Online Sayaci 0Kayıp Parola?

Kim Online

Tosya Sozlugu


PROGRAMI İNDİR

FORUMDA SÖZLÜK

efsun

( hamur kesmede kullanılan alet )

Kastamonu Bibliyografyası - Mehmet Yılmaz
Anasayfa
Başkan Şahin;Kanal A'da Tosya'yı Anlattı... Yazdır E-posta
Friday, 17 July 2009

 Tosya Belediye Başkanı Kazım ŞAHİN, Kanal A’da yayınlanan Haber Kuşağı programında canlı yayına katılarak Tosya’da yaşanan sel felaketinin boyutlarını ve Tosya ile ilgili projelerini tüm Türkiye’ye anlattı.

  Yaklaşık 20 dakika süren programda sel felaketinin boyutları görüntülerle de Türkiye gündemine taşındı. Başkan ŞAHİN programda MYO, Doğalgaz, Duble Yol, Organize Sanayii, artıma tesisi, mezbahane ile ilgili de açıklamlarda bulundu. Başkan ŞAHİN programdaki konuşmasından satır başları şöyle:

 

Sel ve Dolu Felaketi

 

27 Haziran’daki sel felaketinin ardından belirli aralıklarla üç kez daha tekrarladı ama asıl hasar 27 Haziran’da oluştu. Bu günde tüm yıl boyunca Tosya’ya yağan yağış yarım saat içerisinde dolu ve yağış olarak düştü. Bu durum yollarda, kaldırımlarda, parklarda, bahçelerde, ekili alanlarda ağır hasar yaptı. Biz altyapı sorunumuz olduğunu farkındayız ama kısa dönem içinde yapabilceğimiz birşey yok! Bu felakette 15 bin metre asfalt yol kaplı ana cadde ve yan yollar tahrip oldu. Yine 25 bin metrekare alanda kilit parke tahribatı var. Yeniden parke üretimine başladık ama oldukça uzun zaman alacak gibi görünüyor. Önceki dönemde elektrik tesisatı yer altına alınarak döşenmesi esnasında parkelerde bir tahribat olmuştu. Selden sonra ortaya çıkan durumda ise yaklaşık 25 bin metrekare alanda yeniden yapılanmayı mecbur koşuyor.

Belediye Basın Bürosu

 

Felaket Sonrası 24 Saat İçinde Hayatı Normale Döndürdük

 

Biz resmi kurumlara gerekli mürecatları yaptık. Kurumlardan ekipler gelip incelemeler yapıyor. Belediye olarak hasar tespitini yaptık, ileriye dönük neler yapılabilir bunun arayışı içindeyiz. İleriye dönük olarak Tosya’nın ana caddlerine inen bölümlerdeki kanal ve kanaletleri daha sağlıklı hale getiriyoruz, bunların tahliyelerini arttırıyoruz. Devlet Su İşleri, İlçe Orman İşletme Müdürlüğü ve Belediye Başkanlığımız öncülüğünde sel gelen alanların üst kotlarında daha sık ağaçlandırma alanları, kum tutma havuzları yapmayı ve tahliye alanlarının sağlıklı hale getirilmesi planlanıyoruz.

 

Bu büyük felakette çok şükür ki can kaybı olmadı. Bunda halkımızın Belediye tarafından uyarılmasının büyük etkisi oldu. Ekili alanlarda zarar gördü. İnsanımız önce umutsuzluğa kapıldı. İnsanımızda önce bir umutsuzluk havası hakim oldu. Belediye imkanları ile kum yığınları, moloz yığınları nasıl temzilenecek diye karamsar bir hava oluştu. Daha sonra hemşerilerimizin desteği, katılımı, resmi kurumların ve fabrikaların iş makinelerinin de yardımı ile 24 saat içinde hayatı normale döndürdük. Belediye olarak bu süreçte eksiklerimizizi gördük; yine kriz yönetimi ile ilgili neleri devreye sokmalıyız bunları gördük. Şu anda araç gereç ihtiyacımızı gidermeye çalışıyoruz. Benzeri felaketlerde neler yapılması gerektiği hususunda Belediye ekiplerini bilgilendirmeye devam ediyoruz. Meterolojiden gelen uyarıları dikkate alıyoruz, sürekli teyakkuz halindeyiz. Vatandaşları da anaonslarla uyarıyoruz bu konuda.

 

Kışa Girmeden Önce Güzel Bir Tosya Vaat Ediyoruz.

