Online Sayaci 1Kayıp Parola?

Kim Online

Şu anda 1 misafir bağlı

Tosya Sozlugu


PROGRAMI İNDİR

FORUMDA SÖZLÜK

uyku semesi

( uykunun etkisi )

Kastamonu Bibliyografyası - Mehmet Yılmaz
Anasayfa arrow Köşe Yazarları arrow Hüseyin EKEN arrow Bedelli ve Ayarlı Kalemler!
Bedelli ve Ayarlı Kalemler! Yazdır E-posta
Monday, 05 November 2007

Active Image

 

 

Hüseyin Eken
Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır


İlçemizde son iki yıldır özellikle STK öncülüğünde gerçekleşen ilkler ve bunun getirdiği rekabet ortamıyla oldukça olumlu gelişmeler yaşanırken, bunların hemşerilerimize yansıması sırasında yaşadıklarımızı sizlerle paylaşma arzusu ile bu yazıyı kaleme almaya karar verdim.

Geçtiğimiz günlerde ilimiz haberlerini yayınlayan ve bana göre bu konuda oldukça ciddi web sayfalarından birisi olan Kastamonu Postası’nda; PKK  terör örgütü tarafından kaçırılan 8 Mehmetçiğin kurtulduğuna dair haber yayınlandı, aynı haberi bir takım televizyon kanalları da verdi. Bu sayfada haber verilirken “Ya gerçekten çok önemli bir haberi vermede atlattık veya aynı derecede yanıldık” başlığı atılmıştı. Ancak sonraki gelişmeler habercilik konusunda ülkemizin önde gelen yazarlarından birisi  başta olmak üzere herkesin yanıldığını gördük.

Burada asıl söylemek istediğim, bu sitemiz haberi verirken yanılabileceklerini öngörmüş ve başlığını da ona göre atmıştı. Sonradan yaşanan gelişmeler doğrultusunda bu siteye en küçük bir eleştiri bile yöneltilmediğini gördüm. Neden öncelikle yanılmış olabileceklerini deklare ettikleri için, daha önemlisi bu sitemizin şimdiye kadar ki sicilinin çok temiz olmasından. Şimdiye kadarki çizgisi oldukça seviyeli, dürüst, ahlaklı ve habercilik namusuna düşkün, abartıdan uzak, kaynak seçiminde oldukça seçici davranan, her şeyden önemlisi hemşerilerinin ve memleketinin en ağır yükünün omuzlarında olduğunu, vebal altında olduğunu bilmelerinden kaynaklanan sorumluluk sahibi yöneticilerinin olmasıydı.

Bize bu arkadaşlara saygı duymak, takdir etmek ve bulundukları konumda işlerinin hakkını verdikleri için teşekkür etmekten başka bir şey düşmez.

Bu konuda benim çok yakından takip ettiklerimin arasında olan Nasrullah Gazetesi’de yukarıda saydıklarıma dahildir, yine çizgi olarak onlarla aynı paralellikte olan Tosya Gen Tr -öyle olmasa burada yazmazdım- ve her ne kadar haber kovalamaya çok fırsatı olmasa da objektiflik konusunda oldukça çaba gösteren Tosya Gündem’de yavaş yavaş bu çizgideki yerini almaya başladı. Önce kutlayalım, sonra hiç alakasız bir yerden devam edelim.

Evet, şimdi gelelim vatandaşın vergisiyle beslenen, devletten maaş alan insanların yönettiği meşhur web sayfamıza ve onun en kıdemli sözde haber muhabirine, sözde diyorum çünkü sansasyon konusunda uzman ama habercilik dediğimizde yukarıda yazdıklarımıza rahmet okutan bir uslübü var. Eh memur arkadaşta oturduğu yerden kalkıp haber yapacak değil ya, nefsine en uygun olanı yani hazır geleni tercih ediyor, hatta zaman zaman okuma zahmetine bile girmeden mal bulmuş mağrip misali sözde habere saldırıyor. Sonrası derin hem de çok derin bir mahcubiyet.

