Online Sayaci 1Kayıp Parola?

Kim Online

Şu anda 1 misafir bağlı

Tosya Sozlugu


PROGRAMI İNDİR

FORUMDA SÖZLÜK

keşik

( sıra )

Kastamonu Bibliyografyası - Mehmet Yılmaz
Anasayfa arrow Köşe Yazarları arrow Hüseyin EKEN arrow Kimi Şehrül-Emin Yapacağız?
Kimi Şehrül-Emin Yapacağız? Yazdır E-posta
Monday, 21 July 2008

Active Image

 

 

Hüseyin Eken
Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır


Şehrül-Emin, şehrin emin kişisi, bu günkü manasıyla seçilmiş belediye başkanı, yani şehrin imarından, turizminden, otogarından, çöpünden, suyundan, çevresinden ve o şehirde yaşayanların refahından sorumlu kişi. Adayların belli olmaya başladığı şu günlerde bu konuyu gündeme taşıyarak, hemşerilerimin kulağına kar suyu kaçırmak istedim.

2009 yılının Mart ayında olağan yerel seçimler var; olağan diyorum siyasette neyin ne zaman olacağı belli olmadığı için bu seçimlerin erken yapılması da olasılık dışı değil.

Peki, biz kimi seçeceğiz? Kime oyumuzu vereceğiz? Kimi şehrin emin kişisi sayarak onun omuzlarına ağır yükler yükleyeceğiz? Beklentilerimiz gerçekleşmediğinde vatandaş olarak kime bağırıp çağıracağız?

Bütün bunları göz önüne aldığımızda sandığın başına gidip oyumuzu atarken kriterimiz ne olacak, ne olmalı? Kilosunu otuz beş kuruşa aldığımız domatesi manavda tek tek seçerken acaba şehrimizin, mahallemizin, köyümüzün geleceğini şekillendirecekleri seçerken neden bir domatese gösterdiğimiz özeni göstermiyoruz? O da galiba bizim ayıbımız!

Kriter dediğimizde bir belediye başkanı nasıl bir kişilikte olmalı konusuna girmek istemiyorum, www.tosya.gen.tr forum sayfalarında bu tarif kıymetli hemşerilerim tarafından yapılmış zaten.

Asıl söylemek istediğim başka, halkın önüne, meydanlara, salonlara ve bilumum toplantı yaptıkları yerlere çıkarken bize ne söyleyecekler, “yıldızları, güneşi” vaat edip, seçildikten sonra “olmadı işte” diyerek çamura mı yatacaklar?

Seçileceklerin öncelikle açık, şeffaf ve hesap verebilir bir yönetim tarzını benimsemeleri çok önemlidir.

Yönetmeye talip oldukları ilin, ilçenin sorunlarını analiz edip çözümlerini halkın önüne koymaları da önemli. Seçilirseler kendi dönemleri dâhil ilçenin ilin kalkınması için, imarı için; kısa orta ve uzun vadeli planlar yaparak bunları nasıl gerçekleştireceklerini anlatmalarını beklemeliyiz. Artık kaldırımcı ve kanalizasyoncu belediyeciliğin pabucu çoktan dama atıldı bile.

Yine önümüze öyle projeler koymalılar ki biz seçmen olarak yapılabileceğine inanmalı, onlarsa bunun bitişi ile ilgili kesin tarihi vererek taahhütlerini yerine getiremediklerinde kendilerine uygulanacak cezai yaptırımı da seçmenin takdirine bırakmalıdırlar. Ben seçildim artık, bundan sonrası kolay mantığının da önünü kesecek önlemleri alarak bu zihniyeti de çöpe atmanın zamanı gelmiştir artık.

Artık öyle örneklerle karşılaşıyoruz ki belediye başkanı şehirdeki asli görevinin dışında köydeki vatandaşında hayatını sosyalleştirmek, ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmak için çeşitli çalışmalar içerisine giriyorlar, köylünün ürettiği ürüne pazar bulmak amacıyla projeler üretip, kapı kapı geziyorlar. Köylüye ürünlerinin kalitesini arttırma ve daha fazla verim alma yönünde yol gösterip refah payını yükseltmeye çalışanlar da var.

Yine özellikle Kastamonu bölgesindeki doğa turizmi potansiyelini değerlendirip, 2300 nüfuslu ilçelerde 250 yatak kapasitesi gibi muhteşem örnekleri de görmeden geçmeyelim.

Kısaca, seçildikleri takdirde yapacakları çalışmaları en ince detayına kadar bizlere anlatarak oyumuzu almak için bizi ikna etmelerini bekliyoruz! Artık hısıma göre, partiye göre, ideolojiye göre bilmem neye göre oy vermenin de modası geçti. Yeni moda planlara, projelere ve ekiplere rağbet etmektir.

Yine seçilmenin ikinci önemli kriteri ise ekiptir. Seçeceğimiz başkanın ekibi kimlerden oluşacak?

Başarı ekip işidir bunu bilmeyenimiz yok! İstediğin kadar plan yap, en güzel projeleri getir gerçekleştirmek, yani başarılı olmak yine bir ekiple olur.

