Online Sayaci 1Kayıp Parola?

Kim Online

Şu anda 1 misafir bağlı

Tosya Sozlugu


PROGRAMI İNDİR

FORUMDA SÖZLÜK

meymenetsüz

( düz adam )

Kastamonu Bibliyografyası - Mehmet Yılmaz
Anasayfa arrow Köşe Yazarları arrow Enver EROĞLU arrow Şeker Hastalığı [Diabetes Mellitus]
Şeker Hastalığı [Diabetes Mellitus] Yazdır E-posta
Sunday, 13 May 2007

Active Image

 

 

Enver Eroğlu
Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır


Diyabet, vücudunuzunda pankreas adlı salgı bezinin yeterli miktarda insülin hormonu üretmemesi ya da ürettiği insulin hormonunun etkili bir şekilde kullanılamaması durumun da gelişen ve ömür boyu süren bir hastalıktır. Sonuç olarak kişi, yediği besinlerden kana geçen şekeri yani glukozu kullanamaz ve kan şekeri yükselir (hiperglisemi).

Yediğimiz besinlerin özellikle karbonhidrat içeren besinlerin çoğu vücutta enerji için kullanılmak üzere glukoza dönüştürülür. Midenin arka yüzeyinde yerleşik bir organ olan pankreas, kaslarımızın ve diğer dokuların kandan glukozu alıp enerji olarak kullanmalarını sağlayan "insülin" adı verilen bir hormon üretir. Besinlerle kana geçen glukoz, insülin hormonu aracılığı ile hücrelere girer. Hücreler glukozu yakıt olarak kullanır. Eğer glukoz miktarı vücudun yakıt ihtiyacından fazla ise karaciğerde, yağ dokusunda depolanır.

Bir kişinin diyabetli olup olmadığı Açlık Kan Şekeri (AKŞ) ölçümü veya Oral Glikoz Tolerans Testi (OGTT) yapılarak saptanır. AKŞ ölçümü 100-125 mg/dl olması gizli şeker (pre-diyabet) sinyalidir. AKŞ ölçüm sonucunun 126 mg/dl veya daha fazla olması diyabetin varlığını gösterir.

OGTT?de glikozdan zengin sıvı aldıktan 2 saat sonraki kan şekeri değeri önemlidir. İkinci saat kan şekeri ölçümü 140?199 mg/dl ise gizli şeker, 200 mg/dl veya daha yüksek ise diyabet tanısı konulur.

Aşağıdaki risklerden bir ya da daha fazlasının olduğu kişilerde, diyabet taraması yapılmalıdır:?45 yaş ve üzeri
?hareketsiz yaşam tarzı
?1.dereceden akrabalarda diyabet öyküsü
?4 kilonun üzerinde bebek doğurma
?daha önceden gebelik diyabet hikâyesi
?daha önceden tanımlanan bozulmuş glikoz toleransı
?fazla kilo
?polikistik over sendromu
?hipertansiyon
?vasküler hastalık öyküsü
?HDL kolesterol 35 mg dan av ve/veya trigliseridler 250 mg dan fazla ise

Diyabetin Tipleri

Tip 1 Diyabet

Tip 1 diyabetli kişilerde yeterli insülin üretimi yoktur ya da çok azdır. Tip 1 diyabetliler yaşam için elzem olan ancak kendi vücutları tarafından üretilmeyen insülini, insülin enjeksiyonu, insülin kalemi veya insülin pompası yolu ile vücuda vermek zorundadırlar. Diyabetli kişilerin % 5-10''u Tip 1 diyabetlidir.

Tip 1 diyabet, çoğunlukla çocuklar ve ergenlik çağındakilerde gelişir fakat yetişkinlerde de görülebilir. Çocuklukta en sık görülen kronik hastalıklardan birisidir. Tip 1 diyabet için risk faktörleri iyi tanımlanmamıştır. Ancak tip 1 diyabetiklerin birinci derece akrabalarında genetik ve çevresel faktörlerin hastalığı tetiklediği gösterilmiştir.

