Online Sayaci 1Kayıp Parola?

Kim Online

Şu anda 1 misafir bağlı

Tosya Sozlugu


PROGRAMI İNDİR

FORUMDA SÖZLÜK

alitirik

( elektrik )

Kastamonu Bibliyografyası - Mehmet Yılmaz
Anasayfa
Bizim Bukalemunlar! Yazdır E-posta
Friday, 14 November 2008

Active Image

 

 

Hüseyin Eken
Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır


Bukalemun, gözden saklanma ve sık renk değiştirme yeteneğiyle bilinen kuyruklu sürüngenler takımından olup, en önemli özellikleri, ayakların, dilin ve gözlerin alışılmadık biçimleri ve renk değiştirmesidir. Kolaylıkla renk değiştirirler. Derilerini sarı, yeşil tonları, kırmızı tonları, kestane rengi ve siyaha çevirebilirler.  

Bukalemungillerin Afrika, Madagaskar, Hindistan, Akdeniz kıyıları ve İspanya'nın güneyinde yaşayan 80' den fazla türleri vardır.

Bahsedildiği üzere bu sürüngenlerin yaşam alanları yukarıda  belirtilmiş olsa da, son zamanlarda bölgemizde de aynı özelliklere sahip değişik iki ayaklı türlerine rastlamak mümkündür.

Özellikle Tosya ilçemizdeki siyasi havanın durumuna göre sadece renk değiştirdiklerini değil, hatta ağız değiştirdiklerini de yaşayarak görüyor ve takip ediyoruz. 

Aslında “zübük” tipi siyasetçinin çok yabancısı sayılmasak da, nüfusu kırk bin olan, herkesin herkesi tanıdığı, analiz ettiği, geçmişini bildiği bir ilçede zübüklük yapmak hiçte kolay iş değildir. Asıl önemlisi cesaret ister, bu cesareti olanların da  bırakın rakiplerine durumu açıklayabilmeyi, normal, sıradan siyasetle ilişkisi sadece oy vermek ve hizmet istemekle sınırlı olan insanımızın karşısına çıkacak yüzü kendisinde bulabilmesi için yukarıdaki sürüngenin özelliklerinden daha fazlasına  sahip olması gerekir.

Siyaset  kendi başına bir bilim dalıdır. Asıl amacı hizmet etmek ve hizmet edebilmenin yollarını aramaktır. Bunu dün hakkıyla yapanlara vatandaşımız “helal olsun” demektedir. Bu türden siyasetçi misyonunu tamamladığını düşünerek edebince kenara çekilir ve ihtiyaç duyulduğunda, istek yapıldığında göreve talip olur. Ama bu davet ve istek genelde topluma kendini kabul ettirmiş, hizmet noktasında kendisini ispat etmiş kişilere yapılır. Örnekleri de vardır.

Ancak yazıya adını verdiğimiz türden sözde siyasetçiler ise; dün bulunduğu her ortamda, hakarete varan, dozunu ayarlamakta eneliklerinden dolayı güçlük çektikleri eleştirileri yaparken bu günleri asla düşünmezler. Asli görevlerini yapmayı beceremeyen, hatta akıllarının ucundan bile geçirmeyen tipler, bulanık havadan alabileceklerini alabilmek için kapılarda yatmaya, adam markajlamaya hatta burası asıl bana münasipmiş türünden fotoğraf karelerine girmeye çalışırlar.  Tek özellikleri her dönemin adamı, her dönemin şakşakçısı olan bu zavallılar bir şeyi unuturlar.

Unuttukları, dün aşağıladıkları vatandaştır;  vatandaşın şaşmaz terazisi durumundaki hafızasıdır. Vatandaş asla unutmaz, kibirlenen adamı, böbürlenen adamı, kendisine tepeden bakanları, ben bildimcileri, fikirsizleri, plan ve projeden yoksun olanları asla unutmaz.

Şahsi çıkarı uğruna ilçenin geleceğini yok sayanları, çıkar birlikteliği yaptığı adamları bile günü gelince, satanları asla unutmaz. Vatandaş siyaset zübüklerini, siyaset bukalemunlarını asla unutmaz. İstediğiniz kadar renginizi değiştirin, vatandaş turnusol kağıdı gibidir, önüne gittiğinizde sizin asıl renginizi, asıl yüzünüzü görür ve ona göre muamele eder.