Ekibiniz; Devletine bağlı, namuslu,  çalışkan, dürüst, hemşerilerini ve memleketini seven, geçmişinde en ufak bir gölge olmayan, hiyerarşik yapıya saygılı, terbiyeli, haddini bilen, emanete hıyanet etmeyen insanlardan oluşmalıdır.

Meydanlara çıkarken seçmenin aklında zerre kadar şüphe bırakmayacak kişileri yanınıza almalı, şunlar başkan yardımcılarım, şunlar şu şu işlerden sorumlu daire başkanlarım,  şunlar müdürlerim diyebilmelisiniz.

Bizim bütün belediye başkan adaylarından beklentilerimiz bunlar, umarım adayların hepsi böyle bir yol izleyerek ortaya kalitesi yüksek bir tercih çıkmasına vesile olurlar. Hemşerilerim de bir öğünlük domatesi seçerken gösterdikleri özeni, kendilerini beş yıl daha yönetecekleri seçerken de gösterirler.

Kurbağa hep öküzün yanına yatar, öküzü kendine örnek alırmış. Bir gün “ben de kendimi birazcık şişirsem öküz kadar olurum” demiş ve başlamış şişinmeye sonrası malum. Patlamış. Yani sen aklı kısa bir kurbağasın, ne işin var öküzle boy ölçüşürsün, ya patlayıp kendi kendini yok edersin, ya da öküz üstüne basar ezilirsin. En iyisi sen dereden çıkma. Bağışlayın, bu aslında ilkokul kitaplarında olan güzel bir hikâye, konuyla ilintili değil ama yazmak istedim.

Bu konuyu ileriki yazılarımda da irdelemeye devam edeceğim, belediye başkanı adaylarına başarılar diliyorum.

Esen kalın.


Görüntüleme sayısı: 3611

  Yorumlar (9)
Yazan diyar73, 21-07-2008 21:10
ağzınıza sağlik kardeşim.çok gerekli bir konuya dedğimişsiniz tosyalılar başımışı kumdan çıkartalım neme lağzımcılığı bırakalım artık bütün dünya değişiyor bizneden değişmek istemiyoruzki.
Yazan zafer, 21-07-2008 22:41
abi ağzına eline sağlık güzel bi konuyu bizimle paylaştın hele birde verdiğin örnek çok güzeldi. seçtiğimiz seçeceğimiz kim olursa olsun yeterki Tosyamız için çalışsın. 
Tosyamız herşeyin en iyisine layık.
Yazan neminarin, 22-07-2008 08:20
yazınızı çok beğendim. en çok  
"Kilosunu otuz beş kuruşa aldığımız domatesi manavda tek tek seçerken acaba şehrimizin, mahallemizin, köyümüzün geleceğini şekillendirecekleri seçerken neden bir domatese gösterdiğimiz özeni göstermiyoruz?" sorunuz beni etkiledi.  
çok güzel bir tespit...  
telif hakkı saklı değilse, bende cümle içinde kullanabilir miyim? :))
Yazan coskun, 22-07-2008 09:02
Hepsi yerinde tespitler. 
 
Bugün Safranbolu Beypazarı örnekleri çok yakımızda. O ilçelerin gelişim sürecine birebir şahit olduk. Neler yapılabileceğini gördük.  
 
Zaman artık icraat zamanıdır.  
 
Kalemine sağlık.
Ben garuşmam,
Yazan sivilinsiyatif, 24-07-2008 13:49
Gıymetli hemşeRilerim, aklıbaşında biRisi oLsunda Kim oLusa olSun,ne çekersek agılsızlardan, hıRsuzlArdan, hemşeRileRini hoR güRenleRden çekiyoRuz.
İÇİM SIZLADI
Yazan MuzafferOzkaya, 26-07-2008 00:01
ABİCİĞİMM İÇİM SIZLADI İNANKİ. ÖYLE BİR TESBİT YAPMIŞSINIZKİ, AĞZINIZA SAĞLIK. SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNİN FİKİRLERİNİ ÖNEMSEYEN BİR ŞEHRÜL-EMİN İSTİYORUZ.
Yazan HEKEN, 05-08-2008 10:32
göstermelik park yapmakla, kale yapmakla,şehrül eminlik olmaz.öz kaynaklarıişletip halka sunmak,yeni iş imkanları, iş sahaları açmak vatandaşın mahsülünü değerlendirecek kurda kuşa yem etmeyecek şehrül eminler çıkarmak zorunluluğumuz vardır.tabiki böyle bir şehrül emin bulunurmu bilinmez
Yazan erdal.araç, 05-08-2008 10:34
yazan heken yorumunu ben yaptımhüseyin abi.
AMAN!
Yazan HEKEN, 05-08-2008 14:31
Admin kardeşlerim, aman güme gitmeyelim, ben başkaları gibi kendi yazılarımın altına yorum yazanlardan değilim, aman bu teknik arızayı giderelim, istirham ediyorum. 
 
Gösterilen teveccühe ve desteğe çok teşekkür ediyorum.

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen sisteme giriş yapın veya kayıt olun.

 
© 2018 Tosya.Gen.TR - Tosya'nın Sesi
tosya.gen.tr sitesi Joomla tabanlidir.
Web Tasarım