Online Sayaci 0Kayıp Parola?

Kim Online

Tosya Sozlugu


PROGRAMI İNDİR

FORUMDA SÖZLÜK

gaguşla:

( itekle )

Kastamonu Bibliyografyası - Mehmet Yılmaz
Anasayfa arrow YAZARLAR arrow Hüseyin BENEK arrow KASYÖ-DER Kastamonu'nun Tanıtımı İçin Çalışıyor
KASYÖ-DER Kastamonu'nun Tanıtımı İçin Çalışıyor Yazdır E-posta
Thursday, 26 March 2009

 

 

 Hüseyin Benek


(Başkent'te Kastamonu Günleri- 5)
 
Ben 24 yıldır Ankara da yaşayan bir Kastamonuluyum. Bizler gurbetteki Kastamonulular olarak doğduğumuz memleketimizin kıymetini ancak, büyük şehrin telaşının içine girince anlayabildik. Bu yüzden Kastamonu’nun tanıtılıp güzelliklerinin görülmesini istiyor ve önemsiyoruz. Nitekim bu organizasyonda da adeta Kastamonu’nun Ankara’ya taşındığına şahit olduk. Gerek özel sektör, gerekse kamu kurumlarının ilgili kurumlarının açtığı stantlar ilimize verdikleri değeri bir kez daha sergilediler. Etkinliğimize katılan Ankaralılardan birçoğunun kendi aralarında yaptıkları konuşmalarda; “Kastamonu da deniz mi varmış”  dediklerine şahit olduk. Karadeniz’in en uzun kıyı şeridinin Kastamonu sınırları içinde olduğunu tüm bilmeyenler bu şekilde öğrenmiş oldu. Tanıtım eksikliğimizin bir yönü böylece açığa çıkarken, Kastamonu Günlerinin bir boşluğu böylece doldurmasının önemi de!  Ilgaz da kayak merkezi ve oteller varmış.  Tosya’nın pirincinin yanında tereyağı ve peyniri de varmış. Kültür ve doğal güzellikler yaşanır ve tanıtılırsa anlamlı hale gelirmiş..!  Böylelikle yöremizin tanıtımı için Kastamonuluyum diyen herkesin gereken özveriyi yapmasının önemi bir kez daha anlaşılmış oldu.  Evet, bu bir özveri değildir aslında, Kastamonu’nun ekmeğini yiyen, suyunu içen herkesin isteyeceği ve kendisini görevli bilmesi gereken bir durumdur.

Bizler bu tanıtımı; Kastamonu’daki hemşerilerimiz için istiyoruz, orada ekonomik bir canlılık olsun. Ankaralı hemşerilerimiz için istiyoruz, Kastamonu’nun denizini, mağaralarını, kanyonlarını, tarihi evlerini, diğer yapılarını, türbelerinin yanı sıra bozulmamış doğasını, insanlarındaki doğal samimiyeti görsünler istiyoruz. Yine, Ankara’daki hemşerilerimiz kendi aralarında dayanışma sağlamak amacıyla kurdukları dernekler aracılığı ile bu türden kültürel etkinlikler yapabilmektedirler. Daha önceleri böyle bir yapılanma ne mümkün olabildi nede organizasyonlar yapılabildi. Bu nedenle Derneklerimizin bir araya gelmemiz için ve tanıtımımıza sağladığı katkılar açısından bir şans olduğunu düşünüyorum. Bunun iyi değerlendirilmesi gerekir. Ekonomik canlılık, gelişme ve tanıtım için bu tür örgütlerin hayati önemi olduğunda kuşku yoktur…

