Online Sayaci 1Kayıp Parola?

Kim Online

Şu anda 1 misafir bağlı

Tosya Sozlugu


PROGRAMI İNDİR

FORUMDA SÖZLÜK

kanğruk

( kırılmak için zorlanmış nesne )

Kastamonu Bibliyografyası - Mehmet Yılmaz
Anasayfa
Tosyalı Yaparsa En İyisini Yapar... Yazdır E-posta
Monday, 19 October 2009
 Tosya Meslek Yüksek Okulu`nun temeli dün ilçemizde adeta bir bayram havası şeklinde düzenlenen bir törenle atıldı.

Vali Mustafa Kara, Devlet Eski Bakanı  Murat Başesgioğlu, Milletvekilleri Hakkı Köylü, Musa Sıvacıoğlu ve Mehmet Serdaroğlu, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahri Gökçebay ve beraberinde bazı akademisyenler, Kaymakam Arslan Yurt, Belediye Başkanı Kazım Şahin, AK Parti ve MHP`nin il Tosya İlçe başkan ve yöneticileri ile çok sayıda Tosyalı vatandaşlar katıldı.

Tosya Belediye Bandosu eşliğinde saygı duruşu ve istiklal marşımızın okunmasının ardından kürsüye gelen Yüksek Öğrenim Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı, Kent Konseyi Başkanı Fazıl Ateş, önce geçtiğimiz gün kaybettiğimiz merhum belediye eski başkanlarından İzzet Kader`e taziyelerini sunarak başladı konuşmasına. Tosya`da birlik ve beraberliğin bir eseri olarak Meslek Yüksek Okulu için Tosya insanının tek vücut olduğunu ve bu birlik sonrası da bu okulun en kısa sürede tamamlanacağına olan inancını dile getirerek, maddi ve manevi destekte bulanan kişi ve kuruluşlara tek tek teşekkür etti ve Tosya Meslek Yüksekokulu`nun bu günlere gelmesinde emeği geçen herkese minnet ve şükran duygularını sundu.


Belediye Başkanı Kazım  Şahin, belediye olarak bu güzide eğitim kurumunun Tosya`ya kazandırılması için 20 bin metrekarelik araziyi tahsis ettiklerini belirterek okul inşaatının oturum alanının 800 metrekare ve 4 katta da 3 bin 500 metrekarelik bir alanı kapsayacağına dikkat çekti.

Tosya`nın önünün açılması  noktasında MYO`nun lokomotif görevi yapacağını belirten Kazım Şahin, bu arsaya ilave olarak ileride otoparkın başka bir yere nakledileceğini ve MEB ait olan prefabrik okul binası ile birlikte ilerideki Sağlık Meslek Lisesi`nin yanındaki arazi ile birlikte toplam 100 bin metrekarelik bir alanın kampus olarak hizmet vereceğine inandığını açıkladı.

Tosya Meslek Yüksekokulu için bütün Tosya halkının gönül birliği yaparak bütünleşip kenetlenmesi sonrası kısa sürede binanın 1. kat aşamasına yaklaşıldığını  ve bu başarının Tosya halkının başarısı olduğunun altını çizerek destek veren bütün kişilere ve siyasi partilere teşekkür etti.


Tosya Kaymakamı Arslan Yurt da konuşmasında bulunduğu coğrafya açısından Tosya`nın önemine dikkat çekerek Tosya OSB, Doğalgaz, duble yollarla birlikte Tosya MYO`nun tamamlanması halinde Tosya`nın kaderinin değişeceğini ifade ederken, "Burada yapılan yatırım yarını garantiye alacak durumdadır. MYO inşaatının hayırsever Tosya halkının katkılarıyla kısa sürede tamamlanacağını ümit ediyorum" dedi.

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahri Gökçebay, 22 yıldır Kastamonu`da eğitimci ve idareci olarak bulunduğunu hatırlatarak bu süreçte yaşanılan zorluklara ve yapılan gelişmelere dikkat çekti.


Kastamonu Üniversitesi olarak MYO`larının ilçelere dağıtımı noktasında gecikmeler yaşandığını ancak bunların telafisini yapılacağını bildiren Gökçebay, Tosya Meslek Yüksekokulu`nda ilk etapta düşünülen Muhasebe ve Elektrik bölümleri olduğunu ancak Tosya`nın bu bölüm sayısının artırılmasına ilişkin ısrarlı talepleri doğrultusunda buna Sağlık bölümünü de ekleyeceklerini belirterek, "İnşaatın  bir yıl gibi bir sürede tamamlanması halinde binanın tefriş, çevre düzenlemesi ve öğretim kadrosunu da üniversite olarak biz üstleneceğiz. 2010-20011 eğitim öğretim döneminde önce 300-400 öğrenci ile başlayacak olan bu kurumda 5 yıl içersinde 2500 öğrencimiz olacaktır. Ancak okul alanı içerinde MEB`e bağlı prefabrik binanın mutlaka MYO`ya tahsis edilmesi gerekmektedir. Tahsis sağlanırsa da biz de okulun kütüphane ve internet odası eksiklerimizi de bu binada yapabileceğiz. Bu arada önemli bir konu ise bu okul inşaatıyla birlikte vakit geçirilmeden kız ve erkek öğrencilerin barınma sorunlarının çözümü için yurt sorununu da çözmek zorundasınız" dedi.


