Online Sayaci 2Kayıp Parola?

Kim Online

Şu anda 2 misafir bağlı

Tosya Sozlugu


PROGRAMI İNDİR

FORUMDA SÖZLÜK

bıdıcık

( geveze çok konuşan )

Kastamonu Bibliyografyası - Mehmet Yılmaz
Anasayfa arrow Haber Arşivi arrow Kasder-Fed Ankarada Toplantı Düzenledi
Kasder-Fed Ankarada Toplantı Düzenledi Yazdır E-posta
Saturday, 19 December 2009

 

Merkezi Ankarada bulunan ve çatısı altında topladığı Kastamonu Dernekleri ile birlikte faaliyet yürüten KASDER-FED Ankarada toplantı düzenledi. Başkentte Kastamonu Günlerinin 6. sı hakkında yapılacak çalışmaları görüşmek üzere bir araya gelen Kastamonulular 2010 da yürütülmesi düşünülen diğer konularıda tartıştılar. Toplantı sonrası Kasder-Fed Genel Merkezince bir basın bildirisi yayınlandı. 

KASDER-FED BİR KEZ DAHA ANKARA’YA KASTAMONU’YU TANITALIM DEDİ

Kastamonu Dernekler Federasyonu (KASDER-FED) Ankara’daki Genel Merkezinde; 19 Aralık 2009 günü Kastamonulu hemşerilerimizi bir araya getirerek önümüzdeki yıl gerçekleştirilecek olan faaliyetlere yönelik bir planlama ve değerlendirme toplantısı düzenledi. Geleneksel hale getirilen “Başkentte Kastamonu Günleri” 2010 yılı etkinliği ile ilgili konular, toplantının ana gündemini oluşturdu. Bir araya gelen hemşerilerimizin büyük bir heyecan içinde oldukları gözlemlendi...

“Başkentte Kastamonu Günleri-6” etkinliğinin konu edildiği KASDER-FED Genel Merkezindeki toplantıya, başta Kastamonu milletvekillerimiz; Hakkı Köylü, Hasan Altan, Mehmet Serdaroğlu ve Musa Sıvacıoğlu olmak üzere, Federasyon yetkilileri katıldılar. Ayrıca Federasyona üye Dernek Başkanları ve Yönetim Kurulu Üyelerinin de katıldığı toplantı çok verimli geçti.  Kastamonulu üst düzey bürokratlarımızdan Milli Piyango Genel Müdürü Recep BİÇER ve diğer Kamu Kurumlarında görev yapmakta olan yönetici, akademisyen ve bürokartlarımızla birlikte, diğer meslek gruplarından birçok hemşerimiz katılarak, sürece destek olduklarını belirttiler.

Toplantıda, 6.sı düzenlenecek olan Başkentte Kastamonu Günleri etkinlikleriyle ilgili bir değerlendirme konuşması yapan KASDER-FED Başkanı Hasan ŞEN; “Etkinliğin bu yıl Mart ayı içinde gerçekleşeceğini, Kastamonu Günlerinin başlama ve bitiş tarihlerinin Kastamonu Valimiz Sayın Mustafa KARA ile yapılacak olan görüşmeden sonra netlik kazanacağını” belirtti. Ankara’nın bürokrasi, İstanbul’un ise sanayi şehri olmasından hareketle, her iki gücün bir araya gelmesiyle daha verimli çalışmalar yürütüleceğinin önemine vurgu yaptı. Hemşerilerimiz Milli Piyango Genel Müdürü Recep BİÇER ve Gençlik Spor Genel Müdürü Yunus AKGÜL’ ü ziyaret ettiklerini, çok verimli geçen görüşmelerin sonucunda; verdikleri desteklerden dolayı duyduğu memnuniyeti belirten Başkan ŞEN, milletvekillerimize ricada bulunarak;  mevcut bürokratlarımıza sahip çıkılmasını ve daha çok sayıda bürokratımızın üst düzey konumda ve çeşitli kurumlarda görev almalarına yardımcı olunmasının gerekliliğine dair taleplerini iletti.  

