Online Sayaci 1Kayıp Parola?

Kim Online

Şu anda 1 misafir bağlı

Tosya Sozlugu


PROGRAMI İNDİR

FORUMDA SÖZLÜK

caba

( toprak tencere )

Kastamonu Bibliyografyası - Mehmet Yılmaz
Anasayfa arrow Köşe Yazarları arrow Hüseyin EKEN arrow Bu Sefer Meydan Boş Değil, Sağduyu Var!
Bu Sefer Meydan Boş Değil, Sağduyu Var! Yazdır E-posta
Wednesday, 05 December 2007

Active Image

 

 

Hüseyin Eken
Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır


14 Aralık 2006... Bu tarih benim için çok önemli!  Bu tarihi ilçemizde ki genel yapının, başta siyaset, ekonomi, yatırım, sosyal ve sağlık yapısının değişmeye başlama miladı olarak, yani ilçenin silkinerek üzerindeki ölü toprağını kenara atma tarihi olarak görüyor, bu fırsatı veren editörlerime teşekkür ederek söze başlamak istiyorum.

Bu sayfada yazmaya başladığımda işin bu boyutlara geleceğini hesap edememiştim! Konu Tosya olunca bizi hiç terk etmeyen bir hemşerimiz ilçede yaşayanlara “biz gurbetten buraları özlüyoruz, o yüzden sanki sizden daha çok seviyoruz” der devamlı. Eldekinin kıymeti bilinmezmiş, ancak kaybettiğimizde, uzak kaldığımızda kıymetini anlarız. Biz gurbettekiler de ne sebeple olursa olsun memleketimizden ayrı kalınca kıymetliyoruz herhalde! Bu noktada bütün yazdıklarımda ilçenin ve insanımızın aydınlanması için, sorunlarını ve çözümlerini bilmesi için, doğru hedeflere odaklanması için elimden geleni yazdım.

Bunları yazarken gurbetteki hemşerilerimi, ilçedeki hemşerilerimi, bazen dinleyerek, bazen sorunu yerinde görerek, bazen de ziyaretler yaparak sizlerden aldıklarımı sizlere aktardım. Şahsıma olumlu ve olumsuz katkı sunanlara, teşvik edenlere ve yapıcı eleştirenlere çok teşekkür ediyorum.

Sonuçta önerilerim doğrultusunda aklıselim insanlar gerçek ihtiyacımızın birlik olduğunu, insanımızdaki aşırı politize yaklaşımın sorunların çözümü, hedeflerin gerçekleşmesi önündeki en büyük engel olduğunu görerek Tosya’ya hizmet amacıyla kurulmuş Ankara, İstanbul, Kastamonu ve Tosya’da bulunan dernek ve meslek odalarını bir araya getirerek iş birliği ve güç birliği için çalışmalara başladılar. Belki başlangıçta doğum çok sancılı oldu ama neticede yapılanlar, yapılmak istenenler ortaya konulunca bunun ne kadar isabetli olduğunu gördüler. Birliğe iyi niyetli, gerçekten memleket sevdalısı hemşerilerimiz bir şekilde destek olurken, altından minderi gidecek sanan, şimdiye kadar söylediği masalların modası geçen, bütün dünyayı Hıdırlık ile Gavur Dağı arasında zanneden bazı hemşerilerimizde birlikten olan rahatsızlıklarını önce gizliden, sonra ise açıktan dillendirir oldular. Birlik olarak, yıkıcı, bölücü faaliyetlere ve  fasudluklara  kulak asmayacağız.

Bizde önümüzdeki günlerde yapacağımız ilk altı aylık değerlendirme toplantısında kurumsal olma yolunda atacağımız adımları, geçmiş altı ayın muhasebesi ve ileriki aylarda yapacağımız çalışmaları görüşeceğiz.  Öz eleştiri yaparak eksikliklerimizi gidermenin yollarına bakacağız.

Bu birlik kurulalı altı ay bile olmamasına rağmen ortaya koyduğu söylemleriyle, yaptığı çalışmalarıyla, oluşturduğu gündem konularıyla ilçede ilklerin yaşanmasına sebep olmuştur. İlk defa bütün STK katılımıyla ilçenin sorunları için hazırlanmış bir brifing dosyasını gördük. İlk defa siyasetçilerin ve üst düzey bürokratların katıldığı ilçe nüfusunun en yoğun olduğu bir ortamda yüksek sesle sorunlar ve hedefler dile getirildi.  Yine bu brifing dosyasının milletvekillerine ulaştırılmasından sonra DSİ Bölge Müdürünün bizzat gelerek Kösen Çayırı Göleti’nde incelemeler de bulunması  tesadüf mü sizce? Yine bu dosyanın içeriğinde yazılanların muhalefet milletvekili tarafından üç adet yazılı ve sözlü soru önergesi verilmesi tesadüf mü sizce? Kastamonu Üniversitesi Rektörünü Tosya adına ilk kutlayan, MYO konusunda talepleri rektöre ilk defa ulaştıran bu birliğin üyesi bir derneğimiz olmuştur. Ama bunları yazmak, hemşerilerimizin önüne koyabilmek rahmetli dedemin deyişi ile “mıdara müslümanı” olmayan yürekli kalemlerin harcıdır, ne yazık ki bu da Tosya’mız da çok azdır.