Kastamonulu hemşerilerimiz 2003 yılında bir araya gelerek Kasyö-Der’i kurdular. Bu kuruluşun çatısını oluşturanların başında hiç kuşkusuz o zamanın Kurucu, şimdinin ise Onursal Başkanı Sayın Kazım Şahin vardır. Diğerleri ise; Başkanımız Hasan Şen, Uğur Abca, Yavuz Atay, İsmail Oğuz,  Satılmış Tınık, Atakan Köksal, Nail Tan, İrfan Karaalioğlu, Güler Özkan, Ali ihsan Karaca, Davut Zat, Sadık Erik,  Muharrem Soysal, Hüseyin Eken, Numan Öz, Kas-Genç Başkanlarımız Özge Güngör ve Necati Şekercioğluna ve şimdi adını hatırlayamadığım diğer öncü hemşerilerimizin hepsine Kastamonulular adına teşekkür ediyorum. Ankara da Kastamonu isminin bu noktaya gelmesinde katkıları inkâr edilemeyecek bir isimdir Kazım Şahin. İnsanlar arasındaki yapıcı ve örgütçü kişiliğiyle birlikte ekonomik katkılarından ayrıca bahsetmemiz gerekir ki, kendisinin bu çalışmasını bütün hemşerilerimiz yakinen bilir ve takdir ederler. Bende sonradan bu işin içine karınca kararınca girip katkı sunmaya çalışanlardanım…

 Bu yıl da 5. sinin yapıldığı Başkentte Kastamonu Günleri İlimize yakışır bir güzellikte sorunsuz bir şekilde tamamlanmıştır.  Beş yıldır yapılan bu günler Kasyö-Der’ in ve ilçe derneklerinin organizasyonuyla Kastamonu Valiliği ve Vali Mustafa Kara, Kastamonu Belediyesi, Kastamonu Üniversitesi ve Rektörü Bahri Gökcebay’ın yanı sıra ilçe belediyelerinin, Ticaret odalarının, Ziraat odalarının, İl ve ilçe özel idarelerinin katılımı ve destekleriyle Kastamonu’ya yakışır bir tanıtım etkinliği oldu. Bu kamu kurumlarının yanında birçok özel şirket ve girişimcilerde bu etkinliğe katılarak desteklerini esirgemediler.  Benim naçizane önerim bu etkinliğe katılımı önemseyip, bütün hemşerilerimize gelecek etkinliklere de katkı sunmalarıdır. Çünkü hepimizin ekmeğini yediğimiz, suyunu içtiğimiz Kastamonu’ya vefa borcu vardır, gelecek etkinlikler bu borcu ödemek bir fırsattır İnşallah.

Açılışı onurlandıran T.B.M.M Başkanı Köksal Toptan’a ve Başbakan Yardımcısı ve Hükümet sözcüsü Cemil Çiçek’e Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu’na Milletvekillerimize,  Ankara’da çeşitli kurumlarda görevli bürokrat hemşerilerimize ve Davudi sesiyle etkinliğin sunumunu yapan Yaşar Türker hocamıza açılışımıza katkılarından dolayı ayrı ayrı teşekkürlerimi iletiyorum.

Bu yıl ki etkinliğin Panel konusu; “Farklı Yönleriyle Kastamonu” idi. Panelistlerimiz ve Paneli yöneten aynı zamanda Kastamonu’nun bitki örtüsü ve tarihi konusun da çalışmaları bulunan Prof. Dr. Sadık Erik hocamıza.(H.Ü),  Son iki kitabıyla (Çılgın Türkler ve Diriliş) Ulasal bilincimize büyük katkılar sunan araştırmacı yazar Sn. Turgut Özakman’a Kastamonu’nun kurtuluş savaşına katkısını bilgece ve güzel bir üslupla anlattığı için ayrıca teşekkürler.  Vali Yardımcımıza İstiklal yolu (İnebolu’dan, Ankara’ya kadar olan yol) ve bu projeyle ilgili bilgiler verdiği için. Kastamonu Üniversitesini ve yapılan çalışmaları, hedeflerle ilgili bilgilerini bizlerle paylaştığı için. Kastamonu tıp fakültesini ve gelecekte yapılacak çalışmalar konusunda Kastamonuluları ve Ankaralıları bilgilendirdiği ve hizmetlerinden dolayı,  Prof. Dr. Sırrı Kes’e (H.Ü Kastamonu Tıp fakültesi Dekanı) de şükranlarımızı sunuyorum.

