Online Sayaci 2Kayıp Parola?

Kim Online

Şu anda 2 misafir bağlı

Tosya Sozlugu


PROGRAMI İNDİR

FORUMDA SÖZLÜK

ığrıp

( düzen )

Kastamonu Bibliyografyası - Mehmet Yılmaz
Anasayfa arrow YAZARLAR arrow Hüseyin EKEN arrow Tosya Bizim Etrafımızda Dönüyor
Tosya Bizim Etrafımızda Dönüyor Yazdır E-posta
Sunday, 03 May 2009

Active Image

 

 

Hüseyin Eken


15 Haziran 2007... Yer: Kastamonu Üniversitesi yerleşkesi, günlerden Cumartesi, Ankara’da ikamet eden bir gurup Tosyalı Mayıs ayının ortalarında atanan Rektör Prof. Dr. Bahri GÖKÇEBAY’la samimi bir hava içerisinde görüşüyorlar. Rektör orada Tosyalılara şunları söylüyor; “Siz söylemeden ben söyleyeyim, bu yayınlanan iki fakülte haberlerine gülüyorum, bunlar gayri ciddi, olması şimdilik imkansız şeyler, Tosya’ya bir MYO düşünüyoruz, Kastamonu Üniversitesi yeni kurulan bir üniversite, bütçe imkanları kısıtlı, sadece Tosya’ya değil diğer ilçelere de MYO için ayıracak bütçesi yok, Tosya’ya  MYO açılması için Üniversite Senatosundan kararı çıkması ve YÖK içerisinde görev aldığım Komisyondan da  geçerek  gerçekleşmesini sağlarım, ancak Tosyalıların da elini taşın altına koyarak fiziki imkanları mükemmel, donanımlı bir binayı da MYO binası olarak anahtar teslimi bize göstermeleri gerekir.”

Bu sözünü 17 Ağustos 2007 tarihinde 11. Kültür ve Pirinç festivali sırasında yaptığı konuşmada da hemşerilerimize yineledi ve gerçekleştirdi, kâğıt üzerinde bir MYO’muz var. Kendisine verdiği sözü yerine getirdiği için çok teşekkür ederiz. 

Tosyalılar olarak biz ne yaptık, birilerini tenzih ederek söylüyorum tam bir laf ebeliği. Evet, süreci hatırlayanlar bilirler, bilmeyenlerde başta belediyenin web sayfasından sildikleri hafızasına ve halen yayında olan yerel web sayfalarının arşivlerine baksınlar.

Yanlış 1: Bunları aralarında etkili ve yetkili olanlarında bulunduğu hemşerilerimizle yaptığımız toplantılarda paylaşırken, rektör de kürsüden meydan da söylerken halen büyük bir aymazlıkla ve ciddiyetsizlikle rektörün güldüğü “iki fakülte” haberleri yayınlanmaya devam edildi.

Yanlış 2: MYO kurulması için TSTKB üyesi kuruluşların önerdiği Düzyatan Mevkii, emniyet lojmanları, belediyenin eski mezbanesinden müteşekkil kampus alanı yerine, SML’nde belediye yetkilileri ısrar ettiler.

Yanlış 3: SML’nin devriyle ilgili İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün görüşlerini almadan, SML’nin nereye nasıl taşınacağı konusunda alternatifleri belirlemeden, bununla ilgili somut bir rapor hazırlanmadan Bakanlığa binayı istemeye gittiler.