Yine bu sayfalardan verilen bir çok mesaj, Allaha hamdolsun yerine ulaşmış, artık ilçede siyasi kavgalar, politize düşünceler, subjektif değerlendirmelerin yerini; sorunların konuşulduğu, barajın konuşulduğu, yüksek okulun konuşulduğu, sanayi yatırımlarının konuşulduğu, değerlendirmelerin ve bakışların objektifleştiği özlenen ortam almıştır.

Hep söylenir, siyaset olmazsa hizmet gelmez, şu olmaz bu olmaz diye... Evet, siyaseti görmezden gelmek veya onu yok saymak doğru bir yaklaşım tarzı değildir; aksine birliğin yaptığı gibi gerek iktidar gerekse muhalefetle daima işbirliği içerisinde olmalı, işaret edilen sorunların çözümü ve takibi için gerekli olan pozitif  sinerji çok abartmadan yada taraf olmadan mesafeli olarak verilmelidir.

Yoksa siyasetçilerimiz “bedelli ve ayarlı kalemler” tarafından  bu gün iktidarda iken övülenlerin, yarın muhalefete düştüklerinde sövüldüklerini asla akıllarından çıkarmasınlar. Tabii bütün bunlar geçmişte ilçede siyaset yapanların hiçbir hizmeti olmadı olarak değerlendirilmesin, elbetteki herkes elinden geleni yapmıştır, hatalarıyla sevaplarıyla, takdir ve tekdirleriyle hafızalarımızda yerini almıştır. Ama  geçmiştekini kötülemek, onu rencide etmek, bu gün olmayanı yazmaktan  daha kolay olup yazana tamamen “duygusal manada” daha faydalıdır.

Asıl söylemek istediğim bu kadar sorunumuz, ekonomik ve sosyal kalkınma için bu kadar hedefimiz ve son aylarda  ilçede ortaya çıkan böyle olumlu bir hava varken geçmişe neden takılıyoruz, neden ortaya atılan fitne dolu, fesatlık kusan bir haber yüzünden başkanlar biribirlerini yıpratıyor, biribirlerine olmadık şeyler söylüyorlar. Bu tartışmanın ilçeye faydası ne, bu tartışmanın çiftçiye, esnafa, sanayiciye faydası ne bunu hep beraber  düşünmeliyiz. Bizim kendi aramızda enerji kaybedecek kadar lüksümüz var mı. Bize oy verenlerin, güvenenlerin, baş tacı edenlerin kavga için mi oy verdiklerini sanıyorsunuz. Lütfen bu tuzağa hiç kimsenin düşmesine izin vermeyelim, olayları konuşarak ve seviyeli bir biçimde tartışarak çözelim. Bize yakışanın bu olduğu, ilçemizin ihtiyacı olanın bu olduğu düşüncesindeyim.

Şimdi değerli başkanlarım, değerli hemşerilerim bizim bir elli yılımız daha varmı bilmiyorum,  bizim kuşak  görür mü onu da bilmiyorum ya doğruları söyleyenleri karalayarak yalan dolan yazanlara, yalan söyleyenlere prim vermeye, geçmişi karıştırarak geleceği karartmaya, fitneye fücura kulak asarak  kavgaya devam edeceğiz, kavgaya devam ederken geleceğimizden çalacağız. Yada sağduyumuzla ortaya çıkan bu birlik beraberlik havasına olumlu katkılar sunarak işimize bakacağız. MYO, OSB, Kızlaryolu Barajı, Göletler başta olmak üzere el birliği ile güç birliği sorunları çözmeyi, ekonomik, sosyal ve kültürel  kalkınmayı başarmalıyız. Gelecek kuşaktaki Tosyalıların şükranla anacağı, tarihin altın sayfalarında yer alacak projelere odaklanmalıyız.

