Online Sayaci 2Kayıp Parola?

Kim Online

Şu anda 2 misafir bağlı

Tosya Sozlugu


PROGRAMI İNDİR

FORUMDA SÖZLÜK

iriii

( vay canına )

Kastamonu Bibliyografyası - Mehmet Yılmaz
Anasayfa arrow Köşe Yazarları arrow Davut ZAT arrow Nice Yıllara Tosya Haber 37
Nice Yıllara Tosya Haber 37 Yazdır E-posta
Friday, 13 August 2010

Active Image

 

  Davut Zat
Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır


Tosya haberciliği ve yayıncılığı adına atılmış adımların en cesurlarındandı, Tosya Haber 37 gazetesinin yayın hayatına başlaması. Çok değil, bundan 1 yıl önce Tosya'da günlük çıkartılan bir gazetemiz yoktu! Daha önceki denemeler istikrarını koruyamamış ve uzun soluklu olamamıştı.

Evet, Tosya gibi bir yerde; dolu dolu geçen her biri diğerinden yorucu günlerin ardından kabul etmek gerekir ki, zorlu bir yayın yılı oldu Haber 37'nin geçen zamandaki yayın hayatı da. Zira bir sistemin düzen alması ve taşların yerine oturması hayli zaman alıyor...

Süreli yayınların zorluğunu sektörün içinde olmayanlar anlayamazlar. Belli bir saat dilimine sıkıştırdığınız yorucu çalışma temposu; durup dinlenmeden ve rutine de indirgenmeden her gün aynı heyecanla tekrarlanır durur. Her bir haber, köşe yazısı, fotoğraf ve onların bütününden oluşan gazete sayısı, nice aşamalardan geçerek okuyucunun eline ulaşır. Gazeteciliğin kaderi de bu olsa gerek; günceli yakalamak adına verilen meşakkatli bir çalışma temposu. Daha bir sayının baskısı bitmeden başlar, diğerinin hazırlıkları. İğne ile dağ kazmak misali ince ince işlenir satırlar, resim efektleri, sütun düzenleri ve tasarımı. Okuyucular ise çevirip geçerken sayfaları, çoğunda çarpıcı başlık arar sütunlara dikkatini toplamak için, nasıl hazırlandığının farkında bile olmadan…

Gün geçip ertesi günün şafağı söktüğü andan itibaren bir sayı daha mazinin arşivini eklenmiştir bile! Kimi zaman bir yemek sofrasına serilmiş örtü, kimi zaman metruk evlerin pencerelerinde perde, kimisinde de bir temizlik bezi hükmünde görürsünüz yoğun emeklerinizin eseri olan gazete sayfalarını. Yani çabuk tüketilir gazetenin gündemi…

Evet, bunca riski göze alarak ilçemizde yayıncılık hayatına atılan Tosya Haber 37'nin sadece cesaretini alkışlamak yeterli değildir. Abone olup, reklam vererek destek olmanın yanısıra, bizzat görüş ve düşüncelerinizi belirtip, yapacağınız ziyaretlerle de desteklemeniz gerekir. Zira hiçbir yayın kuruluşu okuru ve takipçisi olmadan kendisini idame ettiremez. İlgi, takip ve destek yayıncılığın devamı için olmazsa olmazlardandır.

Bir husus daha var ki oda; sadece abone olmakla ve tek satış ile bu çarkın dönmeyeceği. Yani sırf abone gelirleriyle basın kuruluşları kendi kendini finanse edemezler. Diyeceğim o ki, hiç kimse bu işten bol para kazanıldığını sanmasın. Verilen bir yıllık abone veya bir kartvizitlik reklam desteğini de yük ve mihnet olarak görmesin!Bu riskleri arkasına alarak yılmadan, usanmadan ve ara vermeden; Tosya yayıncılığında her gün ve tam bir yıldır yayını sürdüren Haber37 ekibini içtenlikle kutluyorum. Bana da bu köşeyi açmak suretiyle; 9 aydan beri siz değerli okuyucularımla buluşma fırsatını tanıdıkları için de kendilerine, ayrıca şükranlarımı ifade ediyorum.  

Evet, Tosya Haber 37'nin Tosya haberciliğine ve gündemine yaptığı katkılar ortadadır. Gazetecilik kültürünün olmadığı bir memlekette yerel gündeme yapılan bu katkı, diğer basın sevdalılarını da yüreklendirmiştir.

Nitekim Tosya basınına yıllarca emek vermiş olsan Açıksöz Gazetesinin değerli ekibi de günlük yayın kararı alarak, bu yarışta yerini almıştır. Yine internet sektöründe de gerek ilçe adına yola çıkmış, gerekse köylerimizle ilgili haber ve köşe yazarları modülleriyle gündeme katkı sunan profesyonel ve amatör düzeyde birçok sitemiz mevcuttur. Bu emeklerin hepsi de ayrı ayrı desteklenmeye ve istikrarlı bir şekilde yayınlarını sürdürmeleri için teşvik edilmeye muhtaçtır. Ben; tüm emek veren, ter döken, gece gündüz İlçemiz için çalışmalar yürüten bu basın kuruluşlarımıza vefa ve minnet duyduğumu ifade ediyorum.

Tosya Haber 37 gazetesinde görevli arkadaşlarımın hepsini de bu başarılı yayın serüvenleri nedeniyle bir kez daha kutluyor, teşekkür ediyorum. Bundan sonraki yıl dönümlerini de hep birlikte tekrar tekrar kutlayabilmeyi can-ı gönülden diliyorum.

Nice yıllara Tosya Haber 37…


Görüntüleme sayısı: 6752

  Bu yazıya ilk yorumu yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen sisteme giriş yapın veya kayıt olun.

 
© 2018 Tosya.Gen.TR - Tosya'nın Sesi
tosya.gen.tr sitesi Joomla tabanlidir.
Web Tasarım