Online Sayaci 0Kayıp Parola?

Kim Online

Tosya Sozlugu


PROGRAMI İNDİR

FORUMDA SÖZLÜK

altirik

( el feneri, elektrik )

Kastamonu Bibliyografyası - Mehmet Yılmaz
Anasayfa arrow Köşe Yazarları arrow Bünyamin Sönmez arrow Tecrübeye Yıllar Sürtünür
Tecrübeye Yıllar Sürtünür Yazdır E-posta
Wednesday, 30 May 2007

Active Image

 

 

Bünyamin Sönmez
Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdırNATO yolu olarak adlandırılan otoban için hazır beton kullanılıyordu. Büyük harç kamyonları mikserlerindeki karışımları mühendislerin belirledikleri noktalara tam kıvamınca döküyorlardı. Babamların bulunduğu mahallede, bu hazır beton kamyonlarının içindeki harç artıklarından büyük oranda nasipleniyordu. Karışımın içine katılan özel ilaçlar nedeniyle çabucak donuyordu. Yarım saat içinde betona son halini vermeniz gerekiyordu. Yine bir gün hazır beton kamyonu evimizin önüne geldi. Annem babam ve ben hızla küreklere yapıştık. Babamın tarif ettiği yere tüm harç akıtıldı. Bir tona yakın harcı hızla yaymamız gerekiyordu. Altmışlı yaşlarına gelmiş eski toprak babam, küreği bir ressamın spatula kullanması gibi kullanıyordu. Hayatında kurşun kalemden başka ahşap çubuk kavramamış ben ise, elime aldığım küreği yere paralel tutmaya çalışmakla meşguldüm. Birkaç dakika içinde ellerim su toplamış ve de şişlikler patlamaya başlamıştı. Yarım saat dolmadan betonun şekillenmesi tamamlanmıştı. Artık üzerinde rahatça yürünebiliyordu. Alnının terini eliyle silerken babam yaklaşık yarım bardak su boşalttı işaret parmağının ucundan yere doğru. Gülümseyerek "Oğlum, kalem tutar gibi tutmaya çalışırsan küreği kalem de kullanamayacak duruma düşersin." dedi.

Bir işte başarılı olmak tecrübe ve emek istiyor. Başarmak arzusunu her zaman içimde duymama rağmen parmaklarımı bile oynatmak istemediğim zamanlar çok oldu. En fazla pişmanlık duyduğum zamanlar bu zamanlardı. Filmlerde olduğu gibi hiç kimse beynimi açıp bir mesleğin programını beynime kaydetmiyordu. Salt okunur hafızam yazılabilme özelliğine ben istemeyince geçemiyordu. Kürek kullanmak ayrı bir uzmanlık istermiş anladım. Öyle uzaktan bakıldığı gibi bir demir parçası eklenmiş saptan ibaret değilmiş. Benimkisi çok eskiden okul kitaplarından okuduğum bir hikâyeye benziyor. Çocuk evinden köyünden uzaklara tarımla ilgili bir okulda okumak için gitmiş. Yıllar geçmiş ama okul ona uygulama alanında hiç bir şey öğretememiş. Köyüne geri döndüğünde babası oğlanın durumunun vahametini görüp üzülmüş ama nafile. Günlerden bir gün, tarlada aylak aylak dolaşırken yerdeki tırmığı fark edemeyip gökyüzüne doğru bakan dişlerine basıvermiş. Basar basmaz da alnının tam ortasına sapını yemesi bir olmuş. Acı içinde "Kahrolası Tırmık!" diye bağırmış. Uygulamanın içinde öğrenmek acı verse de kalıcı oluyor. Ben de kürekle yıllar sonra pek sevişememiş olsam da işin bal kaymak olmadığını ellerime bıraktığı vahşi öpücüğüyle anlamış oldum. Aynen babamın dediği gibi bir müddet kalem bile tutamadım.

