Online Sayaci 1Kayıp Parola?

Kim Online

Şu anda 1 misafir bağlı

Tosya Sozlugu


PROGRAMI İNDİR

FORUMDA SÖZLÜK

cımbala

( çalkalamak )

Kastamonu Bibliyografyası - Mehmet Yılmaz
Anasayfa arrow Köşe Yazarları arrow Enver EROĞLU arrow Grip
Grip Yazdır E-posta
Sunday, 11 November 2007

Active Image

 

 

Enver Eroğlu
Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır


Tıp dilinde influenza  olarak da bilinen grip, viral bir hastalıktır. Grip; aniden 39 - 40 dereceye kadar çıkan yüksek ateş, aşırı halsizlik, kuru öksürük, baş ağrısı, şiddetli kas ve eklem ağrılarıyla insanı yatağa düşürebilecek kadar ağır seyredebilir. Daha sonra hastalık tablosuna boğaz ağrısı, burun akıntısı, hapşırma, gözlerin akması ve kanlanması gibi belirtiler eklenir. Karın ağrısı, bulantı, nadiren de kusma eşlik edebiliyor. Ateşin 39 derece üzerinde olması şiddetli kas ağrısı ve halsizlik nedeni ile hastalığı ayakta geçirmek olanaksızlaşmakta ve hastaları mutlaka 3-7 gün yatağa bağlamaktadır. Yaklaşık bir hafta içinde belirtiler kaybolmakta ancak halsizlik belirtilerin kaybolmasından sonra da devam etmekte, hatta 2 hafta kadar sürebilmektedir.

NASIL BULAŞIR?
Gribe neden olan influenza virüsü; hasta veya taşıyıcı kişilerin hapşırması ya da öksürmesi yoluyla kolaylıkla bulaşabilir. Virüs bulaşmış ellerle temas etmek veya öpüşmek de yine bu virüsün geçmesine neden olan diğer faktörlerdendir. Ayrıca grip hasta veya taşıyıcı kişinin tuttuğu çeşitli eşyalardan da bulaşabiliyor. (havlu, kaşık, çatal, telefon ahizesi gibi). Hasta kişilerden çevreye saçılan virüs parçacıklarının havada asılı kalabilme yeteneğine sahip olması, bulaşıcılığı daha da artırıyor. Hasta kişinin kapalı bir ortama girip çıkması bile o ortamda bulunan kişileri virüsün bulaşması açısından risk altına sokar.
  

Bunun için grip ev, iş yeri, okul, kreş ve toplu ulaşım araçları gibi kapalı mekanlarda çok kolay bulaşıyor. Virüsü kapmış ancak henüz belirgin yakınmaları olmayan, bir başka deyişle taşıyıcı kişiler de hastalığı bulaştırabiliyorlar. Eğer kişinin bağışıklık direnci güçlüyse, gribi hafif bir ateş yükselmesi ve halsizlik ile birkaç gün süren kuru öksürükle ayakta da geçirebiliyor. Bu kişiler iş ve sosyal ortamda olmaya devam ettikleri için de virüs kolaylıkla başkalarına bulaşabiliyor.

HANGİ HASTALIKLARA DÖNÜŞEBİLİR?
Grip, dikkat edilmediği takdirde larenjit, farenjit, sinüzit ve orta kulak iltihabına dönüşebiliyor. Sonbahar ve kış aylarında çocuklarda görülen orta kulak iltihaplarının yaklaşık yüzde 30-35‘inin nedeni olabiliyor. Daha da önemlisi; zatürree, menenjit, beyin ve kas iltihabı gibi yaşamı tehdit eden veya ölümle sonuçlanan hastalıklar da ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle, özellikle risk grubundaki kişilerin salgın mevsiminden önce grip aşısı yaptırmaları çok önemli.

