Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Aktivasyon mailiniz gelmediyse buraya tıklayın.
Anasayfa Haber Arsivi Ana Sayfa Yardım Ara Takvim Giriş Yap Kayıt
Duyurular: Forum anasayfasında, sayfanın en altında en son gönderilen mesajlar linki olduğunu gördünüz mü?
  Mesajları Göster
Sayfa: [1] 2 3 ... 11
1  Tosya / Belediye / Ynt: Festival yerine istihdam :
Festival bitti. Kazım Hocamın festivaliyle, Sait Bey 'in festivali arasında belirgin hiçbi fark yok. Demek bu festivaller aynı oluyormuş.

Festivalin tabiiatı böyle.
2  Tosya / Belediye / Festival peronları esnafa tuzlu geldi. :
On üçüncüsü kutlanan festival etkinliklerinde ilk günü geride bıraktık.
Belediyenin çarşı içinde tahsis ettiği Satış peronları esnafa tuzlu gelince çoğu boşkaldı, son dakikaya kadar kiralama yoluna giden belediye boş olan peronları hoyratca dağıtarak mahcup olamktan son anda kurtulmaya çalışsada tam muaffak olamadı.

Esnafı kültürel etkinlik adına peronlar uzak tutmak için fahiş fiyat politikası güdüldü. Fiyat demiyelim bu tarife bağış olarak değerlendiriliyor:)

Peki bu esnaf kim, ve neden itici geliyor bu yönetime.  Ama masraflara katılım noktasında esnafın desteğine gidileceği de söyleniyor.

Nedir bu çelişki. Yönetimin kafası çok karışık.
3  Tosya / Belediye / Ynt: Festival yerine istihdam :
Evet festival geldi çattı.

Kazım Hoca'nın ''Bizde festival yapacaz ama onlar gibi değil'' sözü hala kulaklarımda çınlıyor. Bakalım nasıl olacak? İşallah TRT sanatcıları Tosya'lının hoşuna gider.Zira konser sevenlerin Taşköprüye kayma ihtimalleri var. Bakalım Taşköprü belediyesi konserseverleri konsere taşıyacak mı? Taşımak isterse bizim tertip komitesi bu işe nasıl bir çözüm bulacak şu an muamma.

Ha unutuyordum; bakalım Belediye bu değirmenin suyu nasıl karşılanacak? Zira 2 yıl önceki eşya piyangosundan Belediye'den alacağı olan esnafların olduğu işallah sadece ''laf''tır.

4  Tosya / Belediye / Ynt: Hizmet aczi veya kasıt :
Sevgili kardeşim, keşke üfürüyor olsam ve gülünç duruma ben düşsem. Yağmur meselesi sığınacak en küçük daldı ve yapılıyor. Yağmur inşaate başlamadan önce de vardı. Başladıktan sonra hiç yağmur damlamayan hafta dahi oldu. İspatını istersen meteorolojide almak mümkün... Bu alenen hata veya istismar.

İşci meselesine gelince mevcut kadro işcilerinin aldığı maaş kadar, şirket üzerinden çalıştırılan işcilerin maaşlarıda önemli. Denecek ki; özel şirketin ödediği tasarrufu elimizde değil.  Peki yönetim hangi işciyi şirket üzerinden Belediyede istihdam edeceği tasarrufu şirketin tasarrufunda mı? Sayın Sait Gülabacı, kulakları çınlasın belediyeyeki kadro meselesinde Sayın Oruçöz gibi davransaydı. Şimdi bahsettiğiniz işci maaşlarının artırımını bile konuşamıyor olurduk.

Her nereye bakılırsa bakılsın tuttuğumuz yer elimizde kalıyor.

Belediyede bazı işlerin encümen tarafından yaptırılmadığı veya engel olunduğu söylenerek propeganda yapılıyor. Belediye başkanının sorumluluğu düşürülüp bahaneye kamufle etme anlayışı kamuoyunda rağbet gördüğü zannediliyor.

Kamuoyu neticede işin mahiyetine bakar. Kişinin ayinesi iştir. Lafa bakılmıyor. Kısır çekişmeler ve sürekli dirsek temasları Tosya yı hergün geri götürüyor. Alternatiif var mı peki?

Şu an yok. Akp encümeni eğer iş yaptırmıyorsa yaptırmadığı işler basın toplantısıyla halk ile sürekli paylaşılmalıydı. Fısıldamak konuşmamaktan daha kötüdür. Demek MHP yönetimi böyle bir endişe hissetmiyor. Alan razı veren razı.Akp razı. Mhp razı.
5  Tosya / Genel Konular / Ynt: AKP Tosya Teşkilatı İşsiz Listesi :
Bir miktar zaman sora Aynı arkadaşla laf arasından; Noldu Naci beyin işsiz listesi? Diye sorduğumda : ''Politika'' demekle yetinmesi, sözün sonuna geldiğimizin bir belirtisi idi.  Velhasıl işsiz için hali hazırda bir ''Naci bey'' çalışması yok...

