Online Sayaci 0Kayıp Parola?

Kim Online

Tosya Sozlugu


PROGRAMI İNDİR

FORUMDA SÖZLÜK

porsuk

( yuvarlak yenmeyen mantar )

Kastamonu Bibliyografyası - Mehmet Yılmaz
Anasayfa arrow Köşe Yazarları arrow Hüseyin BENEK arrow Muhalefet Koalisyonu
Muhalefet Koalisyonu Yazdır E-posta
Sunday, 03 January 2010

 

 

 Hüseyin BENEK


Demokrasilerde vatandaşlar örgütlenirler ve örgütler aracılığıyla hak talep ederler. Yine demokratik sistemlerde iktidar talebi de aynı yönde düşünen vatandaşların kurduğu partiler aracılığıyla seçimle olur, çoğunluğun oyunu alan parti iktidara gelir. İktidara gelindiğinde ise demokratik kuralların, yasaların dışına çıkmaması için iktidarın sınırlandırılması gereği ortaya çıkar, çıkmıştır. Bunun için demokratik sistemler güçler ayrılığı ilkesine göre yapılandırılmış, böylece iktidarı sınırlandırmak düşünülmüştür… Bu güçler Yasama, Yargı, Yürütmedir, bunlar demokratik sistem içinde sitemin kurallarıyla hareket ederek, sistem dışına çıkmak isteyenleri sistem sınırları içinde tutarlar. Bunların yanı sıra sivil toplum örgütleri ve partilerde sistem dışına çıkmak isteyen ve sistem içinde bile olsa yasal sınırlarını aşan kurum ve kişilere karşı demokrasinin sınırlarını korumakla görevlidirler. Çünkü örgütlerin ancak demokrasi içinde örgütlenme ve yaşama şanslarının olduğunu hepimiz biliriz, demokrasi yoksa örgütlenme hakkı da örgütte yoktur. Buna askeri darbelerle gelen yönetimler ve tek adama dayalı yönetim şekilleri göstermiştir. Bu nedenlerden dolayı muhalefetin ve sivil toplum örgütlerinin iktidarın demokratik sistemin kurallarını aşan, yıpratan, yok sayan davranışlarını ve tutumlarını sınırlandırabilmek için birlikte hareketlerine ihtiyaç vardır. Bunun içinde güçlü iktidarlar karşısında muhalefet koalisyonuna ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nasıl sağlanabilir? 

Öncelikle, demokratik sistemin önemli parçaları olan örgütler demokratik olmalıdır. Şimdi birlikte şöyle bir düşünelim;  Sudan korkan biri denizci olabilir mi? Yükseklik korkusu olan birileri pilotluk yapabilir mi? O zaman demokrasiden korkan birinin demokrat olması mümkün değildir. Muhalefet koalisyonu için önce demokrat olunacaktır, demokrasi yoksa muhalefete zaten gerek yoktur. Başka bir ölçümüzde hukuk kuralarının özümsenmiş olmasıdır. İster evrensel ölçekte olsun isterseniz yerel ölçekte olsun mutlaka demokratik hukuk kuralları özümsenecek ve bu kuralar içinde muhalefet edilecektir ve koalisyon gerçekleştirilecektir. Demokrat olunacak ve hukuk kuralları dikkate alınarak örgütlenilecek dedik. Şimdi ise ortak amaçlar çerçevesinde birleşilecek ki toplulukları harekete geçirebilelim. Ortak amaçlar için yelpaze geniş tutulacak, böylece toplumun geniş bir kesiminin desteği alınarak iktidarın toplumsal çıkarlara ters davranışları sınırlandırılabilir. Toplumsal tabanı geniş iktidardan bahsedilir hep, ama toplumsal tabanı geniş muhalefetin iktidar üzerindeki baskısı da çok olur. 

Demokratik sistemde iktidara ihtiyaç duyulduğu kadar muhalefete de ihtiyaç vardır. Özellikle demokratik kültürün oturmadığı toplumlarda muhalefet koalisyonuna daha çok ihtiyaç vardır. O nedenle sivil toplum örgütleri, partiler, meslek odaları (Tabipler odası, Ticaret odası, Ziraat odası vs.) ülkenin, toplumun genel durumunu sarsacak önemli durumlarda, demokrasi ruhuna ters davranışlar karşısında birlikte hareket edebilmelidirler. Bu doğrultuda yapılacak çalışmalara ülkemizde ihtiyaç vardır. Bunun nedeni iktidara gelenler toplumsal talepleri dikkate almıyorlar, almadıkları gibi tepkileri de anarşistler yine olay çıkarıyorlar diye algılıyorlar. Demokratik kültürün gelişmediği siyasi topluluklarda böyle düşünülür. Öbür yandan tepki gösterenlerde tepkilerini şiddete vardırmayacak birlikte yaşadıkları insanların can ve mal güvenliğini tehlikeye atmayacak tepkiler göstermelidir. Şiddete başvurulması halinde zarara uğrayanların tepkisinin yanı sıra, devletin güvenlik güçlerini de karşılarında bulurlar. Geneli ilgilendiren yanlış uygulamalara genel tepkileri örgütler aracılığıyla şiddete başvurmadan göstermeliyiz. 

Bunun içi muhalefet koalisyonuna ihtiyacımız vardır. Bunu yapacak olgunluk bizim toplumsal yapımızda mevcuttur, bunu ortaya çıkarmalıyız. Yapılan yanlışları görüyorsak ve buna tepki göstermiyorsak bu yanlışların sonunda gelip bizi rahatsız edeceğini unutmayalım.

Ortak sorunlara ortak çözümler, ortak tepkiler, geliştirebilmeliyiz ki toplumsal sorunlar aşılabilsin. Selam ve sevgiler… 


Görüntüleme sayısı: 4436

  Bu yazıya ilk yorumu yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen sisteme giriş yapın veya kayıt olun.

 
© 2018 Tosya.Gen.TR - Tosya'nın Sesi
tosya.gen.tr sitesi Joomla tabanlidir.
Web Tasarım