Online Sayaci 1Kayıp Parola?

Kim Online

Şu anda 1 misafir bağlı

Tosya Sozlugu


PROGRAMI İNDİR

FORUMDA SÖZLÜK

caba

( toprak tencere )

Kastamonu Bibliyografyası - Mehmet Yılmaz
Anasayfa
Engelli Bireyler Ve Ayrımcılık Yazdır E-posta
Friday, 07 November 2008
Damla Çimen

 

Damla ÇİMEN

Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır


 

İçinde bulunduğumuz toplumda tüm insanlar birbirlerinden farklıdır. Bu farklılıklar cinsiyet, etnik köken, yaş, kişilik özellikleri ve daha pek çok açıdan insanları birbirinden ayrıştırmaktadır. Farklılıklarımıza rağmen bir arada yaşayabilmeyi öğrenebiliyoruz. Kadınlar ve erkekler, gençler ve yaşlılar, Türkler ve Kürtler, başı açıklar ve türbanlılar gibi farklılıklara sahip insanlar mahallemizde, ilçemizde ve aslında tüm dünyada bir arada yaşayabiliyorlar. Çünkü tüm farklılıklarımıza rağmen insani değerlerimize sahip çıkıyoruz ve birbirimize saygı duyuyoruz. Farklılıklara saygı duyulmadığı durumlarda ayrımcılık ortaya çıkıyor ve ayrımcılık genellikle azınlıkta kalan ‘farklı’ bireyler için olumsuz sonuçlar doğurabiliyor.

Engelli Bireyler Yönelik Ayrımcılık

Sokakta, okulda, bakkalda hemen her yerde karşılaştığımız gözleri görmeyen, konuşamayan, yürüyemeyen ya da anlam veremediğiniz hareketler yapan, hep aynı kelimeleri tekrarlayan, bakışları sizinkilere ya da şimdiye kadar gördüklerinize hiç benzemeyen bireylere rastladığınızda aklınızdan neler geçiyor? Onlar bu toplumun zihinsel ya da bedensel engellileri. Doğuştan ya da sonradan geçirdikleri hastalıklardan ötürü vücutlarını ya da beyinlerini yeterli düzeyde kullanamayanlar. Tüm vücudunu ve beynini rahatlıkla kullanabilen insanlara nazaran bu toplumda yaşamak engelliler için sorun teşkil ediyor. Bedensel engelli bireylerin (özellikle çevresel koşullardan ötürü) yaşadığı sıkıntılardan ziyade bu yazı da zihinsel engelli bireyler ve ailelerinin yaşadığı sorunlara deyinmeye çalışacağım.

Erken çocukluktan itibaren anlaşılmaya başlanılan, uyumsal davranışlarda kalıcı bozukluklarla kendini belli eden genel zihinsel fonksiyonların ortalamanın anlamlı düzeyde altında olması durumuna zihinsel engellilik denmektedir. Bebeğin anne karnında gelişiminden, doğum sırasında yaşanan sorunlardan ya da bebek dünyaya geldikten sonra geçirdiği ateşli hastalıklardan  ya da çeşitli travmalardan kaynaklanan zihinsel engellilik Türkiye’de yaklaşık olarak 2 milyon insanda görülmektedir. Bu bireyler zekâ testlerinden ortalamanın altında puan alırlar ve bu puanlamaya göre bireyler ağır, orta, hafif ve sınırda zekâ geriliği tanılarını alarak sınıflandırılırlar. Özellikle sınırda zekâ geriliği ortalamadan farklı olduğunu düşündürmeyecek kadar ufak nüanslara sahiptir. Fakat diğer kategorilerdeki bireyler, çocukluğun ilk yıllarından itibaren kendilerini fark ettirirler. Ağır ve orta düzeydeki zekâ geriliğine sahip bireylerin bazılarında duyma, konuşma sorunları ya da bedensel gelişimlerinde farklılıklar görülebilmektedir.

