Online Sayaci 2Kayıp Parola?

Kim Online

Şu anda 2 misafir bağlı

Tosya Sozlugu


PROGRAMI İNDİR

FORUMDA SÖZLÜK

gayzzz

( bir kıza seslenme )

Kastamonu Bibliyografyası - Mehmet Yılmaz
Anasayfa arrow Haber Arşivi arrow Ankara Tosya-Der Tosyalıları Yine Buluşturdu
Ankara Tosya-Der Tosyalıları Yine Buluşturdu Yazdır E-posta
Friday, 19 February 2010

 

Tosya-Der'in organize ettiği “Hemşehri Yemekleri” Şubat 2010 dönemi etkinliği Sağlık Bakanlığı İl Sağlık Müdürlüğü Sosyal Tesislerinden olan"Hekimevi"nde 17 Şubat 2010 Çarşamba akşamı gerçekleştirildi.  Hemşeri yemeği etkinliğine çok sayıda Kastamonulu ve Tosyalı katıldı. Bir önceki yemeğe kıyasla daha zengin bir katılımın gözlendiği yemekte yeni yüzlerle tanışmak herkesin şevkini artırdı.

Yemeğe, Milletvekillerimizden Sayın Mehmet SERDAROĞLU katılırken Hakkı Köylü de meclisteki çalışmaları nedeniyle katılamayacağını ve etkinliğin başarılı geçmesi dileklerini telgrafla bildirdi. Ayrıca; Diyanet İşler Başkanımız Prof. Dr Ali BARDAKOĞLU, Yargıtay ve Yüksek Seçim Kurulu Üyesi Sayın Hüseyin EKEN, PTT Genel Müdür Yardımcısı Ali İhsan KARACA, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necati CEMALOĞLU, Tosya-Der eski Başkanı Av. Temel EKEN ve Tosya-Der eski Yönetim Kurulu Üyemiz Nevzat ESKİ mazeretleri nedeniyle toplantıya katılamayacaklarını, yemekli toplantının Tosya’mız için hayırlı olmasını ve başarı dileklerini ilettiler. Kendilerine ilgi ve duyarlılıkları nedeniyle teşekkürlerimizi sunuyoruz.

 

Kasder-Fed’e bağlı üye derneklerin Başkan ve Yönetim Kurulu üyelerinin de katıldığı programa İstanbul’dan Fatih Cumhuriyet Başsavcısı Hasan ÜLKÜNER, Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Sadık ERİK, Mehmet Şevket Evliyagil Lisesi Müdürü Yaşar TÜRKER ve yargı mensuplarımızdan genç Savcımız İsa TOĞRUL da katıldılar. Konuklarımız arasında bayan varlığının sayısındaki artış,  bizleri ziyadesiyle memnun etmiştir. 

 

 Programın sunumunu, Tosya-Der Basın Müşavirimiz Sayın Davut ZAT yaptı. Sunuma katılımcıları takdim ederek başlayan ZAT; “Dernekler Sosyal bilincin hafızası ve birikimleri bir havuzda toplamanın ortak adıdır. Sinerji oluşturabilmenin en etkin vasıtalarından biridir. Geçmiş yönetimden gelen mirası devralarak yeni dönemde de dernekçilik adına yapılabilecekleri yapmak için elden geleni yapacağız. Tosya bayrağını daha yukarılara çekmek için çalışacağız. Bizleri bir araya getiren bu organizasyonları nedeniyle değerli Tosya-Der yöneticisi arkadaşlarıma, destekleri nedeniyle diğer dernek yöneticilerine, onurlandırmaları nedeniyle akademisyen ve bürokratlarımıza da teşekkür ediyoruz. Çünkü sizlerin desteğiyle bu faaliyetler önem kazanıyor ve bir araya gelmenin vesilesi olabiliyor.” Tek başına hiçbir değerin anlam ifade etmediği, katılımcılar olmadan organizasyon, Sivil Toplum Kuruluşları olmadan da toplanmanın günümüz şartlarında zor olduğuna değinen ZAT sözlerine şöyle devam etti: “Bundan böyle de içeriği zenginleştirilmiş yeni programlarla Tosyalı ve Kastamonulu hemşehrilerimizin karşısında olacağız. Günün yorucu temposu üzerine özveri göstererek buraya kadar gelmeniz bizi çok sevindirmiştir. Katılımlarınızın devamını diliyoruz. Birlikten güç doğuyor. Birlik ve beraberlik içinde hareket ettiğimiz, pozitif, yapıcı ve sevgi ile örülü bir anlayış benimsediğimizden bu güzel manzaralara şahit oluyoruz. Katılımlarınızla bizleri yalnız bırakmadığınız için siz değerli hemşehri ve misafirlerimize hem hoş geldiniz diyor hem de teşekkür ediyorum” diyerek duygularını dile getirdiği konuşmasının ardından konuşmacıları takdim etti.   

