Online Sayaci 0Kayıp Parola?

Kim Online

Tosya Sozlugu


PROGRAMI İNDİR

FORUMDA SÖZLÜK

gelmemiyon

( gelmiyormusun )

Kastamonu Bibliyografyası - Mehmet Yılmaz
Anasayfa arrow Köşe Yazarları arrow Enver EROĞLU arrow Hipertansiyon: 15 Milyon Hasta
Hipertansiyon: 15 Milyon Hasta Yazdır E-posta
Sunday, 26 August 2007

Active Image

 

 

Enver Eroğlu
Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır


Hipertansiyon Nedir?

Hipertansiyon için basitçe yüksek kan basıncı diyebiliriz. Kan basıncı ya da daha doğru söylemek gerekirse kanı kalpten dokulara taşıyan damarların kan basıncı, hastaya ait özellikler (yaş, cinsiyet, ırk gibi) ve fiziksel durumdan (istirahat, efor gibi) etkilenen bir parametredir. Bu nedenle de normal kan basıncı değerlerini belirlemek gerçekte oldukça zordur.

Günümüzde kabul edilen kan basıncı değeri istirahat halindeki normal bir yetişkinde 120/80 mmHg''dır (milimetre civa). Herhangi bir kişide kan basıncı uyku sırasında düşük, heyecan esnasında ve sinirli iken yüksektir. Normal şartlarda, sürekli olarak kan basıncı 120/80 mmHg (milimetre civa) üzerinde olan kişiler hipertansiyon hastalığı adayı kabul edilmektedir. Kan basıncı devamlı olarak 140/90 mmHg üzerinde seyrediyorsa hipertansiyondan bahsedilir.

Kan basıncı aynı birey içinde ve bireyler arasında farklılık gösterir. Bu nedenle bireyin kan basıncı (kan basıncının sfingomanometre ile ayrı ayrı zamanlarda en az 3 kez ölçülmesi) ortalaması alınarak belirlenmelidir.

Hipertansiyon kalp hastalıkları için ana bir risk faktörüdür. Eğer tedavi edilmezse beyin dolaşımı, kalp, damar, göz ve böbrek hastalıkları için ciddi hastalık ve ölüm oranlarında artışa sebep olur. Bir kez teşhis yapılıp tedavi başlanırsa artan kan basıncı düşürülebilir, kalp ve kalp dolaşım sistemindeki hastalık riski azaltılabilir.

Hipertansiyonun Sınıflandırılması

Hipertansiyon, sıklıkla, nedenine göre sınıflandırılır. Buna göre iki tip vardır:
- esansiyel (primer - birincil) hipertansiyon
- sekonder (ikincil) hipertansiyon

Hipertansiyon vakalarının yaklaşık %90''ı, neden (etiyoloji) bilinmediğinden primer ya da "esansiyel" hipertansiyon olarak adlandırılır.

Hipertansiyon vakalarının geriye kalan bölümüne, yani yaklaşık %10''una bu durumun nedeni bilindiğinden "sekonder " hipertansiyon denir. Böbrek kökenli olan (renal) hipertansiyon bunların en yaygın olanıdır.

15 Milyon Yetişkinimiz Yüksek Tansiyon Hastası, Ama Çoğu Farkında Değil

Türk Kardiyoloji Derneği’nce desteklenen TEKHARF ve Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği’nce 2003’te yapılan araştırma sonuçlarına göre “Türkiye’de hipertansiyon görülme sıklığı yüzde 31,8. Ülkemizde yetişkin her üç kişiden biri, yani yaklaşık 15 milyon kişi hipertansiyon hastası. Hipertansiyon saptananların yüzde 62’si hipertansiyon hastası olduğunu ilk kez bu çalışma sırasında öğrendi. Buna göre ülke genelinde hipertansiyonu olan her 3 kişiden 2’si hipertansiyon hastası olduğunun farkında değil.”

Hipertansiyonun Derecesi

Hipertansiyon az ya da çok bilinen nedenlere dayanan sınıflandırılmasına ek olarak şiddet derecesine göre de sınıflandırılabilir.

Arteryel hipertansiyon tipiKan basıncı düzeyi
Normal120/80 mmHg ve altı
Prehipertansiyon (Hipertansiyon adayı)120-139/80-89 mmHg
Evre 1 140-159/90-99 mmHg
Evre 2 160-179/100-109 mmHg
Evre 3 180/110 mmHg ve üstü

Tedavi Şekilleri

Hipertansiyonun şiddetine ve hipertansiyonlu hastaların durumlarına göre farklı sınıf ağız yolu ile alınan ilaçlar kullanılmaktadır.

Kime Başvurmalı?

Kan basıncının ayrı ayrı zamanlarda en az üç kez ölçülmesi ile elde edilen değerin ortalama sonucuna göre pratisyen hekim, dahiliye uzmanları ya da kardiyologlara başvurulması gerekir.

Sağlıklı günler dileklerimle.


Görüntüleme sayısı: 2753

  Yorumlar (1)
Hipertansiyon: 15 Milyon Hasta
Yazan m1953, 10-09-2007 12:42
elinize saglık değerli doktorumuz.bizlere sağlığımız açısından güzel bilgiler veriyorsunuz...Asabi tansiyon denilen ve bazen yükselip bazen düşen tansiyonu nasıl kontrol altına alabiliriz.heran doktora gitme imkanımız yok..bu konudada bilgi verirseniz seviniriz....teşekkürler

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen sisteme giriş yapın veya kayıt olun.

 
© 2018 Tosya.Gen.TR - Tosya'nın Sesi
tosya.gen.tr sitesi Joomla tabanlidir.
Web Tasarım