TSTKB olarak bizim tercihimiz siyasete taraf olmaktan  uzak, her türlü ideolojiye eşit mesafede kalarak hizmetin gelmesine vesile olmaktır, eksik olanı yapılmayanı gündemde tutmaya, yapılanlara ise teşekkür etmeye devam etmeliyiz. Her olumlu veya olumsuz çalışma karşısında teşekkür bekleme alışkanlığına son vermeli, yapıcı eleştiri getirenleri de olgunlukla kabullenmeliyiz. (“İnsanların övgüsüne olan düşkünlük kişiyi kör ve sağır eder” Hadis-i Şerif) İnsanımızın aydınlanmasına, bilinçlenmesine ön ayak olmalıyız. Biz övgü veya şak şak beklemiyoruz, beklentimiz sabahleyin tarlasının başına gelen çiftçinin, tezgahının başına gelen esnafın yürekten bir “Allah razı olsun” demesi, göçün tersine dönmesidir.

Birlik amaçları doğrultusunda çalışmaya devam ederken, hiçbir hemşerimizin yüzünü kızartacak mahcup edecek veya şahsi menfaat sağlayacak bir tavır sergilememiş, daima toplumun genel faydasını gözetmiştir.  Temsil noktasına gelince bunu Ankara, İstanbul, Kastamonu ve Tosya’da bulunanlar hakkıyla yerine getiriyorlar. Şimdiye kadar  herkes bulunduğu konumda üzerine düşeni fazlasıyla yapsaydı dünkü Taşköprü, Osmancık, Kargı bizimle boy ölçüşebilirmiydi.  Biraz daha sağduyu lütfen, biraz daha hoşgörü lütfen, biraz daha seviye lütfen, biraz daha çok sevgi ve saygı  lütfen… sakın, sakın oyuna gelmeyelim, el ele daha iyi, daha güzel daha verimli oluyor.

Bütün hemşerilerimin Mübarek Kurban Bayramını kutluyor, sağlık, mutluluk, bereket ve barış getirmesini diliyorum.


Görüntüleme sayısı: 4141

  Yorumlar (4)
DURMAK YOK YOLA DEVAM
Yazan harabe37, 07-12-2007 08:22
Bazı kişiler yapılanları çekemeye bilir.Hatta engellemede yapmak için yalan haber,ısmarlama haber,çarpıtıcı ve karalama haber de yapabilir.Ama bunlar sizleri yıldırmasın.Size destek için arkanızda sizlerle beraber birileri mutlaka var.Bunu bilin ve yola devam...
Yazan coskun, 08-12-2007 08:08
Açık sözlülüğüne her zaman saygı duyduğum Hüseyin Abi'nin gayretleri ilçe sınırlarını çoktan aştı.  
 
Tosya için taşı taş üstüne koymak isteyen herkes gibi seninde yolun açık, dermanın bol olsun abi.
Teşekkür
Yazan ZAT, 10-12-2007 08:54
Sayın Eken, 
Tosyamız için bir şeyler yapmanın, yapabilmenin sevdasıyla tutuşan bir gönlünüz var. İlçemizin ufkunu açmak noktasında göstermiş olduğunuz gayret gerçekten takdire şayandır. Öncü projeleriniz ve açılımlarınızı ilgiyle ve beğeniyle takip ediyoruz, destekliyoruz. 
 
Durmadan didinerek güzel şeyler üretiyorsunuz. Size bu olağanüstü çaba ve gayretlerinizden dolayı teşekkür ederken, çalışmalarınızın devamını diliyor ve desteğimizin sizinle olduğunu buradan ifade etmek istiyorum. 
 
Ayrıca; İlçemizi temsilen kastamonupostasında ki yazılarınızın da devamını bekliyoruz. Sözümüz sesimiz olacağınızdan hiç kuşkumuz yoktur. Saygı ile..
Bahsedilen birlik hakkında bilgi edinmek
Yazan Mesut34, 29-12-2007 21:49
Ben Mesut BÜYÜKYUMAK Kazakistan Almaty de yaşıyorum (şimdilik ) Tosya'lı yım ve bu sizin bahsettiginiz birlik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorum fikir sahibi olmak için; Üzerime düşen bir görev var ise bu göreve talibim Maddi anlamda pek birşey yapabilecegim şimdilik söylenemez ama herşey maddiyat degil Unutmamalı ki biz bu VATAN ı maddiyatla degil maneviyatla kazandık bu nedenle Görev varsa talibim  
Mustafa Kemal ATATÜRK ün dedigi gibi  
SÖZ KONUSU VATAN İSE GERİSİ TEFERRUATTIR 
Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen sisteme giriş yapın veya kayıt olun.

 
© 2018 Tosya.Gen.TR - Tosya'nın Sesi
tosya.gen.tr sitesi Joomla tabanlidir.
Web Tasarım