Online Sayaci 1Kayıp Parola?

Kim Online

Şu anda 1 misafir bağlı

Tosya Sozlugu


PROGRAMI İNDİR

FORUMDA SÖZLÜK

ahdiman

( intikam )

Kastamonu Bibliyografyası - Mehmet Yılmaz
Anasayfa
Siz Neymişsiniz Be Abi! Yazdır E-posta
Thursday, 25 December 2008

Active Image

 

 

Hüseyin Eken


Geçmiş yıllarda medya patronları bazı siyasetçileri kafa kola alır, onların bağladığı hortumlardan şirketlerine tüyü bitmemiş yetimin hakkının akıtılmasını sağlar, devalüasyonlar öncesi gerekli tüyoları alarak kamu bankalarından dövizleri çeker, servetine servet katar ve keyfine bakardı.

İşine gelmeyenler için akla hayale gelmedik kumpaslar düzer, peşine adamlar takar, yargı, yürütme veya yasama olmuş onlar için fark etmezdi. Çarkına çomak sokmak isteyen namuslu ve dürüst insanların çanına ot tıkarlardı.

Medya ülkemizde dördüncü kuvvet sayılırdı, yaptıklarını görenler yapacaklarından dolayı korkarlar, tırsarlardı.

Gelelim bu günün  Tosya medyasına, konuyla ilgili Kasım 2007 ‘de “Bedelli ve Ayarlı Kalemler” diye bir yazım yayınlanmıştı. Ancak bir yıldır alması gerekenlerin mesajlarını alamadıklarını birlikte gördük. O günden bu güne yazılıp çizilenlerden birkaç örnek vermek istiyorum. Lütfen bu verdiğim örneklerle ilgili haberlerin öncesini ve sonrasını inceleyin, silmedilerse, bulabilirseniz tabii!

  •  TOSYA-DER’in son iftar yemeği için rezerve edilen salon 200 kişilikti, katılımcı sayısı 110 kişiydi. Habere bakın, 650 kişi katılmış. 540 kişi nerede?

  • Tosya’dan köy muhtarları ile birlikte aralarında üst düzey bir siyasetçinin de  bulunduğu Ankara’da bir hemşeri ziyaretinde, siyasetçinin cep telefonu çalar, diyalog şöyledir; karşıdakini dinler sonra, “sen merak etme ben dönünce muhtarla ve dernek başkanı ile görüşürüm, yok, yok sakın yazma, çözerim dedim ya” sonra yanındakilere dönerek, “şu güreş yapılan ….. Köyü var ya, gazetecinin parasını vermemişler, yeni bir haber yapacağım diyor” der. Köy neresi, heyette kimler var ve hangi gazeteci ne parasını alamamış?

  • Haber “Devrez Vadisi’nde su ihtiyacı yok” diyerek belde belediye başkanının ağzından yayınlandı, özellikle Baraj projesi için yaptığımız çalışmalar devam ederken TOSYA-DER Yönetim Kurulundan birkaç arkadaşla yapıldığı iddia edilen bu açıklamaya sinirlenerek belediye başkanını aradık. Cevabı; “benim böyle bir açıklamam olmadı” oldu. Peki bu açıklamayı kim neden yaptı?

  • Tosya Belediyesi’nin resmi web sayfasında yazılan bir yazıda “sözü sözünü tutmayan milletvekili…” diye başlayarak daha önce olmadık yalaklık yapılan siyasetçiye hakaret eden yazı neden kaldırıldı? Bu o sayfadan kaldırılan kaçıncı yazı?

  • Tosya Belediyesi’nin resmi web sayfasının 2008 Ocak ayından önce yayınlanan bölümleri neden kaldırıldı? Ne oldu belediyenin sanal hafızasına?

  • Yine benimle ilgili köyümde atılan bir iftirayı, benim atanları açıkça “şerefsiz” olarak nitelediğim bir iftirayı Tosya Belediyesi’nin resmi web sayfalarına taşıdılar, sorduğum da “o bu konuşuyor” türünden bir de her zamanki gibi iyi pişmiş halleriyle cevap verdiler. Ne zamandan beri dedikodularla yazı yazılıyor, bunu yazmak, yayınlamak ne kadar ahlaki ve namuslu bir durum sizce?

  • Ne oldu Çukurhan programına, üç beş haberde katılacakları belirtilen üst düzey kişiler neden gelmedi?

