Online Sayaci 2Kayıp Parola?

Kim Online

Şu anda 2 misafir bağlı

Tosya Sozlugu


PROGRAMI İNDİR

FORUMDA SÖZLÜK

hüşkülük

( çöplük )

Kastamonu Bibliyografyası - Mehmet Yılmaz
Anasayfa
Özel Eğitim Nedir? Nasıl, Nerelerde Verilir? Yazdır E-posta
Thursday, 13 November 2008
Damla Çimen

 

Damla ÇİMEN

Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır


Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri

Özel eğitim, düşünsel ve fiziksel yönden geçirmesi gereken gelişim aşamalarının altında performans sergileyen bireylerin becerilerini arttırmaya yönelik planlanmış eğitimdir. Çeşitli nedenlerle bireysel özellikleri ve eğitim yeterlilikleri açısından akranlarına göre beklenilen düzeyden anlamlı farklılık gösteren bireyler için tasarlanmış özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, öğrencilere ihtiyaç duyulan alanlarda destek eğitim hizmeti vermekle yükümlüdürler. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı çalışan bu kurumlar hafif, orta ve ağır düzeyde zihinsel engellilere, otistik tanısı alan bireylere, açılan programlar dahilinde işitme ve konuşma bozukluğu ve fizyoterapi gerektiren durumu olan bireylere de eğitim hizmeti vermektedirler.

Özel eğitime gelen bireyler tuvalet eğitimi, temizlik, yemek yeme becerisi gibi çok temel becerilerden; okuma-yazma, saatleri tanıma, para hesabı yapma, çarpım tablosunu öğrenme, el becerileri gibi daha karmaşık becerilere kadar uzanan; yaşı, bireysel koşul ve ihtiyaçları göz önünde bulunduran bir eğitim sistemiyle karşılaşmaktadırlar. Özel eğitime gelen bireyler, alanında uzman öğretmenlerden bireysel ve ihtiyaca göre grup eğitimi almaktadırlar. Bireysel eğitim, öğretmen ve öğrencinin birebir çalıştığı ders ortamı; grup eğitimi ise birden çok öğrencinin bulunduğu, aynı zamanda öğrenciye sosyalleşme alanı sağlayan bir ders ortamıdır.
 
Özel Eğitimin Faydaları
 
Özel eğitime gereksinim duyan bireyler evde ve okulda çeşitli şekillerde eğitim almaktadırlar. Özellikle ilköğretim okuluna devam eden ve özel eğitime ihtiyaç duyan bir öğrencinin başarısı sınıf ortalamasının altında kalacaktır ve bir sınıf öğretmeni müfredatın gerisinde kalan tek bir öğrenci için çok vakit ayıramayacaktır. Bu doğrultuda bireye “özel” bir çaba ve emek göstermek gerekmektedir. Bu açıdan okulda verilen eğitim, evde gösterilen ilgi olmazsa olmazdır ancak yetersizdir. Çünkü özel eğitim kurumları bireyin ihtiyaçlarını ve yakın gelecekte sergileyebileceği performansı tespit etmekte, daha azını ya da fazlasını beklemeden sistematik bir biçimde eğitim vermektedir.

Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin eğitim haricinde sunduğu hizmetler de vardır. Kurum bünyesinde çalışan psikolog ve rehber öğretmenler zihinsel engelli bireylere ve ailelerine psikolojik danışmanlık hizmeti vermektedirler. Böylelikle aile ile çocuk, çocuk ve çevresi, aile ve çevresi arasındaki ilişkilerde sorunlar varsa düzeltilmeye çalışılmakta ve uyum sorununun ortadan kaldırılması için uğraşılmaktadır.

Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri kreş ya da anaokulları gibi ücretli değildir. Özel eğitime ihtiyaç duyduğu tespit edilen bireyler önce hastanelerde doktorlar tarafından kontrol edilmekte, sonrada Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Rehberlik Araştırma Merkezleri tarafından incelenmekte ve kişinin durumu raporlanmaktadır. Bu raporlar sayesinde özel eğitimden yararlanan kişi ve ailesi hiçbir şekilde kuruma herhangi bir ücret ödememektedirler.

Bu hizmet imkanlarını çevremize mümkün olduğunca duyurmak ve özel eğitime ihtiyacı olan bireylere yardımcı olmak herkesin görevidir. İster zihinsel engelli ister down sendromlu olsun, özel eğitime gelen ya da gelmesi gereken bireyler aslında toplum tarafından “engellenmektedirler”. Bu duyarsızlığa ve ilgisizliğe karşı çıkmak, özel eğitime gelen ya da gelmesi gereken bireyleri toplumun dışlanmışları olarak değil toplumun bir parçası olarak görmek gerekmektedir.


Görüntüleme sayısı: 7699

  Bu yazıya ilk yorumu yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen sisteme giriş yapın veya kayıt olun.

 
© 2018 Tosya.Gen.TR - Tosya'nın Sesi
tosya.gen.tr sitesi Joomla tabanlidir.
Web Tasarım