Online Sayaci 2Kayıp Parola?

Kim Online

Şu anda 2 misafir bağlı

Tosya Sozlugu


PROGRAMI İNDİR

FORUMDA SÖZLÜK

çıkışmak

( güç yetirmeye çalışmak )

Kastamonu Bibliyografyası - Mehmet Yılmaz
Anasayfa arrow Köşe Yazarları arrow Hüseyin EKEN arrow Ankara'dan Bir Sivas'a Bir Kastamonu'ya Baktık !
Ankara'dan Bir Sivas'a Bir Kastamonu'ya Baktık ! Yazdır E-posta
Tuesday, 12 May 2009

Active Image

 

 

Hüseyin Eken


Sivas ve Kastamonu Osmanlı'nın en gözde ve büyük vilayetlerinden ikisi, kaderleri de aynı, göç, gurbet, kalkınamamışlık, ancak Sivas son yıllarda bu kötü kadere dur demiş, spordan ekonomiye, sağlıktan eğitime oldukça önemli mesafe almış ve almaya da devam ediyor.

2003 yılından itibaren kentte çok önemli gelişmeler meydana gelmiş bunları irdelerken Kastamonu ile kıyaslamaya yarayacak bilgileri de vermeye çalışacağımız bu yazıdan önemli dersler çıkaracağımızı umuyorum.
Sivas OSB; üretime geçen firma sayısı 80 olan, 25i proje safhasında, 39u inşaatı devam eden, halen 4.194 işçi çalıştıran, tam kapasiteye geçtiğin de ise 7562 kişiye ekmek kapısı olacak.

Sivas’ta 2. OSB kurulma çalışmalarına başlanmış Türkiye Demir ve Çelik İşletmeleri A.Ş.'ye ait 16.432.184,29 m2'lik arazinin Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından Sivas Özel İdare’sine  bedelsiz devri yapılmış. Kastamonu OSB ne durumda?

Kastamonu Sporla 2001-2002 sezonunda 3. lig 4. gurupta oynayan Sivas Spor futbol takımı bu günlerde Süper Lig şampiyonu olmak için zirvede mücadele ediyor. Kastamonu Spor halen hangi ligde?
Ulaştırma Bakanlığı’nın Sivas genelinde devam eden 41 projesi var bunların toplam bedeli 726 trilyon. Bugüne kadar 500 trilyonu harcanmış, fiziki olarak da yüzde 72΄si tamamlanmış. Bu 41 adet projenin 500 trilyonunun 467 trilyonluk kısmı 2003 ten bu güne kadar harcanan para.

Bu projelerden birisi; ülkenin en uzun pistine sahip olan uçuşa kapalı Sivas Havaalanı’nın 2003 yılında yurtiçi, sonrasında yurt dışı uçuşlara açılarak iç dış hatlara açık, ancak yetersiz terminalin yerine yeni terminal binasının inşaatına başlanmasıdır. 2003 yılında inen uçak sayısı 32 gelen yolcu sayısı 1061 iken, 2008 de inen uçak sayısı 1351, gelen yolcu sayısı 130.568 dir. Bizim havaalanımız ne durumda?

Yine hızlı tren projesinin gerçekleştirme çalışmalarına başlanmış, Yozgat Akdağmadeni’nde atılan harç Sivas’ı da  içine alarak, Türkiye’yi batıdan doğuya kat edecek, bu proje ile 442 km olan Sivas-Ankara arası 2 saat 50 dakikaya inecektir.
Sivas'ta 2002 yılına kadar duble yol miktarı sadece 24 kilometre iken, 2003-2008 arasında duble yol miktarı ise tam 400 kilometreye ulaşmış,  bölünmüş yol 2003 yılı öncesi 23836 km iken 2008 yılında 48100 km olmuş. Kastamonu’da ulaşım ne durumda?

Sivas’ta birde üniversite var, 1974 yılında kurulan Cumhuriyet Üniversitesi, 35636 öğrenci, 1326 akademik ve 1035 idari personelle kentin kalkınmasına en önemli katkıyı sağlıyor. Sivas bu günlerde ikinci üniversitenin altyapı çalışmalarına başlamış, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitelerinden birisini Sivas’a kuracak. Şükür Kastamonu’da 32 yıl sonra Üniversitemiz oldu. 

Sivas hayvancılıkta  81 il içerisinde ikinci büyükbaş hayvan varlığına sahip, yıllık 800 bin ton kırmızı et üretiliyor. Bunun da yüzde 78'si sığır eti olarak üretiliyor. Bizdeki durum ne acaba?

Sağlık konusunda da Sivas epey mesafe almış durumda, 2.242 yatak sayısı ile Türkiye  20cisi, 362 uzman doktoru ile sıralamada 27 ye, 94 pratisyen hekim ile 38e yükselmiş. Bizdeki durumu doğrusu merak ediyorum. Geçimini orman endüstrisinden sağlayan Kastamonu’da  plastik cerrahi uzmanı yok, gülmeyin lütfen, gerdirmek veya güzelleşmek için değil, makinelerde kopan parmakları zamanında dikmek için gerekli plastik cerrahi uzmanı, yine nüfusu 40 000 olan Tosya ilçemizde halen KBB, çocuk ve ortopedi doktorları yok.