Bir probleme çabucak çözüm getirenleri görüp karamsarlığa düşüyoruz. Nasıl da yapabildi bir çırpıda biz yapamıyoruz diye düşünüyoruz. Yalnız farkına varmadığımız bir şey var. Onlar yıllarını harcadıkları için bir çırpıda çözüm bulabiliyorlar. Aslında onlar bu çözüm için yıllarını vermişlerdir. Bazen arabamı tamire götürürüm. Far arızası, bozuk klima, frene bastığımda gıcırtı yapıyor gibi arızalar tamirci elinde kolayca hallediliyor. "Bir ton para istiyorlar bir de utanmadan. Ne yaptılar sanki. Birkaç dakikada yapıldı işte ne olmuş yani" diyorum. Diğer taraftan onların ömürlerinin en güzel yıllarını bu işi öğrenmek için geçirdiklerini hiç hesaba katmıyorum. Çünkü o birkaç dakika, benim için önemli ve onu görüyorum hep. Benim gibi "Ne yaptın ki bu kadar çok para istiyorsun?" diyen zavallılarla uğraşacak kadar boş zamanları da yok onların tabi. Söylenmeyi alışkanlık haline getirdiğimizde geniş görüşlülüğümüzün önündeki duvar kalınlaşmaya başlıyor. At gözlüğünün çerçevesi ne kadar dar olursa konuya odaklanmam o kadar kolay oluyor gibi geliyor. Ama hayalim gökyüzüyle buluşmak isterken ayaklarımın altındaki çakıl taşlarından haberim olamıyor bu dar görüşlülükle. Saatlerdir uğraştığım ve sayısız problemleri hallederek kendimce mükemmelleştirmeye çalıştığım eğitim amaçlı bilgisayar programları yazıyorum. Birilerinin çıkıp "Bu çok basit bir şey ne var ki. Bunda bir şey yok!" diyerek emeğimi çiğneyip adileştirmesi ne kadar üzüyor beni anlatamam. Hayatımdan en kıymetli anlarımı ayırdığım programım için nasıl böyle söyleyebilirler. Tamam, kabul ediyorum daha güzelini yapabilirler. Ancak, ben kendi hayatımdan saniyeler akıttım bu işe. Emek verdim ve çalıştım. Biliyorum ki emek vermek sonucu ne olursa olsun bir insana büyük haz verir.


Görüntüleme sayısı: 2294

  Yorumlar (18)
Tecrübeye Yıllar Sürtünür
Yazan kurt_2023, 31-05-2007 13:20
UMUDUN BİTTİĞİ YERDE BÜNYAMİN HOCA'nın YAZISI YETİŞİYOR. Çok güzel ve hoş bir yazı. İnsanlar için hele bir müslüman için asla ümidini yitirmek, ümit kesmek olmamalı. Mutlaka bazı şeyler yetenek ister ama öncesinde azim gerekir. Ben bunu anladım. Sağol Hocam eline yüreğine sağlık..
Tecrübeye Yıllar Sürtünür
Yazan slymncakar, 31-05-2007 23:48
^^Uygulamanın içinde öğrenmek acı verse de kalıcı oluyor.^^ 
o zaman yaşamaktan korkmamak lazım...kaleminize sağlık hocam..
Tecrübeye Yıllar Sürtünür
Yazan Misafir, 02-06-2007 16:16
SAYIN BÜNYAMİN HOCAM KONUYLA İLGİLİ DEGİL AMA.BEN TİCERET LİSESİ ESKİ ÖGRENCİLERİNDEN VOLKAN AKGÜL VE BÜLENT ADİLİN ÖGRENCİSİYDİM.BEN EROL HOCAMA TEŞEKKÜR ETMEK İSTİYORUM.BEN FUTBOLCU OLMA YOLUNDA İLERLERKEN BANA EROL HOCAM NE KADAR CALIŞIRSAN O KADAR İLERİ GİDERSİN DEMİŞTİ BENDE KENDİSİNİ SEVDİGİM İÇİN BU SÖZÜN CİDDİYE ALDIM VE KASTAMONUSPORDA PROFESYONEL FUTBOLCU OLDUM.DAHADA COK CALIŞTIM İSTANBUL 2.LİG TAKIMI ALİBEYKÖYE TRANSFER OLMAK ÜZEREYİM.ŞİMDİ SAYIN EROL HOCAMA SAYGILARIMI VE SELAM LARIMI YOLLARSANIZ COK MUTTLU OLURUZ.EN KISA ZAMANDA HOCAMI GÖRMEYE GELECEGİM.SAYGILARLA
Tecrübeye Yıllar Sürtünür
Yazan smac, 03-06-2007 22:09
Bazen öle birşeyler olur ki siz hiç emek harcamadan bi yerlere gelebilirsiniz ama tadını alamazsınız çünkü alın teri yoktur. farklı bi bakış açısı 

