Online Sayaci 0Kayıp Parola?

Kim Online

Tosya Sozlugu


PROGRAMI İNDİR

FORUMDA SÖZLÜK

sipçük

( izmarit )

Kastamonu Bibliyografyası - Mehmet Yılmaz
Anasayfa arrow Köşe Yazarları arrow Bünyamin Sönmez arrow Kuyrukta Kalmak Ya da Kalmamak
Kuyrukta Kalmak Ya da Kalmamak Yazdır E-posta
Thursday, 09 August 2007

Active Image

 

 

Bünyamin Sönmez
Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdırHemen her işimize bir kuyruğa gireriz. En arkadan başlamak biraz hüzün, biraz bıkkınlık verse de yine de başlamak bitirmenin yarısıdır deriz çoğu zaman. Doygunluk için yemek kuyruğunun en sonuna geçeriz, azmedersek doyarız. Beynimizi doyurmak için kitap okuma kuyruğuna gireriz, sebat ederek kitabı bitirebilirsek kuyruğun başındaki doygunluk bizimdir. Okul kuyruğuna daha ilk sınıflarından başlarız. Sabır gösteremeyenler ilk yıllardan ayrılır gider. Başlangıçta bir kazancı yok gibidir bu kuyruğa girme sürecinin. Ama zamanla, belirli bir düzeye vardığımızı görünce, artık bu işten zevk almaya, kuyruktan girmiş olduğumuz işi sona erdirme mutluluğunu tatmaya başlarız. "Satışta ve Başarıda Lider Olun" kitabında Brian Tracy, "Sıraya bir defa girdikten sonra, hayat büfesinin ön sıralarına ulaşmanın yolu sırada kalmaktır!" diyor.

Herkes başarmak istiyor ama nedense sebatsızlık, sabırsızlık, aşırı kolaya kaçma isteği başarmanın önündeki en büyük engel olarak karşımızda abideleşiyor. Başarının ucundaki fenere ulaşmaya çalışan birçok insan daha yolun başındayken kuyruktan düşüyor. Çok az insan başladığı işin sonuna varabiliyor. Bir kısım insanlar ise kuyruğun başına kaynak yapmanın yollarını arıyor. Ama maalesef sabredenler safına nail olamadıkları için kuyruğun yavaş ama sağlam ilerlemesinden nasiplerini alamıyorlar. Aslında o kuyrukta geçen her an bekleyenler için bir temel olmakta ve onları hedefledikleri iş için pişirmektedir.

Düşünün ki, meslek kazandıran bir okula başladınız. Yani kuyruğun en sonundasınız. Önünüzde koskoca bir dört yıl var. Ve her şey aleyhinize. Sınavlar, para harcamalar, zaman harcamalar, sıkıcı anlar, üzüntü veren kasavetli durumlar ardı ardına sizi karşılıyor. Tüm bunlara katlanıyorsunuz. Neden? Biliyorsunuz ki bu kuyruk zamanla ilerleyecek ve başarı birkaç yıl ilerinizde sizi bekliyor. Harcadıklarınızı aklınıza bile getirmeyeceğiniz zamanlar çok yakında gelecek. Şu an geleceğe sağlam bir yatırım yaptığınızın farkındasınız. Emin adımlarla geleceği kucaklamaya hazırsınız. Bir de bakmışsınız ki artık hedefiniz için birkaç adım kalmış. Görüyorsunuz yıllardır özlemle beklediğiniz şeyi. Kaygılarınız olabildiğince azalmış, yüzünüzdeki acıyı ifade eden çizgiler yılların verdiği tecrübe, birikim ve gülümseme çizgileriyle yer değiştiriyor. Artık başarıyorsunuz.

Uzun bir sancılı zamandan sonra gelen başarının tadı başka nerde vardır bilmiyorum. Dişinizle, tırnağınızla elde ettiğiniz başarının kıymeti de elbette başka olur. Bu sancıyı çekmeye aday olmadıkça, başarmanın tadını ruhumuzla hissetmekte oldukça zor. Hayata direnci sağlayan zorluklar, başarıyı kolaylaştırıyor. Her aşılan zorluk, başarının ışıltılarını bize sunuyor.