Sonra sonrası malum, “uzaktan türkü çığıranlar”dan bazıları hiç işleri yokmuş gibi bunları okuyor, inceliyor gördüğü çarpıklıkları, yanlışları, abartıları hatta ikişer ikişer fakülteleri, Yeşil ve Kızıl Irmakların aktığı Devrez Çayını ve bende oldukça kalın bir klasör oluşturan bu sözde haberleri, (varsa meraklısı malum siteyi iyice incelediğinizde ulaşmanız çok basit, veya yazının altına yorum kısmına mail adresinizi yazarsanız ben size de gönderirim)  haberin üstünde resmi bulunan zevata sorup sorunca da kızılca kıyamet kopuyor, resim var ama altında yazılanlardan adamın haberi yok. Sonra çoktan seçmeli acil önlemler paketi devreye giriyor. a) haberin doğrusunu yayınlamak, b) haberin yalan olduğu söylenen kısmını çıkarmak, c) resim sahibine kıyak olsun, öfkesi yatışsın diye başka yerlerde doğru haberi yayınlamak. d) “uzaktan türkü çığıranlar” a sövüp saymak ve onları birilerine hedef göstermek e) “uzaktan türkü çığıranlar”ın arasına fitne sokmak için fitne haberi yapmak, (örneğin: birisinin yaptığını öbürü yapmış gibi haber yapmak)  son ve en etkili yöntem ise f) “uzaktan türkü çığıranlar”a yorum yazma, haber okuma, memleketi düşünme  vb. yasaklar koymak dahası aldığın maaşı hak etmek yerine en son çare olarak devletten aldığın ödenekle yapılan sayfada “doğruluk, dürüstlük, çalışkanlık ve objektiflik açıklamaları yayınlayarak izleyicilerin kafasını karıştırmak. En küçük bir tahammül örneği sergilemekten aciz bir tavırla da kendinize göre site aleyhine yorum yazanların yorumlarını silerek, açıklamalarınızla çelişmek, eh yakışır sizin gibi fikir fakirlerine doğrusu.  Zaten bu sözde muhabirlik sistemi oldukça sağlıklı olarak işlemeye devam ediyor,  sözde muhabir arkadaşı ara sıra görmek yeterli, alıştıktan sonra zaten siz onu görmeseniz bile onun sizi göreceği geliyor .


Söz yoruma gelmişken, editör arkadaşlarımdan ilk yazımda benim yazılarıma yazılan yorumları silmeyin ricamı bu yazım için özellikle istirham ediyorum. Okuyucularımda gerek malum site için gerekse malum sözde muhabir için lütfen objektif ve seviyeli yorumlarını bu yazımın altına yazsınlar.

Eh bu vesileyle de arada bir ilin,  ilçenin mülki ve idari amirleriyle de muhatap olunduğu, bu yüzden dün yazılanın alınan ayara göre bu gün  tam tersinin yazıldığı da görmezden gelmek haksızlıktır, aslında böyle üste resim olunca, altına ne yazıldığını fazla umursayan da yok zaten, birileri birilerine soracak ta yazılanın resim sahibine ait olmadığı ortaya çıkacak, sormayın kardeşim sizde, size mi kaldı haberin doğruluğunu sorgulamak, okuyun gitsin. Doğrusu önceleri bende öyle yapıyordum, çok ciddiye de almıyordum, ama ilçemizin hedefleri ve sorunlarına ilişkin olarak bir yerlere gidip, birileriyle görüşünceye kadar, oralarda bize bu haberleri ciddiye almadıklarını hatta  güldüklerini söylediklerinde doğrusu ilçemiz adına mahcubiyetle beraber üzüntü de  yaşadım, o sebeple bu haberleri iyice okuyup ayrıntılı olarak  inceliyoruz.

İlçemizin malum sorunları, bunların çözümüne ilişkin çalışmalar, görüşmeler, hazırlanan dosyalar, davet edilen haber ajansları, tertiplenen toplantılar, milletvekillerinin katıldığı sorunların masaya yatırıldığı, çözüme ilişkin adımların atıldığı toplantılar, yatırımcı davetleri ve  BGK Çorap Fabrikasının  Tosya’da kurulacak fabrika inşaat alanında hafriyat çalışması yaptığı bütün bunlar bu arkadaşların umurunda bile değil. Çünkü onlar ilçeye değil, hemşerilerine değil kendilerine çalışıyorlar. Aksine bütün bu STK faaliyetleri ile ilgili haberleri de çarpıtarak, bir yerlere yamamaya çalışarak, sulandırarak verdikleri için ilçemizin gerçek sorunları ve hedefleri de ciddiyetini kaybediyor.