  • Hacet Tepesi’ne önce 1000 kişi, sonra 300 kişi çıkacak yazıldı, kaç kişi çıktı fotoğraflarına baktınız mı?

  • Çamuroluk Yaylası’na katılan 5500 kişiye bakalım, köyün nüfusu gurbettekilerle birlikte yaklaşık 400, mahallesi katılmadı, Komşu köyler Akbük, Aşağı Kayı, Yukarı Kayı, Çifter ve Suluca dahil toplam  nüfusları 5100 var mı?

 
 

Bu sorulardan daha çok var elimizde, ancak bütün bunlar yetmezmiş gibi son günlerde sanal alemin hemen her konuda, ilçede siyasetçi, belediye başkanı, STK, bürokrat, muhtar velhasıl ne kadar etkili ve yetkili varsa hemen hepsinin adına açıklamalarını görür olduk, düğünlerde olduğu gibi ”gelin hanım siz kalkın, damat bey şimdi siz oturun, kayınpeder bey siz sağa geçin, “ türünden resimler, arka planda nalbur dükkanı fonlu, sahibi değişmiş makam fonlu resimler görmeye başladık.  

Sonra dün övdüklerine bu günlerde sövmeye başladır, iktidar partisi ilçe başkanı gibi açıklama yapmaya başladılar. Yazdıklarına ve yaptıklarına olumsuz yorum yazanları da azarlamaya, hatta tehdit etmeye bile başladılar. Diş geçiremediklerine de alttan alttan pişkinlikle “bize ışık tutuyorsun, bize ilham oluyorsun” türünden cevaplar vermeye başladılar.

Tabii bütün bunların tek başına sorumlusu medya veya gazeteciler değildir, buna çanak tutanlar ve o çanağa kemik atanlardır. Bütün Tosya’nın bildiği gibi bir kısım sanal alemciye para verip haber yaptıranlardır.

Tehditlere başlamadan önce tenkitlere bakacaksınız, yayından kaldırdığınız veya değiştirdiğiniz haber ve yazılarınızı görenlere bunların makul ve mantıklı açıklamalarını yapacaksınız. Gideceğiniz yargının vereceği karara done olacak bilgi ve belgeleri de göz ardı etmeyeceksiniz.

Yolsuzluk yapmakla suçladığınız, hakaret ettiğiniz, iftira attığınız kişilerin de kişilik haklarına saygılı olarak karşı fikirleri de soracaksınız, açıklamaları yayınlayacaksınız. Sordunuz mu muhtara 43000 YTL nerelere harcandı diye?

Ne diyor tabii olduğunuz 5187 Basın Kanunu hep birlikte bakalım,

Basın özgürlüğü başlıklı 3'üncü Madde; Basın özgürdür. Bu özgürlük; bilgi edinme, yayma, eleştirme, yorumlama ve eser yaratma haklarını içerir.

Basın özgürlüğünün kullanılması ancak demokratik bir toplumun gereklerine uygun olarak; başkalarının şöhret ve haklarının, toplum sağlığının ve ahlâkının, millî güvenlik, kamu düzeni, kamu güvenliği ve toprak bütünlüğünün korunması, Devlet sırlarının açıklanmasının veya suç işlenmesinin önlenmesi, yargı gücünün otorite ve tarafsızlığının sağlanması amacıyla sınırlanabilir.

Düzeltme ve cevap başlıklı 14 üncü madde; Süreli yayınlarda kişilerin şeref ve haysiyetini ihlâl edici veya kişilerle ilgili gerçeğe aykırı yayım yapılması halinde, bundan zarar gören kişinin yayım tarihinden itibaren iki ay içinde göndereceği suç unsuru içermeyen, üçüncü kişilerin hukuken korunan menfaatlerine aykırı olmayan düzeltme ve cevap yazısını; sorumlu müdür hiçbir düzeltme ve ekleme yapmaksızın, günlük süreli yayınlarda yazıyı aldığı tarihten itibaren en geç üç gün içinde, diğer süreli yayınlarda yazıyı aldığı tarihten itibaren üç günden sonraki ilk nüshada, ilgili yayının yer aldığı sayfa ve sütunlarda, aynı puntolarla ve aynı şekilde yayımlamak zorundadır.