Kastamonu Üniversitesi Tosya Pirinci Yer
Yazan m1953, 28-05-2007 10:06
eline yüreğine sağlık sevgili Hakan Ertaş.yazdıklarının her kelimesine katılıyorum.İnşaallah ilgililer bu yazılanları kaale alırlar bunu yürekten temenni ediyorum.. 
(İlimle ahlak bozulmaz.Ahlaksızlık cehaletin eseridir...Hem ahlaksızlıga meyilli olanlar şuan yapmıyorlarmı sanki..) 
Kolay gelsin.Bu işe gönül verenlerinde Allah yar ve yardımcısı olsun...
Kastamonu Üniversitesi Tosya Pirinci Yer
Yazan starex, 28-05-2007 10:53
Sevgili Hakan... 
Eline,yüreğine,kalemine sağlık...Harika bir yazı...Sende biliyorsunki yazılacak çok şey var fakat gelecek tepki belli.....Ama şuda bir gerçekki ekim ayında ekmezsek hasat ayında mahsul elde edemeyiz. 
Ve genel seçimler öncesi fakülte vaatleri dinmeyecek...Hatta 2 fakülte yetmez 5-6 fakülte olsun hazır rektörlük binasıda varken!!! 
Bir sonraki seçimlerde de yeni üniversiteler açılır bir tanesini de ilimize(!) verirler.Senin yazdığın gibi olmasada isim benim için hazır...Tosya Devres Üniversitesi veya Tosya Pirinç Üniversitesi...Ne dersiniz?
Kastamonu Üniversitesi Tosya Pirinci Yer
Yazan yilmazkaymak, 28-05-2007 11:26
Sevgili Hakan, 
Yüreğine ve kalemine sağlık,  
Üniversite konusunda bu kadar duyarlı ve ortaya attığın fikirlerinden dolayı seni kutluyorum.Her kesimin bu söylemlerinden birşeyler alacağını ve ders çıkaracağını düşünüyorum.Ayrıca Üniversite gençliğinin Tosya Belediyespor Kulübüne katacağı katkıyı çok iyi bilenlerdenim.Bizide düşündüğün için ayrıca teşekkür ediyorum. 
Hadi o zaman ne duruyoruz "TOSYA PİRİNCİ YERLEŞKESİNE"
Kastamonu Üniversitesi Tosya Pirinci Yer
Yazan mfk, 28-05-2007 13:56
Hakan Abi; 
Bu güzel yazın ve düşüncelerin için şahsım adına teşekkür ederim. Uzun zamandır bu üniversite konusunda çok eleştiriler düşünceler fikirler sunduk. Umarım birileri anlamışlardır Tosya'mızın bir MYO na ne kadar ihtiyacı olduğuna. Basit düşüncelerle, at gözlükleriyle bu konuya bakışlara artık bir son verilmesi gerekmekte. Askerliğim sebebiyle sitemize ve sizlere uzak kaldım ama şunu gördüm ki 5 ay önce ile şuan arasında olumlu gelişmeler var umarım umutlarımız kırılmaz. Kısa bi aradan sonra tekrar " HERŞEY TOSYA İÇİN " diyorum saygılar sunuyorum. 
M.Fatih KARACAM 
İstatistikci
Kastamonu Üniversitesi Tosya Pirinci Yer
Yazan serdarturani, 28-05-2007 13:29
Herhangi bir siyasi partiye oy kazandırma amacına hizmet etmeyen ve Hamasi düşüncelerden uzak, tamamen Tosya'nın geleceğine yönelik olarak olumlu katkı sağlama adına ne yapabilirim? ne yapılabilir üzerinde bir çalışmanın ürünü olan yazınızdan dolayı şahsınıza ve aynı düşüncelerle hareket ettiğini bildiğim Tosyalılara ait STK'ların yönetici ve üyelerine sonsuz teşekkürler.
Kastamonu Üniversitesi Tosya Pirinci Yer
Yazan neminarin, 28-05-2007 15:27
güzel yazı, ellerine sağlık Hakan. ben bir kaç tane daha bişey ekliycem bu yerleşke meselesi ile ilgili.  
 