Sivas`ın yıldızı 2003 yılında parlamaya başladı,  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Bakanlar Kurulu 4 Eylül 2003 tarihinde Sivas`ta toplandı. Sivas, Bakanlar Kurulu toplantısına hummalı bir şekilde hazırlık yaptı. Sivas`ta ki devlet ve sivil toplum örgütleri temsilcileri bir araya gelerek Sivas`ın sorunları ile ilgili raporlar hazırladı. Öncelikle Hükümetten “Sivas-Erzincan Kırsal Kalkınma Projesi”nin karara bağlanmasını talep ettiler. Sonrası yukarıda yazdığımız şekilde gelişmeye devam etti. Kastamonu’da hiç Bakanlar Kurulu toplantısı yapıldı mı? Bizim hiç ayağımıza kadar gelecek  Cumhurbaşkanına, sekiz kere gelen Başbakana, bildiğim kadarıyla defalarca gelen TBMM Başkanlarına sunduğumuz brifing dosyalarımız oldu mu? Olacak mı?

Bu bağlamda 2. üniversite olan TOBB ETÜ ile Sivas Spor’un başarısının merkezi hükümetle bağlantısını kurmakta zorlanabilirsiniz. Bu gün Hacettepe Üniversitesi Kastamonu Tıp Fakültesi kurulmasının nasıl ki hemşerimiz Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sırrı KES ile bağlantısı varsa, Sivas’a kurulacak Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesinin de Ankara TOBB ETÜ’ de zamanın da derslere giren  Sivaslı bir öğretim üyesi ile bağlantısı var. Sivas Spor’un başarısına gelince; spora destek veren, sponsor olan kamu kurum ve kuruluşlarının top yekün Sivas Spor üzerinde yoğunlaşmalarının sonucudur. Herhalde bu kuruluşlar durup dururken bu desteği vermediler, birileri manipule etti de verdiler.

Sivas el birliği ile 2023 yılı hedeflerini de belirlemiş, IV OSB, marka bir kent, ulaşım sorunlarını çözmüş, deniz ulaşımından faydalanmak için Sivas-Fatsa otoyolu, Avrupa kupalarında oynayan bir Sivas Spor, ihracatı 1 milyar dolar olan sanayi kenti. Bizim 2023 hedeflerimizi bilen, planlayan takip eden birileri var mı?

Şüphesiz Kastamonu’da da son yıllarda bir hareketlenme var, kaybedilen zamanı telafi için ve hızlı kalkınma için yeterlimi, göçü durdurmaya yetiyor mu? Yetmiyor,  son sayımda Tosya ‘da köyden ilçeye 3750 kişi, merkezden gurbete 945 kişi göçmüş. 

Burada kaderi bizimkiyle hemen hemen aynı, ancak bölgesine, insanına ve memleketine  sahip çıkan başta siyasiler olmak üzere hemen her konumdaki Sivaslıların çabalarıyla Sivas’ın geldiği noktayı ve koyduğu hedefleri sizlerle paylaşarak alınması gerekenlerin alınmasına işaret etmek istedim. Sivas’a ve sahiplerine de imrendim doğrusu.

Esen kalın kıymetli hemşerilerim…

 


Görüntüleme sayısı: 4516

  Yorumlar (2)
Yazan bozkurt_87, 13-05-2009 12:23
acı ama gerçek tespitler yazıyı üzlürek okudum sivasın bizden kat kat fazla gelişmesine değil kastamonunun geri kalmasına....
Yazan ZAT, 23-06-2009 07:53
Eline sağlık, düşüncene sağlık Sayın Eken. 
Güzel bir mukayese yapmışsınız. Ders alınması gereken örneklerle durumu işaret ettiğiniz yazınızı memleketim adına hayıflanarak okudum. İnşaallah bizide harekete geçirecek, elimizden tutacak siyasetçi, akademisyen, bürokrat ve tüm kuruluşlarımız iş birliği ile bir açılım sağlama imkanı olur.  
Yoksa daha çok göç veriri küçülmeye devam ederiz. Artık kollektif bir şeyler yapma zamanıdır. Tosya hazırı tüketmiştir artık. Göç kaçınılmazdır. Yada dayanışma ile bir araya gelerek ortak güç ortak akıl.. yoksa daha çok sızlanmaya devam edeceğiz gibi görünüyor. 
 
Saygı ile.

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen sisteme giriş yapın veya kayıt olun.

 
© 2018 Tosya.Gen.TR - Tosya'nın Sesi
tosya.gen.tr sitesi Joomla tabanlidir.
Web Tasarım