Online Sayaci 1Kayıp Parola?

Kim Online

Şu anda 1 misafir bağlı

Tosya Sozlugu


PROGRAMI İNDİR

FORUMDA SÖZLÜK

bıldır

( geçen sene )

Kastamonu Bibliyografyası - Mehmet Yılmaz
Anasayfa
Teşekkürler TOSYADER... Yazdır E-posta
Tuesday, 21 April 2009

Active Image

 

 

Hüseyin Eken


Tarih 19 Nisan 2009, Ankara’da TOSYA-DER olağan genel kurulu, gündem sırasına göre  derneğin faaliyet raporu okunuyor, aslında okunmuyor gösteriliyor, altlarına tarihler ve notlar düşülmüş fotoğraflar aralarında KASYÖ-DER ve KASDER-FED yöneticilerinin de olduğu salondakilerin önlerinden akıp geçiyor.

Sivil toplumculuğun yemek, gün, bağış vb. şeylerden ibaret olmadığını gösteren, bunların yanı sıra misyonlarının yüklediği sorumluluk çerçevesinde ilçelerinin ve hemşerilerinin; ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan kalkınmalarına katkı sunmak, yetkilileri bu konuda uyarmak, ilçedeki çiftçinin, esnafın sıkıntısına çare olabilmek için vizyonlarını zorladıklarını görüyoruz bu fotoğraflarda.

 Burada görevi devreden yönetimin diğer STK’na örnek çalışmalarını irdelemek, bıraktıkları bayrağı teslim alanların işlerinin ne kadar zor olduğuna işaret etmek istiyorum. Şimdiden başarılar dilerim.

İlk olarak Ankara’da rutin olarak aylık hemşeri yemekleri düzenlediler, katılan hemşerilerine “bu ay içerisinde şu çalışmaları yaptık” türünden bilgiler vererek, onların görüş ve önerilerine talip oldular. Ankara’da bulunan üst düzey bürokratları da ziyaret etmeyi ihmal etmediler.

Sonrasında iki yıllık görev dönemi içerisinde Tosya’dan da katılımı oldukça yüksek iki iftar yemeği düzenlediler, bunlardan ilkinde yemeğe katılan iki milletvekili ile ilçeden gelenleri program sonrası buluşturarak sorunların ilk ağızdan aktarılmasına öncülük ettiler.

İstanbul’a gittiler, duydular ki işadamı bir hemşerileri yeni yatırımlar yapacakmış, Hadımköy’de BGK Çorap Fabrikası’nda Yönetim Kurulu Başkanı Necati BÜYÜKGÖZ ile görüştüler, Tosya’ya yatırım için ısrar ettiler, kırmadı hemşerilerini Necati bey, şimdilerde 120 kişinin çalıştığı çorap fabrikası var Tosya’da.

Tosya’da üretilenlerin kopyalarını, sahtelerini gurbette görünce Türk Patent Enstitüsü ile temasa geçerek bilgilendirme amaçlı uzman ve beraberinde doküman talep ettiler. Başvuruları olumlu karşılanarak TPE uzmanları Tosya merkezinde ilçedeki meslek odalarıyla bu konuda bilgilendirme toplantıları yaptılar.

Kastamonu Üniversitesi kurulmuş, rektörü de atanmıştı, çiçek ve kutlama mesajı sonrasında görüşme talepleri Sayın Rektör tarafından olumlu karşılanmış ve Tosya’dan giden ilk heyet olmaları hasebiyle, Tosya’ya MYO kurulması talepleri;  Rektör Sayın Prof. Dr. Bahri GÖKÇEBAY’ın  “ Üniversite Senatosu’ndan bu kararı çıkartarak, YÖK nezdinde de takipçisi olurum” sözleri yılın sonuna kadar gerçekleşmiş, Tosya MYO resmi olarak kurulmuştu.

Tosyalı olan Erzincan Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Erdoğan BÜYÜKKASAP’ı Ankara’da misafir ederek MYO konusundaki görüşlerini almış ve bunu kamuoyu ile paylaşmışlardır.

