Online Sayaci 1Kayıp Parola?

Kim Online

Şu anda 1 misafir bağlı

Tosya Sozlugu


PROGRAMI İNDİR

FORUMDA SÖZLÜK

heraze

( her taraf )

Kastamonu Bibliyografyası - Mehmet Yılmaz
Anasayfa arrow Köşe Yazarları arrow Hüseyin EKEN arrow Yaz Tatilinde Neler Yaptım?
Yaz Tatilinde Neler Yaptım? Yazdır E-posta
Thursday, 06 September 2007

Active Image

 

 

Hüseyin Eken
Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır


Evet soru okullarımızda yaz tatili bitişinde öğretmenlerimizin ilk günlerde verdiği kompozisyon konusunun cevabı gibi duruyor. Buna uzun yıllar önce verdiğimiz cevap kısaca “annemle köye gittim, dedemle beraber hayvan otlatmaya gittik, odun getirdik ve Devrez Çayında yüzdük” türünden idi. Bu cevap işsizlikten büyükşehire göçmüş, dar gelirli ailelerin çocuklarının ezile büzüle yazdığı şeylerdi.

Ama şimdiler de aynı durumun çevremizde devam ettiğini görüyorum! Durmayan göçün ezdiği hemşerilerimizin çocukları yine bizim yıllar önce yaşadıklarımızı yaşıyorlar, yine köydeler, yine hayvan otlatıyorlar, yine oduna gidiyorlar, Devrez bu sene yok seneye Allah bilir, velhasıl Tosya cephesinde değişen bir şey yok.

Bende, bir ay yıllık iznimi aldıktan sonra ailemle birlikte Didim, Marmaris, Bodrum, Ayvalık başta olmak üzere sonrasında Alanya, Fethiye ve bilumum güney Akdeniz sahillerini dolaşarak bir ayın sonunda Ankara’ya döndüm. Şimdi okuyucularım soracaklar “beyefendi siz bir önceki yazınızda "Kaçmak Göçmek Yok, Doğru Memlekete” demiştiniz, bu yaptığınız hiç olmuş mu?” diye. Evet zaten olmamış, aslında böyle bir tatil de hiç olmadı. Peki ben bir ay boyunca neredeydim dersiniz. Memleketteydim nerde olacağım başka. Gitmeyenleri suçlayacak değilim, ama yüreğimin beni götürdüğü yer Tosya idi.

Peki, ben tatilde neler yaptım?

Ağustos ayı başında TSTKB üyeleri ile birlikte yeni atanan kaymakam vekilimize hayırlı olsun ziyaretine gittik, kendisi genç dinamik ve oldukça heyecanlı birisi. Sohbet esnasında söz Kösen Çayırı Göletinin rusubat ve mil birikmesi sonucu su tutma kapasitesinin azaldığına gelince bize “orayı görmek isterim, nasıl bir çözüm üretebiliriz birlikte bakalım” dedi ve hep beraber gölete çıktık. Durum gerçekten çok vahim, kaynak tamamen kesilmiş ve göletin ortasında mil adacıkları oluşmuş, uzun yıllar Tosya bağlarının su ihtiyacını karşılayan göletin mutlaka temizlenmesi gerekli. Yanımızda bulunan Tosya TSO Başkanı Hasan bey ”Sayın Kaymakamım bu göletin temizlenmesi için bizim Tosyalılar olarak sunabileceğimiz ne katkı varsa biz hazırız, buraya bu rusubatı çekmek üzere on adet kamyonu on gün boyunca yakıtı bizden olmak üzere temin ederiz, ancak işin teknik kısmını ve sorumluluğunu Devletimizin görevlendireceği görevlilerin takibi gerekir” dedi. Kaymakam bey “Başkan konuyu DSİ Bölge Müdürlüğü yetkilileri ile görüşerek sizin de vereceğiniz desteği kendilerine aktaracağım ve buranın temizlenmesine çalışacağım” dedi. Ziyaret Perşembe gün yapılmıştı, Kaymakam beyin Pazartesi günü konuyu DSİ bölge müdürüne ilettiğini işittim. Sorunun orası tarafından çözüleceğini umuyorum. Buradan kendisine teşekkür ediyorum.

Aşağı Kayı Köyünde yapılan etkinliklere katıldım, bu sene geçmiş yılların tecrübesinin verdiği bir düzeni bir tertibi gördüm, bunu uzun yıllardır büyük bir çoşku içerisinde yapıyorlar ve gurbettekiyle köydekiyle bu işi yürekten sahiplenmişler.