 

Tip 2 Diyabet

 

Tip 2 diyabetli kişilerin pankreası insülin üretir fakat üretilen insulin hedef dokularda etkili olarak kullanamazlar. Tip 2 diyabeti, Tip 1 diyabete kıyasla daha sık görülür. Diyabetli kişilerin %90''ı Tip 2 diyabetlidir.

Tip 2 diyabet, esas olarak yetişkinlerde görülmekteyse de dünyanın birçok yerinde ergenlik çağındaki grup için hızla büyük bir sorun olmaya başlamıştır. Tip 2 için risk faktörleri yaşın artışı, şişmanlık (obezite), ailede diyabet öyküsü, gebelikte iri bebek ya da diyabet öyküsü, fiziksel aktivite azlığı, bozulmuş glukoz toleransı ve ırk/etnik gruptur.

Gestasyonel Diyabet

Gebelik, her kadının metabolizmasına ayrı bir yük getirir. Gebeliğin getirdiği bu yük sonucunda, gebelik esnasında özellikle gebeliğin 2. yarısından sonra kan şekeri yükselebilmekte ve doğum sonrasında tekrar normal düzeyine dönmektedir.

Gebelik esnasında diyabetin ortaya çıkması durumuna gestasyonel diyabet denir. Gebe kadınların yaklaşık %3?ünde gestasyonel diyabet ortaya çıkar.

Pre-diyabet

Eğer bir kişinin kan şekeri düzeyi normalden yüksek olmasına karşın diyabet tanısı koymaya yeterli yükseklikte değilse bu durumda kişi pre-diabetik (gizli şeker hastası) olarak tanımlanır.

Diyabetin Belirtileri Nelerdir?

Aşırı susama, sık idrara çıkma, yorgunluk ve açıklanamayan kilo kaybı, sık görülen belirtiler olmakla birlikte hiçbir açık belirti de olmayabilir. Yukarıdaki belirtilerden biri veya birkaçı var ise vakit geçirmeden bir sağlık kuruluşuna giderek danışınız.

Tip 1 diyabetin ortaya çıkışı genelde ani ve dramatik olur aşırı susama, sık idrara çıkma, yorgunluk, beklenmeyen kilo kaybı ve tekrarlayan enfeksiyonlar gibi belirtiler olabilir.

Tip 1 diyabetin belirtileri daha az sıklıkta ama aynı biçimde Tip 2 diyabetli kişilerde de olabilir. Tip 2 diyabetin ortaya çıkışı daha yavaştır ve bu yüzden tespiti de daha zordur. Bazı Tip 2 diyabetli kişilerde hiç bir erken belirti görülmez ve başlangıçtan bir kaç yıl sonra diyabetin çeşitli komplikasyonlarının varlığıyla diyabet teşhis edilir.

Diyabetli olabileceklerini düşünen riskli kişiler (Diyabet Riskinizi Test Edin), tanı için bir sağlık kurumuna danışmalıdır.

Diyabette Kan Şekeri Ayarı Neden Önemlidir?

Diyabet hayat boyunca süren bir durumdur. Uygun medikal beslenme tedavisi, medikal tedavi, egzersiz ve eğitim olarak tanımlanan tedavi kriterleri olmazsa, kan şekeri kontrol altına alınamaz bunun sonucunda da komplikasyonlar (kalp ve böbrek hastalığı, körlük, iktidarsızlık ve bacakların amputasyonu) gelişir. Ancak önerilen tedaviye uygun davrananlar hiç sorunsuz, komplikasyonsuz, normal günlük yaşantılarını sağlıklı bir şekilde sürdürebilirler.

Diyabette Şifa Var mıdır?

Şimdilik hayır. Ancak pankreas nakli / insulin üreten beta hücrelerinin nakli üzerinde yoğun çalışmalar yapılmaktadır. Diyabette etkili tedavi yöntemleri vardır. Eğer hekim, diyetisyen ve hemşireden oluşan sağlık ekibinizden alacağınız iyi bir tıbbi desteğe bağlı olarak kendinize iyi bakmayı bilirseniz diyabetik olmayanlar gibi aktif ve sağlıklı bir hayat sürdürebilirsiniz.