İkinci günün panel yöneticisi, Av. Şahap İnce’ye ve katılımcı panelist akademisyenlerimize tarihi Kastamonu konakları hakkındaki çalışmalarını bizimle paylaşan, Prof. Dr. Halit Çal hocaya, bize tarihi Abdurrahman Paşa Lisesi ile ilgili aydınlatıcı şekilde bilgiler aktaran İsmail Dönmez’e Kastamonu’ya inanç turizminin katkılarını ve oralarda ki türbeleri anlatarak bilgilendiren, Diyanet İşleri Başkanlığı görevlisi Sn. Mustafa Bektaşoğlu’na, ilkler yehri Kastamonu çalışmasıyla Prof. Dr. Remzi Fındıklı hocamıza Kastamonu’yu fotoğraflarla ve bilgilerle Ankara’ya taşıdıkları için hepsi de ayrı ayrı teşekkür ve minnetle anılmaya layık büyüklerimiz... Kültür Bakanlığı Halk müziği Sanatçısı Hemşerimiz Sıtkı Akın’a her etkinliğimizde hemşerilerini yalnız bırakmadığından dolayı tekrar memnuniyetimizi ve şükranlarımız iletmeyi de bir borç biliyoruz.

Sevgili okurlarım yazıyı isim ve teşekkürle doldurmuşsun diyebilirler. Fakat bunca emeği geçen yetenek, birikim ve bilgilerini bizimle paylaşan bu hemşerilerimize teşekkür etmemekte doğrusu haksızlık olurdu. Beni lütfen mazur görsünler. Netice Kastamonu’muz hakkında ne söylesek, ne anlatsak ve ne yazsak yinede az olur. Öyleyse bir şiirle yazımızı bitirelim:
 

KASTAMONU

TANRIM SENİ ÖYLE RESMETMİŞ, 
DAĞLARINI BAĞLARINI YEŞİLLE,
DENİZLERİNİ GÖĞÜNÜ MAVİYLE…
HAVANI OKSİJENE BEZEMİŞ,
ATALARIM SENİ ÖYLE İMAR ETMİŞ,
KÜLLİYESİ, CAMİSİ VE MEDRESESİYLE...
TÜRKÜN TARİH MÜHRÜNÜ VURMUŞ,
KARADENİZE İNCİ GİBİ DİZİLMİŞSİN
ÇATALZEYTİNİ, ABANASI, İNEBOLUSU, CİDESİYLE
BİRAZ İÇLERDE TOSYASI VE KÜRESİYLE
HEPSİDE GÖRÜLESİ, BİLİNESİ..
TANRIDAN DİLEGİM KASTAMONUYU GÖRMEYİ
HERKESE NASİP ETMESİ (FİKRİ ADİL)

Bütün hemşerilerimizi bir dahaki etkinliklerde daha da artan bir dayanışmacı ruh  ve ilgi içinde görmek dileğiyle,  hepinize selam ve sevgiler.      


Görüntüleme sayısı: 3447

  Yorumlar (2)
Yazan kastamonulular., 11-06-2009 16:16
kastamonulular, tamam anladık sizler birey olarakda kendinizi ispatladınız. şimdi kastamonulu olarak da ıspatlamanız lazım...
Yazan Ali NAZLI, 08-07-2009 23:12
Ben araçlıyım kastamonuyu ankara tanıtmak istiyorsak benim gir önerim var.Benim yöneticisi olduğum ankara 1. amatör kümede futbol takımımız var.kasyö-der yöneticilerine teklifim,bu takımın ismini ankara kastamonu gücü olarak değiştirelim cevabınız ne olur. 05442786585

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen sisteme giriş yapın veya kayıt olun.

 
© 2018 Tosya.Gen.TR - Tosya'nın Sesi
tosya.gen.tr sitesi Joomla tabanlidir.
Web Tasarım