Bu etkinliklerden amacın, Kastamonu ve Ankara’daki hemşerilerimizi bir araya getirerek kaynaştırma düşüncesi olduğu kadar, Kastamonu’muzun Ankaralılara tanıtılmasının asıl hedefleri olduğunu dile getirdi. Bunun gerçekleşmesi için Derneklerimizin tek başına yeterli olamayacağını, Kastamonu Valiliği, siyasetçilerimiz, Sivil Toplum Kuruluşları, bürokratlar ve mahalli idarelerin destekleriyle, ancak mümkün olabileceğini anlattı.  Etkinlikle ilgili gelişmelerin ilerleyen günlerde Kastamonu kamuoyu ile paylaşılmaya devam edeceğini açıkladı. Yine, Kastamonu Günlerinin yeterli düzeyde ses getirebilmesi için, tanıtım ayağının güzel yapılması ve bunun için gerekli finansmanın temin edilmesinin daha önceki etkinliklerde en büyük sorunu oluşturduğunu, bu kapsamda; özellikle İstanbul’daki hemşerilerimizin desteğinin alınması gerektiğinin çok önemli olduğunu vurguladı. Yine bu yıl ki etkinlikte; Ankara’daki büyük bir spor salonunun rezerve edilerek sırf Kastamonulu hemşerilerimizden teşekkül eden bir sanatçı ekibiyle; “Kastamonu Gecesi” adı altında bir müzik şöleni düzenlemek istediklerinden bahsetti.

Etkinlik çerçevesinde Atatürk Kültür Merkezinde kurulacak olan stantları, mümkünse tanınmış 1.Lig takımlarından birinin sporcularıyla birlikte ziyaret edilmesinin, etkinliğin reklam ayağını güçlendireceğine işaret etti. Daha önceki etkinliklerin kısa bir değerlendirmesini yapan Kasder-Fed Başkanı Hasan ŞEN, önceki tecrübelerden hareketle bu yıl ki etkinliğin daha verimli ve amaca yönelik gerçekleşeceğine olan inancını yeniledi…

Milletvekillerimiz de konuya ilişkin görüşlerini açıkladılar. Sayın Hakkı Köylü konuşmasında; “etkinlik zamanının süreç olarak oldukça yaklaştığını, biran evvel Komisyonların oluşturulmak suretiyle harekete geçilmesinin önemini vurguladı. Getirilecek tekliflere açık olduklarını ve destekleriyle yanımızda olacaklarını ifade ettiler.  Yerel ürünlerin hangileri tanıtılmalı ki, Kastamonu yeterince tanıtılmış olsun dedi. Ankaralının Kastamonu’yu görmesini sağlayacak bir ürün tanıtımının,  görülmeye değer bulunacak, hedefe yönelik ürünler sergilemenin daha önemli olduğunu düşünüyorum” diye görüşlerini ifade etti.  

Sayın Mehmet Serdaroğlu ise; “geçmiş etkinliklerin ve bu toplantılın gerçekleştirilmesine emek veren herkese teşekkür ederek konuşmasına başladı.  Gelecek önerilerin değerlendirilip, destekleneceğinden ve bu türlü organizasyonlarda asıl sorunun mali konular olduğundan söz etti. Bunun için, iş adamlarımız ve devlet kurumlarımızın ilgili birimlerinin desteğini almak gerekliliğine dair görüşlerini belirtti. Özel idare imkânları, tanıtım fonları, üniversite, halk eğitim, İl milli eğitim müdürlüğü, Kastamonu ticaret odası gibi teşekküllerin sürece daha aktif desteklerinin sağlanması zorunludur dedi. Etkinlikten beklenen verimliliğin ancak bu suretle artırılabileceğine vurgu yapan Mehmet Serdaroğlu, birlikte olmaktan duyduğu memnuniyeti açıklayarak, toplantıya katılan, duyarlılık gösteren hemşerilerime teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Musa SIVACIOĞLU ise; Hemşerilerimle bir araya gelmiş olmanın mutluluğunu yaşatan değerli Dernek Başkanı ve Yönetim Kurulu üyelerine teşekkür ederek konuşmasına başladı. Maddi konunun önemini tekrarlayarak, tanıtımın önemli olduğunu, Valiliğin himayesi ve Kültür Bakanlığının desteği alınabilmelidir dedi. Açılışa Devlet erkânından üst düzey yöneticilerimizin katılımlarının önemli olduğunu, açılışı bizzat Başbakanımız veya Yardımcılarından birinin yapmasın ve davetiyelerde bundan bahsedilmesinin etkinliğe ilgiyi artıracağına vurgu yaptı. İstanbul’la iş birliği yapmanın önemine, Kastamonu’ya yapılacak teşviklerin değerlendirilmesinin gerekliliğine, iş dünyasının daha hızlı hareket etmesi ve teşviklerden yararlanması için girişimlerde bulunulmasının gerekliliğine değindi.  Derneklerimizin, iş dünyasındaki hemşerilerimizle siyasetçilerimizi bir araya getirecek toplantılar düzenleme noktasında sürece katkı sağlamasına ve inisiyatif almalarının gerekliliğine” değindi.  