Görüntüleme sayısı: 3556

  Yorumlar (9)
biraz daha titizlik
Yazan teknikerr website, 18-03-2007 22:34
s.a
 
sevgili tosya seyahat ailesi 1,03,2007 akşamı tosya dan 22:00itibarı iletosyadan hareket eden otobüsteki yolcularınız dan bir tanesi mola verdiginiz akabe tesislerinde 500 ytl sini çaldırmak yada düşürmek sureti ile kaybetmiştir.şimdi ak diyeceksiniz ama devam edecegim sabah yolcuyu aldıgım da parasıonın ka oldugunu söyled ben de eve geldigim de ist. yazıhanemiz aradım lakin yazı hanemizde kimse ve hiç birorumlu akabe tesislerinin telefonunu bilmiyor bu nasıl bir yolcu taşıma anlaysizce insan girdigi tesisin telefon numarasını nasıl bilmez bu nasıl bir firma ve yolcu taşıma anlayışı bunu sormak istiyorum 18,03,2007tarihin dede yine aynı yolcuyu geri tosya ya gönderirekrar yazhaneye sordugum da da hala kimse akabe tesisinin telefonunu bilmiyor bu nasıl sorumluluk lütfenbiraz daha titiik gösterelim ve yolcuya saygımız olsun bu bir rica çünkü nasıl b u bfirmamız deyip sahip çıkıp başka firma ile yolculuk yapmıyorsak siz de bizlsaygı duyup sahip çıkınız.ayrıca bu tesis de bu çalılayları devamlılık kazanmış bunu da firmamızdaki genç arkadaşımız söyledi neden tedbir almıyorsunuz?ilginize teşekkür ediyorum
Şeker Hastalığı [Diabetes Mellitus]
Yazan msoysal, 14-05-2007 00:10
Sayın Hocamım, siteye hoşgeldiniz. Sitede hissedilen veya aranan bir eksikliği doldurdunuz. yazılarınızı bekliyoruz.
Şeker Hastalığı [Diabetes Mellitus]
Yazan kurt_2023, 14-05-2007 14:20
Sayın Enver Bey; 
Sitemizin yazar kadrolarına katılmanızdan dolayı çok mutlu oldum. Önemli bir eksik doldurulmuş oldu. Yazılarınızla sitemize katkınızı bekliyoruz.  
 
Hoşgeldiniz ve sağlıklar getirdiniz..
Şeker Hastalığı [Diabetes Mellitus]
Yazan coskun, 16-05-2007 14:17
Yazarlarımız arasına hoşgeldiniz. 
Köşenizin siteye yeni bir boyut kazandıracağı inancındayım.  
Saygılarımla
Şeker Hastalığı [Diabetes Mellitus]
Yazan cuneytozil, 19-05-2007 23:49
Sayın hocam aramıza hoş geldiniz...
Şeker Hastalığı [Diabetes Mellitus]
Yazan Misafir, 25-05-2007 20:26
hocam geçmiş olsun hasta oldugunu duydum acil şifalar köşe yazısıda çok güzel emegine teşekkürler İsmail.yütük
Şeker Hastalığı [Diabetes Mellitus]
Yazan Misafir, 04-06-2007 11:28
enver hocam bizi cok sevindirdiniz gerek sizin şahsi kişiliginiz gerekse önemli saglık bilgileri vermeniz bizleri mutlu etti devamını dileriz...ben karşı komşunuz ....saygılar....
slm
Yazan evren, 06-12-2007 07:47

Yazan evren, 06-12-2007 07:50
ben diyabet hastasıyım ilaç alıp hiç yemesemde tokluk tahlili yükevver besek cıkıyo ne yapmalıyım...sevgili doktorum bilgilendirirseniz seviirim

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen sisteme giriş yapın veya kayıt olun.

 
© 2018 Tosya.Gen.TR - Tosya'nın Sesi
tosya.gen.tr sitesi Joomla tabanlidir.
Web Tasarım