Düzeltme ve cevabın yayımlanmaması başlıklı 18 inci madde; Düzeltme ve cevabın yayımlanmasına ilişkin kesinleşmiş hâkim kararlarına uymayan sorumlu müdür ve sorumlu müdürün bağlı olduğu yetkili onmilyar liradan yüzellimilyar liraya kadar ağır para cezasıyla cezalandırılır. Ağır para cezası, bölgesel süreli yayınlarda yirmimilyar liradan, yaygın süreli yayınlarda ellimilyar liradan az olamaz.

Kanun böyle diyor, biz Tosyalılar da bundan böyle bu kanuna göre haklarımızı arayacağız artık, bildiğiniz gibi kanun önünde herkes eşit. Sizin bilmedikleriniz kadar Tosyalıların unuttukları var, arşivleri var, dahası sanal alemde artık ben sildim demekle her şeyde silinmiyor. Yani size karşı savunmalarını yine sizin sildiğinizi sandığınız arşivlerden yapacaklar. Kuru gürültüye pabuç bırakacak göz var mı benim hemşerilerimde.

Buyurun bakalım “Halep oradaysa, arşın burada”. Geleneksel terbiyeden dolayı, yaşınıza ve şimdiye kadar verdiğiniz emeklerinize gösterilen hoş görüyü istismar etmeyin. Yakışmıyor. Sözümüz mesleğinin şanını, şerefini, haysiyetini koruyanların, çizgisinden sapmayanların ve haddini bilenlerin meclisinin dışına.

Esen kalın.
Görüntüleme sayısı: 3015

  Yorumlar (6)
Yazan cengil, 26-12-2008 09:04
Oh be ya kaç gündür sizden bunu bekliyor idim. Ama tahmin etmiştim sizdeki bu sessizlik sonucu böyle bir açıklama geleceğini.
Yazan yassah hemşerim, 28-12-2008 11:40
HOŞAFIN YAĞININ KESİLDİĞİ AN! 
Burada tartışılan veya köşe yazısına konu olan Gökçeöz Köyünün su problemi değil aslında,elbette herkes gibi Gökçeözlülerinde temiz ve sağlıklı su içmeye hakkı var. Bunun haber yapılması da takdire şayan, ancak haberden sonra yazılan yorumlara bakıldığında ilçede ne kadar yetkili varsa hepsi zan altında bırakılmış, peki bu sorunu çözermi sanmıyorum. Aksine köydekiler ve gurbettekiler arasında yaşanan atışma sonucu köyün barış ve huzuruna olumsuz katkı sunduğunu görüyoruz. 
Ancak Sayın ÇOBAN bir cümleyle konuyu özetlemiş, yani malumun ilanı olmuş ama benim köyüm üzerinden de bu yapılmasa iyi olurdu diyor. Haberi yapan muhabirin başka bir sitede yaptığı açıklamayı okuyunca da düşünmeden edemiyoruz. Haberi yapmışsın, yayına vermişsin, altına yazılan yorumlardan da rahatsız olmaman gerekir. Ama karşı fikirde olanlarda yorumlarını yazınca e burası belediye sitesi veya sizin borunuzu çalan malum sitelerden olupta beğenmediğiniz yorumları kaldırmayınca basmışsınız veryansını. 
Siz Kaymakam, Savcı veya hakim değilsiniz, elinizde yolsuzlukla ilgili belge bilgi varsa verirsiniz yetkili kurumlara gereğini yaparlar, hak yiyenin hakkından gelirler, ama köşe yazısını okuyunca ve şöyle önceki yazdıklarınıza yönelik bir kısa araştırma yapınca Tosyada sizin her şey olduğunuzu düşünüyor insan.Ha yazar haksızmı asla, bu konuda siciliniz hakkaten çok bozuk, halen yayında olan yazı ve haberlerinizin altındaki yorumlara verdiğiniz cevabi yorumlara bakınca doğrusu sizden ürkmemek elde değil.Velhasıl yazdıklarınıza bakınca sizin Tosyada başkanlık sistemine geçilmişte başkan seçilmişsiniz gibi bir acaip durum çıkıyor ortaya. 
Muhabir hemen her yazısında parayla yazı yazmadığını vurguluyor, kaldı ki burada aksi ispat ediliyor, duman çıkmayan yerde ateşi siz neden arama ihtiyacındasınız. Yazar örneklemelerinde 2 kez TOSYA-DERin içinden örnek vermiş.Yani hariçten gazel okumamış, bildiklerini yazmış.
Yazan neminarin, 20-01-2009 16:37
abi ben senin yazılarında dönen olayları anlayamıyorum ya. cehaletimi affet.  
 
