Tosya.Gen.TR

Diğer Konular => SAĞLIK => Konuyu başlatan: Fahri üzerindeKonu Başlığı: Uzaktan kumandalar...??????????
Gönderen: Fahri üzerinde
DR.ZEKİ GÜL
            Ciddi bir hastalık nedeni: Uzaktan kumandalar
Nadir hastalıklar nedense daha bir ilgi uyandırıyor. Kimi zaman bu hem nadir hem de ciddi bir hastalıktır, kimi zaman ise isminin cazibesi yetiyor. Söz gelimi; “Hasta bina sendromu” dendiğinde kulaklar daha bir kesiliyor. Laf açılmışken değinmeden olmaz.
                Bu yakınmalar bütünü özellikle yeni yapılmış veya döşenmiş binalarda çalışan veya yaşayanlarda görülüyor. Özellikle adına lüks plaza denen çoğu penceresiz binalar daha bir sorumlu. Belki de sorumsuzlukla anmak daha doğru. Tasarruf amaçlı merkezi ısıtma ve nemlendirme sistemlerinin az çalıştırılması da sorumlular arasında.
                 Baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik, gözlerde sulanma, gıcık, kas ağrısı gibi genel yakınmalar gelişebiliyor.
Ama bugün ben daha ziyade yine görece nadir ama bir o kadar yaşamsal bir hastalıktan söz etmek istiyorum: “Akciğer embolisi”. Bu hastalık akciğer damarlarının kan pıhtısı ile tıkanması sonucu gelişiyor. Pıhtının kaynağı ise genelde bacağın derin toplardamarlarıdır. Kan damarlarda fazlasıyla biriktiğinde, damar duvarında bir zedelenme olduğunda veya başka bir nedenle kanın yoğunluğu arttığında risk kapınızda demektir.
             Ama bugün ben daha ziyade altta yatan ek hastalıklardan ziyade bu kimi zaman ölümcül olabilen tablonun panzehirini paylaşmak istiyorum: “Hareketlilik”. Yerleşik deyiş buraya da uyuyor: “Nerede hareket, orada bereket”.
                Özellikle daha hareketsiz bir yaşamın içinde kendisini bulan yaşlılar son yıllarda teknolojinin gazabına uğruyorlar. Kimi zaman gün içinde temel hareketlerden olan TV kanalı değiştirmek için yerinden kalkmak uzun yıllardır unutuldu. Uzaktan kumanda aygıtları adeta bir silaha dönüştü.
               Aslında ev içinde de hareketli olmak salt akciğer embolisi için gerekmiyor. Yine pıhtı salt gidip akciğer damarlarına oturmuyor; kimi zaman beyin, kimi zaman kalp damarları pıhtı ile tıkanabiliyor. Tüm bu hastalıklar ise nerede ise hastalıklara bağlı ölümlerin çoğunluğunu oluşturuyor.
                “Hanım bana bir bardak su getir” erkek klişesi uzaktan kumanda severlik ile buluşunca risk daha da artıyor. Benden erkeklere söylemesi!
Sağlıcakla kalın!