 

Devletimizin desteğini bekliyoruz. Şehrin tamamen iyileşmesi zaman alacak. Doğalgaz dağıtımı 2011 yılına kadar yapılması gerekiyor. Biz şirketle görüştük en azından ana hattın döşenmesinin bitirilmesini tamamlamak istiyoruz. Zira bunlar tamamlanırsa ana caddelerin asfaltlanmasını sağlayabiliriz. Yoksa şimdi asfalt atıp daha sonra doğalgaz döşemesi için bu asfalttın kazılmasını istemiyoruz. Çünkü bu para kamunun yani hepimizin değeridir. Şimdilik geçici müdahalelerle hayatı normale döndürmeye çalışıyoruz. Ancak kışa girmeden önce güzel bir Tosya vaat ediyoruz.

 

Tosya’nın Önceliği MYO’dur

 

MYO hemşerilerimizn desteğiyle yapılacak. 20 bin metrekare arsasını tahsisi ettik, projelerini bitiridik. Temel atma aşamasına geldik. Bu binayı Tosya’daki ve Tosya dışındaki hemşerilerimizin desteğiyle yapacağız ve hemşerilerimziden destek bekliyoruz. Başlangıç aşaması okul binasını yapılması daha sonra Üniversitenin diğer yatırımlar gelecek. Şu an için iki bölüm açılması kesin; eğer inşaat hızlı bir şekilde tamamlanırsa dört bölüm olarak devam etmesi de mümkün gibi görünüyor. MYO’nu bu sene inşaatını kışa girmeden tamamlamıyı planlıyoruz. 2010-2011 eğitim öğretim yılında asgari iki muhtemelen 4 bölüm halinde başlamasını hedefliyoruz.

 

İpek Yolunun Nimetlerinden Yeterince Faydalanamadık

 

Tosya İpek Yolunun kenarında, bunu çok iyi değerlendiremedik. Gönlümüzden geçen noktada değil! Kıtaları birbirine bağlayan bir noktada, 52 ili birbirine bağlayan Tosya, tanıtım, turizm, sanayii olarak arzu ettiğimiz noktada değil! Ağaç Sanaayii Tosya’nın olmazsa olmazı, doğal güzellikleri cenneti andıracak boyutta ama turizm de başarı yok, sanayii de otomasyona geçip atılımı sağlayamadık ama dışardan yatırımcıları bekliyoruz. Yatırımcılar için Tosya’nın ulaşım sıkıntısı yok! Biz de Belediye Başkanlığı olarak Tosya’ya gelecek yatırımcılara her türlü lojistik ve teknik desteği vermeyi vaat ediyoruz.

 

Duble Yol, Mezbahane, Arıtma Tesisi, Organize Sanayii, Doğalgaz, Bozulan Yollar

 

Duble yol çok önemli dün yine iki kaza oldu. D-100 karayolu mutlaka duble yol olmalı! Şu anda sanat yapıları yapılıyor, ihalesi yapıldı, inşallah kısa sürede başlayacak. Duble yollar, 2-2,5 yıl içinde tamamlanacak! Kurşunlu yakınlarından başlayıp Ilgaz-Tosya arasını da kapsayan 65 km’lik bölüm ihale kapsamında! Bu yolun yükü çok ağır, gece belirli saatlarde şehir içi trafiği gibi oluyor. Sık sık kazalar meydana geliyor. Burası zaman zaman da ölüm yolu olarak anılıyor. Duble yol tamamlandığında bize de Tosya’nın yol üzerindeki iki ana girişi yeniden düzenleme şansı verecek bize.

 

Mezbahane, atık su arıtma tesisi, eko-turizm başlıca projelerimiz. Tarım, önemli bir çalışma kolu Tosya’da! Biz bilgilendirmeler yaparak yeni ürünler yelpazesi ile daha sanayiye yönelik, para kazandıracak meyvecilik ve sebzeciliğe yönlendireceğiz insanlarımızı. Ağaç saanayyinin tanıtımı bizim için önemli. Belediyemizin de %20 ortak olduğu organize sanayii son aşamada, arazinin istimmlak çalışmaları önümüzdeki günlerde tamamlanacak. Avrupa standarlarında mezbahane projesini hazırladık ve müracaatları yaptık. Atık su arıtma tesisini hayata geçirmek için gerekli çalışmaları başlattık. Doğalgazın Tosya’da dağıtımın yapılma tarihi 2011. En azından ana arerlerin dağıtımı ve aboneliklerinin dağıtılması altyapı yatımılarımızın önünü açılacak. Kısa sürede bu işin dağıtımının biteceğini düşünüyorum. Şayet bu olmaz ise biz gerekli çalışmları yapacağız. Bozulan yollarımızı bir iki senelik çözm de olsa yapıp trafiği rahatlatacağız.

 

 

 

 

 

 
© 2018 Tosya.Gen.TR - Tosya'nın Sesi
tosya.gen.tr sitesi Joomla tabanlidir.
Web Tasarım