Bu arada Tosya’da bir ilkin de çalışmasını yapmaya devam ediyordum. Bu ilk, 10. Kültür ve Pirinç Festivaline katılan siyasilere ve devlet adamlarına ilçemizin sorunlarıyla ilgili bir brifing dosyası sunmaktı. TSTKB olarak yaptığımız toplantıda bu dosyaya neler koyacağımızın kararını ve Birliği temsilen festival açılışında yapacağım konuşmanın içeriğinin neler olacağının kararını birlikte verdik.

Burada yaptığımız konuşmada değindiğimiz konulara, bizden sonra konuşanlar da atıfda bulunarak çözümüne ilişkin sözler verdiler. Dosyanın içeriğinde ise; ilçemizin gerçek gündeminde olan Devrez-Kızlaryolu Barajı, Kösen Çayırı Göleti, Deringöz Çayı ıslahı, Kayseri Deresine gölet yapılması, OSB konusunda yapılması gerekenler, yüksek okul kurulması noktasında yapılacaklar, hastanemizde eksikliği hissedilen kbb uzmanı ve plastik cerrahi uzmanı görevlendirilmesi ve acil sevk sisteminin Tosya-Çankırı-Ankara olarak yapılması, ilçenin doğu ve batı yönlerinde bulunan iki merkeze Hızır 112 Acil Servisi konulması vardı. Ayrıca 2007 yılı KÖYDES programında ilçemize ayrılan paranın diğer ilçelerle kıyaslandığı ve bu konuda ilçemize haksızlık yapıldığını gösteren bir tabloda dosyada vardı, özellikle bu bölüme yetkililer tarafından yapılan “kriterler” konusundaki açıklamaları da çok tatmin edici bulmadım doğrusu, dosya yayınlanırsa incelediğinizde bunları sizlerde göreceksiniz. Yine E–80 yolunun yetersizliği ve Gerede-Samsun arasında kalan kısmın mutlaka genişletilerek, projede ilçe ve köy giriş çıkışlarına can ve mal güvenliği açısından yeteri kadar hemzemin geçit konulmasını da önerdik. Biz STK olarak yetkili kulaklara kar suyunu kaçırdık, tabii görevimiz bununla bitmiyor, konuların takipçisi olmaya devam edeceğiz.

Festivalin açılış günü özellikle Kastamonu Üniversitesi Rektörünün yaptığı konuşma da Tosya’nın ekonomik ve sosyal kalkınmasında en önemli kilometre taşlarından birisi olan yüksek okul kurulması konusunda verdiği söz idi. Sayın Rektör daha önce kendisini ziyaret ettiğimizde bizlere belirttiği gibi konuşmasında “Tosya’ya bir yüksek okul kurulması gerekli, bu okulun kurulması için yeni kurulan üniversite olarak benim bütçem yok, konuyu üniversite senatosunda görüşüp YÖK’e gönderirim, orada da gereği için elimden geleni yaparım ancak Tosyalılar olarak sizde elinizi taşın altına sokarak gerekli olan fiziki şartları sağlamalısınız” dedi ve en çok ilgiyi ve alkışı da aldı.

Ankara’dan bir haber ajansıyla yaptığımız görüşme sonucu ilçemizde; susuzluktan ekilememiş, ekildiği halde kurumaya heba olmaya yüz tutmuş çeltik ovalarını ve Ortalıca’da bulunan fabrikayı da içine alan bir haber yapılarak 17 Ağustos 2007 tarihinde çeşitli ulusal kanalların ana haber bültenlerinde de yayınlanmasını sağladık. Gerçekten çok çarpıcı ve sadece Tosyalıların değil izleyen herkesin yüreğini kanatan görüntüler yayınlandı. Arşivlerimize koymak üzere bir kopyasını da temin ettik.

Daha sonra Akbük Köyü’ndeki festivale katıldık, orada bir konuşmacı beni gerçekten etkileyen ve düşündüren cümlelerle şunları ”özellikle STK konusunda Tosya artık çok şanslı, bakın aramızda kimler var, KASDER-FED Kurucu Başkanı, KASDER-FED ve KASYÖ-DER Başkanı, KASYÖ-DER Genel Sekreteri, KASDER-FED Genel Sekreteri ve TOSYA-DER Başkanı, TOSYA-DER Başkan Yardımcısı ve TSTKB Yürütme Kurulu Başkanı, bu arkadaşlarımın hepsi Tosyalı, yine İstanbul KASDER Başkanı da Tosyalı bu bizim için çok büyük bir şans, rekabet halinde değiliz, işbirliği halindeyiz” söyledi, öylede olmalıyız!

