Online Sayaci 0Kayıp Parola?

Kim Online

Tosya Sozlugu


PROGRAMI İNDİR

FORUMDA SÖZLÜK

kümele

( ahir içinde buzağıyı ayırmak için kullanılan özel alan )

Kastamonu Bibliyografyası - Mehmet Yılmaz
Anasayfa
İstanbul Kaybolmuş Yazdır E-posta
Sunday, 31 January 2010

Esma Nur Çetinkaya

 

 

Esma Nur ÇETİNKAYA


Sadece içinde olduğum şehir yaşıyor benim için. Üzerinde bulunduğum nokta hariç diğer yerler “Dünya’nın etrafında olduğu varsayılan paralel ve meridyenler” açıklamasındaki gibi varlar. Bakışımın ulaşmadığı, ayaklarımın topraklarına basmadığı veya avuçlarımda suyunu, saçlarımda rüzgarını hissetmediğim bir şehir benim için var olabilir mi?

         ...

Tatil dolayısıyla fırsatım oldu ve her zaman nefesimi kesen şehir İstanbul’a gittim.İstanbul’a gittiğim anda bu güzide diyar dirilmeye başladı. İstanbul’u İstanbul yapan mimari şaheserler yüzlerce yıl öncesinden tekrar yükseliyordu. Bir yandan Ayasofya’nın minareleri göğe doğru uzanıyor, diğer yandan Süleymaniye’nin kubbesi Mimar Sinan dehasıyla yerine oturtuluyordu. Topkapı ve Dolmabahçe Sarayları birbirlerini selamlıyor, bünyelerinde topladıkları olaylar, anlaşmalar, görüşmeler ses olup İstanbul’a tarih katıyordu.  Asya’yı Avrupa’ya; Avrupa’yı Asya’ya bağlayan köprüler Doğu’nun ve Batı’nın birbirine olan uzaklığına inat birbirlerine kenetleniyor, temellerini yerin en diplerine ulaştırıyorlardı. İnsanı bol İstanbul’un kalabalığı ben bu şehirden ayrılırken donup kalmıştı sanki. İstiklal Caddesi’nin yarılmaz gibi görünen insan seti bile kaybolmuştu.Tekrar gelişimle üzerlerindeki donukluğu, tutukluğu bir kenara brakıp yüzyıllık uykularından uyanır gibi uyandılar ve işlerine kaldıkları yerden devam ettiler. Peki ama ben bu şehirden ayrılalı bir sene olmuştu. O zamandan beri insanların donup kalması ya da şehrin mimarisinin yok olması mümkün müydü? Koskoca  İstanbul; ülkeme anlam, değer, maneviyat katan bu şehir caddelerinde ben yürüken mi var oluyordu?

         ...

Bütün bunların mümkün olmadığını elbette biliyorum ve biraz bencilce düşündüğümü de kabul ediyorum. Fakat hangi şehir olursa olsun şehirler bizi kucaklayana kadar yok. Biz onları kucaklayana kadar da bir resim, fotograf ya da video olarak varlıklarını sürdürüyorlar. Uzak uzak ülkelerin kendilerini ispatlamaya çalıştıkları masallar gibi kalıyor şehirler. Çünkü şehirleri canlı kılan kendinde barındırdığı insanlar ... Hangimiz isteriz içinde insanların olmadığı bir şehri turist gibi gezmeyi? Çocukların bağıra çağıra koşup oynamadığı ara sokaklar bizim için ne ifade eder? Gölgeliğinde serinlerken ya da ayazında üşürken  genciyle, yaşlısıyla bir kaç kelime sohbet etmeyi kim reddeder?

         ... 

Aklımdan bu düşünceler geçerken gözümü kapadım İstanbul’da. Bir kaç saniye geçti; gözlerimi açtım. Hemen karşımdaydı Kız Kulesi. Bir fotograf değildi şimdi.İstanbul artık vardı benim için... Saklandığı yerden yavaş yavaş çıkıyor, zihnimde kaybolduğu derinliklerden bana ses veriyordu...

Gözümün önünde İstanbul var şimdi...

İstanbul aslında sadce bir süreliğine kaybolmuştu.


Görüntüleme sayısı: 1802

  Yorumlar (1)
Yazan hbenek, 05-03-2010 20:12
EVET ESMA NUR HANIM BİZ YAŞAMASAKTA BAŞKALARI O ZAMANLARI VE MEKANLARI YAŞIYOR. BİZ İSE SEVDİKLERİMİZİ SEVGİYLE SEVMEDİKLERİMİZİDE SEVGİSİZLİKLE HATIRLIYORUZ, BUNA DA ANI DİYORUZ. 
ISTANBUL GÜZEL AMA YOGUN NÜFUS VE DUYARSIZLIK GÜNDEN GÜNE YAŞANILMASI ZOR ŞEHİRLER LİSTESİNDE BU ŞEHRİMİZİ ÜST SIRALARA TAŞIYOR. 
SEN GÜZEL ANLATMIŞ ''Tekrar gelişimle üzerlerindeki donukluğu, tutukluğu bir kenara brakıp yüzyıllık uykularından uyanır gibi uyandılar ve işlerine kaldıkları yerden devam ettiler. Peki ama ben bu şehirden ayrılalı bir sene olmuştu. O zamandan beri insanların donup kalması ya da şehrin mimarisinin yok olması mümkün müydü? Koskoca İstanbul; ülkeme anlam, değer, maneviyat katan bu şehir caddelerinde ben yürüken mi var oluyordu?'' VE YAŞAMIŞSIN. BU PAYLAŞIMINDAN DOLAYI TEŞEKKÜRLER....

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen sisteme giriş yapın veya kayıt olun.

 
© 2018 Tosya.Gen.TR - Tosya'nın Sesi
tosya.gen.tr sitesi Joomla tabanlidir.
Web Tasarım