Online Sayaci 2Kayıp Parola?

Kim Online

Şu anda 2 misafir bağlı

Tosya Sozlugu


PROGRAMI İNDİR

FORUMDA SÖZLÜK

gaplan

( agaç bükülerek yapılmış ahşap kap )

Kastamonu Bibliyografyası - Mehmet Yılmaz
Anasayfa arrow Köşe Yazarları arrow Davut ZAT arrow Tosya Pirinci Bir Yalan mıymış?
Tosya Pirinci Bir Yalan mıymış? Yazdır E-posta
Thursday, 22 July 2010

Active Image

 

  Davut Zat
Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır


Ekonomi Gazetecileri Derneğinin düzenlediği Kastamonu gezisi kapsamında ekonomi yazarları, rotalarını ilçemize de çevirerek Tosya'ya kadar geldiler. İlçenin ekonomik yapısının masaya yatırıldığı toplantıda ev sahibi Tosya Belediyesi idi. Bu toplantı da daha çok, şöhretiyle ün yapmış pirincimiz konuşuldu.

Toplantıya katılan yazarlardan Sayın Gülnur Yeşilbaş, izlenimlerini köşesine taşıdı. Geçtiğimiz gün kaleme aldığı yazısında düşüncelerini kamuoyu ile paylaştı. Pirincimizi ilgilendiren bölümde ise; "Meşhur Tosya Pirinci Meğer Yalanmış" başlığı ile okurlara sunulduğuna şahit olduk. 

Yazısının içeriğinde; "Tosya Belediye Başkanı Kazım Şahin`in misafirperverliği övülmeye değerdi. Başkan Şahin`in verdiği bilgilerden anlıyoruz ki; "Tosya pirinci" diye satılan ve alıp yediğimiz pirinç aslında yalanmış. Çünkü Tosya`da artık pirinç yetişmiyor. Üretici büyük tüccarların kurbanı olmuş. Ürettiği değeri alamayınca yıllardır pirinç üretmekten vazgeçmiş." şeklinde ifadelere yer verilmekte.  

Konunun detayına inerek Belediye Başkanımız Kazım Şahin'e sordum. Kendileri hali hazırdaki mevcut durumu yansıttığını ve pirincin sorunlarından bahsettiğini ifade ettiler.

Anlaşılıyor ki Sayın Yeşilbaş,  çeltik ekimin azaldığından, üretimin zorluklarından ve pirincin sorunlarından bahseden Başkan Şahin'in ifadelerinden yola çıkarak yüzeysel bir değerlendirmeyle pirincimizi tarihin hatıralarına yolcu etmiş görünüyor.  Açıklamalardan anladığımıza göre; yanlış ya da eksik bir şeyler olduğu  her haliyle ortadadır. Zira Gülnur hanımın ifade ettiği gibi pirincimiz yalan olsaydı pirinçten ekmek yiyen çiftçilerimizin başka bir istihdam alanı bulmaları gerekmez miydi?

Yazıya dayanak gösterilen Belediye Başkanımız Kazım Bey'in ifadeleridir. Sayın yazarın söyledikleri doğru olsaydı Tosya Belediyesi 13. Tosya Kültür ve Pirinç Festivali diye bir festival düzenler miydi? Ya da festival arefesinde Başkan böyle bir demeç verir miydi? Festival davetiyelerini dağıtmak üzere dün Ankara'ya gelen Başkan Şahinle görüştüm. Bugünde İstanbul'da aynı amaçla bulunduklarının biliyorum…

Sanıyorum ki sayın yazar, konuyu en olumsuz tarafından ele almış. Açıklamalardan çıkardığı sonuçlar ise bu yönde satırlarına yansımış.  İnşallah kendisi ile temasa geçerek konu hakkında daha detaylı bilgiler sunacağım. Gönül isterdi ki pirincimizin sorunlarını işlesin, ülkemizin kamuoyuna atasözlerine konu olmuş pirincimizi daha çarpıcı yansıtabilsin. Tarım Bakanlığının dikkatini çekecek tarzda olsun. Pirinci tarihe yolcu etmek yerine, sorunlarından kurtarılmış bir şekilde hayatiyetini devam ettirebilir tarzda başlıklar atılsın…  

Çeltik tarlalarında serüveni olan birisi olarak ben diyorum ki; yaşadıklarımız yalan değildir. Tosya Pirinci ise hiç mi hiç yalan değildir! Sofralara lezzet katan pirincimiz bir yalan olması en azından bu güne kadar mümkün olmamıştır. Her şeye rağmen! 

 Ancak, hükümetlerin uyguladığı yanlış politikalar nedeniyle bugün değilse de, yakın bir gelecekte yalan olması da muhtemeldir! İşte o zaman sayın yazara hak vermek mümkün olacaktır.

Esenlikler diliyorum.   

***Tosya Haber 37 Gazetesi 22 Temmuz 2010 Perşembe baskısı.


Görüntüleme sayısı: 1748

  Bu yazıya ilk yorumu yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen sisteme giriş yapın veya kayıt olun.

 
© 2018 Tosya.Gen.TR - Tosya'nın Sesi
tosya.gen.tr sitesi Joomla tabanlidir.
Web Tasarım