Birisi yüksek lisans ikisi lisans öğrencisi üç yönetim kurulu üyesi tarafından; üniversiteyi kazanan yaklaşık 150 öğrenci ilk defa Tosya’da bir araya getirilerek tanışmaları sağlanmış, yurdundan yuvasından ilk defa ayrılacak gençlere  okul, yurt ve gurbet konusunda tecrübeler aktarılmıştı.

Yine Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü ile temasa geçilerek Tosya İlçe Halk Kütüphanesi’ne Genel Müdürlüğün yayınlarından yaklaşık 200 eser kazandırılmıştı.

Tosya’ya gereken ilgiyi göstermeyerek, ilçedeki kurum ve kuruluşların görüşleri alınmadan Kastamonu İl Kültür Turizm Müdürlüğü tarafından bastırılan Kültür ve Turizm Haritası ile Dört Mevsim Kastamonu kitabına oldukça ağır bir tepki verilmiş, haritanın yeniden bastırılması sağlanmış, Müdürlüğün dikkati Tosya’ya çekilerek başta bağlar olmak üzere turizm konusunda projeler üretilmesi çalışmalarına başlanması  sağlanmıştır.

İlçede ilk olarak engelli bir kızımıza akülü bir araba temin edilmiş, sonrasında  Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü ile temasa geçilerek ilçeye 25 adet tekerlekli sandalye  temin edilmiş ve Kaymakamlığın bilgileri  dahilinde ihtiyaç sahibi hemşerilerimize verilmiştir.

Tosya orijinli sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarının etkili ve güçlü kılınabilmesi amacıyla TSTKB kurulması fikri ortaya atılmış; İstanbul’da TODEF, Kastamonu’da TOSYALI-DER ve Tosya’da meslek odaları, kooperatifler ve dernekler ziyaret edilerek Sekreteryası Tosya TSO tarafından yürütülen Tosya Sivil Toplum Kuruluşları Birliği kurulmuştur.

Kurucu Başkanlığı TOSYA-DER Başkan Yardımcısı tarafından yapılan bu birlik çerçevesinde 11. Tosya Kültür ve Pirinç Festivali’nde içindekiler özet olarak kürsüden açıklanan, ilçede ilk defa hazırlanan, sorunları ve çözüm önerilerini içeren geniş kapsamlı bir brifing dosyası yetkililere sunulmuştur.

Tarım konusunda;  ilçenin bağlarını sulayan Kösen Çayırı Göleti’nin su havzasının genişletilmesini, Deringöz Çayı ve Kayser Deresi üzerine yeni birer gölet yapılmasına ilişkin görüşler DSİ Bölge Müdürlüğü’ne iletilmiştir.

İlçenin adıyla özdeşleşmiş olan pirinç üretimine büyük darbe vuran su problemini kökünden çözecek olan Devrez-Kızlaryolu Barajı ile ilgili bilgiler önce ilçe halkıyla paylaşılmış, Kurşunlu, Ilgaz ve Kargı ilçelerinin belediye ve ziraat odaları başkanlarına bu konuda güç birliği çağrısı yapılmış, sonrasında ülkenin en önemli haber ajanslarından birisi Tosya’ya getirilerek haber yaptırılmış ve ulusal kanalların ana haber bültenlerinde “Türkiye’nin Pirinç Ambarı Tosya’nın Çeltik Tarlalarında Hayvanlar Otluyor” başlığıyla yaklaşık 8 dakika olarak yayınlanması sağlanmıştır.

Beşincisi Ankara DSİ V. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan Dünya Su Forumu hazırlık toplantısına katılacak 6 bilim adamına Devrez-Kızlaryolu Barajı’na neden ihtiyaç duyulduğuna ilişkin dosyalar gönderilmiş, ayrıca bu toplantıya katılan dernek yöneticileri tarafından Çevre ve Orman Bakanı Sayın Prof. Dr. Veysel EROĞLU’na dosya bizzat elden verilirken, bir örneği de Bakanlığın evrakına teslim edilmiştir.