Örneğin TOSYA-DER tarafından 29 Eylül 2007 tarihinde Ankara’da verilen iftar yemeği haberlerini ve sonrasında derneğin web sayfasında yayınlanan “teşekkür ve tebrik” mesajını karşılaştırmanızı, yine derneğin web sayfasında yayınlanan “terörü kınama” mesajını ve sözde muhabirin yayınladığını karşılaştırmanızı, yine malum sayfalarda yayınlanan “su şıkırtısı” haberini, diğer sayfalardaki orijinalleriyle karşılaştırmanızı, “Kuzyaka Mahallesine parke ve kanalizasyon” haberinin altındaki yorumları incelemenizi, yine Rahmetli Şehidimizin “şehidin ailesine olan ilgisizlik” haberini verilen ayar sonrasında yayınlanan “şehidin kardeşine iş” haberiyle karşılaştırmanızı, yine ilçede TSTKB tarafından temin edilen araba haberinde insanların nasıl rencide edildiğini ve sonrasında dilenen özürleri ve yalaklıkları görmenizi istiyorum.

En çok ta nedense ilçede hiçbir yetkilinin sahiplenmediği ama resimlerinin altına onların ağzından yazılan, ilçe dışındaki bazı hemşerilerimizi mahcup eden, bazı yetkilileri de güldüren “iki fakülte” serisine dikkatlerinizi çekmek istiyorum. Eminim bu yazımdan sonra memur arkadaş çeşitli düzeltmeleri yapmaya çalışacaktır, ama bütün yazdıklarımın birer örneği bende var ve asıl işin başındaki yetkiliye de sunulmuştur. Hoş arkadaş bize “değil başımdaki yetkiliye sunmak, hangi taş sert ise oraya başını vurabilirsin” diye efelendi bile. Siteye girmiyorum, taaki ilçeye, Tosya’ya yakışır ciddiyette bir ilke yakalanana kadar da protesto ediyorum, bu ekiple imkansız gibi, ancak mahkeme kadıya mülk değil demiş nur içinde yatası atalarımız. Ancak, yüklü bir iş gününün ardından stres atmak isteyenlere de tavsiye ediyorum.

Şimdilik bu kadar, objektif, doğru dürüst, ciddi, ilkeli, namuslu, masrafsız, ahlaklı ve tutarlı haberlerde buluşmak istediğimde site yöneticileri beni zaten görüyorlar. Bütün bunları gözeterek haber yapanlara, emek verenlere her zamanki gibi; şükran, minnet ve teşekkürlerimi yineliyor, başarılar diliyorum.

“Kör cehalet, çirkefleştirir insanları,
Suskunluğum asaletimdendir,
Her lafa verilecek bir cevabım var,
Lakin bir lafa bakarım laf mı diye,
Bir de söyleyene bakarım adam mı diye”

Gecikme için özürlerimi sunarken esenlikler dilerim.


Görüntüleme sayısı: 4637

  Yorumlar (5)
SADECE HABER SİTELERİ VE GAZETELERMİ !..
Yazan A.SİRKEOĞLU, 07-11-2007 22:42
SAYIN EKEN,  
ANLADIĞIM KADARIYLA SİTEMİN YEREL BASIN VE WEB SİTELERİMİZE  
TESPİTİNİZ VE AÇIK FİKİRLİLİĞİNİZ GÜZEL, ANCAK BU İŞLER BENCE MEMLEKETİMİZİN AYNASI. HEM TÜRKİYEDEDE AYNI DEĞİLMİ Kİ,  
AYNI HABERİ ÇEŞİTLİ TV LERDEN, SİTELERDEN DEĞİŞİK ANLAMLARDA DUYMUYORMUYUZ.ADAMLAR DÜNYA KADAR DOLARLI MAAŞLARLA OTURDUKLARI YERDEN(medya center diyorlar) TÜRKİYEYE YÖN VERMİYORLARMI,ÖMRÜNDE TARLA GÖRMEYEN ZIRAATİ KURTARIRSA,TERORİST GÖRMEYEN TERÖR UZMANI KESİLİRSE,  
GİBİ DAHADA ÇOĞALTACAĞIMIZ ÖRNEKLER ÇOK....  
NE YAZIKKİ TÜRKİYEDEKİ MEDYA ATMASYON VE YALAN HABERLERLE HALKIN KAFASINI BULANDIRMAYA DEVAM ETTİKÇE HER GEÇEN GÜN GÜVENİLİLİRLİĞİNİ YİTİRMEKTETİR.ŞU AN ÜZÜNTÜYLE TAKİP ETMEKTEN BAŞKA ÇAREMİZ YOK.SİZEDE BU DUYARLI YAZINIZDAN DOLAYI TEŞEKKÜRLER. Ahmet SİRKEOĞLU
Kırdın Kalemi Hakim Bey
Yazan cengil, 08-11-2007 10:56
Sayın Eken, 
 
