Online Sayaci 1Kayıp Parola?

Kim Online

Şu anda 1 misafir bağlı

Tosya Sozlugu


PROGRAMI İNDİR

FORUMDA SÖZLÜK

ağurt

( yanagın alt kısmı )

Kastamonu Bibliyografyası - Mehmet Yılmaz
Anasayfa arrow Köşe Yazarları arrow Enver EROĞLU arrow Hepatit B
Hepatit B Yazdır E-posta
Monday, 04 June 2007

Active Image

 

 

Enver Eroğlu
Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır


Dünyada 2 milyar insanın Hepatit B hastalığına yakalandığını biliyoruz. Yaklaşık 350 milyon insan ise bu virüsü kronik olarak taşımaktadır. Türkiye''de de durum incelendiğinde her 3 kişiden yaklaşık 1''inin Hepatit B virüsü ile temas ettiği biliniyor. Yine her 10 kişiden 1''i virüsü taşımakta ve bulaştırmaktadır. Tüm bu rakamlar ışığında dikkatinizi çekeceğim en önemli husus, Hepatit B nin aşı ile korunabilir hepatitler arasında kronikleşebilen tek hepatit türü olduğudur.

Virüs, beden sıvılarının diğer insanlara temas etmesi yoluyla bulaşır. Örneğin, Hepatit B virüsü genital sistem mukozalarından ve cilt yüzeyinde oluşan yaralardan geçebilir. Hepatit B virüsüne sık rastlanan bölgelerde, virüs taşıyan annelerin doğum sırasında bebeklerine virüs bulaştırdıkları gözlemlenmiştir. Kronik Hepatit B hastalığının sık görüldüğü bölgelerde hastalığın çocuklar arasında çok hızlı yayıldığı tespit edilmiştir.

Ana Bulaşma Şekilleri:
1. Kan Nakli (Kan, Kan Ürünleri)
2. Sıvılar (Kan, Sperm)
3. Organ ve Doku Nakli
4. Anneden Bebeğe
5. Virüslü İğneler ve Şırıngalar
6. Çocuktan Çocuğa şeklindedir.

Yukarıdaki bulaşma şekilleriyle kan dolaşımına giren virüs karaciğere ulaşıncaya kadar vucutta dolaşır. Sonra karaciğer hücresine yapışarak hücre içine girer ve çoğalır. Oluşan yeni virüsler karaciğer hücrelerine yayılarak karaciğer hasarını arttırır. Hepatit B virüsü insanların karaciğerini kullanarak hızla ürer. Oluşan yeni virüsler karaciğer hücrelerinde yayılarak daha çok sayıda Hepatit B virüsünün karaciğere zarar vermesine neden olur. Vücudun bağışıklık sistemi derhal tepki vererek virüs üreten karaciğer hücrelerine saldırmaya başlar. Bu duruma hepatit veya karaciğer iltihabı adı verilir. Karaciğer kendisini onarmaya çalışsa da, zaman içinde karaciğerdeki hücre bozulması nedeniyle zarar gören hücreler yeni ve sağlıklı hücreler yerine anormal lifli dokuya sahip hücrelerle değiştirilir. Bu süreç (fibrosis veya lif dejenerasyonu) zaman içinde siroza ve karaciğer kanserine dönüşerek karaciğerin işlevini yerine getirememesine ve yaşamı tehdit etmesine neden olur.

İnsanlar Hepatit B virüsünün bulaşma yolları konusunda bilinçlendirilebilirse bu hastalığa yakalanma riski önemli ölçüde azalır. Bu yaklaşım aşağıdaki gruplarda yer alan kişiler açısından çok önemlidir:
1.Hepatit B taşıyan anne adayları
2.Çok eşli cinsel yaşamı olan ve geçmişte cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanan kişiler
3.Kan ve vücut sıvılarına maruz kalan sağlık çalışanları

Virüs bulaşmayan kişilere hepatit B aşısının yapılması hepatit B enfeksiyonunu önleyebilir. Aşılama süreci sonrası başarı %90-95 arasıdır. Bazı durumlarda virüs bulaştıktan hemen sonra aşı yapılarak enfeksiyon oluşması önlenebilir. Aşıdan yararlanabilecek kişiler arasında Hepatit B taşıyan annelerden dünyaya gelen çocuklar, iğne batması nedeniyle Hepatit B bulaşan sağlık çalışanları ve Hepatit B enfeksiyonu taşıyan kişilerin cinsel partnerleri yer alıyor.

