Online Sayaci 0Kayıp Parola?

Kim Online

Tosya Sozlugu


PROGRAMI İNDİR

FORUMDA SÖZLÜK

şinik

( ölçü birimi. buğday-celtik tarzı ürünleri ölçerken kullanılır. )

Kastamonu Bibliyografyası - Mehmet Yılmaz
Anasayfa arrow Köşe Yazarları arrow Hüseyin BENEK arrow Tosya Güreşlerine Bakışımız
Tosya Güreşlerine Bakışımız Yazdır E-posta
Friday, 25 September 2009

 

 

 Hüseyin BENEK


Ben bayram için köyümü tercih ederim, sebebim köyümde bayramlar daha bayramca oluyor. Anamın köyde oluşu ve yalnız oluşu da buna eklenince bayramları mutlaka köyümde geçiririm. Bu seneki bayramda da aynı şekilde köyüme gittiğimde bayramın üçüncü günü Tosya Belediyesi’nin organize ettiği güreşleri izledim. Bu izlenimim bende kültürel bir değerlendirme yapma gereksinim duymamama neden oldu.

Halkın arasında dolaştım onların neden zevk aldıklarını gördüm, güreşçilerin hareketlenmesiyle toplumun da nasıl hareketlendiğine, coşkunluğuna tanık oldum. Hakemlerin yanlış değerlendirmelerinde o yaşlı amcaların nasıl bir heyecanla hakemleri uyardıklarını gördüm ve imrendim; İçimden İNŞALLAH bende yaşlandığımda bu heyecanları hissederim diye düşündüm.

Bu etkinlikler sabah dokuzda başladı ben erkenden oradaydım çünkü yeğenim Emin de güreşecekti. Hheyecanlıydı kim çıkacak rakip güçlü mü olacak güçsüz mü diye, söyleniyor yeneceğim-yenileceğim kaygıları yüzünden okunuyordu. Çıktı ne yazık ki kendisinden daha güçlü birisine yenildi, kendisi de biz de üzüldük. Biz de kendisine daha iyi hazırlanması önerisinde bulunduk.

Belediye Başkanı Kazım Şahin önce geldi hazırlıkları kontrol etti, gitti ve daha sonra misafirleri ve ilçenin ileri gelenleriyle birlikte halkı selamlayarak yerine oturdu. Kendisine biz Tosyalılara böyle güzel bir güreşler izlettiği ve bayram günümüzü renklerdirdigi için teşekkürler. Bu heyecanı yaşatan bizi bu derece etkileyen neydi ne oluyordu da 17’lik gençlerle 70’li yaşlara gelmiş amcalar aynı tepkileri veriyordu?  

Bu heyecanları bize yaşatan bizim kültürümüzdü yani bize ait olan değerlerin hayata yansımasıydı. O yaşlı amcanın hakemi uyarmak için atılışı, yeğenimin güreşmek için duyduğu heyecan bizim atalarımızdan kalan bu sporun önemsenmesi gerektiğinin işaretleriydi sanki. Bir ara hoparlörden yükselen mehter marşı benim kanımın akışını hızlandırdı, sonra hep bir ağızdan istiklal marşını okurken gözlerimden yaşlar akmaya başladı. Bu derece etkilenmemizin nedeni, tarihten süzülen o kültürel birikimin bizlere yansımasıydı. Bunu ortaya çıkarmanın yolu; Tosya Belediyesinin yaptığı gibi yapıp bize ait olanların öne çıkarılmasıyla daha da zirvelere çıkacağına eminim bu duygulanışların... Bir de baktım ki iki genç arkadaş eline bayrağımızı almış cazgırın övgü dolu sözleri arasında bayrağımızı alanın kenarlarında bizlerin iyi göreceği bir şekilde dolaştırıyorlar bir heyecan bir alkış görmeliydiniz bu coşkuyu... Sizleri tüm hemşerilerimi gelecek güreş etkinliklerinde bu heyecanı yaşamaya davet ediyorum.

Bütün bunların yanı sıra bazı aksaklıkları da gelecek sene düzeltilebilmesi için gündeme getirmem gerektiğini düşünüyorum. Birinci aksaklık tuvaletlerin yetersiz ve temiz olmayışı. İkinci aksaklık bayanlar için tuvaletin olmaması, üçüncüsü ise orada satış yapan esnafların çevrenin kirletilmesine neden olmalarıydı. Gerçi bana kalırsa bu güzelliklerin yanında bu küçük aksaklıklar gölgede kaldı.

Kültürel etkinlikleri geliştirici daha neler mi yapılabilir?  Bu soruya ben bir iki örnek vereyim. Mesela ilkbaharda nevruz kutlaması, hıdrellez şenlikleri, Türklerin tarihi dönüm noktalarında Malazgirt 1071, 1453 İstanbul un Fethi, 1918 Çanakkale Savaşları, 1919- 1922 Kurtuluş Savaşı, 1923 Cumhuriyet’in ilanı gibi önemli anların öne çıkarılması ve iyi bir şekilde anılıp toplumun hafızası olan tarihi canlı tutulması Tosya Belediyesi dahil bütün kurumlarımızın ve hepimizin görevidir. Bu görevi hepimizin ihmal ettiğini düşünüyorum ne olur hafızamızı dinç tutalım.

Tarihten gelen değerlerimize sahip çıkıp yaşatalım, zaman, zaman televizyonlarda görüyoruz, adamlar saçma bile olsa gelenekseli yaşatmak için bir boğa önünde koşuyor, başka biri domates banyosu yapıyor, başkası pijama partisi, bir başkası maskeli balo.

Lütfen kendimize gelip kültürel değerlerimize, inançlarımıza sahip çıkalım. Selam ve Sevgiler...


Görüntüleme sayısı: 2126

  Bu yazıya ilk yorumu yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen sisteme giriş yapın veya kayıt olun.

 
© 2018 Tosya.Gen.TR - Tosya'nın Sesi
tosya.gen.tr sitesi Joomla tabanlidir.
Web Tasarım