Vazgeçin artık, bu huyunuzdan vazgeçin! Tosya’yı karıştırmaktan, Devrez’i bulandırmaktan vazgeçin. Çekilin kenara varsa hizmetiniz size teşekkür edilecektir elbette, yoksa bırakın Tosya’nın yakasını, bırakın Tosyalının yakasını artık. Gördük sözde var olan tecrübelerinizde yıllardır bir işe yaramamış(!) Sizlerde olduğunu iddia ettiğiniz  kerameti Tosyalı görememiş demek ki.

Yıkın kurduğunuz barikatları, yıkın koyduğunuz engelleri, boşaltın doldurmakta güçlük çektiğiniz makamları mevkileri. Dün ağırlığı 1 ton olan ilk bilgisayar bile bu gün müzede, yerini cebinize sığan laptopa bırakmış durumda. Değişime direnmenizin ne size ne de hemşerilerinize bir faydası yok. Hiç olmazsa saygıyı hak edin, böyle giderse Tosyalı onu da size çok görecektir.

Açın kapıları, açın gençlerin önünü, açın gelişmenin yolunu, açın değişimin, çağa ayak uydurmanın yollarını. Bırakın dünyayı tanıyanlar, bürokrasiyi tanıyanlar, işinin ehli olanlar, hizmet aşkıyla yanıp tutuşanlar  alsın bayrağı. Onlar taşısınlar daha ileriye, daha yükseğe.

Bunu yaparsanız ne olur; ilçede ve gurbette yaşayan on binlerin küskünlüğü biter, herkes ben ne yapabilirim noktasında birleşir ve hemen her konuda siyasetten, ekonomiye, ticaretten eğitime, sağlıktan tarıma Tosya daha bir başka olur. Dünya çapında projeler üretilir, planlar yapılır. Beş, on, elli yıllık planlar, gerçekleştirmek  için mühendisler, mimarlar, doktorlar, avukatlar, iş adamları, öğretmenler, esnaflar el ele vererek, kafa kafaya vererek çalışırlar.

Bu çağrımız sadece siyasetçiye değil, bu çağrımız  kendine olan öz güveniyle “ben misyonumu tamamladım” diyecek cesareti gösterebilecek herkese.

Yoksa mevcut durumu zaten hepimiz biliyoruz, “biz dokuz kişiyiz, sırayla dördümüz  çalar beşimiz oynarız, birimiz de bunu dünya aleme duyururuz” yani malumu yeniden ilana gerek yok.
Bu yazıyı okuduktan sonra da yerel web sayfalarımızda sizlerle ilgili yorumları, yazıları okuyunca bu yazımının ne kadar hafif kaldığını göreceksiniz, Tosyalıların eteğinde ne kadar taş birikmiş onları göreceksiniz. Boş verin etrafınızdaki sizden beslenen bedellileri, ayarlıları, pişkinleri, fırsatçıları artık. Aşın kendinizi, açın gözünüzü, açın yüreğinizi artık, sizde kurtulun Tosya’da.

Yaklaşmakta olan yerel seçimlerle ilgili Temmuz ayında nasıl bir belediye başkanı görmek istediğimize dair bir yazı yazmıştım. Ancak Tosya İlçemizdeki son gelişmeleri analiz ettiğimde gördüğüm manzarayı sizlerle paylaşmak istedim. Yapılan anketlere adımın koyulması yönündeki  teveccühleri ise teşekkür ederek geri çevirdim. Kısaca yazının benimle bir ilgisinin veya bağlantısının kurulmasını önlemek adına bu açıklamaya ihtiyaç duydum.

Kurban Bayramınızı kutluyor, sağlık ve esenlik dolu günler diliyorum.


