Online Sayaci 0Kayıp Parola?

Kim Online

Tosya Sozlugu


PROGRAMI İNDİR

FORUMDA SÖZLÜK

cincile

( küçük çayır mantarı )

Kastamonu Bibliyografyası - Mehmet Yılmaz
Anasayfa
Kastamonuluyum Yazdır E-posta
Friday, 26 June 2009

Esma Nur Çetinkaya

 

 

Esma Nur ÇETİNKAYA


 “Nerelisin?” sorusuna her zaman “Kastamonuluyum.” dedim farklı şehirlerde. Kastamonu’ya ait olduğumu belirtsem de ne Kastamonu’da doğdum ne de uzun yıllar Kastamonu’da yaşadım. Hatta şu zamana kadar Kastamonu il sınırlarında kalışım 30 günü geçmemiştir. 

“O halde sen Kastamonulu sayılmazsın.” tepkisiyle karşılaştım bazen. Israrcı ve kendime güven dolu bir sesle “Hayır, ben Kastamonuluyum; çünkü kendimi ziyadesiyle oraya ait hissediyorum.” Bu ifademin karşımdakini ne kadar tatmin ettiğini bilmiyorum; fakat kendi adıma öyle çok “çünkü”lü cümle kuruyorum ki. 

 Kastamonuluyum; çünkü bu şehir bana bir mekana ait olma duygusunu yaşatıyor. Kastamonuluyum; çünkü çocukluğum annemin ve babamın anlattığı köy hatıralarıyla dopdolu. Bu hatırlar, kelimlerin büyüsüne inanan bende bir defa daha yaşamaya devam ediyor. Özellikle annemin anlattığı köy hayatı bütün zorluklarına rağmen müthiş bir gizeme sahip.

Sadece ağaçtan yapılan evler; bütün odalara geçişin sağlandığı “hayat” denen salon; tarladaki ağaçlar; kuyudan çekilen su; sert kışın yaşandığı karlı günlerde yemek sofrasını ters çevirip üzerinden kayılan tepeler ilk çocukluğumun yanında ikinci çocukluğumu yaşattı bana. İkinci çocukluğumu kelimelerle yaşadım ve zihnimi Kastamonu’ya ve köye ait dünya üzerine kurdum.   

Kastamonuluyum; çünkü Moni’nin arkasından ben de ağladım küçüklüğümde. Her büyük aşk gibi sonu hüzünle biten bu aşk hikayesi benim de canımı acıttı. Kastamonuluyum; çünkü büyük veli Şeyh Şaban-ı Veli Hazretleri’nin türbesinde dua ettim, suyundan içtim ve menkıbelerini öğrendim. Kastamonuluyum; çünkü Çanakkale’de en çok şehiti veren bu şehirle gurur duyuyorum.

Kastamonuluyum; çünkü sürgüne gönderilen Saat Kulesi’nin önünde bir gece  semaverden çay içme fırsatım oldu; ve her yudumda bu inanılmaz sürgün hikayesinin sızısını hissettim.   

                         ...     

Yaşamadığım ve bilmediğim çok şey var Kastamonu’da. Fakat Kastamonu “Kastamonuluyum.” diyene çok şey veriyor kendisinden.  Bir cümle ile de olsa vefa gösterenine sahip çıkıyor.

“Kastamonuluyum.” dediğimde ayaklarım sabitleniyor; Ilgazlar bir kat daha yücelip arkamda duruyor.

 Hem bir şehre ait olmak için ne o şehirde doğmak ne de uzun yıllar o şehrin ekmeğini yemek gerekiyor. İnsanın yüreği en çok hangi şehre ait olduğunu hissediyorsa o şehir onu kucaklıyor; içine alıyor. Beni bütün yüreğiyle içine alan, yüreğimi coşturan şehir Kastamonu ve ben Kastamonuluyum.

(Not: Kendisini Kastamonulu hisseden,  fakat türlü sebeplerden dolayı bu güzel şehirde kalma, yaşama fırsatı olmayan bütün Kastamonulular adına yapmak istediğim bir savunmadır bu.)                


Görüntüleme sayısı: 3222

  Yorumlar (7)
Yazan coskun, 26-06-2009 09:14
Bu güzel yazı için teşekkürler. Saat kulesinin hikayesini öğrenme fırsatı buldum sayenizde. 
 