GRİP AŞISININ ETKİNLİĞİ
Grip aşısı inaktive edilmiş influenza virüslerinden veya antijenlerinden yapılıyor. Aşı uygulandıktan sonra bağışıklık sistemi aşıdaki inaktif virüse karşı antikorlar oluşturuyor. Daha sonra, aktif virüsle karşılaşıldığında, önceden oluşmuş antikorlar enfeksiyon oluşumunu önlüyor veya ağır hastalık riskini azaltıyor.

NE  ZAMAN AŞI YAPTIRMAK GEREKİYOR?
Aşının mutlaka salgın başlamadan önce yapılması gerekiyor. Aşının etkisinin ortaya çıkması için aşağı yukarı 2-3 haftalık bir süreye ihtiyaç duyuluyor. Dolayısıyla, grip aşısı için en uygun zaman sonbahar, özellikle de Eylül ve Ekim aylarıdır.

YAN ETKİLERİ VAR MI?
Grip aşısı başka bir bölgeye yapılmak kaydıyla diğer aşılarla beraber de uygulanabiliyor. Aşı sonrası nadiren hafif geçen nezle türü bir tablo oluşabiliyor. Aşı yapıldıktan sonra enjeksiyon bölgesinde ender görülse de; kızarıklık, şişlik, morarma, ateş, kırıklık, titreme, yorgunluk, baş ağrısı, terleme, kas ve eklem ağrıları gibi yan etkiler ortaya çıkabiliyor. Çok rahat tolere edilebilen bu yan etkiler de 1-2 gün içinde kendiliğinden geçiyor. Ancak bu yan etkilerin dışında başka bir şikayet oluştuğu takdirde mutlaka bir doktora başvurulması gerekiyor.


KİMLER GRİP AŞISI OLMALI?
- 65 yaşından büyük kişiler
- Şeker hastaları
- Astım hastaları
- Kronik akciğer hastaları
- Kronik kalp ve damar sistemi hastaları
- Bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler(kronik kan hastalığı,kanser,immün sistemi baskılayıcı ilaç kullananlar
- Huzurevi, bakımevi gibi ortamda yaşayanlar.

KİMLER AŞI OLAMAZ?
- 6 aydan küçük bebekler
- Yumurtaya karşı  anaflaktik tarzda allerjisi olanlar (yumurta yediğinde allerjik şoka girenler)
- Hamileliğinin ilk 3 ayında olan gebeler.
- 38 derece üstünde ateşi olan hasta kişilerde aşı uygulamasının ateş düştükten sonra sonra önerilir.

TEDAVİDE SIK YAPILAN HATALAR
Gripte belirtiler giderilerek hasta rahatlatılır. Bazı ilaçlar birden fazla etken madde içermektedirler. Bu maddelerin ne olduklarını bilip sadece ihtiyaç duyulan etken maddeleri içeren ilaçları kullanmak gerekir. Ateşi düşürmek ve ağrıyı azaltmak antipiretik ve analjezikler yani ağrı kesici ve ateş düşürücüler kullanılır.Hapşırık ve kaşıntı şikayetlerini azaltmak için antihistaminikler kullanılmaktadır.Burun akıntısı ve tıkanıklığın giderilmesini azaltmak için dekonjestan adlı ilaçlar kullanılır.Halk arasında antibiyotiklerin gribal enfeksiyon üzerinde etkili olduğu yönünde yanlış bir inanış var. Ancak antibiyotikler bakteriler üzerinde etkili oldukları için grip tedavisinde hiçbir yarar sağlamazlar. Üstelik zararlı etkilere de sahip olabilirler. Solunum sistemimiz, bünyesinde yararlı bakterileri de barındırıyor. Gelişigüzel kullanılan antibiyotikler ise zararlı mikropları vücudumuzdan atmakla görevli olan bu bakterileri yok edebiliyor. Bunun sonucunda virüsler vücudumuza kolaylıkla girebiliyor ve çeşitli hastalıklara neden olabiliyor. Dolayısıyla, antibiyotikler hiçbir zaman hekim önerisi olmadan alınmamalı.
    

