Online Sayaci 0Kayıp Parola?

Kim Online

Tosya Sozlugu


PROGRAMI İNDİR

FORUMDA SÖZLÜK

dıkı dıkı vi

( yesene,atıştırsana )

Kastamonu Bibliyografyası - Mehmet Yılmaz
Anasayfa
Yolculuk Harfleri Yazdır E-posta
Monday, 27 July 2009

Esma Nur Çetinkaya

 

 

Esma Nur ÇETİNKAYA


A noktasından saat --:--‘da yola çıkan bir araç  x kilometre hızla B noktasına saat kaçta ulaşır? A’dan ve B’den çıkan araçlar C noktasında saat kaçta buluşurlar? - Tebessümle hatırladığım iköğretimin hız problemleri... –  

Bir türlü barışamadığım sayıların dünyasında aklımda yer etmiş bu problemler; daima içinde kalmak istediğim kelimeler dünyasında benim için farklı işaretlerle yer ediyorlar. Bu problemleri sayılar aleminden kelimeler alemine transfer etmem bir yolculuk esnasında oldu. İzmir-Ankara yollarını aşındırdığım vakitlerin birinde İzmir’e A, Ankara’ya B dedim. A-B arasındaki süre çoğu zaman aynı olsa da her yolculuğun kendine has bir duygu yükü vardır. Ben bu yüke C demeyi tercih ettim .

İsimlendirmeyi yaptıktan sonra farkettim ki; “C” bendim; düşüncelerim, kitaplarım ve amaçlarımdı. Hayatla ilgili uzun planlarımı bu yolculuklarda yapmaya çalışıyor, anayolda giden araca inat kendime kendimce tali bir yol açmaya çalışıyordum. C ağır bir yüktü, sorumlulukları ve gerektirdiği şeyler vardı. C öyle kaygan bir zeminde yolculuk yapıyordu ki; her an değişmeye, farklı bir kalıba girmeye  hazırdı; bazen bana bağlı bazen benden bağımsız tali yollara sapıyordu anayol boyunca.

Her tali yolun soruları, sorgulamaları farklıydı bende. Bu farklılık genelde okuduğum kitaptan ve yazardan kaynaklanıyordu. Kitaptaki karakterlerden bir olup çıkıyordum bazen kendi karşıma; bazen de kelimeler bana bir ayna oluyor kendi kendimi okumamı sağlıyordu. Bazen yakından bazen uzaktan kendimi izliyordum, cama yansıyan yarı aydınlık yüzümle konuşup; yüz ifadelerimden mana çıkarmaya çalışıyordum. Uyuyan insanların yüzlerinde donup kalan ifadeler, benim için bazen bir tebessüm bazen bir soru daha olarak yer ediyordu... 

Elbette yolculuklar bitiyor, çünkü yol bitiyor, çünkü kilometreler sıfırlanmış oluyor; fakat ulaşacağımız yere kendimize kattığımız sayılarla ve harflerle ulaşıyoruz. Keşfettiklerimiz cebimizde, bazı sorular ve cevaplar aklımızda, aynada birçok renge giren yüzümüz artık ten renginde sabitlenip kalıyor ve biz araçtan somut yüklerimizle ayrılıyoruz.

Bir yolculuk daha insanın kendine kattıklarıyla, sorduklarıyla, verdiği cevaplarla ve yine kendisiyle son buluyor. O zaman A-B noktaları derinleşiyor insanda, x bilinmeyenleri ise bir seyahat denkleminde çözüme kavuşmuş  oluyor. 


Görüntüleme sayısı: 1690

  Bu yazıya ilk yorumu yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen sisteme giriş yapın veya kayıt olun.

 
© 2018 Tosya.Gen.TR - Tosya'nın Sesi
tosya.gen.tr sitesi Joomla tabanlidir.
Web Tasarım