
Duygulandırdınız beni, teşekkürler saygılar...
Hilâlin Önündeki Yıldız
Yazan Misafir, 07-02-2007 14:20
hocam keşke herkes sizin kadar bilinçli konuşabilse.gönlünüze sağlık
Hilâlin Önündeki Yıldız
Yazan Misafir, 13-02-2007 13:24
Hocam, yazınızı okudum. Son derece açık ve net olmuş. Ellerinize sağlık.Mazur göreceğiniz düşüncesiyle şu görüşümü iletmek istiyorum, ben de açık ve net olacağım ;  
Yazınız hiç bir yorumu gerektirmeyen, bakan herkesin ufkunu açan bir tablo bir fotoğraf gibi... 
Ama -meli, -malı'ların onu daha az ilgi çekici hale getirdiğini düşünüyorum. Bırakınız okuyucularınız yazıdaki hazineyi biraz da kendi çabalarıyla bulsunlar, hem kimbilir bu arayış sırasında bambaşka hazinelere bile ulaşabilirler. Nurhan

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen sisteme giriş yapın veya kayıt olun.

 
© 2018 Tosya.Gen.TR - Tosya'nın Sesi
tosya.gen.tr sitesi Joomla tabanlidir.
Web Tasarım