İlk olarak Tosya-Der Genel Başkanı Sadık CAN kürsüye geldi.  Selamlama konuşmasında Başkan CAN; “Düzenlenen yemeğe katılanlara hoş geldiniz hitabından sonra, bizlere verdiğiniz destekten dolayı Şahsım ve Yönetim Kurulum adına saygılarımı sunuyorum. Desteklerini arkamıza almış bir hemşehri varlığı, bize güç katmaktadır. Bu destekler devam ettiği sürece hemşehri yemekleri ve benzer programlara bundan sonrada devam edilecektir” dedi. Saygı, sevgi ve neşenin doruklara çıktığı bu manzaranın hiç bozulmamasını dileyerek, konukları selamladı ve konuşmasını bitirdi.   

Tosya-Der Onursal Başkanı ve Tosya Eski Belediye Başkanı Mehmet ORUÇÖZ ise misafirleri selamladıktan sonra yaptığı konuşmasında; “Değerli Tosyalılar ve Tosya severler, biz davet ettik siz de lütfettiniz icabet ettiniz, sizlerden Allah razı olsun dedi. Birlikte olmaktan çok haz duyduğumuz hemşerilerimizle dernekte de olsa yemekte de olsa aynı ortamları paylaşmaktan mutlaka bir sonuç alacağımıza inanıyorum. Bu atmosferi bize bağışlayan önce dernek Başkanımız, sonra yönetim kurulu üyesi olan siz dostlarımıza Tosyalılar adına teşekkür ediyor, tüm konuklarımıza afiyet olsun diyorum. Sağ olun, var olun” sözleriyle hitap ettiği kısa bir konuşma yaptılar. Bizde onursal başkanımıza destekleri, himayeleri ve katılımları nedeniyle Tosya-Der olarak şükranlarımızı sunuyoruz.  

KASYÖ-Der Başkanı Uğur ABCA da; herkese iyi akşamlar dileyerek başladığı konuşmasında, tüm Kastamonu sevdalılarını sevgi, saygı ve hürmetle selamlarken,  önce bu toplantı yemeğini bizlere hazırlayan başta Tosya-Der Başkanı ve Yönetim Kurul üyelerine teşekkür ediyorum dedi.  Ben ilçeler diye ayrım yapmıyorum, tüm Kastamonu sevdalılarını bir çatı altında görmek bizi hep mutlu ediyor. Biliyorsunuz 2000 li yıllarda başlattığımız bu hareket belli olgunluğa ulaşarak bu günlere geldi. Biz severek çıktık bu yola, sevgi güç ister, emek ister fedakârlık ister, işte bunların hepsini birlikte oluşturduk.  Kastamonu talihinin bu güzel insanlarla yüceldiğine inanıyorum. Bu ruh, Kasyö-Der’i doğurdu. Sivil toplum olarak da elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.  Herkese teşekkür ederken, 12-17 Martta Atatürk Kültür Merkezinde buluşmak üzere deyip iyi akşamlar diliyorum" sözleriyle konuşmasını tamamladı.  

