Online Sayaci 1Kayıp Parola?

Kim Online

Şu anda 1 misafir bağlı

Tosya Sozlugu


PROGRAMI İNDİR

FORUMDA SÖZLÜK

cımbala

( çalkalamak )

Kastamonu Bibliyografyası - Mehmet Yılmaz
Anasayfa
Regaip Kandiliniz ve Üç Aylarınız Mübarek Olsun! Yazdır E-posta
Thursday, 25 June 2009
 Bugün Regaip Kandili... Tosya.Gen.Tr ailesi olarak tüm hemşerilerimizin ve ülkemizin mübarek Regaip Kandilini tebrik eder; Cenab-ı Hak'tan hayırlar getirmesini dileriz.

ÜÇ AYLAR ve REGAİP KANDİLİ
Üç aylar diye anılan mübarek aylar şunlardır: Recep, Şaban ve Ramazan ayları. Bu aylar asırlardan beri müslümanlar tarafından hasretle beklenir ve coşkuyla karşılanır. Çünkü Dinimizce kutsal sayılan geceler bu ayların içindedir. Sevgili Peygamberimiz ve onun arkadaşları bu aylara ve bu gecelere çok önem vermişlerdir. Bu aylarda, özellikle kandil gecelerinde yapılan ibadet ve hayırlara kat kat sevap verileceği Allah Rasûlü tarafından bildirilmiştir. Mübarek üçayların ilki Recep ayıdır. Bu ayın ilk cuma gecesi Regaip Kandilidir. Bu gece, müslümanlara sevip istedikleri güzel şeylerin verildiği önemli bir gecedir. Ayrıca bu gece, bundan sonra gelecek olan kutsal gecelerin ve Ramazan ayının ilk habercisidir. Mübarek gecelerde camilerde kandiller yakılacaktır. Kur'anlar, mevlidler ve ilahiler okunacaktır. Konuşmalar yapılarak mü?minlere yapacakları görevler ve onlara verilecek olan sevaplar anlatılacaktır. İnsanlar camilere dolacaklar ve büyük bir coşkuyla Allah?a kulluk edeceklerdir. Dualar edilecek, yüce Rabbimizden tüm inananlara af ve mağfiret istenecektir. İnançlarımız kuvvetlenecek ve gönüllerimiz arınacaktır. Sevgili Peygamberimiz?e salât ve selamlar söyleyeceğiz. Böyle kutsal günlerde ve gecelerde sevgi ve saygı duygularımız daha kuvvetlenecektir. Yakınlarımızı ziyaret edeceğiz. Birbirimizle tebrikleşeceğiz. Sanki bir bayram havası yaşayacağız. Böyle zamanlarda yoksulları ve çaresizleri düşünmeliyiz. İhtiyaçlarını giderme konusunda onlara yardımcı olmalıyız. Müminler kardeştir. Din kardeşlerimiz arasında açlar ve muhtaçlar var iken onlarla hiç ilgilenmezsek bu doğru olmaz. Özellikle komşularımız ve akrabalarımız arasında sıkıntı içerisinde olanlar varsa onlara yardım edebilmek için elimizden geleni yapmalıyız.

 Öte yandan merkezi Kastamonu'da bulunan Tosyalı-Der bu mübarek gecede GATA'da tedavi gören Uzman Çavuş Fırat Zorba'nın şifa bulması için  topluca dua etmek amacıyla bugün akşam ve yatsı namazları arasında tüm hemşehrilerimizi Kastamonu merkez Ulu Camiine davet etti.

  Tosya Belediye Başkanı Kazım Şahin ise regaip kandili münasebetiye bir mesaj yayınladı.Mesajda "

Üç aylar; Recep, Şaban ve Ramazan aylarını içerisine alan feyizli ve bereketli bir maneviyat mevsimidir. Bu aylar dini duygularımızın yoğunluk kazandığı merhamet, şefkat, yardımlaşma ve dayanışma hislerimizin doruk noktaya ulaştığı kutlu zaman dilimleridir.

Üç aylar; yaratılış gayemizi düşünmemiz, yaratan ve yaratılanlarla olan münasebetlerimizi gözden geçirmemiz için birer fırsattır. Kandiller geçidi olarak adlandırılan Regaip, Miraç, Berat ve Kadir gecelerinin de içinde bulunduğu üç aylar kendimizi denetleme ve değerlendirmenin taat, ibadet ve şükürlerimizi artırmanın, bir kere daha geçmişimizin muhasebesini yapıp geleceğe hazırlıklı olmanın bir vesilesidir.

 

Öyleyse bu mübarek günlerde yaratıcımıza, ailemize, çocuklarımıza, milletimize ve tüm insanlığa karşı görev ve sorumluluklarımızın olduğunu bir kez daha hatırlayalım. Yanlış ve kusurlarımızdan dönelim, elimizi ve gönlümüzü uzanabileceğimiz herkese açalım. Yüce dinimizin bizden istediği kardeşlik ve beraberliğimizin güçlenmesine, insani ve ahlaki meziyetlerin yaygınlaşmasına gayret gösterelim. Sevgili Peygamberimizin bu aylarda dua ettiği gibi bizler de “Allahım Recep ve Şaban aylarını bize mübarek kıl ve bizi Ramazana kavuştur. diye dua edelim.

 

Bu duygu ve düşüncelerle, tüm vatandaşlarımızın Regaip Kandilini ve Üç aylarını tebrik eder, birlik ve beraberlik içinde daha nice kandillere kavuşmayı, bütün İslam Aleminin ve insanlığın barış ve huzur içinde olmasını Cenâb-ı Allah'tan niyaz ediyorum." denildi.

 

 
© 2018 Tosya.Gen.TR - Tosya'nın Sesi
tosya.gen.tr sitesi Joomla tabanlidir.
Web Tasarım