Online Sayaci 1Kayıp Parola?

Kim Online

Şu anda 1 misafir bağlı

Tosya Sozlugu


PROGRAMI İNDİR

FORUMDA SÖZLÜK

aha anağan babağan

( hayret ,şaşma )

Kastamonu Bibliyografyası - Mehmet Yılmaz
Anasayfa arrow Köşe Yazarları arrow Davut ZAT arrow Aşağıdikmenli'nin Kanalizasyon Dramı
Aşağıdikmenli'nin Kanalizasyon Dramı Yazdır E-posta
Thursday, 04 November 2010

Active Image

 

  Davut Zat
davutzat@gmail.com


Hizmet etmek ya da ettiğini sanmak, sadece yakın çevremizdeki insanlarla mı sınırlıdır? Yoksa hizmetlerin evrensel bir ayağı ve kuşatıcı yanı yok mudur?

Bir şehir coğrafyasını temizlerken, taşra veya köy diye tepeden baktığımız diğer coğrafyaları oldum olası neden yok sayarız?

Burada bir küçük görme, değersizlik söz konusu mudur,  yoksa başka çare kalmadığı için mi böyle bir değersizleştirmeyle karşı karşıya bırakırız, kendimizden bir parça olan insanlarımızı.

Evet, kanalizasyon ve onun mağduru olan Aşağıdikmenlilerle birlikte, diğer mağdur köylülerin acı dramlarından bahsediyorum...

Bir seçim yaptı Tosya bundan yaklaşık 25 yıl önce. Neticelerini bile bile, sonuçlarını tahmin ede de ve oluşacak sorunları yok saya saya yaptı bu seçimini.  Tosya’nın altyapı sorununu çözmek istedi. Hem de en kolayına gelen tarafından. Kuruçaya akmakta olan kanalizasyon atıklarını,  bir kanal içine alarak Devrez çayına taşıdı. Bir an evvel ve hızlı şekilde Tosya hudutlarını terk etsin ve bizden uzak kalsın anlayışıyla.

Peki, kanalizasyonun akıtıldığı yerde yaşayanlar bizim insanlarımız değil miydi? Onların yaşamak için hayat hakları yok muydu?

Temizlik belediye hudutları içinde yaşayanların en doğal hakkıydı da; Devrez vadisinde yaşayan ve atık sudan etkilenecek insanların temiz bir çevre, doğal bir yaşam ve sağlıklı hayat hakları yok muydu?

O zamanlarda bu talihsiz icraat,  hizmet adına bir gurur ve başarı kaynağı olarak anlatıldı. Tosya’nın kanalizasyon sorununu çözdük!

Nasıl çözdünüz efendim?

Devrez ve civarında yaşayan tüm canlı hayatı katlederek çözdünüz.

Oh!

Ne âlâ bir çözüm.

Hayırlı olsun! 

Maalesef bu talihsiz çözüm(!) sonrasındaki 25 yıl boyunca, Devrez köylüsünün feryadı hiç dinmedi ve duyulmadı. 

Karşılığında verilen cevap ise; neymiş efendim çok maliyet istiyormuş ve Tosya’nın mali imkânlarını aşarmış.
Ne yapalım o zaman, alın kanalizasyonunuzu…

Devrez sakinleri olarak biz istemiyoruz bu pis suyu!

Madem sorunlarımızla ilgilenilmeyecekse, o zaman bu iktidarlara Tosyalılar ve köylüler neden oy verdiler?
Kendi ölümlerini tescilletmek için mi?

İktidarların ve yerel yönetimlerin görevi, sorunları ötelemek midir?

Merkez halkının imkânlarını genişletirken,  bir başka halkın haklarını yok saymak, bir büyük haksızlık değil midir?

Hangimizin Devrez’e ait bir hatırası yoktu ki?

Hem günah, hem de ayıp olmuyor mu?

Zaman bir kez daha gösterdi ki, köylülerin feryadı sonuna kadar haklı. 50 kişi hastanede karantinaya alındı. 30’a yakını bir hafta hastanede yattı. Taburcu edilenler de her gün iğne ve ilaçlarını almak üzere hastaneye başvuruyorlar. Hali hazırda 6’sı Tosya’da olmak üzere 1’i Kastamonu da ve 1 kişi de Ankara’da hastanede yatmaktadır.

Daha ne olması gerekiyordu?

Kanalizasyona çözüm üretmek için insanların ölmesi mi bekleniyor acaba?

Elbette belediye bütçesi, yapılacak arıtmayı karşılayacak güçte değil. Zaten halk da bu güne kadar sabır gösterdiyse, bu yöndeki anlayış ve iyi niyetindendir. Ancak bıçağın kemiğe dayandığını herkes görüyor olmalı…

İlgili Bakanlığın kaynak aktarması bekleniyor. Lakin iktidardan farklı bir siyasi anlayışın belediye yönetiminde olması, bunu da engelliyor denilebilir. Biz de deriz ki; hoş, biz iktidarlı belediye dönemini de gördük, çözüme bir arpa boyu katkı sağlanamadığını da!  Henüz 1,5 yıllık Belediye Başkanı Sayın Kazım Şahin ise sorunu kucağında bulanlardan. Kendisini suçlamıyoruz, ancak çözüme katkı sunacak adımları da kendisinden bekliyoruz. Bugüne kadar başarılı hizmetlere imza attı hiç kuşkusuz. Çözüme en yakın isim kendileridir.

Ümidimiz bu konuda da en azından ölümcül zararları bertaraf edici çözümler üretmesidir.  

Yine beklentimiz odur ki, iktidarı da unutmayan bir Tosya halkını, hükümetin ilgili Bakanlığı da unutmaz ve kaynak aktarma konusunda çekimser davranmaz!

İktidar Partisinin Milletvekilleri başta olmak üzere İl ve İlçe Başkanlığının da konuya sessiz kalmayacağı ümidiyle, atılacak adımları ve samimiyetleri bir kez daha test etme imkânı elde edeceğiz...

Devrez köylülerinin sağlıklı bir yaşam umudunun sürmesi beklentisiyle, esenlikler diliyorum.  

Görüntüleme sayısı: 1563

  Bu yazıya ilk yorumu yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen sisteme giriş yapın veya kayıt olun.

 
© 2018 Tosya.Gen.TR - Tosya'nın Sesi
tosya.gen.tr sitesi Joomla tabanlidir.
Web Tasarım