Online Sayaci 1Kayıp Parola?

Kim Online

Şu anda 1 misafir bağlı

Tosya Sozlugu


PROGRAMI İNDİR

FORUMDA SÖZLÜK

zevla

( boyunduruktan koşulacak hayvanın boğazını saran çubuklar )

Kastamonu Bibliyografyası - Mehmet Yılmaz
Anasayfa arrow Köşe Yazarları arrow Davut ZAT arrow Bilge İnsan Prof Dr. Ali Bardakoğlu
Bilge İnsan Prof Dr. Ali Bardakoğlu Yazdır E-posta
Monday, 22 November 2010

Active Image

 

  Davut Zat
davutzat@gmail.com


Dinimizin Kur’an ve Sünnet ekseninde yaşanması için olağanüstü gayret sarf etti ve önemli hizmetler sundu insanımıza. Ehli Sünnet çizgisi ve Maturîdilik ekolünün yeterince anlaşılması için çalışmalar yürüttü, hem de tüm dünya çapında.  “Ahlak Eksenli İslam”  anlayışıyla dinimizin yaşanması gerektiğini ısrarla savundu. Yurtdışı faaliyetlerine ağırlık verdi. Çocuklara yönelik din hizmeti çalışmalarını önemsedi. Din görevlilerinin yetkin olması için çok çaba harcadı. Sportif faaliyetler konusunda kurum mensuplarını teşvik etti.

Başında bulunduğu kurumun görev alanına müdahale olduğunda da gerekli tepkiyi layığı ile vermiş bir yönetim oldu, Prof. Dr. Ali BARDAKOĞLU’nun Başkanlık dönemi.

Siyaset ve görevi arasına sıkıştığı anlaşılan bir anda da bayrağı yardımcısına teslim etti. Kendi isteği ile görevi bırakmak istediği halde, bu düşüncesini tarih de vererek ilgililere önceden iletmesine rağmen, aniden görevden alınması, kamuoyunun dikkatinden kaçmadı. Kamuoyu vicdanını yaralayacak bir şekilde tesis edilen bu idari işlem, bundan sonra da çok tartışılacağa benziyor!

Zira kararname süreci henüz devam ederken görev teslimi yapıldı. Elden ele dolaştırılarak tamamlanan kararname ise her kesimin tepkisini çekti ve “bu kadar acele edecek ne vardı” sorusunu sordurttu. Oysa saygın bir kurumun başında olan ve kişiliği ile de bu saygınlığın hakkını fazlası ile veren Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, şayet görevinden alınmamış olsaydı: devir-teslimin yapıldığı günün akşamında, Türk hacılarına refakat etmek üzere hacca gideceği biliniyordu. 13 Ocak 2011 tarihi itibariyle zaten görev süresi dolacaktı. Ne kadar zaman kaldı ki bu tarihe?Hatta Kurban bayramına bir kaç gün kala çok mu lüzumluydu bu değişiklik? Anlaşılan o ki; yetkililerin çok acelesi vardı..!

Ancak bu değerli ilim ve ahlak insanı, “devlet adamı” sorumluluğuna yakışır bir açıklama ve duruş ile yine kendine yakışanı yaptı, devir teslim töreni sırasında. Ne var ki, Diyanet İşleri Başkanlığı gibi nezih bir kurumun yıpranmaması için sorumluluk anlayışı ile yapılan bu açıklamalar, kamuoyunu yeterince tatmin etmedi. Bu tutumuyla değerli memleket büyüğümüz Sayın Bardakoğlu, örnek kişiliğine bir güzellik daha eklerken, halk nezdinde ki saygınlığını daha da artırmış oldu. Kastamonu’nun yetiştirdiği bu bilge değerimizin görevinden ayrılma biçimi, hiç kuşkusuz halkımızın vicdanında da bir burukluk meydana getirdi…Görev yaptığı dönem itibariyle farklı bir yönetim profili ortaya koydu. Siyasetten uzak ve bu milletin değerlerine sadık kalarak, aynı zamanda günün modern şartlarına uygun bir ufuk açtı. Klasik yönetim anlayışlarından öteye geçen bir yöneticilikle başında bulunduğu teşkilatı her yönüyle ileriye taşıdı. Kurum saygınlığını artırmakla yetinmeyip, çıtayı yükseltti ve Diyanet İşlerini bir bakıma 50 yıl daha ileriye götürdü.

Görev teslimi sırasında halefine cübbesini giydirmesi, belki de bu kurumun devir teslim törenlerinde bir “ilk” di. Kim bilir Diyanet İşleri Başkanlığı tarihinde böyle bir devir-teslim töreni yaşamamıştır. Yeni başkanı refere etmesi de doğrusu onun “bilge kişiliği”ne yakışır şekildeydi. Duygusal bir tören oldu anlayacağınız.

Kamuoyunun genel kabulünü sağlamış Sayın Bardakoğlu’nun bu şekliyle görevden ayrılması, yüreklerimize dokunsa da: başı dik, sorunsuz ve din ölçülerinden taviz vermeyen bir yönetim izleyerek görevini tamamlaması her açıdan önemliydi.

Dini konuları siyaset yelpazesinde yorumlamadı hiçbir zaman. Gelecekte siyaset yaparım anlayışı ile siyasete de yatırım yapmadı. O yüzden de tavizsiz bir yönetim gerçekleştirebildi. Klasik anlayışın ötesinde ve tatmin edici bir temsil ile yolunda yürürken, kurum mensuplarının eğitim, mali ve statü açısından tatminkâr bir duruma ulaşmalarını da sağladı…

Görevli olduğu dönem kadar, ayrılışı da kendi kişiliğine uygun bir güzellikte oldu. Geride güzel bir iz bıraktı değerli Hocamız. Bundan böyle de gerek ilmî, gerek ahlakî, gerekse doğruluktan şaşmaz omurgalı duruşu ile ülkeye hizmet edecek olması, bir kazanım ve tesellidir elbette!

Bilge kişiliğinden bundan sonrada istifade edebilmeyi diliyor, kendilerine saygı ve minnetlerimizi sunuyoruz. 

Sizi ve sizin gibi dürüst, güvenilir ve saygın bürokratları çok özleyeceğiz Sayın Bardakoğlu…

Ömrünüz uzun, hizmetleriniz daim olsun.


Görüntüleme sayısı: 1430

  Bu yazıya ilk yorumu yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen sisteme giriş yapın veya kayıt olun.

 
© 2018 Tosya.Gen.TR - Tosya'nın Sesi
tosya.gen.tr sitesi Joomla tabanlidir.
Web Tasarım