Vah ki halimize.

Aman seçimler yaklaştı, elle tutulur gözle görülür bir hamle olmadıkça vaadlere kanmayalım... Bu yerel yöneticiler için de geçerli.

Gerçi yerel yönetim ''kadro''sunu kurdu.Eski tecrübeli kadroyu da işi kolay pozisyonlara tanzim etti. Akp iktidarına samimi uyum sağlayanlar bile fişlenmemiş olmalıki, sağlayamayanlar arasında bile ciddi bir fark yok...Su meyline göre akıyor.Politika budur :-)
6  Tosya / Belediye / Ynt: Hizmet aczi veya kasıt :
Ve rekor geldi...

Tarih 8 Temmuz 2010 Perşembe. Tam umudumuzu yitirdiğimiz bi anda çayboyunun tek yönü asfaltlanmaya başlandı.  Zeminin bozulmasıyla yapılması arasında tam 2 buçuk ay geçti ve Belediye Başkanlığı ''hizmet azci'' rekorunu kırdı.Konumu itibaiyle, en fazla bir hafta sürmesi gereken iş, aylarca sürdü.Pardon... Henüz bitmedi. Başlama süreci 2 bucuk ay sürdü...

Tosya tarihinde böyle bir kamu çalışması yapılmamıştı. Yönetim kararsılıklar içinde yeri eşmesi sora asfalt için ihale etmesi tam bir işbilmezlik. Böyle bir hata ''köyde'' yapılmaz.

Mazeret yok değil. Mazeret;sık yağan kırk ikindi yağmurları. Bu tarihler arasında hiç yağmur yağmayan haftalar olmasına rağmen.... Velhasıl bu sebeb çok abes kaçtı ve cemaati birhayli güldürdü.

Esnaf bu işlemlerden sora kurban kesse yeridir. Çok defalar toz kalkmaması için elinde fıskiyelerle sulama yaparken gördüm. Mazot bedava olduğu için; itfaiyenin  sürekli sulama yapması da cabası.

Neticede, ne Kazım Hoca ile ne de Sait Beyle Tosyanın yüzü gülmedi. Yeni bir ''hizmetciye'' ihtiyaç var. Zannetmeyin ki bu politikacı Naci Bey.

Merhum Karagülle ve Kulakları çınlasın Mümtaz Yücel gibi sahsiyetleri lamba ile arar olduk.Teminatsız vaadlerle sandığa giden Tosya seçmeni, emekli memur ve müteahhitlerle hak ettiği gerçek hizmeti almış değil.

Tek taraflı yasal yargı yolunun açılabilmesi için; Vaadelerini noterden tastik ettirmeyen siyasetçiye oy vermemek en akıl karı.

7  Tosya / Belediye / Ynt: TOKİ değil BELEDİYE yapıyor... :
Çınar Evleri Konut Yapı Kooperatifi ile müteahhit firma arasında imzalar atılmış.Güzel bir gelişme....
Kooperatif konutları nerde inşa edilecek?
Ne zman teslim edilecek?
Ulaşım durumu ne olacak? Belediye Otobüsünün çalışması özel firmanın insafına mı bağlı olacak?
Metrekare dairelerin taksit miktarı nedir? Eşyanın tabiatına uyması açısından, Toki'den ne kadar ucuz olacak?
 
Araştırma yapan arkadaşlar varsa bilgilerini paylaşmak isteriz.
8  Tosya / Belediye / Ynt: Hizmet aczi veya kasıt :
Yerel yönetim, kendisine ait olan rekoru hergeçen gün yeniliyor. Bugun 6 Haziran 2010. Beceriksizlik ve zaafın 38. günü...Çarşı içi kaldırımları aynen yapılmayı bekliyor.Bu bi tevatür. Hayretler içindeyim.