Yanlış 4: Bakanlığa binayı istemeye giderken; Devlet Bakanı Sayın BAŞESGİOĞLU, Kastamonu Milletvekilleri, Diyanet İşleri Başkanı Sayın BARDAKOĞLU, Yargıtay ve Yüksek Seçim Kurulu Üyesi Sayın Hüseyin EKEN başta olmak üzere diğer bürokrat ve işadamları ile ilçenin Tosya’da ve Ankara’da bulunan STK yöneticileri, hatta siyasi parti ilçe başkanları yanlarında değildi. Bunlar Tosya’yı sevmedikleri için değil, haber verilmediği için o toplantıya katılamamışlardı. Sonuç mu herkesin malumu, hüsran…

Yanlış 5: 10 Ağustos 2008, TSTKB toplantısı, gündem genel kurul ve MYO binası için başlatılacak kampanyanın alt yapısını oluşturma çalışmaları üzerine, yine havaya bir provokasyon kokusu yayılmış ve hazırlanan dosya zerre kadar dikkate alınmadan, incelemeden konu başka mecralara taşınmaya çalışılmış ve oldukça da başarılı olunmuştur. Dosyada MYO binasının yeniden yapılması veya devredilen binanın donanımının, tefrişatının hangi kaynakla yapılabileceği, bu kaynağa merkezi idare, mahalli idare, işadamları, STK, kısaca köylüsüyle kentlisiyle bütün Tosyalılar nasıl katkı sağlayabilir sorusunu cevap aranırken, bu kaynağın toplanacağı havuz için bir vakıf kurulması önerilirken “vâkıfa gerek yok bu işle ilgilenen bir dernek var” diyerek yine kolaycı ama çıkmaz bir yol gösterilmişti.

Dernekle ilgili bir şey yazmayacağım, aktivitelerini, çalışmalarını ve yapısını Tosyalılar oldukça iyi biliyor. Ancak vakıf kurulmasını engelleyen fikrin temel savunma aracı olan dernek MYO konusunda TSTKB tarafından yapılan hiçbir toplantıya katılmamıştır. O gün o toplantıda birilerince bize söylenen “Ankara, Kastamonu ve İstanbul’dan gelenleri saymıyorum, Tosya’da bu salonda bulunanların dışında bu türden yeni yapılanmaları yönlendirecek, yönetecek, hatta bizden habersiz arkasında duracak, katkı sunacak adam bulamazsınız” sözü Tosya’nın gerçeği olamazdı, ama bu gün bakıldığında gerçeği gibi görünüyor.

Normalde üç yanlışın yerine burada beş yanlış bir doğruyu götürürken, ilçenin geleceğinin bir kısmını da götürmüştü. Yanlışlara devam ediliyor mu, evet ediliyor. MYO konusunda artık adres rektör değildir, rektör sözünün gereğini yapmıştır, sözünün gereğini yapmayan Tosyalılardır.

Şimdi adres ya SML’nin bağlı olduğu bakanlıktır, ya da bizim önerdiğimiz gibi Tosyalının kendisidir.

Bu gün öğrencinin ilçenin merkezinden geçerek okuluna gitmesi, yine memleketine gitmek için ilçenin merkezinden geçerek terminale gitmesi ve bu süreçte bu işin asıl yükünü çekecek olan Tosya esnafına katkı sağlaması için Düzyatan Mevkii’ne yeni pırıl pırıl bir binayı yapmalıyız. Bunu Tosyalı yapar, tuğlacılarımız var, betoncularımız var, dahası bunun için içerde ve dışarıda yeterli potansiyelimiz var. MYO buraya kurulursa bundan bütün Tosya yararlanır. Geçen her günün kaybı da büyük olmakta, öğrenci sayısına göre yıllık ortalama 600 (milyar) ila 1.200 bin TL (bir trilyon iki yüz milyar) sıcak para; birilerinin “Tosya bizim etrafımızda dönüyor” egolarının yüzünden ilçeye giriş vizesi alamamaktadır.

MYO, SML’nin yerine kurulursa terminal, okul ve her müştemilatıyla yapılacak olan bir yurt öğrencinin okul, yurt, terminal üçgeninde kalmasını sağlayarak şehir merkezine çıkmasını engelleyecek ve yurdu yapan, yapacak olan bir veya iki kişi bu işin rantını yerken, ilçede işyeri kapatmalar devam edecektir.