Tosya insanının bir çok beklentisi olduğunu, Tosya`daki yerel yönetim ile Ankara`daki merkezi hükümetin Tosya insanı için birlikte hizmet etmesi gerektiğini bunda da bu olulun yapımında gösterilen birlik, beraberlik ve bütünlük içerisinde çözülebileceğini söyleyen Mehmet Serdaroğlu, Tosya insanının bu birlikteliğini taktir ettiğini, nitekim geçen hafta içerisinde Belediye Başkanı Kazım Şahin ile AK Parti İlçe Başkanı Naci Küçükmorkoç`un birlikte TBMM`ndeki makamına birlikte gelerek davetiyeyi vermelerinden onur ve mutluluk duyduğunu vurguladı.

Serdaroğlu, Tosya`nın sorunlarının tek tek çözülmeye başlandığının altını çizdi ve gelecek yıl hizmete girecek olan bu yüksek okulun Tosya`nın bir sorununu daha da ön plana çıkaracağına dikkat çekerken; o sorunun da Kastamonu ile Tosya bağlantısının yapıldığı karayolu olduğunu ve bu yolun en kısa sürede programa alınarak yapılması gerektiğini bildirdi.

"Tosya`da bugün düğün ve şenlik olduğunu ve Allah bu birlikteliği bozmasın" temennileriyle kürsüye gelen Kastamonu Milletvekili Musa Sıvacıoğlu da konuşmasında Tosya insanının Kastamonu`ya hatta Türkiye`ye bir birliktelik dersi verdiğini söyledi. Sıvacıoğlu, Rektörün talep ettiği prefabrik binanın MYO`ya dahil edilmesi konusunu kendisinin çözeceğini belirtirken Serdaroğlu`nun temas ettiği Kastamonu- Tosya karayolunun da yapılması konusunda el birliği ile yapımına destek vereceklerini açıkladı.

Tosya`ya 6 yıl içinde 6 trilyon lira para gönderildiğini ve birçok köyün, yol, içme suyu, kanalizasyon ve menfez gibi hizmetlerde kullanıldığına dikkat çeken Sıvacıoğlu, Tosya`nın artık göç veren değil, göç alan konumuna geldiğini hatırlattı.

Kastamonu`da bugüne kadar iktidarla- muhalefetin uyum içinde, birlikte bir hizmet ürettiğini Tosya`da gördüğünü söyleyen Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü ise Belediye Başkanı Kazım Şahin`in konuşmasının başında bugün düğünümüz var demişti ama düğünü bir yıl sonra okulun açılışında yapacaklarını bugün ise nişan töreni yapıldığını söyledi.

Tosya Üniversitesi için zemin hazırlıkları  düşünüldüğünü ve aslında bunu desteklediklerini sözlerine ekleyen Hakkı Köylü, Tosya insanının kendine ait bir üniversite isteği bu kadar fazla ise, bu birlikteliği artırarak Tosya`ya bir vakıf üniversitesi kurulması için çalışmalara başlamalarını istedi ve bu konuda da yardımcı olacağına dair söz verdi.

Devlet eski Bakanı Murat Başesgioğlu da konuşmasında, Belediyenin MYO yapımı için arazi bağışlaması, iktidar ve muhalefet gözetmeksizin Tosya insanının gönül birliği ile okula sahip çıkmaları ve hayırsever insanların destek vermelerinin mutluluk verici bir olay olarak değerlendirirken bunun bütün Türkiye`ye örnek bir hareket olarak gösterdi.

Kendilerinin de Ankara`da ellerinin taşın altına koymaları gerektiğine dikkat çeken Başesgioğlu, bu okulun yetmeyeceğini ve gelecekte yeni binalar ve ek bölümler açılarak 5 yıl içinde Tosya`da 2 bin 500 öğrencinin eğitim göreceğini, Kastamonu`da da halen 8 bin 500 öğrenci bulunduğunu ve üniversite olarak Kastamonu`da gelecek yıllarda 40 bin öğrenciyi görmek istediklerini söyledi.

Son konuşmayı ise Vali Mustafa Kara yaptı. Vali Kara, Tosya`da OSB, duble yollar, doğalgaz hizmetlerine şimdi de örnek bir bütünleşme ile MYO`nun temelinin atıldığını ve böylece Tosya`nın özlemlerine bir bir kavuşmak üzere olduğunu belirtti.

5-6 yıl içersinde Tosya`da Köydes projeleri için 7.5 - 8 trilyon para aktarıldığına dikkat çeken Vali Kara, Tosya`nın il genelinde Köydes uygulamalarında başı çektiğini, bütün bunların da Tosya`da artık olumlu işler yapıldığının bir göstergesi olarak niteledi.

Konuşmaların ardın İlçe Müftüsü Hikmet Yazıcı tarafından yapılan duanın ardından kurban kesildi ve Vali Kara ile birlikte bütün milletvekilleri temsili olarak temele ilk harcı koyması ile tören sona erdi.

Cahit Ilgaz
Kastamonu Postası

 
© 2018 Tosya.Gen.TR - Tosya'nın Sesi
tosya.gen.tr sitesi Joomla tabanlidir.
Web Tasarım