Online Sayaci 0Kayıp Parola?

Kim Online

Tosya Sozlugu


PROGRAMI İNDİR

FORUMDA SÖZLÜK

evmek

( acele etmek )

Kastamonu Bibliyografyası - Mehmet Yılmaz
Anasayfa arrow Köşe Yazarları arrow Bünyamin Sönmez arrow İyi Bayramlar
İyi Bayramlar Yazdır E-posta
Thursday, 11 January 2007

Active Image

 

 

Bünyamin Sönmez
Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır


Kızım bugün bana, "Babacığım, bugün ana okuluna gidecek miyim?" diye sordu. Ben de "Hayır kızım bugün bayram, bayramlaşma günü" dedim. Elimi öpüp alnına koyarken yaşlandığımı hissetmeme rağmen, "aferin kızım" demeyi de ihmal etmedim. Bayramlaşmak, bayramları dolu dolu yaşamak veya yaşamaya çalışmak, biz Müslümanların âleminin yüzyıllardır yapa geldikleri güzel bir adettir. Bayramların tadını eski zamanlarda aramak son günlerde moda haline geldi. Unutulmamalıdır ki, bayramların eski hislerimizdeki gibi yaşanabilmesi ve gelecek kuşaklara aynı haz ile aktarılabilmesi bizim yaşamamızla mümkün. Zaman her zamanki seyrinde akıp gidiyor. Bayramlarda toplanan şekerler, harçlıklar az da olsa devam etmekte. Nereden mi biliyorum? Eve aldığım şekerlerin kızım ve benim tarafımdan tüketilmesiyle tabi. Bunu söylemekteki temel amacım, bayramların, çocukların nevaleler toplamalarına ait günler olduğunu dile getirmek elbette değil. Bayramların dini yönünün yanında, sosyal yönünün olması da çok önemli bir özelliktir. İnsanların birbirlerine güzel gözlerle bakmaları, güzel sözlerle hitap etmeleri, yüreklerindeki coşkularını karşılarındakilere iletmeleri manevi anlamda müthiş bir pozitif enerji ortaya çıkarıyor. Toplumu toplum yapan dinamiklerin en önemlileri manevi bağlardır. Bu bağlar, milli ve dini nitelikleri olan bağlardır. Bayramlar, yaşayanlara saygı, sevgi, kardeşlik bağlarının güçlendirilmesi vesilesidir. Bayramlar, ölenleri kabirlerinde ziyaret etme, onları unutmadığımızı gösterme aracıdır. Bayramlar, çocukların büyüklerinin ellerinden minicik kalplerine bir buse çekme anlarıdır. Bayramlar, büyüklerin insan olanı insan olduğu için sevmesi gerektiğini idrak etmek zamanıdır. Bayramlar, değersiz kuruntu, düşünce, hareket ve söz kalıplarıyla çıkan kavgaların ne kadar boş olduklarını görme günleridir.

Bayram gezmeleri, çoktandır unuttuğumuz bir geleneğimizdir. İnancımıza göre misafir bereketiyle gelir. Çok azını kendi alır, gerisini bırakır ve gider. Hiç düşündünüz mü? O kadar maddi kazancımız olduğu halde, neden ayın sonunu getiremiyoruz? Birileri mi aşırıyor yoksa varlıklarımızı? Yoksa aşıran kendimiz miyiz?

Halimize şükretmek lazım. Şükretmek, oturup beklemek değildir. Ondan çok çok farklıdır. Şükretmek, anın kıymetini bilmektir. Şükretmek, varlıkların bir gün olamayacağı düşüncesini unutmamaktır. Şükretmek, daha çok çalışmak için azmetmektir. Şükretmek, yaratana olan borcumuzu hatırlamaktır. Tabiri caizse kadercilik oynamak değildir şükretmek. Oturup razı gelmek, beklemek, tembellik etmek hiç değildir. İstemektir ve ne istediğini bilmektir. Dünya üzerinde milyonlarca "aç" insan, bizim bakkallardan seçim yaptığımız ekmek türlerinden herhangi birini koklamaya razı. Artık giymediğimiz badana, boya amaçlı kullandığımız yırtık pırtık gömlekleri kışlık palto yerine sırtına geçirmeye çoktan hazır.

Bayramlarda büyük şehirlerde bir tatil havasıdır gidiyor çok zamandır. Küçük şehirlerde "şükür" ki böyle mutsuzluk kırıntıları çok fazla yok. Kapısına kilidi vuranlar, tatil bölgelerinde hiç tanımadığı insanlarla ve bayramlardan hiç konuşmadan bir şeyleri kutlayıp duruyorlar. Hiçbir Hıristiyan''ın kurban bayramına daha bir huzurlu girmek arzusuyla yanmadığını görüyoruz televizyonlardan. Ama, yılbaşlarında henüz karları bile erimemiş "çamları devirmeye" devam ediyoruz nedense. Bu dengesiz kültür hegemonyası sarmışken her yeri, bayram anlarındaki tatlı telaşı daha bir azalarak yaşıyoruz.

Bir dahaki bayram telaşında mahşeri bir gümbürtü koparacak mutlu çoğunluklar dileğiyle, iyi seneler ve iyi bayramlaşmalar.

 

Görüntüleme sayısı: 2478

  Bu yazıya ilk yorumu yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen sisteme giriş yapın veya kayıt olun.

 
© 2018 Tosya.Gen.TR - Tosya'nın Sesi
tosya.gen.tr sitesi Joomla tabanlidir.
Web Tasarım