Bende 'uzaktan türkü çığıran'lardanım. 
Böyle bir yazı hazırlığı içinde olduğunuzu biliyor ve merakla bekliyordum. Yazınızı defalarca okudum bu kadar objektif ve belgelere dayalı tespitlerinize yorum yazmak için biraz bekledim.Neden derseniz biz memur arkadaşın deyimiyle uzaktan türkü çığırıyoruz. Memleketimde yaşayan bir hemşehrimizin yorum yapmasını bekledim. 
 
Yorumlarını, tespitlerini Tosya web sayfalarında begenerek okuduğum Sayın Ahmet Sirkeoğlu'nada katılmamak elde değil. Ülkemizin hali ulusal medyada aynısı asparagas ve birilerinin güdümünde yapılan tamamen objektiflikten uzak haberlerle karşı karşıyayız. 
 
Fakat en azından Tosyamız için böyle bir haberciliğin olmasını engellemek halkı bilinçlendirmek için anca bu kadar güzel bir yazı hazırlanabilirdi. Sizi tebrik ediyorum. 
 
Biliyorumki Tosya için her ne kadar uzaktan türkü çığırmanız memur arkadaşın ve onu güdümü altına alan belli bir grubun hoşuna gitmesede siz yılmadan devam edeceksiniz ve bizde destek vereceğiz.  
 
Ve gün gelecek bütün Tosyalılar koro halinde Türkü çığıracaklar. 
Muharrem CENGİL
Yazan neminarin, 08-11-2007 16:14
aslında yazıyı 2 defa okudum. eleştirilecek olan kitleyi yada kesmi tam olarak anlayamadım. belkide yerel haberleri okumadığımdandır. ya da çıkartamadım bilemiyorum.  
Türkiye de ki haber anlayışı bu yöne sürükleyen yine bizleriz. yani halkımız. milletin merakla beklediği bi konuda örneğin kayıp askerler; bu konuda farazi de olsa varsayım da olsa yalan da olsa doğru da olsa 2-3 cümle bir şey karalayan ya da söyleyen kanal,gazate,web sitesi ve buna benzer medya kuruluşların tümü, rating ini bir anda katlıyorlar. ve haber yanlış dahi olsa, bir daha ki yanlış haberlerini yayınladığı zaman bu rating oranlarında bir değişme yaşanmıyor. medya grubu açısından baktığınızda adamlar hep karda. keşke bunu sadece maddi olarak kara geçeceklerini düşündükleri için yapsalar. sadece oda değil. bazılarında kasıt dahi var. sorun bu da çözüm ne? hadi biz Tosya da yada çevresin deki yanlış haberi düzelttik. bu kartlaşmış doğan grubuna ne yapacaz.
Sokaktaki adam...
Yazan Cengiz_37, 12-11-2007 09:43
Sayın Eken... 
Umarım bu yazıdan alınması gereken mesajı almışlardır.Söz konusu internet sitesi Kastamonu'da bir işyerinin açılmasını sayfalarına taşımıştı.Bende sormuştum site yöneticisine Tosya Belediyesinin resmi sitesi ile Javelin mağazasının ne alakası var diye..Ve bu arkadaş benim yorumumu silip üstüne üstlük sokaktaki adamla birlikte bana sayfadan cevap vermişti. 
Zaten sitenin kullanıcı sayısı bir türlü yükselemedi.Bu 2 arkadas onlarca yorumu sildi gerekirse üyelik iptali bile yaptılar. 
Bende sizin gibi bu siteye kendimce ambargo koydum ve girmiyorum.Belediye başkanımızın Tosya için gereğini yapmasını bekliyorum.İnsanlar nasıl başarılı olduklarında ödüllendiriliyorsa başarısızlıklarında da ceza almalılar diye düşünüyorum...
Yazan nasrullahgazetesi, 25-11-2007 18:14
Hüseyin bey güzel yazmışsın ama şimdi böleleri makbul, sanayideki motorcunun yadanlığı gibi olanlar yani

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen sisteme giriş yapın veya kayıt olun.

 
© 2018 Tosya.Gen.TR - Tosya'nın Sesi
tosya.gen.tr sitesi Joomla tabanlidir.
Web Tasarım