Sağlıklı günler dileklerimle...


Görüntüleme sayısı: 4167

  Yorumlar (5)
Sağlıklı Günler Dilerim...
Yazan skarakaya68, 07-12-2007 20:21
Herkese sağlıklı günler diler, doktor beye de bilgilendirmelerinden dolayı teşekkür ederim...
Yazan coskun, 16-12-2007 10:34
Bu sene üç kere gip oldum. 
Elinize sağlık hocam bu yazı için. 
Grip deyip geçtiğimiz hastalığın insan hayatında ciddi bir yeri var gerçekten.
Allah Razı olsun
Yazan Mesut34, 31-12-2007 23:07
Hocam Allah razı olsun hizmetleriniz küçümsenemez benim ince bir stemim var Tosya da DR ile ugaraşan siyasilere burdan seslenme ihtiyacı hissettim  
biz burada Tosyalı olarak hastane de siyaset istemiyoruz burdan giden adeta gitmek zorunda bırakılan  
Uzman Dr Ayfer BAKIR hanımefendiye Şükran borcu olmayan kaç Tosyalı var o kimizinin Ablası kardeşi kimimizin annesi kimimizin kızı idi halkımız öyle görüyordu  
siyasiler nasıl gördüklerini bilemem ben halk ım çünkü  
şimdi ben adeta kardeşimi kaybettim ya siz kimi kaybettiniz?
Enver Beye Teşekkürler
Yazan Sefa Bey, 14-01-2008 21:00
Sayın Enver Bey 
Yazınız ve bilgilendirmeleriniz çok güzel teşekkür ederiz.Bu güzel konunun halkımıza çok daha faydalı hale gelmesi için sizden bir istirhamım var.Şu kış günlerini en derin yaşadığımız zamanda çok faydalı olacağına inandığım bir bilgi bu halkımızı aydınlatmanız.Biliyorsunuzki Her zaman hastalar ile Doktorlar arasında özel bir bağ vardır.inanç bağı.bilgiye sanata..halkımız grip ve soğukalgınlığında çok entersan tedavi yöntemleri geliştirmiştir.Bu hastalıkların soğuktan kaynaklandığı bilinçaltlarında sabittir.ve ilk tedavisi ısınmaktır.dolayısı ile bu hastalığa yakalanan ve ateşler içinde olan tüm hastalara ıstma kalın giyme vs uygulanılır.Sizden ricamız pratik bilgilerle grip olan ateşi olan hastalarımıza nasıl ön tedavi ve iyileştirme yaparız ateşlerini nasıl düşürürüz?soymalımıyız giydirmelimiyiz hangi sıvılar daha ucucu ve ateş düşürücüdür nasıl kullanılır.gibi pratik bilgiler sunarsanız.Eminim onlarca köye sahip tosya ilçemizin bu değerli sitesine ulaşacak gençlerle halkımıza sıhhatli, bir yaşamı sunabiliriz.şimdiden teşekkür ederiz.bu ricamız duyarlı bir doktor ve güzel izahlarınızdan dolayı olmuştur.özürümüzü mazur görün..saygılarımla Sefa Bey
Yazan lazkopat, 19-01-2008 19:37
Elinize sağlık hocam halkı bilinçlendirmek adına güzel bi yazı olmuş.Antibiyotikler konusunda keşke sadece bu yazıyı okuyanlar değil de herkese yönelik kalıcı bi çalışma yapılabilse. 
Grip aşısı konusunda ise işe yaramayabiliyor bu tam çözüm oluşturmamakta bence.Siz daha iyi bilirsiniz ama...

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen sisteme giriş yapın veya kayıt olun.

 
© 2018 Tosya.Gen.TR - Tosya'nın Sesi
tosya.gen.tr sitesi Joomla tabanlidir.
Web Tasarım