Okulların yer gösterilmesi, acil bir plan olarak kullanılabilir ama devamında mutlaka, yazındada bahsettiğin gibi kendine özgü bir yerleşke şart.  
 
Devlet kurumlarının inşası malum olduğu üzere hemencecik bitmiyor. 2 yılda bitecek diye başlanılan bir yapı 8-10 yılı alabiliyor. bu yönetimlerin değişmesinden, üstlenicilerin konuya karşı ilgisizliklerinden veya daha bir çok nedenden uzayabiliyor. bu nedenle; biz herşeyimizi hazırladık, işte bu yerleşke bu bina bu vs. gibi bütün herşeyiyle hazır kılmak senelere mal olabilir.  
 
İnşa konusunda acele edilmeli ve eğer ki bu aşamada "okulların birinden vazgeçilerek fakülte açma" ihtimali oluşursa buda değerlendirilmeli bence.  
 
saygılarımla.  

Kastamonu Üniversitesi Tosya Pirinci Yer
Yazan serhadBilgisayar, 28-05-2007 17:03
Değerli Kardeşim Hakan; 
İlk önce seni bu kadar önemli bir konuya çok net olarak çözüm yolunu gösterdiğin için canı gönülden destekliyor ve bütün Tosya halkının bu konuda üzerine düşen az yada çok görevleri hakkıyla samimi olarak yerine getirmesini diliyorum.
Kastamonu Üniversitesi Tosya Pirinci Yer
Yazan kurt_2023, 28-05-2007 19:26
Tosya için öne sürülen bu düşünce asla yabana atılacak bir düşünce değildir. Gayet olumlu, somut ve çözümcüdür. Her gittiği yerde Hakan Ertaş ve Hüseyin Eken gibi değerli abilerimin bu konu üzerindeki hassasiyetleri en sonunda köşe yazısı olarak karşımıza çıkmış bulunmaktadır. SOn derece makul kabul edilbilecek bu öneri için gereken artık büyüklerimize kalmıştır. 
 
Gerçek de belki bir eğitim yuvasının açılması için süreç uzundur. Fakat bugün hiç de küçümsenmeyecek bir önerinin ilk adımı sonuçlarının da kısa zamanda alınmasına vesile olabilecektir. Önerilen yer ve şartlar bence de gayet uygundur. Fakat yazı da belirtildiği gibi sözde o kadar kolay olmayan ve belirli makam ve işlemlerden geçen hukuki bir süreç söz konusudur.Senatonun kararıyla başlayan bu süreç bir çok yerden, imzadan ve karardan geçerek bir binada eğitimin başlamasıyla son bulacak gibidir. Eğitimin kalitesi ve öğretim görevlilerinin yeterliliği belki ayrı bir konuşulacak maddelerdir Fakat bugün bu yazı bir kesimin uyanmasına ve bilinçlenmesine yol açması bakımından önemli bir noktadadır.Onun için bilmeyenler artık öğrenmeli ve öğren(e)meyenlere duyurmalıdır. Çünkü siyasi vaatler bir şehrin geleceği noktasında sadece sözde ve daha da ilerisi yalandan ibaret olacaksa o şehri geleceği çok parlak ol(a)mayacaktır. 
 
Bugün Tosya derneği ve STK ile atılan birlik adımları beraberinde, inandığım, Tosya için gelecek vaat eden bir çok faaliyetleri de getirecektir. Ve bunlardan bir tanesi de inşAllah bir fakülte olacaktır. Fakat sadece beklemek ve istemek asla bir adım ol(a)mayacaktır. Çünkü alt yapısı oluşturul(a)mamış, şehir havasından uzaklaşmaya başlamış bir şehir takdir edersiniz ki kişilere cazip gelmeyecektir. Onun için başta belediye başkanı, esnafı ve diğer tüm hemşerilerimize şüphesiz görev düşmektedir. 
 
Hakan Ertaş'ın önerisi, diğer abilerimizin çabaları ve emekleri umarım ve ümit ediyorum ki Tosyamızda başta eğitim alanında olmak üzere bir çok alan da yeşermelere vesile olacak ve Tosya yaşadığı meşhur varlıklarının , bağrından çıkardığı ve çıkarmaya devam ettiği evlatlarının haklı gururunu daha bir çok yer ve zamanda da yaşayacak ve yaşatacaktır. 
 