Trafik canavarının destursuz gezdiği, aylık kaza oranının %38,54 olduğu, E-80 karayolunun ülkemizin bölgesel ve uluslar arası karayolu taşımacılığındaki önemine dikkat çeken ve otoban niteliği kazandırılmasını talep eden  toplam 75 mektubu; Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı ve  Başbakan başta olmak üzere bu yolu kullanan illerin milletvekillerine göndermiş, gelen cevabi yazılar; 2009 Yılı Yatırım Programına alınacağı, 2011 yılında bitireleceğini bildiriyordu.

Ülkemizde yaşamakta olduğumuz yıkıcı ve bölücü terör örgütünü kınayan mesajlar yayınlamış, Kastamonu’da Nasrullah Gazetesi tarafından düzenlenen terörü telin mitingine, Tosya’dan  başta şehit ailemiz olmak üzere katılımları sağlayarak hemşerilerimizin bu konudaki hassasiyetine de tercümanlık etmiştir.

Bu süreçte Dernek çalışmalarını ve duyurularını tanıtmak amacıyla www.tosyader.com adresiyle bir web sayfası açmış ve ana sayfadan ziyaretçi sayfasına kadar günlük olarak da güncellemiştir. Ayrıca ilçe bazında yayın yapan Cihan Radyo’ya iki kez canlı yayın konuğu olarak katılınmış, başta Nasrullah Gazetesi, Kastamonu Postası, Tosya TSO, Tosya Gündem, Tosya Belediyesi, Tosyalıyız Biz ve Tosya Gen TR olmak üzere çalışmalarını çeşitli basın yayın organları aracılığı ile duyurmuştur.

TOSYA-DER yine hemşerilerinin faydalanması amacıyla;  Özel Ormancılığa ilişkin bir çalışmayı, Milli Mücadele Yıllarında  verilen desteğe örnek olması amacıyla “Tosyalı Kız” isimli bir araştırmayı, ilçenin tarihine ışık tutması amacıyla 26 Kasım 1943 tarihinde  meydana gelen depremle ilgili bilgileri ve Osmanlı Arşivleri’nden bir Beratı’da Tosyalılarla ve kamu oyu ile paylaşmıştır.

Bütün bunları yaparken faaliyetlerini, gelirlerin ve giderlerini de her an üyelerinin ve diğer hemşerilerinin denetimine açık tutarak hiçbir şaibe veya söylentiye yer vermeyecek  saydamlıkla örnek olurken, yöneticiler öz güvenlerini ve imkanlarını kendi kişisel çıkar ve menfaatleri doğrultusunda değil, ilçelerinin çıkar ve menfaatlerini korumak amaçlı kullanmışlardır.

Hiçbir siyasetçi veya bürokratın kapısını  özel işleri için çalmamışlar, Derneğin imajını bozacak en küçük bir teşebbüste asla bulunmamışlardır. Sorumlu STK yöneticilerine ve Tosyalıya yakışır biçimde hareket etmişlerdir.

Teşekkürler Muharrem SOYSAL, teşekkürler   Temel EKEN, teşekkürler Rıdvan TOPÇU, teşekkürler     Mehmet MADENLİ, teşekkürler Sadık CAN, teşekkürler Davut ZAT, teşekkürler Fikriye MALKOÇ, teşekkürler Hakan ERTAŞ, teşekkürler Sait Sadi MOLA, teşekkürler Hüseyin HATIRLI, sizlerle çalışmak benim için de doyulmaz bir zevk ve sonsuz bir gurur kaynağı oldu.

Teşekkürler TOSYA-DER


Görüntüleme sayısı: 4446

  Yorumlar (1)
Yazan Mesut34, 21-04-2009 23:25
TOSYA'lı olarak asıl biz teşekkür ederiz yaptıklarınız,ve yapamayıpta yapmaya çalıştıklarınız için. en önemlisi bunca siyasii kirlilige ramen temiz kaldıgınız için T E Ş E K K Ü R L E R .

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen sisteme giriş yapın veya kayıt olun.

 
© 2018 Tosya.Gen.TR - Tosya'nın Sesi
tosya.gen.tr sitesi Joomla tabanlidir.
Web Tasarım