Görüntüleme sayısı: 4429

  Yorumlar (9)
SİSTEMİ DEĞİŞTİRMEYİ İSTİYORSAK.........
Yazan AHMET SİRKEOĞLU, 14-11-2008 21:50
SİSTEMDEN BESLENENLER, SİSTEMİ DEĞİŞTİRMEYİ İSTEMEZLER HÜSEYİN BEY.MAALESEF TOSYAMIZDA BU HASTALIK VAR.ÇÜNKİ ÇÜNKİ HER ŞEYİ O BİLİR KAFASIYLA KİŞİLER ÜZERİNE POLİTİKA YAPILİYOR.BOYLECEDE MEMLEKET KAYBEDİYOR.KİMİLERİ NAM UĞRUNA, KİMİLERİ SİYASİ BEKA UĞRUNA YILLARCA SİYASET YAPTI BU TOSYADA. HATTA CUMHURIYET MEYDANINA ABONE OLMUŞ SİYASETÇİLERİMİZ BİLE VAR.BIKMADAN USANMADAN DEVAM EDEN. 
BENCEDE D E Ğ İ Ş İ M OLMALI ARTIK.YAZINIZDAKİ ANLATIM TARZINIZI BÖYLE ANLADIM.GERÇEKLER MAALESEF ACI AMA GERÇEK. 
 
TOSYA GEN TR SİTESİNDEKİ ANKETE BAKTIM DA SANKİ TOSYAYI BİR KİŞİ KURTARACAK . 
BİZ MEMLEKETE BEL.BŞK. SEÇECEGİZ AMA İSİMLERE BAKILDIĞINDA ÇOĞUNUNUN ADAY OLMADIĞINIDA BİLMEKTEYİM.ÖYLESİNE YAZILMIŞ İSİMLERLE YAPILAN ANKET ANKET DEĞİLDİR. 
BİZE BEL.BŞK. ELBETTE LAZIM AMA YANINDAKİ EKİPTE ÖNEMLİDİR.YÖNETİCİSİ OLDUĞUNUZ BU SİTEYE'' GÖNLÜNÜZDEN GEÇEN BEL.BŞK ............. ve GÖNLÜNÜZDEN GEÇEN BEL.MECLİS ÜYESİ............ ŞEKLİNDE ANKET AÇARSANIZ TAHMİNİM TOSYA HAKKINDA DAHA İYİ BİR ANKET ÇALIŞMASI OLUR.YANİ İSİMLERİ SİZLER DEĞİLDE ÜYELERİNİZ TESPİT EDER.BAKARSINIZ BELLİ İSİMLERİN HARİCİNDE GENÇLERDEN,BAYANLARDAN VEL HASIL HER KESİMDEN NE CEVHERLER ÇIKAR BU KAYNAĞIN ELBETTE TOSYAMIZDA VAR OLDUĞUNA İNANIYORUM. 
 
Saygılarımla Ahmet SİRKEOĞLU
Yazan Cengiz_37, 15-11-2008 09:06
Hüseyin abinin bahsettiği siyasi bukalemunları herkes bilmekte bence.Bu bukalemun türleri tehlikeli değil.Az ve çok halk bunları biliyor.Hatta kendince önlemlerini bile alıyorlar bu siyasi bukalemunlara karşı...Fakat bu bukalemunların yanında onları yönlendiren,onları gaza getiren oldukça tehlikeli olanlar embesiller var.Asıl tehlikeli olanlar bunlar bence... 
Bu durum elbetteki değişecektir.Tosya bu bukalemunlara ve yönlendiricilerine ait değildir..
SİRKEOĞLU'NA
Yazan anketservisi, 16-11-2008 11:44
Sayın SİRKEOĞLU; 
 
Anketimizin hiçbir yerinde bu kişilerin aday olduğu veya olmadığı konusunda bir görüş belirtilmemiştir. Zaten dikkat ederseniz sorumuz "Hangi İsmi Tosya Belediye Başkanı Olarak Görmek İstersiniz?"dir; "Hangi Adayı destekliyorsunuz?" değil! Yine açıklamalar kısmında "Ankette isimler belirlenirken kriter olarak siyasetin içinde bulunmuş kişiler ile Tosya'da (çarşıda) adaylık konusunda ismi öne çıkan kişiler seçilmiştir." açıklaması siz ve sizin gibi düşünebilecekleri rahatlatmak adına konulmuştur. Anketimizi anket olmadığı görüşü şahsınıza ait olabilir ama şu ana kadar 124 üyemiz oy kullanmış durumdadır.  
 
Amaç sadece sözde kalan isimlerin bir arada bir ankette değerlendirilmesinden başka birşey değildir. 
 
Bilgilerinize sunulur. 
 
NOT: Sayın EKEN sitemizin yöneticisi değil sadece köşe yazarıdır. 
 