Kasder-Fed Genel Başkanı Hasan ŞEN ise; “12-17 Mart tarihlerinde düzenlenecek olan Başkentte Kastamonu Günleri -6 etkinliğinde gelinen süreçle ilgili bilgi verdi. Konuşmasında; "Daha bir organize, daha katılımı yoğun, program olarak daha zengin bir içerikle Ankaralıların karşısında olacağız. Bu yoğunluğu en iyi şekilde değerlendirmeye çalışıyoruz. Son günlere yaklaşmış ve stant rezervasyonumuz bitmiş olmasına rağmen, ilgi ve rağbet büyüktür. Kastamonulu hemşerilerimizin stant talepleri hala devam etmektedir. Afişlerimiz, pankartlarımız ve bilbordlarımız hazırdır. Bu yıl geçen yıllara oranla 10 kat daha ağırlıkta bir reklam faaliyeti yürütülecektir. Radyolarla da irtibatlarımız devam etmektedir. Bu çalışmaların yürütülmesinde destek verenlerle birlikte tüm ekip arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi. 

Fatih Cumhuriyet Başsavcısı Hasan ÜLKÜNER de; “Misafir olarak geldiğim Ankara da, tesadüfen katıldığım bu yemeğe ilginin büyüklüğü ve atmosferin güzelliği beni büyüledi. Doğrusu çok duygulandığımı ifade etmeliyim. Böyle bir organizasyonun hazırlanmasına emeği geçenleri kutluyor ve teşekkür ediyorum. Aranızda olmaktan mutluyum.  Geleceğe birlikte ve el ele bakmak için dernekler önemlidir. Bu yüzden dernekler ve bu gelenekler devam ettirilmeli ve yaşatılmalıdır. Görevli arkadaşlarımıza yürekten teşekkür ediyorum, katılımcılara da sevgi saygı ve teşekkürlerimi sunuyor, başarılar diliyorum” dedi.  

Hacette Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sadık ERİK hocamız da; “Hepinize iyi akşamlar, siz Tosyalı hemşehrilerimizle bir arada olmaktan çok mutluyum. Tosya’nın Kastamonu için ayrı bir yeri ve önemi var: Suluca’nın eteklerinin havası çok güzel.  Gâvur dağına kadar gezi yaptım. Ağaçlık çok şahane, havası çok güzel, bitki örtüsü yine bir başka güzel ve kendine özgü… Bu programa katılmış olmaktan mutluyum. Bu türlü faaliyetler önemli. Hemşehrilerimin etkinliklerde de kendilerini ispat edeceklerine inanıyorum. Hepinize iyi akşamlar diliyor, saygılar sunuyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

 Kastamonu Milletvekilimiz Sn. Mehmet SERDAROĞLU; "Çok saygı değer hanım kardeşlerim ve burada bulunan çok saygı değer insanlar” hitabıyla başladığı konuşmasında;  “Sözlerime başlarken sizleri en samimi sevgi ve saygılarımla selamlıyorum. Bu beraberliğin, Tosya’mıza, Kastamonu’muza ve hepimize hayırlara vesile olmasını yüce Rabbimizden niyaz ediyorum.  Beraberliğimizi bizlere temin eden, çok değerli dernek başkanına, yönetimine ve katılan sizlere de ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Tosya ve Tosya’yı sevenlerin bir araya geldiği bir toplantı da bulunmaktan mutluyum. Ben gerçekten hem Tosyalıyım, hem de Tosya’yı çok sevenlerden biriyim. Samimiyetle söylüyorum Tosya, sevilmeye değer bir ilçedir. Siyaseti bilen veya bildiğini zanneden birisi olarak, şunu yapacağım, bunu yaptım demeyi bir milletvekili olarak anlatmak doğru olan bir şey değil! Muhalefet milletvekili olarak yapabileceklerim bellidir. Muhalefet olarak ilimiz ve ilçelerimiz adına iktidarın ufkuna yapılması gerekenleri yerleştirebilme gayreti içindeyim. Zaten muhalefetin özelliği budur. Bizim bu derneklerimizin ve tümümüzün şu anda yapabileceği şey; iktidara yönümüzü çevirip, yapılacak hizmetler noktasında ufuk açmak ve tetiklemek suretiyle seçim öncesinde verilen sözleri yerine getirtmeye çalışmaktır. Sakın sözlerim yanlış anlaşılmasın. Bu sözlerimle iktidarın çok saygı değer milletvekillerine dil uzatmıyorum.  Ancak Kastamonu’dan çıkan siyasetçilerin de Kastamonu için bir şeyler yapmak mecburiyetleri vardır. Tıpkı bizden öncekilerin bir şeyler yaptığı gibi.  Bugün ülkenin içinde bulunduğu en önemli sorun; Ülkenin varlığı ile ilgili sorundur. Milli ve manevi değerlerimize sarılarak ülkemizin içine girdiği bu durum karşısında el ele vererek hepsini aşacağız…