Virüse ilk maruz kalan kişiler bir kaç ay içerisinde akut Hepatit B olarak bilinen hastalığa maruz kalırlar. Akut Hepatit B''si olan bazı kişilerde, özellikle bebekler ve çocuklarda çoğunlukla herhangi bir enfeksiyon belirtisi görülmez. Ancak yaş ilerledikçe birkaç hafta boyunca bir dizi semptom görülebilir. Bunları kısaca sıralayacak olursak;
1. Grip benzeri belirtiler
2. Yorgunluk hali
3. Mide ağrısı
4. İshal
5. Deride döküntü
6. Gözlerin ve derinin sararması ile bilinen sarılık durumu
7. Açık renk dışkı
8. Koyu renk idrar

Akut Hepatitli hastaların bir kısmı daha sonra kendini iyi hissederek iyileşirken bir kısmında kronik taşıyıcılık ve diğer ciddi durumlar gelişebilir.

Peki kronik Hepatit B nedir?

Bazı kişilerde Hepatit B virüsüne karşı doğal bağışıklığın gelişmemesi ve enfeksiyon halinin aylarca ya da yıllarca devam etmesi durumudur. Bu kişiler kronik taşıyıcılar olarak bilinirler. Bu kişiler uzun süre herhangi bir rahatsızlık hissetmezler. Bir kaç yıl sonra kendilerini hasta hissederler ve tedavide geç kalınmışsa ölebilirler. Eğer Hepatit B taşıyıcılığınız varsa mutlak suretle düzenli aralarla doktorunuza müracaat ediniz.

Kronik Hepatit B belirtileri, başlangıçta akut Hepatit B''yle aynı belirtileri verebilir; yorgunluk hissi ya da mide ağrısı gibi. Ayrıca, kas ve eklem ağrıları olabilir ve kendinizi halsiz hissedebilirsiniz. Bu belirtiler birkaç hafta ya da ay sürebilir. Kronik Hepatit B''si olan kişilerde siroz ve karaciğer kanseri gelişebilir. Her ikisi de öldürücü olabilir.

Kimler aşılanmalı sorusuna gelince?

1. Tüm bebekler
2. Çocuklar
3. Genç erişkinler
4. Sağlık personeli
5. Hemodiyaliz hastaları
6. Damardan ilaç kullananlar
7. Hemofili hastaları

 

Yüksek ateşi olan ya da şiddetli soğuk algınlığı geçirenlerin, aşılama gününü sağlıkları düzelene kadar ertelemeleri önerilmektedir. Hepatit B hastalığına yakalanmış olanlar, daha önce 3 doz Hepatit B aşısı yaptırmış ve uygun antikor yanıtı vermiş olanlar ise aşılanmazlar.

Hepatit B Hastalığına yakalanmışsanız DİKKAT!

1. Kendinizi ve çevrenizi korumak için yara ve kesiklerinizi kapatın. Kan vermeyin.
2. Diş fırçası, tıraş bıçağı, tırnak makası gibi eşyalarınızı başkaları ile paylaşmayın.
3. Ellerinizi sık sık yıkayın.
4. Cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanın.
5. Kan bulaşmış elbiseleri soğuk suda veya çamaşır makinesinde yıkayın.
6. Yere kanınız damlamışsa kağıt havluyla silip çamaşır suyu ile temizleyin.
7. Ailenizin ve yakın çevrenizin vakit geçirmeksizin test olmalarını sağlayarak eğer hastalık bulaşmamışsa hemen aşı olmalarını sağlayın. Aşı onları Hepatit B ve D''den şimdi ve gelecekte koruyacaktır.

 

Sağlıklı günler dileklerimle.


Görüntüleme sayısı: 3875

  Yorumlar (2)
Hepatit B
Yazan smac, 06-06-2007 13:57
öncelikle enver beye dünya üzerinde sıkça görülen bu tür hastalıkları işlediği için teşekkür ediyorum.çok önemli iki hastalıkla başladı başarılarının devamını diliyorum.bu yazılarla halkımızın bilinçlenmesi gerekir.özellikle bu yazıyı okuduktan sonra bilhassa risk altındakilerin aşılarını yaptırmaları gerekir ben hepatit aşımı oldum sıra sizde...
Hepatit B
Yazan smac, 06-06-2007 20:41
Unuttugum bir husus da sağlık personellerinin invazif girişimlerde mutlaka eldiven giymesi gerekliliğidir.Çünkü bu konu çok ihmal ediliyor. geçen yıl ki bir hemşirenin yanı başımızda ki çorum ilinde öldüğünü hatırlarsak bu kononun ciddiyetini daha iyi kawrarız... SAĞLIKLI GÜNLER

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen sisteme giriş yapın veya kayıt olun.

 
© 2018 Tosya.Gen.TR - Tosya'nın Sesi
tosya.gen.tr sitesi Joomla tabanlidir.
Web Tasarım