TOSYA.GEN.TR ANKET SERVİSİ
denetimden uzak durmak ve korkmak
Yazan hbenek, 15-11-2008 16:25
denetimden uzak durmak ve korkmak. bize hep büyüklerimiz iyi bilir şu yalış yapmaz bu eleştirilmez derken kalitesizlerimiz baş başa kaldık.denetimden ve sınırdan yoksun yöneticiler hep iyi idare ettiklerini sandılar. bizde alkışladık ve oy verdik onayladık, yanlışlara göz yumduk....hepimizde biraz suçluyuz..selamlar
SİYASETTE ALENİYET ve DENEYİMLİLİLER (!)
Yazan kamuoyu37300, 16-11-2008 18:42
Sayın EKEN'i tebrik etmek ve alkışlamak geldi içimden birden bire. 
Tosyadaki sözüm ona deneyimli(!)leri çok güzel tasvir etmiş.BUKALEMUNLAR. Benzetme bu kadar olur,cuk diye oturmuş.Kalemine sağlık. Deneyimliyim,tecrübeliyim diye,ayakkabısının topuğuna basarak,topluma tepeden bakarak,temsil ettiği üretici kesimini,hor ve hakir gören,hatta hatta hakaret ederek,LA NE DİYON SEN, GIZ SEN NİYE GELDİN GİNE gibi sözler sarfederek, aidatları ile ayakta durduğu, yakasına rozetini takarak, benim 5000 üyem var diye havasını atan ve o üyelerin kesesinden bol bol harcayan BUKALEMUN (lar),bu günlerde yine sahnede ve baş aktör rollerine soyunmuş görünüyor(lar).İsmini herkes biliyor ve tanıyor,ARİFE TARİF GEREKMEZ zahten.Çünkü biz Tosyalıların büyük çoğunluğunun ARİF olduğuna inanıyorum. 
Sayın AK Parti İlçe Başkanımız Nihat KÜÇÜKKASAP'a,bu aşamada bazı tavsiyelerde bulunmuştuk.Maalesef bazı tavsiyelerimizin hiç nazara alınmadığını,yine tecrübeli (!) zannettiği eski kulağı kesik siyasetçilerimizle dirsek temasını sürdürdürdüğünü esefle müşahade ediyoruz.Deneyimlerinden,tecrübelerinden mutlaka istifade etsin,etmeli.Ama Teşkilat oluşturmaya gelince : AMAN BAŞKAN.LÜTFEN DİKKAT.Parti tabanı kulak kesilmiş,sizi dinliyor. 
Bukalemunlar sadece AK Partide var zannedilmesin. Sayın EKEN'in işaret ettiği bukalemunlar, MHP de de var,diğer partilerde de var.AH O BARİKATLAR ! 
Yalnız hep söylüyoruz ya : BİZ TOSYALILAR DESTEKLEYENİ DE,KÖSTEKLEYENİ DE, HİZMET EDENİ DE,HEZİMETE UĞRATANLARI DA ASLA VE KAT'A UNUTMAYIZ. 
Saygılar sunuyorum.RECAİ ÇATALOĞLU
Abdestsiz sofuya namaz dayanmaz.
Yazan zembil, 18-11-2008 18:44
Sayın EKEN zevkle okuduğum yazısında; Tosya siyasetinin geçmişine ve geleceğine ipotek koyan/koymaya çalışan kerameti kendinden meçhul bizim SİYASİ arenadaki ZÜBÜK'leri gayet güzel tarif etmiş. Yazıyı okuyan Tosyalıların çoğunluğunun yazının satır aralarında anlatılan genel tabirleri bir araya getirerek; burada şundan, şurada da bundan bahsediliyor diye anlatılanları isimlendirdiğini görür gibi oluyorum. Zira memleket küçük ve herkes birbirini çok iyi tanıyor.  
 
