Online Sayaci 2Kayıp Parola?

Kim Online

Şu anda 2 misafir bağlı

Tosya Sozlugu


PROGRAMI İNDİR

FORUMDA SÖZLÜK

ırgat

( amele )

Kastamonu Bibliyografyası - Mehmet Yılmaz
Anasayfa arrow Haber Arşivi arrow Hastalık Kanalizasyon'un Azizliği mi?
Hastalık Kanalizasyon'un Azizliği mi? Yazdır E-posta
Friday, 15 October 2010

 

Aşağıdikmen köyündeki hastalık şikâyetlerinin artarak devam etmesi üzerine tüm köy halkının hastaneye sevk edildiği ve müşahede altında tutulduğunu biliyoruz. Hastanede yatan kişi sayısının 30 kişiye ulaştığı, durumunda kısmi iyileşme görülenlerin kontrol altında tutulmak kaydıyla hastaneden çıkartıldığı ve yerlerine yeni getirilen hastaların yatırıldığını öğrendik.

Bu güne kadar hastaneye başvuran kişi sayısının 50 kişinin üzerinde olduğu kan ve idrar tahlillerinin yanı sıra gerekli filmleri çekilerek üst inceleme için Kastamonu ve Ankara’ya numune örneklerinin gönderildiğini biliyoruz. 

Hastalık bulgularındaki ön tanının “Tularemi” hastalığı ile benzeştiği ancak kesin teşhisin Hıfzısıhha merkezinden gelecek sonuca göre konulabileceğini yetkililer bildirdi. 

Köylüler hiç böyle rahatsızlık yaşamadıklarını köyün bir felaketle karşı karşıya olduğunu ve hastalık sebebinin 25 yıla yakın bir süredir Devrez çayına akıtılmakta olan Tosya’nın Kanalizasyonundan kaynaklandığından şikâyet etmekteler. Bundan böyle Devrez çayına akıtılan kanalizasyona müsaade etmeyeceklerini, devletin ilgili kuruluşları ve çevreci kuruluşlar nezdinde ve mahkemelerde haklarını arayacaklarını, yetkililerin ve sağlık bakanlığının acil tedbir alması gerektiğini açıkladılar. 

Hijyenik bir ortamda ve kilometrelerce uzaktan gelen dağ suyunun yıllardır akmakta iken yetersiz gelmesi nedeniyle; geçtiğimiz aylarda Devrez kıyısına yakın bir noktada çeltik göllerinin içinden çıkartılan kuyu suyunun köyün su deposuna transferi sonrasında bu akıbetin yaşandığını ve bulguların da buna uyduğunu belirtiyorlar. Su sorunlarına büyük bir kolaylık sağlayan bu çalışmanın bu kez de böyle bir soruna yol açmasından üzüntü duyuyorlar. Aşağıdikmen kuruldu kurulalı böyle bir sıkıntı ile karşılaşmamıştır diyerek rahatsızlıklarının boyutunu dile getiriyorlar. 

Köylülere acil şifalar diliyoruz. Dileriz hastalık Aşağıdikmenle sınırlı kalır. Zira Devrez çayının etki alanı Aşağıdikmen köyü ile sınır değil!

 

 
© 2018 Tosya.Gen.TR - Tosya'nın Sesi
tosya.gen.tr sitesi Joomla tabanlidir.
Web Tasarım