Online Sayaci 2Kayıp Parola?

Kim Online

Şu anda 2 misafir bağlı

Tosya Sozlugu


PROGRAMI İNDİR

FORUMDA SÖZLÜK

kuymak

( çukur bir kap içine doldurmak )

Kastamonu Bibliyografyası - Mehmet Yılmaz
Anasayfa arrow Köşe Yazarları arrow Davut ZAT arrow Tosya Vekil Çıkarabilecek mi?
Tosya Vekil Çıkarabilecek mi? Yazdır E-posta
Sunday, 12 December 2010

Active Image

 

  Davut Zat
davutzat@gmail.com


Bir memleketin gelişmesi, ancak oraya hizmet götürmekle mümkündür. Bunun gerçekleşmesi için de hizmetin taşıyıcısı olan insan unsurunu yetiştirmek esastır.

Şayet siz, gerek siyasette gerek ticarette gerekse bürokraside hizmet edecek insan gücü yetiştirememişseniz, gelişiminiz de sınırlı kalmaya mahkûmdur!Tosya’nın kendi iç dinamiklerinden beslenerek yetişen insan sayısı maalesef oldukça azdır. İsterseniz şöyle bir ölçüm yapalım.

Tosyalı vekil tartışmasının yapıldığı bir seçim arefesindeyiz. Bizden başka herkesin bu konuyu konuştuğu ve tartıştığı da malum! Ancak tek Tosyalı konuşmuyor.  

Oysa: Tosya potansiyelinin buna gücü yeteceğinden bahsediliyor. Tek başına hiçbir unsurun kesin değer ifade etmediği küresel dünyada, sizin oy çokluğunuzun pek işe yaramadığı da bir gerçektir. Eğer içinizden bir aday yetiştirememişseniz vereceğiniz oyların size dönüşümü de sınırlı kalmaya mahkûm olacaktır…

Şahsen ben, Tosyalının bunu gerçekten istediğine inanmıyorum. Toplumsal bakış açısı ve zihniyet farkının bunun önündeki en büyük engel olduğunu düşünüyorum.

Bu aşılmadığı sürece Tosya’nın kendi insanından bir vekil çıkarması hayalden öteye geçemez. Zira bu gerçeği siyasi parti yöneticileri de bilmektedir. Aksi olsaydı, İlçemiz 20 yılı aşkın bir zamandır milletvekilsiz kalmazdı. Hoş öncesinde de çok vekilimiz olduğu söylenemez zaten. Transfer vekillerin de Tosya’ya katkısı, siyasal tayinlerin ötesine geçememiştir doğrusu.

Bence Taşköprü ilçemiz, siyasal anlamda da toplumsal dayanışmada da en güzel örneği sergilemiş, her dönem kendi temsilini sağlayacak isimler yetiştirmeyi başarmıştır. Halen iki milletvekilinin yanısıra diğer vekillerin de desteğini almış bir temsilin sahipleridir kendileri. Gerçekten alkışlanacak bir tutkunluk örneği ve tutumdur.

2000 nüfuslu bir Şenpazar ilçesinin dahi kabuğunu kırmaya başladığına ve birlikte hareket ettiğine sevinerek şahit olmaktayız. Lakin Tosya, bunu bir türlü başaramıyor... 

Acaba niye diyerek kendimize soruyor muyuz? Ben sordum ve cevaplar aradım:  Çünkü biz, içimizden birilerinin bizi temsil etmesini istemiyoruz. Tersinden söylersek Tosyalılar olarak biz, böyle seviyor ve böyle olmasını istiyoruz.  Zannımca genel kanaat budur. Elbette bireysel anlamda farklı düşünenlerde vardır. Kastettiğim onlar değildir.

Evet bu hazin sonuç, birlik olmayı bir türlü başaramayışımızdan kaynaklanıyor. İcraat yerine laf ürettiğimizden, içimizden ve kendimizden birilerinin ilerlemesini istemediğimizden, kıskançlık duygularımızın kabarmasından. Ve kendimizden olanları bir yerlere layık görmediğimizden, ya da hep dünkü çocuk görerek gözümüzde ve gönlümüzde büyütemediğimizden!

Kısacası zilletli bir iç kibirden kaynaklanıyor bizim akametimiz…

Elbette Tosya’dan da aday adaylıkları için müracaat edecek çok insan sayımızın olduğu, hepimizin bilgisi dâhilinde. Ancak, aday adaylıklarının kesin adaylığa dönüşebileceği, arkasında güçlü bir Tosyalı ve teşkilat desteği bulunan kaç kişimiz var? Yani seçilecek vekil sayısı nüfusa oranla 3’e indirilmiş bir Kastamonu için, aşağı-yukarı partilerin çıkaracağı vekil sayıları bellidir.

Bu nedenle ilk sıraya oturtabileceğimiz yetkin kaç tane ismimiz var? Pek tabiî ki, bizim adaylarımız gibi diğer ilçe ve il merkezinden de adaylar çıkacaktır. Hangi siyasal yapıdan olursa olsunlar, Tosya olarak kendi aday adaylarımız, diğer adaylar arasından sivrilebilecekler mi? Bu sivrilişleri onları ilk sıraya oturtmaya yetecek mi? Gerçekten böyle bir donanıma sahip miyiz? İşte sorunun ana kaynağı bu insan gücünü yetiştirememekte yatıyor.

Cevabı aranacak soru ise: Tosyalı ilk sıradan vekil adaylığı sırası kapmak yerine, bu sırayı hiç uğraşmadan elde edecek donanıma sahip insanları bizzat kendisi neden yetiştiremiyor? Dışarıdan kendi gayretleriyle yetişenleri kastetmiyorum! O ayrı bir yazı konusu olarak değerlendirmeye tabidir.

Tosyalının bizzat kendi imkânlarını kullanarak, her türlü yetkinliğe sahip hizmet adamları yetiştirebilmesini diliyorum.  


Görüntüleme sayısı: 1709

  Bu yazıya ilk yorumu yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen sisteme giriş yapın veya kayıt olun.

 
© 2018 Tosya.Gen.TR - Tosya'nın Sesi
tosya.gen.tr sitesi Joomla tabanlidir.
Web Tasarım