Bizim bukalemun kılıklı zübükler renk değiştirip, ben artık ben değilim teranesiyle; herkesi bir defa aldattılar hatta bazılarını her zaman aldattılar fakat bu onlar için yeterli olmadı. Zübük Zadelerimiz istiyorlar ki; Herkesi her zaman aldatalım. Sevgili zübükler bu arzunuzun gerçekleşmesi imkânsız, zira herkes her zaman aldatılamaz. Fakat bunu bizim zübüklerin kabullenmesi de zor çünkü ALIŞMIŞ KUDURMUŞTAN BETERDİR. Bunlar aşık misali; alemi kör, dört yanını duvar sanıyorlar. Sevgili zübükler ne alem kör, ne de dört yanınız duvar. Bizler sizlerin, önceki gün kırata destan, dün arıya methiye düzerken bugün de ampule aşk şiirleri yazdığınızı görüyor, muhtemelen yarın kurda âşık olacağınızı, bununlada kalmayıp ertesi gün de başka kapılara ram olacağınızı kestirebiliyoruz.  
 
Bizler zübüklügün ilacı, devası ve tedavisi olmayan bir hastalık olduğuna inanıyor ve bu nedenle zübüklerden de değişim beklemiyoruz. Bunun için genç neslin öncelikli görevleri arasında ; Allahtan başka hiçbir güce boyun eğmeden HANÖNÜne giden yolarda kendilerinin önünü kesme adına kurulmuş BARİKATLARI kaldırmanın çarelerini bulup, ne pahasına olursa olsun bu barikatları kaldırmak olmalı diye düşünüyorum.  
 
Zaman kaybetmeksizin Hanönünde gençliğin gür sesi yankılanmalıdır. Tosya ve Tosyalının âli menfaatleride bunu gerektirmektedir. 
 
Kim bu zübükler hani nerde demeyin!.. Zira zübükleri tanımak için çok teferruatlı bir araştırma yapmaya gerek yok. Zübükler hiçbir zaman ar hesabı yapmaz, daima kâr hesabı yaparlar. Kârın olduğu yere dikkatlice bakıldığında kalabalık içinde dahi zübükler kolay tanınır.
Yazan yntc37, 21-11-2008 08:15
Aldatanları bilmek yetmiyor.Bunları deşifre etmek millete anlatmak gerekiyor.Milletinde bu özelliği görüp aklmını başın alması gerekiyor.Bu değerlendirmelerde kimlere dokundurulğu belli.ama siyaset yapan kişiler yine aynı kişiler.sonuçta bunlardan beslenenler var.menfaat şebekeleri tam kadro çalışıyor.Ben şurada görünüyümde memleketime hizmet ediyim düşüncesi ortadan kalktı.Temel değerlere sahip çıkmak ortadan kalktı.varsa yoksa menfaat.böyle olunca aldatmaya proğramlanmış beyinler aldatacak kandıracak kişileri sürekli bulurlar.bu bir pazar meselesi .tosyada bu pazar yıllardan beri aktif olarak mevcut.99 plakayı otobüs üzerinden gösteren ALİ SARIKAYALI ile başlayan bir süreç.sizi il yapacağız diye YALANLA İKTİDARA geldiler.Kampanya döneminde bir arada olanlar beş yılın sonunda bir araya gelemez hale geldiler.Saygıdeğer yorumcuların bir bölümü bunu kişiselleştirmek olmaz diyebilirler.Artık bir yerden başlamak zamanıdır.Önümüzdeki dönem ilçemizin yönetiminde bu ve bunun gibi düşünce sahibi olanları cezalandırma şehirli köylü ayrımına müsade etmeme tam anlamı ile siyasi tarafgirlikten uzaklaşma önce vatanım ve milletim anlayışına sahip çıkma dönemidir diye düşünüyorum.
Yazan skarakaya68, 22-11-2008 11:48
Ne hikmetse çok uzun zamanlardır bu milleti aldatanlar, gözünü boyayıp bir yere gelenler hep ön planda olmuş, gerçek hizmet erleri, gerçek hizmet erbabı bir kenara çekilmiş, sinmiş ya da sindirilmiştir..Eğer Tosya ve genelde de bu millet kurtulacaksa, şaha kalkacaksa gerçek hizmet erlerinin ön plana çıkıp, yıllardır ön planda olanların çekilmesi gerekiyor. 
İnşallah hem Tosya'mız hem de milletimiz için en hayırlısı olur.
Yazan coskun, 25-11-2008 08:51
bu güzel yazı için kaleminize sağlık. 
Coşkun Soysal

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen sisteme giriş yapın veya kayıt olun.

 
© 2018 Tosya.Gen.TR - Tosya'nın Sesi
tosya.gen.tr sitesi Joomla tabanlidir.
Web Tasarım