Zihinsel engelli bireyler, zekâ düzeyi "normal" olan bireylere göre farklı algılar ve davranırlar. Dolayısıyla ‘normal’ bireyler için düzenlenmiş bir dünyada hayatlarını sürdürmeleri güçtür. Fakat onlar için esas güçlük toplum tarafından kabullenmemek ve dışlanmaktır. İşte zihinsel engellilere yönelik ayrımcılık tam da burada başlamaktadır. Zihinsel engelli bir çocuk okulda sınıf arkadaşları, sokakta oyun arkadaşları, evde ailesi tarafından dışlandığında kendi dünyasın çekilip yalnızlaşır ve psikolojik sorunlar göstermeye başlar. Öncelikle zihinsel engelli çocuğu olan bir ailenin, çocuğunu sahiplenmesi ve kabullenmesi gerekir ki çocuk zihinsel engeline rağmen en yüksek düzeyde kendini geliştirebilecek özgüvene sahip olsun. İkinci olarak da çevrenin bu konuda duyarlı olması gerekmektedir. Çocukluk döneminden itibaren dışlanan bir birey yıkıcı ve saldırgan ya da sessiz ve içekapanık biri olarak yetişebilir. Dolayısıyla toplumdan en çok dışlanan ve en çok ötekileştirilen, hor görülen zihinsel engelli bireyler için bu psikolojik rahatsızlıkların görülme riski daha yüksektir.


Ne Yapmalıyız?

Öncelikle zihinsel engelli çocuğa sahip aileler çocuklarını kabullenmeleri ve çocuklarının sergileyebileceği en yüksek potansiyeli ortaya çıkarmalılar; onları sosyal hayata, topluma kazandırmalıdırlar. Fakat mevcut toplumsal baskı, alaycı ifadeler ve bakışlar altında bunu yapmak oldukça güçtür. Tüm bu ayrımcı davranışları ortadan kaldırmak için tüm ebeveynler öncelikle çocuklarını ayrımcı tavırlardan uzak durması konusunda uyarmalı ve onlara her bireyin eşit haklara sahip olduğunu anlatmalıdırlar. Unutmayalım zihinsel engelli bireyler okullarda çocuklar tarafından hor görülür ve alay konusu olurlar. Bu yüzden ilköğretim okullarındaki tüm öğretmenlerin öğrencilerine zihinsel engelli öğrencilere yönelik olumlu davranışlar kazandırması gerekmektedir.

Zihinsel engeli olan bireyler toplumun ayrılmaz unsurudurlar. Milattan önce de varlardı, hala da varlar. Onların görmezden gelinmesine, dışlanmasına, küçümsenmesine izin vermemeliyiz. Bu konuda duyarlı olup hem zihinsel engelli vatandaşlarımıza hem de ailelerine yardımcı olmalıyız; her zaman ve her yerde ayrımcılığa tepki göstermeliyiz.


Görüntüleme sayısı: 2602

  Yorumlar (2)
bir insana ekiklerini söylemeyi bırakın
Yazan hbenek, 12-11-2008 16:48
bir insana ekiklerini söylemeyi bırakın ima bile ne kadar incitici o yüzden eksiklikleri ve farklılıkları hoş karşılamak için çaba sarf edecegiz.. kabüllenip sanki normal bir arkadaşımızla arkadaşlık dostluk yapıyormuşcasına yaklaşımlarımızla onları topluma kazanmaya ve onların mutluluklarına ve sorunlara katkı sunmaya devam edecegiz. düşüncenize saglık toplumumuzun önemli bir sorununu ortaya koymuşsunuz...
bir insana ekiklerini söylemeyi bırakın
Yazan hbenek, 12-11-2008 16:48
bir insana ekiklerini söylemeyi bırakın ima bile ne kadar incitici o yüzden eksiklikleri ve farklılıkları hoş karşılamak için çaba sarf edecegiz.. kabüllenip sanki normal bir arkadaşımızla arkadaşlık dostluk yapıyormuşcasına yaklaşımlarımızla onları topluma kazanmaya ve onların mutluluklarına ve sorunlara katkı sunmaya devam edecegiz. düşüncenize saglık toplumumuzun önemli bir sorununu ortaya koymuşsunuz...

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen sisteme giriş yapın veya kayıt olun.

 
© 2018 Tosya.Gen.TR - Tosya'nın Sesi
tosya.gen.tr sitesi Joomla tabanlidir.
Web Tasarım