Bilmeyenler için aktarıyorum: 
 
Sürgün saat olarak bilinen Saat Kulesinin, zamanın Valisi Abdurrahman Paşa’ nın emri üzerine 26 Ağustos 1885 tarihinde, Sarayüstü ismiyle bilinen tepenin üzerinde temeli atılmıştır. Uzun yıllar metruk bir halde kalan Saat kulesi 2002 yılında Kastamonu belediyesi tarafından tamir ve ihya edilerek çevre düzenlemesi ile birlikte ziyaretçi akınına uğrayan yerlerden birisi halini almıştır. Saat kulesi’ nin en dikkat çekici yönü sürgün hikayesidir. Rivayete göre, İstanbul sarayburnu’ nda bulunan saat, yerli yersiz çaldığı bir gece yarısı vakti zamanın padişahının gözde cariyesinin çocuğunu düşürmesine sebep olmuş ve tam o günlerde Kastamonu’ dan gelen saat talebi üzerine Kastamonu’ ya sürgüne gönderilmiştir. Günümüzde de zamanı gösterme vazifesini hiç aksatmadan sürdüren saatin sesi gürültüsüz ortamlarda rahatlıkla işitilmektedir.
Yazan İDİRİS TAŞAY, 26-06-2009 12:54
CANIM YEĞENİM 
BU YAZI SANA VERDİĞİMİZ EMEĞİN BOŞ OLMADIĞINI DA GÖSTERDİ BANA AYNI ZAMANDA.EVET SENİN DEDELERİN BENİM BABAM KASTEMONUDA DOĞDULAR AMA EKMEK İÇİN HAYATLARININ EN GÜZEL YILLARINI BAŞKA YERLERDE GEÇİRDİLER.bİZLERE O GURBET ELLERDE DOĞDUK BÜYÜDÜK.BEN NE ŞANSLI İMİŞİM Kİ İŞİM İÇİN GERİ KASTAMONUYA DÖNDÜM VE KASTAMONUDA YAŞIYOTUM.SIK SIK ŞU AN BOŞ TA OLSA KÖYÜME GİDEBİLİYORUM.GURBETTE OLAN VE KASTAMONULUYUM DİYEBİLEN HERKESİ OZAN ARİF'in KÖYÜM ESKİ KÖYÜM DEĞİL İSİMLİ PARÇASINI YÜREKTEN DİNLEMEYE DAVET EDİYORUM.ONDAN SONRA MUTLAKA BİR YOLUNU BULUP KÖYLERİNİZİ ZİYARETE GELİRSİNİZ.
Yazan mustafa seçer, 28-06-2009 14:36
yazın çok güzel olmuş eline sağlık annen söyledi esmanın yeni yazısı çıktı dedi okudum ne diyecegimi bilemiyorum başarılar m.seçer ailesi slmmmmm.
Yazan hüseyin eroğlu, 29-06-2009 21:10
slm meyhaba yazın cok hayıka geycekten kastamonulu oldugumuzu bu kaday alnımız acık bi şekilde kastamonuluyum dıyoyum hey zamanda dıyecem ve geycekten kastamonuluyum ama fazla gıtme fıysatımız olmadı ama bu anlattıgın yeyleı hepsini gezecem tsk ve gecmiş yasanmiş olaylay cok gusel okuyken bende daldım kendımı anlatılan seyleyde hıssettım tsk edeyyım esmanuy yenı yazılayını beklıyoyuz
Yazan @@@@İsİmSiZ@@@@, 02-07-2009 17:40
Gerçektende insanların yaşamadan da bir yere ait olmasını bu yazınızla çok güzel açıklamışsınız.Bende bu dediklerinizi yaşamış sayılırım hatta pek çoğunu yaşadım.Bende Kastamonu'da sadece2-3 ay kalmışımdır.Gerçektende söylemek istediklerimizi insanlara çok güzel şekilde anlatıp ben ve benim gibilerin tercümanı olduğunuz için çok teşekkür ediyorum...
Yazan Mehmet ULGUNAR, 04-07-2009 13:07
Selamlar. Ozellikle Kastamonuluyum baslikli yazinizda aradigim duygulari bulmaya calistim Kastamonunun bir ilcesinde dogdum ama Kastamonuyu yeterince bizler tanimiyoruz ve tanitamiyoruz.Yazilacak yonleri cok Kastamonunun' Yazmak icin once gonlumuzde sonra gonlunde yasamak gerek. Yeni yazilarinizi bekliyoruz.
Yazan h.benek, 13-07-2009 08:21
Hem bir şehre ait olmak için ne o şehirde doğmak ne de uzun yıllar o şehrin ekmeğini yemek gerekiyor. İnsanın yüreği en çok hangi şehre ait olduğunu hissediyorsa o şehir onu kucaklıyor; içine alıyor. Beni bütün yüreğiyle içine alan, yüreğimi coşturan şehir Kastamonu ve ben Kastamonuluyum. bende arkadaş,,, eline kalemine düşüncene sağlık...selam

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen sisteme giriş yapın veya kayıt olun.

 
© 2018 Tosya.Gen.TR - Tosya'nın Sesi
tosya.gen.tr sitesi Joomla tabanlidir.
Web Tasarım