Bu yazıyı yazan değerli şahsa gönülden tebrik ve TOSYA İÇİN diyenlere, çalışanlara, Tosya tabiriyle oradan oraya çapanlara gönülden selam ediyorum...Vesselam...
Kastamonu Üniversitesi Tosya Pirinci Yer
Yazan coumadin, 28-05-2007 20:10
sevgili hakan; görüşlerine sonuna kadar katılıyorum. hem öğrenciler için hemde tosya halkı için yer konusunda üçoluklar mevkii biçilmiş kaftan. peki tosyadaki değerli büyüklerime sormak istiyorum, hangi bölümlerin açılmasını isteyeceksiniz? bu konuda sadece tosyadaki stk. na değil tüm türkiyedeki tosyalılara görev düşüyor. lütfen, tosyanın ilerlemesi için, ve şu an tosyadaki durgunluğunu ( sosyal faliyet, tosyanın geleceği v.b.) bitirmek için tüm tosyalılar ellerini taşın altına koysunlar.
Kastamonu Üniversitesi Tosya Pirinci Yer
Yazan sadrazam, 28-05-2007 21:20
Sayın Hakan; 
Bütün görüşlerinize sonuna kadar katılıyorum. Ne mutlu ki Tosyalılara sizin gibi ileri görüşlü, sorunları ifade ettiği gibi çözüm önerileri de getirebilen gençleri var. 
 
Tebrikler....
Kastamonu Üniversitesi Tosya Pirinci Yer
Yazan Misafir, 30-05-2007 09:44
Sevgili Hakan, 
yazdığın yazı için teşekkür ederiz, tabi anyalan için
Kastamonu Üniversitesi Tosya Pirinci Yer
Yazan turkbeyi19, 30-05-2007 15:01
Eline,yüreğine sağlık umarım yıllarca Tosya siyasetine kendilerince yön verdiğini sananlar bu yazını zahmet edip okurlarsa ne kadar boş işlerle uğraştıklarını anlarlar umarım.hedef ve çözüm önerilerin harika inşallah yetkililerce dikkate alınıp kısa zamanda hayata geçirilir.sengilerimle
Kastamonu Üniversitesi Tosya Pirinci Yer
Yazan ahmetsirkeoglu, 30-05-2007 22:04
RABBİM TOSYAMIZA ; 
SENİN GİBİ TOSYA İÇİN FİKİR ÜRETEN, ÜRETİRKEN DE TAMAMEN İYİ NİYETLE DÜŞÜNÜP BAŞKALARIYLA PAYLAŞMAYI BİLEN PIRIL PIRIL UFKU AÇIK VE KÜLTÜRLÜNİCE GENÇLERİ NASİP ETSİN. TEŞEKKÜRLER HAKAN....................
Kastamonu Üniversitesi Tosya Pirinci Yer
Yazan ayalcin1986, 03-06-2007 13:55
Hakan Abi'yi yazısından dolayı öncelikle tebrik ediyorum. 
Şu an üniversite okuduğum için söylüyorum ki bir yerde bir fakülte veya yüksek okulun olması orayı ne kadar geliştirdiğini (ekonomik kültürel ve birçok açıdan)söyleyebilirim.Ben okuduğum yerde yazında bir işim münasebetiyle kalıyorum ve şunu görüyorum.Yazın ulaşım (hem şehiriçi hem de şehirler arası) araçları okul dönemine nazaran daha düşük kapasitede çalışıyor, çarşılarda kimseler olmuyor ve dükkanların satış oranları normalin altına düşüyor.İşte bunun bu şekilde olmasının sebebi öğrencinin buradan ayrılmış olmasıdır. 
Tosyamıza da bu şekilde fakültelerin veya yüksek okulların açılması Tosya esnafının işlerini daha çok artıracağına inanıyorum.İnşallah açılırda hem Tosyamız hem de Türkiyemiz kazanır. 
Buradan Hakan Abimin dediği gibi herkesi göreve davet ediyorum.Biz öğrenciler olarak da elimizden ne gelirse onu yapmaya hazır olduğumuzu belirtmek isterim.Hayırlısı olur inşallah.

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen sisteme giriş yapın veya kayıt olun.

 
© 2018 Tosya.Gen.TR - Tosya'nın Sesi
tosya.gen.tr sitesi Joomla tabanlidir.
Web Tasarım