 Sormak istedikleriniz varsa karşılıklı bir şekilde demokrasinin gereği olarak konuşmayı daha anlamlı buluyorum. Söylemek istediklerimi söyleyerek sizi yormak istemediğim gibi, sizin duymak istemediklerinizi duyurmak suretiyle keyfinizi de kaçırmak istemem” dedi.  Demokrasiyle ilgili; "Ben demokrasiye inanan birisiyim. Ama demokrasinin şereflisine inanan birisiyim. Bugün çokları demokrasi perdesinin arkasına sığınarak çok ciddi oyunların içinde yer alabiliyor. Bütün yaptıklarına karşı siper olarak da demokrasiyi kullanıyorlar. Bu yüzden demokrasi güzeldir ancak, demokrasi her şey demek değildir. Her şey vatandır, vatanın birliği ve bütünlüğüdür. Ve topyekûn milletin birbirine olan sevgi saygı ve beraberliğidir. Daha önemli olan budur. Birçok yerde ifade ettiğim gibi burada ifade ediyorum; Ben demokrasinin şereflisine hayranım, şerefsizinin de karşısındayım” düşüncelerini ifade etti. Bu türlü toplantıların devam etmesi gerektiğini, güzel sonuçlar elde edildiğini anlattı. Serdaroğlu sözlerine şöyle devam etti: “Bu beraberliğinizin devamını yüce Rabbimden niyaz ediyorum. Bunlar iyi şeyler. İşte Tosya’nın farkı da buradan çıkıyor; her ay devamlı olarak sürdürebilmesi Tosya’nın farkını ortaya koyuyor. Periyodik olarak bu şekilde yapabilen hiçbir ilçemiz yok. Bu yüzden ben Tosya’ya gittiğimde manevi olarak büyük bir mutluluk duyuyorum” diyerek düşünce ve duygularını ifade ettiler. Göçle ilgili gelen sorulara sayısal verilerle cevap verdiler.

Kastamonu Üniversitesi ile ilgili Prof.Dr. İlber Ortaylı’nın sözlerine de; tepkililerini dile getirdiği konuşmasının ardından karşılıklı sohbetlere geçildi.  

Kapanış sunumunda Başın Müşaviri Davut Zat; yine bir Tosyalı olan İsmail ERZAYİM ustaya ve Hekimevi personeline teşekkür etti. Erkek egemen bir kültürün sahibi olduğumuzu ve bayan katılım sayısının artırılması gerektiğine vurgu yaptı. Dağardı köyünün organize ettiği 20 Şubat 2010 Cumartesi günü (Üçler Düğün Salonu/K.ören) adresinde yapılacak şölenin duyurusunu yaptı. Kastamonu Günlerine mutlaka herkesin geniş seviyede katılım gerçekleştirmesinin önemine değindi. Katılımcılara teşekkürün ardından program son buldu.

 

 

TOSYA-DER BASIN MÜŞAVİRLİĞİ

 
© 2018 Tosya.Gen.TR - Tosya'nın Sesi
tosya.gen.tr sitesi Joomla tabanlidir.
Web Tasarım