Online Sayaci 3Kayıp Parola?

Kim Online

Şu anda 3 misafir bağlı

Tosya Sozlugu


PROGRAMI İNDİR

FORUMDA SÖZLÜK

çıldırım çiçek gibi

( çok süslü )

Kastamonu Bibliyografyası - Mehmet Yılmaz
Anasayfa arrow Köşe Yazarları arrow Hülya ÇEMÇEM arrow Kaybedilenler
Kaybedilenler Yazdır E-posta
Friday, 06 June 2008

Active Image

 

 

Hülya Çemçem
Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır


Gördüğü bütün askerlerin peşine takılıp gitmek istiyordu. Oyunlarında hep asker oluyor, elinde silahıyla geziyordu. Bütün hikayelerinin başrolünde asker vardı. Beş yaşında bir çocuk… Babayı hiç görmemiş, tanımamış. Onun baba kelimesinden anladığı annesinin gösterdiği asker resimleriydi.. "İşte oğlum baban bu!". Babayla nasıl konuşulur bilmiyordu.. Arada bir telefonda bir erkek sesi "Ben senin babanım!" diyordu. O susuyordu.

Anneyle baba üç yıl süren bir mücadeleyle ancak geçen ay boşanabilmişlerdi. Karar çoktan verilmiş, bu üç yılda çekilmesi gereken acılar çekilmiş, yaşanılmış güzel ve kötü günler çoktan unutulmuştu. Unutulan bir şey daha vardı. Tatlı bir çocuk ve duyguları…

Bilinçsiz aile, yani kadının ailesi torunlarını babasına göstermemekte kararlı. Bir sarılış, bir dokunuş, bir öpücük babaya da toruna da yasak. İçlerinde büyüyen düşmanlık çocukta ne yaralar açacak ve açılan bu yara hayatından daha başlamadan neler götürecek farkında değiller. Anne üzgün ve korkak. Ailesini karşısına alıp çocuğunun üzerinde hak sahibi olamıyor. Baba çaresiz… Anne ve çocuğun yüzüne ufacık bir gölge düşmemesi için susuyor, bekliyor.

Çaresiz anne ve baba yüreği daha fazla dayanamıyor. Geçmişte aşkın verdiği güçle nasıl cesaretlenip gizli gizli buluşuyorlardıysa şimdi de bir evlada duyulan sonsuz sevginin gücüyle gizli bir buluşma ayarlanıyor. Baba ve oğlun buluşması.. Baba oğlunu görecek, ben babanım diyemeyecek, sarılıp öpemeyecek. Bir yabancı gibi iki dakika uzaktan görecek ve gidecek.. Şehirler farklıdır. İki dakikalık göz buluşması için bir günlük yol katedilecek.. Ama ne fark eder ki? Bu iki dakika bir ömre bedel.

Veee buluşma anı.. Annenin arkadaşının yeridir buluşma mekanı. Adam meraklı ve endişeli bakışlarla içeri girer. Çocuk tuhaflaşır. Bakışları değişir, durgunlaşır. ‘Ben bu amcayı tanıyorum galiba anne’ der. Anne tedirgin..’Evet çocuğum, patronumun abisi ya.. Hatırlamadın mı?’der. Çocuğun bakışları düşer. Heyecanı kaybolur. Kayıtsız inanır.

Baba bu konuşma esnasında arkasını döner. Duygu seline engel olamaz. Yanağından süzülen damlanın birini alelacele silerken bir diğerine engel olamaz. Konuşamaz. Kaybedilen keşke sadece üç yıl olsaydı. Amca… çocuk ‘amca’ demişti..Gerçek öyle bir tokat atmıştı ki yüzüne dönüp bir kez daha çocuğuna bakacak güç bulamamıştı. El işaretiyle annesine gitmelerini işaret eder. Anne gitmeden oğlunu öpmesini ister. Çocuk bunu istemese de baba sarılır ve öper. Çocuk gider baba yığılır kalır.

Bir zaman sonra titreyen elleriyle cebinden zar zor bir sigara çıkarıp yakar. Derin bir nefes çektikten sonra bir noktaya diktiği gözleriyle öylece kalır. Sizce o anda geçmişi , hataları , kaybettiklerini mi  düşünüyordu dersiniz yoksa geleceği ve yapması gerekenleri mi?


Görüntüleme sayısı: 2094

  Yorumlar (3)
Yazan gökha_n_azan, 17-06-2008 20:28
Ya ben bunada yorum yazmazsam çatlarmıyım bilmiyorum. :grin Onun için yazımda o ihtimal ortadan kalksın. ;)Kaybedilenler ve kaybedenler.Hayatta kazanılanlar zar zor oluyor ama kaybetmekte bir o kadar kolay.herşeyden nasıl oluyorda kolay vazgeçiyoruz.sonra keşkeler başlıyorr.Ve ne kadar keşkeler çoğalıyorsa hayatımızda,hatalarımız o zaman suyun üstüne vuruyor.he ayrıca yazıyı okurken çalan güzel bi şarkı,hastane önünde incir ağacıı :sigh doktorr bulamadıı bana ilacıı annem ilacıı. :cry Yazıylada beraber tebessüm oluştuu bu arada. neyse yoruma dönersek,adamın geleceği düşüneceğini daha sonraya bırakacağını düşünüyorum.İlk başlayacağı yaşamış olduğu keşkeler.Ama geç kalınılmış çoğundaa.Keşkelerinizin daha az olduğu bi hayat yaşamanız dileklerimlee..
kaybedilenler
Yazan erbaaeray37, 13-07-2008 20:27
selam hülya yazıların çok güzel başarılarerbaaeray
???
Yazan gonzalezz, 14-09-2008 01:12
buna sadece tahmini bir yaklaşımın dışında kesin budur dıyebilmemiz tabiki zordur. 
 
ewet eskilerin getirdği yukumluklerden olan hatalardan geriye dönüşün kolay olmadığı çok güzel bir anlatım öncelikle tşk ederiz hülya hn. 
 
adam sanırım o a kı hılseri ile vicdanının werdiği ezikliği benım katı kuralım olan (keşke)kelimesi ile geriye dönüldüğünde güzel olacağını bilmesi ama dedim ya insanın vicdanı azabı bır ömre bedel bu yüzden yapacak birşeyi kalmamıştır adamın  
 
sayg.

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen sisteme giriş yapın veya kayıt olun.

 
© 2018 Tosya.Gen.TR - Tosya'nın Sesi
tosya.gen.tr sitesi Joomla tabanlidir.
Web Tasarım