Tosya.Gen.TR

Diğer Konular => Edebiyat => Konuyu başlatan: ILGAZ üzerindeKonu Başlığı: Canan öldü.....
Gönderen: ILGAZ üzerinde
Canan öldü, Recep felç...
          Canan da, Recep de birer çocuk.
Başbakan, 12 Eylül Askeri faşist darbesi döneminde asılan gençleri gündeme getirip, göz yaşları arasında oy isterken, Van’da ve Diyarbakır’da çocuklar ve gençler asker ve polis kurşunlarına hedef oluyordu.
         Erdal Eren ve Necdet Adalı’yı gündeme getirerek halkın, ilerici ve devrimci çevrelerin desteğini kazanmak için demagojiye sarılan Başbakan, Bölge’den gelen ölüm haberleri karşısında sessizliğini koruyor.
         AKP hükümetinin TSK ile mutabakat içinde hareket ettiği Bölge’de şiddet ve kan dinmiyor. AKP politikaları can almaya, çocukları katletmeye devam ediyor.
               Operasyonların sürdüğü, çatışmaların devam ettiği Bölge’de Kürt çocuklarının ölüm haberleri eksilmiyor.
               Askeri operasyonların dinmek bilmediği, her alanın atış alanına dönüştürüldüğü Bölge’den her gün çocuk haberleri alıyoruz. Çocuklar polis ve askerlerin, askeri mühimmatın, patlamamış mermilerin kurbanı olmaya devam ediyor.
             Kürt çocukların potansiyel suçlu sayıldığı Bölge’de bilerek, bilmeyerek, kazayla, kasten... ama bir vesileyle çocuklar ölmeye, öldürülmeye devam ediyor; kurşunlara hedef olmaktan, ölmekten ve sakat kalmaktan kurtulamıyorlar. En şanslıları ise hapislerde çürümeye terk ediliyor.
        Binlercesi cezaevine kapatılan çocuklar için kısmı değişiklik yapılarak ‘Örgüt üyeliğinden yırtmaları’ sağlanmış olsa da, görünen o ki, şiddet ortamı sürdükçe, çatışmalar devam ettikçe, Kürt çocukları çocukluklarını yaşayamayacaklar.
               Önceki gün, 16 yaşındaki Canan Saldık Van’da piknik yaparken, MG-3 silahına ait olan merminin başına isabet etmesiyle hayatını kaybetti.
           Canan’ın, benzeri nedenlerle hayatını kaybeden kaçıncı çocuk olduğunu bilmek zor.
Bu tür olayların dökümü bile yapılmıyor.
               Van Merkeze bağlı Kurubaş köyü piknik alnında bir çocuk daha asker mermileriyle hayatını kaybeden Canan da Ceylan gibi savaş ortamının kurbanı oldu.
              Aktarıldığına göre, Hacıbekir Kışlası’na yakın bir bölgede piknik yapan Saldık ailesi, akşam eve dönmek üzere hazırlandıkları sırada çocuklarının gözleri önünde yıkılıp kalmasıyla şaşkına döndü. Atış talimi yapılan kışladan gelen mermi, küçük Canan’ın canını almaya yetti.
Ceylan Önkol ve daha bir çok çocuk böyle öldü, böyle öldürüldü.
             AKP hükümeti demokratikleşme edasıyla hazırladığı değişiklik paketine ‘Evet’ oyu toplarken bile çocuklar ölmeye devam ediyor.
            17 yaşındaki Recep Çelik ise, Diyarbakır’da gece sokakta polis olduğu sanılan iki kişinin silahlı saldırısına uğradı. “Omzundan tutarak sırtıma iki el ateş edenlerin polis olduğunu düşünüyorum” diyen Recep Çelik yaşıyor, ancak felç oldu.
       Başbakanın daha önce Diyarbakır’da gelişen sokak hareketi karşısında “Çocuk da olsa, kadın da olsa, güvenlik güçlerimiz gereğini yapacaktır” dediğini biliyoruz. Bu açıklamadan sonra gerçekleşen çocuk ölümlerini de unutmadık.
             7 yaşındaki Enes’in polis kurşunlarıyla öldürülmesini, Diyarbakır sokaklarında yatan cansız bedenini unutmak ne mümkün.
                   Peki tüm bu gelişmeler olurken bu ülkede başbakanlık yapan birilerinin, demokrasi yanlısı olması, haktan, adaletten hukuktan söz etmesi, ederse de inandırırcı olması mümkün müdür?
               Başbakan Erdoğan, önce 8 yıldan bu yana benzin taşımaya devam ettiği ateşi söndürmelidir.
Önce Kürt sorununda halkın taleplerini karşılamalıdır. Operasyonları durdurup, çatışmaları bitirmelidir.
                 Savaşa tam gaz devam eden, yeni silahlar satın alan, imal eden, yeni bir özel savaş ordusu hazırlayan, insan öldürmek için her şeyi seferber eden birilerinin, 12 Eylül’de idam edilenler için yüreği sızlamaz.