Belkide Tosya'da olmayışımdandır, belki gerçekten kıtımdır. Çok mu alttan dokunduruyorsun anlamadım gitti.
Yazan yassah hemşerim, 04-02-2009 08:17
Selamlar,  
 
İlk olarak Özel Karatekin Hastanesi\'ni tebrik eder başarılarının devamını dilerim.  
Bu siteden sorumlu olan abilerime, bu siteden sorumlu olan herkese naçizane birkaç eleştride bulunmak istiyorum.( Yapacak olduğum eleştri kesinlikle Özel Karatekin Hastanesine değildir.)  
 
Son zamanlarda Özel Karatekin Hastanesinin haberlerini burada sıkça okuyorum ve üzülüyorum.  
 
Bu özel hastane Tosya'da mı?  
 
Bu Özel Hastane Kastamonu'da mı?  
 
Bu özel hastanenin sahibi Tosyalı mı?  
 
Tosya\'dan çıkan bir hastanın muayene için Çankırı\'ya gidiş-geliş, kontrol için gidiş-geliş masrafları nelerdir?  
 
Tosyamızda doktor yok mu?  
 
Tosyamızda hastane yok mu?  
 
Lafın tamamının soylenmesinin saçma olduğunu düşünerek son sorumu soruyorum.  
 
Bu hastanenin reklamının www.tosya.bel.tr de yapılmasının nedeni nedir?  
 
Saygılarımla.  
 
M.Fatih KARAÇAM  
İstatistikçi
Yazan yassah hemşerim, 04-02-2009 08:21
Tosya Belediyesi web sayfası yönetici görüşü; 
Fatih bey, lütfen böyle abuk sabuk yorumlar yazmayınız, yoksa atarız sizi de siteden.Ya da yazarın Bedelli ve Ayarlı Kalemler yazısını bir daha okuyunuz. 
 
Hem öyle Tosya'da doktora falan ihtiyaç yok, milletin keyfinin pardon kesesinin kahyasımısın, bırak gitsin özel hastaneye.
Yazan yassah hemşerim, 05-02-2009 08:34
Sayın sanal;  
1. Yorum yazmak için herhangi bir yasal veya gayri yasal dayanak olması gerektiği konusunda bir fikrim yok. Hasbel kader yazınızı okudun ve yine hasbel kader o an aklımdan geçenleri yorum olarak yazdım. Bilseydim böylesi bir tavırla karşılaşacağımı yorum yazmazdım.  
2. Hangi ayda hangi kelimelerin konuşulmasına izin var veya yok böylesi bir düşüncem hiç olmadı, böyle bir bilgiyede sahip değilim, kullanılmaması gereken bir ayda yanlışlıkla kullandığım kelime varsa sitenin izleyicilerinden şimdiden özer dilerim.  
3. Toplam dört satırlık bir yorum yazdım. Açıkcası yorumum genel olduğu için kişi ve kurumlara yönelik bir hedefi mevcut olmadığı gibi hakaret, küfür ve benzeri gayri ahlaki bir içerikğide yok. Ortaya söylenmiş bir söz misali isteyen istediği manayı çıkarmakta özgürdür.  
4. Şu anki ruh halinizi bilmiyorum belki herhangi bir sıkıntınız veya acınız var. Belki de yaşam tarzınız tahammülsüzlük üzerine kurulu, bunu bilmem mümkün değil. Tavrınıza bir anlam vermekte zorlanıyorum.  
5. Yorumum TÜRKÇE olmakla birlikte anlamadığım dediğiniz yerleri ayrıntılı olarak belirtirseniz. Forum dışında sizlere detaylı olarak cevap verebilirim. Luzumsuz konularla siteyi meşgul etmek veya çatışma ortamı varmış gibi hava estirmek istemem, herhalde bundan sonra da yazılarınızı okumamaya ve altına yorum yazmamaya özen gösteririm saygılar. 
IP: 85.104.15.92 
Kayıtlı 
Kaynak:Tosya Belediyesi web sayfası

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen sisteme giriş yapın veya kayıt olun.

 
© 2018 Tosya.Gen.TR - Tosya'nın Sesi
tosya.gen.tr sitesi Joomla tabanlidir.
Web Tasarım