Çıkan haberlere bakarsanız yine fitne, fesat ve haset kol geziyor ortalıkta. Filancalar rektöre gitmiş, rektör filancayı ziyaret edeceğim demiş miş muş…. Lütfen ilçedeki yetkililer de dâhil olmak üzere ilçeye gelen bakanın, milletvekilinin, bürokratın, MYO, baraj, OSB konusunda yaptığı yaptıkları açıklamalardan birer çıktı alarak inceleyin. Birbirinin aynısı olduğunu, haberlerin kopyala yapıştır şeklinde yapıldığını göreceksiniz. Bu bedelli ve ayarlı kalemlere bakarsanız ne MYO, ne baraj, ne OSB velhasıl ilçede hiçbir şey yapamazsınız. Yine kendileri olmazsa Tosya da olmaz diyecek kadar hırsını ve egosunu yenemeyen insanlarla da hiç bir şey yapamazsınız. Bunların doğru olmadığını anlatmaktan dilimizde tüy bitti, ama davul çalmadan parsa toplamaya alışmışlar bir kere, vazgeçemiyorlar.

Öncelikle TSTKB’nin iki yıllığına seçilen çiçeği burnundaki yeni başkanı Mesut GÜVERCİN; MYO konusunda ilçedeki iktidarıyla, muhalefetiyle hemen herkesle gereken görüşmeleri yaparak mütevelli heyeti bütün Tosyalıya güven veren hemşerilerimizden oluşan bir vakıf kurulmasına ve bu vakfın derhal faaliyetlerine başlamasına önayak olmalıdır.

Eminim gurbetteki, köydeki, ilçedeki hayırı seven bütün Tosyalılar konu eğitim olunca karınca kaderince ellerindekini vereceklerdir.

Sonuçta hemen her kesimden birilerinin “benimde bir tuğlam var” diyerek sahipleneceği ve hemşerilerimizin kafasında demek ki birlik beraberlik olunca bunlarda olabiliyormuş düşüncesinin yerleşmesine katkı sunacağı kaçınılmazdır. Çatal çomak yere batmaz, zaman bir olmanın, iri olmanın ve diri olmanın zamanıdır.

Ağır bir yazı olduğunu düşünenler olacaktır, ancak ben hemşerilerimi de memleketimi de seviyorum. Kastamonu’nun en büyük ilçesi durumundaki Tosya’nın yaşadığı, Tosyalının yaşadığı mahcubiyeti süreci yakından takip eden ve rektörü ziyaret eden ilk Tosyalı gurubun içindekilerden birisi olarak sindiremiyorum.

Eminim Tosya ile aynı kararın içerisinde olan nüfusu 5.500 bile olmayan Cide’ye ve 10.000 bile olmayan İnebolu’ya ilçe idarecilerinin becerisi sonucu gösterilen yerlere kurulan Meslek Yüksek Okullarına geçen yıl öğrenci alındığını öğrenen  hemşerilerim beni daha iyi anlayacaklardır.

Esen kalın…

 

 


Görüntüleme sayısı: 3126

  Yorumlar (1)
Yazan bozkurt_87, 05-05-2009 21:41
işine gelmeyenlere tabiki ağır bir yazı olur tosya ve tosyanın gelişimi ile ilgili çabalarınızı takdir ediyor bu tür çalışmalarda sizi örnek aldığımı söylemek istiyorum tosya bizim etrafımızda dönüyor diyenler önce devlete vergisini versinler koca ilçede kimse kalmadıda eczacıyla petrolcü mü vergi rekortmeni oluyor açıkçası vergisini bile vermeyen adam bu işede para vermez....

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen sisteme giriş yapın veya kayıt olun.

 
© 2018 Tosya.Gen.TR - Tosya'nın Sesi
tosya.gen.tr sitesi Joomla tabanlidir.
Web Tasarım