Online Sayaci 0







Kayıp Parola?

Kim Online

Tosya Sozlugu


PROGRAMI İNDİR

FORUMDA SÖZLÜK

ajans

( haber )

Kastamonu Bibliyografyası - Mehmet Yılmaz
Anasayfa arrow Haber Arşivi arrow Aşağıdikmen Köyünde Salgın Hastalık Endişesi
Aşağıdikmen Köyünde Salgın Hastalık Endişesi Yazdır E-posta
Friday, 15 October 2010

 Aşağıdikmen Köyünde Hastalık salgını baş gösterdi. Tüm köylüler hastanede müşahede altına alınıyor. Gerekli tetkik ve kontrolleri yapılmaya devam edilen hastaların rahatsızlığına henüz teşhis konulamamış olup, hastalık için takviye tedaviler devam etmektedir.

Konuyla ilgili; www.asagidikmenkoyu.com sitesinde şöyle denilmekte; 15 günü aşkın bir zamandır köylülerimiz hastaneye taşınmakta. Yüksek ateş, kulak ardı ve boğazlarda şişkinlik, göz şişkinlikleri, eklem ağrıları, baş ağrısı, halsizlik ve bulantı gibi şikayetlerle hastaneye kaldırılan köylülerimizin bir kısmı, geçtiğimiz günlerde ön tedavilerinin ardından Kastamonu ve Çankırıya sevkedilmişti.

Şikayetlerin yaygınlaşarak devam etmesi nedeniyle; 12 Ekim 2010 Salı günü İl Sağlık Müdürlüğü, şikayetleri devam eden kişileri hastaneye aldı. Su veya yiyeceklere karışmış olabileceği düşünülen ve henüz tam teşhis edilemeyen mikrobik bir virüsten şüphelenilmekte. Tosya Devlet Hastanesinde müşahede altına alınan köylülerimizin şuan ki sayısının yaklaşık 20 kişi civarında olduğu edindiğimiz bilgiler arasında. Daha öncekilerle birleştiğinde 30 kişinin hasta olduğu ve köy nufus oranıyla kıyaslandığında bu sayının oldukça yüksek bir rakam olduğu görülmektedir. Hastalardan kan ve idrar örnekleri alınarak tahlillerinin yanısıra, ultrasyon çekimi ve diğer tetkiklerle birlikte hem hastalık teşhis edilmeye çalışılıyor hem de hastaların durumunun iyileştirilmesine çalışılıyor.

Ayrıca; Köyümüz içme suyundan 20 gün önce alınan ve tahlil için gönderilen su numunelerinin temiz çıktığı, ancak salgının devam etmesi üzerine su deposundan yeni numuneler alınarak tahlil için tekrar araştırılmaya gönderildiğini ve incelemenin devam ettiğini köy muhtarımız Kadir EKEN den öğrendik. 

Tüm köy halkımıza geçmiş olsun dileklerimizi sunarken, acil teşhis ve acil şifalar diliyoruz.

 
© 2018 Tosya.Gen.TR - Tosya'nın Sesi
tosya.gen.tr sitesi Joomla tabanlidir.
Web Tasarım