Yine Akbük’te toplumsal bir rahatsızlığın giderilmesi için bir kampanya başlatıldı “silah atmaya hayır” evet, son günlerde iki hemşerimizin hayatını kaybetmesine sebep olan üzücü olayın bir daha tekrar etmemesi için hayırlı ve isabetli bir kampanya olduğunu düşünerek bende “buralarda atılacak mermilere ayırdığınız parayı gelin, evlenen çiftlerimize destek amacıyla onlara verelim” dedim. Alkışı aldık ama uygulamayı birlikte göreceğiz.

Değerli okuyucularım benim tatilim böyle geçti, ya sizinki?

Yaklaşan Ramazan ayının ülkemiz, milletimiz için hayırlara vesile olmasını diliyor, sağlıklı, mutlu ve başarılı günler temenni ediyorum.


Görüntüleme sayısı: 8845

  Yorumlar (5)
Yazan bozkurt_87, 26-10-2007 19:54
gerçektende olumlu şeyler yazmışsınız bir insanın memleketinin gelişmesi ve refah düzeyine ulaşması için elinizden geleni yaptığınızı ve yapacağınızı düşünüyorum.yazınızın başındaki kompozisyon olayı benimde başıma geldi geçti artık tosyamıza faydalı olma zamanıdır ağlamayana emzik yok istemeyi bileceksin devlet herşeyin önünü açar yeter ki elimizde dilekçe ile başvurmayı bilelim öle kahve köşelerinde bu pirinç niye para etmiyo diye kafayı yemelim ben çevlikliyim açıkçası diğer köylerden çok geri kaldık her yönden bakalım aslını unutmayan bi kaç kişi çıkıpta biraz icraat yapacakmı ELİNİZE VE YÜREĞİNİZE SAĞLIK(keşke bizde o kadar kalabilsek tatilde tosya doyamıyo insan)
Yaz Tatilinde Neler Yaptım?
Yazan kurt_2023, 07-09-2007 18:44
Tosya açısından siz ve sizin gibi gayret edenler sayesinde güzel bir yaz tatili gerçekleşmiş. Tosya'nın evladı olarak tatilinizi Tosya lehine geçirenlere teşekkürler. Attığınız adımların inşAllah olumlu yönde ve en kısa zamanda sonuç bulacağını ümit ediyorum. 
 

Yaz Tatilinde Neler Yaptım?
Yazan Misafir, 08-09-2007 12:18
CABALARINI GÖRÜYORUM.. 
BİR HEMŞERİN OLARAK SANA TEŞEKKÜR EDERİM, HEM DERNEKCİLİK FALİYETLERİNDE HEMDE YAZILARINLA TOSYANIN SORUNLARINI TESPİT EDİYOR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ SUNUYORSUN. 
ÖNCEKİ YAZINDA KAYI FESTİVALINI ATLATIYORSUN BÜTÜN HEMŞERİLERİMİN BÖYLE ÖZEL GÜNLERDE TOSYAYA GİDİP O SEVİNCİ VE HEMŞERİLERİMİZLE HEM DOGAL GÜZELLİKLE BİRLİKTE MANEVİ GÜZELLİGİ YAŞAMALIYIZ.BEN KASTAMONULULARI KASTAMONUDA TATİL YAPMAYA ÇAGIRIYORUM BEN BU SENE CİDE DE TATİL YAPTIM DAHA ÖNCELERİ EGE BÖLGESİNE GİDERDİM VE SIÇAK KALABALIK DİNLENMEME İZİN VERMEZDİ AMA BU SENE DİNLENDİM KASTAMONU HEM DENİZ, HEM DOGAL GÜZELLİKLER, HEM MANEVİ AÇIDAN GEZİLİP GÖRÜLMESİ GEREKEN YERDİR. SİZDENDE KASTAMONUNUN TURİMZ POTANSİYELİNİ ANLATAN BİR YAZI YAZMANIZI RİCA EDİ Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır
Yaz Tatilinde Neler Yaptım?
Yazan alikamara, 08-09-2007 12:53
Yazınızı okuyupta sizi teprik etmemek mümkün değil.Tosya'nın sizler gibi atılımcı.katılımcı ve dinamik yaratıcı fikirleri olan kişilere öyle ihtiyacı varki.Bir gün bu güzel Tosya'mızın makus talihini yenip kabuğunu kırarak laik olduğu yere geleceğine inanıyorum.
Yaz Tatilinde Neler Yaptım?
Yazan Misafir, 21-09-2007 08:27
hüseyin abi yazın güzel olmuş devamını bekliyoruz 

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen sisteme giriş yapın veya kayıt olun.

 
© 2018 Tosya.Gen.TR - Tosya'nın Sesi
tosya.gen.tr sitesi Joomla tabanlidir.
Web Tasarım