Online Sayaci 0Kayıp Parola?

Kim Online

Tosya Sozlugu


PROGRAMI İNDİR

FORUMDA SÖZLÜK

ıramazan

( ramazan ayı, ramazan ismi )

Kastamonu Bibliyografyası - Mehmet Yılmaz
Anasayfa
Tersine Metro Hattı Yazdır E-posta
Tuesday, 06 October 2009

Esma Nur Çetinkaya

 

 

Esma Nur ÇETİNKAYA


Sabahleyin erkenden işe giden kalabalığın yüz ifadesi ve baktığı nokta hep aynıdır. Güne nenüz başlayacak olmanın verdiği kaygı; gün içindeki sorumluluklar ve gün bitiminde yaşanacak olan haklı rahatlama sabahın il saatleirinde dolaşıyordur aslında kişinin suratında. Bu surat ifadesi hep aynıdır otobüste, metroda veya vapurda... Ta ki he rhangi bir terslik çıkana kadar... 

Ankara’da yaşayanlar bilirler; Ankara’da sabahın en kalabalık ve en vazgeçilmez ulaşım aracı AŞTİ-Dikimevi arasını arşınlayan Ankaray’dır. Bir uçtan bir uca duraklar atlanmadan, dakikası şaşmadan, teknik bir terslik yaşamadan hızlı ve rahat şekilde ulaşırız. Yüz ifadeleri yine aynıdır; bakışımızın değidiği en uzak nokta yine bir metredir. 

Bir defasında bu ifadeleri ve bakış mesafesini değiştiren durum yaşandı; Kurtuluş durağındayken; Ankaray’ın artk sesini annemiz, ablamız, arkadaşımız gibi yakın hissettiğimiz kadın “Bahçelievler” dedi. Bir hareketlenme, hafif bir uğultu kopmaya başladı vagonda.  Kolej durağında ise “Beşevler” anonsu duyuldu. 

Acaba Ankaray’a ters raylardan mı bindim diye düşündüm. Fakat bu imkansızdı; zaten son durağı kullanıyordum. Bir anda işe gittiğim yol gözümde büyüdü. Çünkü kendimi 40 dakikaya göre ayarlamıştım ve bu değimemeliydi.

Bu düşünceler zihnimde farklı yerlere dağılırken; makinistin kalın sesi duyuldu alışmadığımız  biçimde: “Sayın yolcularımız, anons sistemimiz arızalıdır, lütfen dikkate almayın. Bir sonraki istasyon:...” Sistem anonsu tersten yapıyormuş meğerse, gittiğimiz yol aynıydı. 

Bu sesle birlikte hepimizde bir rahatlama görüldü. Çünkü hayatımız raydan çıkmış ya da farklı bir raya girmiş değildi; bir şeyleri düzene sokmaya çalışmayacaktık; yeni bir sorumluluk yüklenmyecekti omuzlarımıza. Bu esten sonra birbirmize tebessümle bakmaya başladık; ortak yaşantımız artık sadece vagon kardeşliği değildi; ufak bir tersliğin beraber atlatılmasıydı.

Az önce farlı yerlere dağolan düşüncelerim toparlanmaya başladı ve hayatımızı ne kadar sert temellendirdiğimizi, belli noktalar arasına sıkıştırdığımızı düşündüm. Yanlış bir sistem anonsu bile bizi uğultu kaosuna sürükleyebiliyordu ve belli limitlere çiivilediğimiz yaşamımız sarsılabiliyordu kolaylıkla. 

Belki de biraz daha “ters”(esnek) düşünebilmek gerekiyor; yaşadığımız ufak bir terslikte ters köşe olmamak için. Belki de sert temellendirdiğimiz binaların altını raylı sistemle döşemek gerekiyor; raydan çıktığımızda panik olmamak için. Ve koskoca hayatımızı belli limitlere çivilememek gerekiyor daha geniş ve daha rahat değişiklikler yapabilmek için.      


Görüntüleme sayısı: 2105

  Bu yazıya ilk yorumu yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen sisteme giriş yapın veya kayıt olun.

 
© 2018 Tosya.Gen.TR - Tosya'nın Sesi
tosya.gen.tr sitesi Joomla tabanlidir.
Web Tasarım