Hasan Altan da; “bir arada olmanın mutluluğuna vurgu yaparak sözlerine başladı. Kültür zengini bir ilimizin olduğunu, Dernekler ve diğer Sivil Toplum Kuruluşlarının atağa kalkarak, Kastamonu’nun tanıtımına önemli düzeyde katkı sağladıklarını belirtti. Özellikle ilk kadın mitinginin Kastamonu’da yapılmış olmasının çok önemli olduğundan bahsetti. Konuşmasında Mehmet Akif’in Kastamonu vaazını, İstiklal Marşının Açıkgöz gazetesinde yayınlanmasının tarihe ışık tutacağının altını çizdi.  Tarihi eserleri itibariyle ülke çapında 7. sırada yer alan bir yeterliliğe sahip olduğumuzu belirtti. Bu çalışmaların Kastamonu’muzun uyanışını tetiklediğini ve ancak bu şekilde önünün açılacağına olan inancını vurguladı. 6.sı düzenlenecek olan “Başkentte Kastamonu Günleri” etkinliğinin bundan öncekilere göre daha görkemli olacağını ve bir Kastamonu-Ankara buluşmasına ev sahipliği yapacağına inandığını açıkladı. Etkinlerin TRT kanalıyla duyurulması ve geniş şekilde TRT de yer verilmesi için destek vereceğini, kendilerine düşen katkıyı sağlayacaklarını vurguladı. Bu türden etkinliklerin yapılmasının gelecek nesillere karşı borcumuzu azaltacağını hatırlattı. Kastamonu’nun sesinin duyurulması noktasında etkinliğin çok önemli olduğuna” değindi.

İstişare toplantısında söz alan diğer Dernek yöneticileri; Ankara’da özellikle bir Kastamonu evinin kurulması gerektiğinin önemini bir kez daha hatırlattılar.  Satın alınamıyorsa şayet, bir yer tayini noktasında asgari düzeye indirilmiş kirası ile bir vakıf ya da kurum binasının tahsis edilmesindeki zorunluluğa, ısrarla dikkat çektiklerini ifade ettiler. Konuşmalarda daha önce kurulan derneklerinin ömürlerinin kısa olmasındaki ana sebebin, bir Kastamonu evi olmamasında yattığının bilinmesine, özellikle dikkat çekildi. Yine diğer illerin etkinliklerinde; siyasilerin etkinlik süresince Organizasyon komitesini yalnız bırakmadıklarını, bu anlamda milletvekillerimizi de sadece açılış esnasında değil, her gün aralarında görmek istediklerini vurguladılar.

KASYÖ-DER Başkanı Uğur Abca da söz olarak; “gerek etkinlikler, gerekse Kastamonu evi açılmasının acilen halledilmesi gerektiğini, dernek kira bedelinin tüm enerjilerini aldığına” değindi.  

Milli Piyango Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Sayın Recep BİÇER’de üzerine düşen ne gibi bir katkı varsa ellerinden geleni yapacaklarını, tanıtıma; gerek kurumsal, gerekse şahsen katkı sunacaklarından bahsederek katılımcıları sevindirdi. Yine Kastamonu’nun bir Konya örneğinde olduğu gibi, inanç turizmine dönüştürülecek alt yapısının olduğuna, bunun hayata geçirilmesinin İlimizin tanıtımına ve iktisadi hayatına saylayacağı katkılara değindi…”

Toplantı da daha önce düzenlenen etkinliklerin, Kastamonu’nun tanıtımına sağladığı katkılar örneklendi.  Bu güne kadar düzenlenen 5 etkinliğe katılan insan sayısının oldukça fazla olduğu ve 6.sı düzenlenecek olan bu etkinlikle sayının daha da artırılacağına dair görüşler beyan edildi...  

Kasder-Fed’in düzenlediği bu istişare toplantısı, adeta özlenen bir tablonun resmiydi.  Uzun zamandır bir araya gelememiş birçok hemşerimiz bir araya gelme fırsatını elde etmişken, hoş sohbetler ederek hasret giderdiler. Misafirlere yapılan ikramın ardından toplantı sona erdi.

 
© 2018 Tosya.Gen.TR - Tosya'nın Sesi
tosya.gen.tr sitesi Joomla tabanlidir.
Web Tasarım