Görüntüleme sayısı: 2530

  Yorumlar (4)
Kuyrukta Kalmak Ya da Kalmamak
Yazan neminarin, 28-08-2007 08:01
Bünyamin Bey gerçekten kutluyorum. Yazılarınızda gençliğe çok önemli mesajlarınız var. Başlangıç yapma ve başlanılan işe karşı sebat-kararlılık , başarıda ki en önemli etmenler. Bunlara dikkatiğmizi çektiğiniz için teşekkürler.  
emeğinize Sağlık.
Kuyrukta Kalmak Ya da Kalmamak
Yazan runya_37, 11-09-2007 10:24
HOCAM ELINIZE SAGLIK YAZILARINIZ GERCEKTEN COK MUKEMMEL OLMUŞ.NE MUTLU BIZE SIZIN GIBI KALEMI SAGLAM INSANLARLARI MEMLEKETIMIZDE YASATABILIYORUZ. YALNIZ BIR KONUYA DEGINMEDEN EDMIYECEGIM; BU KADAR GUZEL YAZILAR BU KADAR AZ OKUYUCUYU VE YORUMU HAKETTIGINI DUSUNEMIYORUM NE ACIDIR ONCA UNIVERSITELI VE MEZUNU BU SITEDE ANCAK O GUZEL YORUMLARINI SADECE SIYASET VE BELEDIYENIN HATALARININ YORUMLAMAKTAN ALIKOYAMIYORLAR  
KENDILERINI OYSAKI HAYATTA BAHSETTIGINIZ GIBI FARKLI SEYLERDE VAR TEKRAR DIYORUM NE ACI DEGILMI HOCAM BEN BURDAN SIZE TESEKKUR EDERKEN GUZEL YAZILARINIZIN DEVAMINI BEKLIYORUZ DIYORUM... GAMZE
Kuyrukta Kalmak Ya da Kalmamak
Yazan Misafir, 20-09-2007 11:18
hocam ben rumuz: aslı 96 ticaret meslek mezunuyum.Aslında beni tanırsınız.Öncelikle yazınız çok güzeldi ve beğenerek okudum.  
Fakat bu yazı sonunda çok üzüldüğümü belirtmek istedim yorumumda.  
Nedemi? Çünkü ben hala kuyruğun en sonundayım hocam. 
Hiçbi emelim, hiçbi hayalim gerçek olmadı bugüne kadar ve boşuna okumuşum dedim kendi kendime... 
 
Yada dedimki sen çok salak ve zayıf bi kızsın dedim kendime.. 
çünkü hayattta başarılı olamadım hocam. Hoşçakalın
güzel hep pozitif olmaya devam edin lütf
Yazan Mesut34, 29-12-2007 21:36
bu hikayeyi okuyun gülün ama ders de alın ne olursa olsun hedefte kalmak gerekir hepiniz biliyorsunuzdur eminim ama Tazelemekte yarar var  
 
Beş Maymun Hikayesi 
 
Kafese beş maymunu koyarlar. Ortaya da bir merdiven ve tepesine de 
iple muzları asarlar. Her bir maymun merdivenleri çıkarak muzlara 
ulaşmak istediğinde dışarıdan üzerine soğuk su sıkarlar. Her bir maymun aynı 
denemeye giriştiğinde çok soğuk suyla ıslatılır. Bütün maymunlar bu 
denemeler sonunda sırılsıklam ıslanırlar. Bir süre sonra muzlara 
hareketlenen maymunlar diğerleri tarafından engellenmeye başlanır. 
Suyu kapatıp maymunlardan biri dışarı alınıp yerine yeni bir maymun 
koyulur. İlk yaptığı iş muzlara ulaşmak için merdivene tırmanmak olur, 
fakat diğer dört maymun buna izin vermez ve yeni maymunu 
döverler. Daha sonra ıslanmış maymunlardan biri daha yeni bir maymunla 
değiştirilir ve merdivene ilk yaptığı atakta dayak yer. Bu ikinci yeni maymunu en 
şiddetli ve istekli döven ilk yeni maymundur. Islak maymunlardan üçüncüsü de 
değiştirilir. En yeni gelen maymun da ilk atağında cezalandırılır. Diğer dört maymundan 
yeni gelen ikisinin en yeni gelen maymunu niye dövdükleri konusunda 
hiç bir fikirleri yoktur. 
Son olarak en baştaki ıslanan maymunların dördüncüsü ve beşincisi de 
yenileriyle değiştirilir. Tepelerinde bir salkım muz asılı olduğu 
halde artık hiçbiri merdivene yaklaşmamaktadır. Neden mi? çünkü 
burada işler böyle gelmiş ve böyle gitmelidir. İşte bu nokta şirket 
politikalarının başladığı yerdir.

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen sisteme giriş yapın veya kayıt olun.

 
© 2018 Tosya.Gen.TR - Tosya'nın Sesi
tosya.gen.tr sitesi Joomla tabanlidir.
Web Tasarım