Başkanımızı çayboyuna esnaf ziyaretine (belki bi özüre) bekliyoruz.Tüm mazeret ve itirafları dinlemeye hazırız.9  Tosya / Belediye / Belediye ''topcu'' takımı. :
Belediye halı saha futbol turnuvası için futbol takımı kurdu.Kamu erkanına özel bu turnuvaya halk ve esnaf takımları alınmayarak negatif ayrımcılık yapıldı.  Belediye beklenen galibiyetini de aldı. Kutlama sazlı cümbüşlü çiftetellilerle Doğramacı Otel'de kutlandı. Siyasi erkanda bunu fırsat bilerek doyasıya eğlendi, kurtlarını döktü.
Velhasıl Belediye için topcuların ''başarısı'' ilaç gibiydi. Malesef bizim eğlenecek sebebimiz yok.
10  Tosya / Belediye / Ynt: TOKİ değil BELEDİYE yapıyor... :
Kazım Hoca'nın ''Bizde konut yapacaz hemde çok daha ucuza, Tokide yapılan hataları biz yapmayacaz''seçim vaadi, seçim pistindeki, ihtişamlı hali şimdi dün gibi gözümün önüne geliyor. Coşkuyla alkışlıyordum.İnsan söylediğinin kölesi, söylemediğinin efendisi olurmuş. Tüh... Keşke bu vaad verilmmemiş olsaydı. Bugun itibariyle ortada gözüken ne bir toki işi, nede bir kooperatif işi var.  Sayın Başkanım Cihan Radyo'dan halka seslenmiş.Konutlar çok ucuz olmayacak,ucuz olması eşyanın tabiatına aykırı demiş. Ben dinleyemedim konuşmasını maalesef.

Biz kasım itibarıyle konutları biliriz. Yok kooperatif yapacakmış, yok toki yapacakmış, yok ucuz olacakmış, yok pahalı olacakmış.Yok tabiatına uyacakmış, yok tabiatına uymuyacakmış Biz bu ayrıntılardan pek anlamayız. Vakti gelince ''vaadi'' sorarız.
11  Tosya / Belediye / Hizmet aczi veya kasıt :
Kasıt demek pek içimdem gelmiyor şimdilik vurdum duymazlık diyelim.
 
Tarih:28 Nisan 2010. Çarşı içi çayboyun iniş istikameti ana caddede hummalı bir çalışma başlıyor. Dogal olarak; dogalgazı beklemeyen yerel siyasi irade, iş makinalarını caddeye sokup, yırtılmış ve delinmiş yolun asfaltını söküyor. Mesai aranmayan belediye işinde, akşamları mutat olarak saat 5'te iş bırakılıyor, iş makinalarını stop ederek istirahate çekiliyor Belediye. Bu olay 3 gün devam ediyor.  Ana caddeden 1-2 gün trafik verilmiyor. Ulucaminin altındaki sokaktan ve namazgahın caddesinden trafik verilebiliyor. Önce parke döşenmesi için halkoyu temayülü sorgulanıyor. Halk sağlıklı olmayacağını düşündü için veya asfalt temin edilebildiği için fikir değiştiriliyor. Asfalt olacak deniyor.Sora mevsimsel yağmurlar başlıyor. Millet çamurun içinde bir müddet yürüyor. Açık havada da itfaiye tozmaması için sürekli çiçek gibi suluyor.

Toplam 2 günde bitmesi gereken 500 metre yol işi, 20 günde bitmiyor. Ayın 28 i olduğunda tam 1 ay olacak.Tembellik, acziyet veya  kasıt rekoru kırılmış olacak. Hala şehir içi toz duman. Tosya ''köy'' olsa bu iş bu kadar bekletilmez.Ne sıfır asfalt var, nede parke...

Halk olarak sabretmekten başka çare yok. Hocamıza olan umutlar hızla eriyor.Muhterem hocam da festival hazırlıkları yapıyor bu arada.12  Tosya / Belediye / İşsize yeni ''devlet işi'' müjdesi :
Başkan Şahin; Toplum Yararına Çalışma Projesi nin yeni dönemi için 'iskur işcisine' müjde hazırladığını söyledi.

Hükümet artan işsizliğe karşı, ıToplum Yararına Çalışma Projesi'nden yararlanan sayısını 120.000 kişi daha artırmayı planlıyor.Yani eski İşkur kur'asında ismi çıkmayanlar Belediye ile alakalarını kopartmasınlar. Bu ikinci 50'ye de şans velebilir.

Köylere tuvalet ve park yapma işinde de ayrıca çalıştırılacak eleman için İşkur proje bekliyor. Aynı zmanda okulların  ve hastanelerin çevre düzenlemeleri içinde böyle bir istihdam sağlanacak. İşsizler köylere hizmet götürme birliği, okul ve hastane müdürlükleriylede irtibat içinde bulunsunlar.

Buna benzer bir müjdeyi de AKP İlçe Başkanı Sayın Morkoç'ta hazılıyordu. Yeni dönem yeni müjdelere gebe.
13  Tosya / Belediye / Ynt: SELE ÇÖZÜM VE ÖNERİ........??? :
Selin en etkili olduğu yer olan ''küçük çay lagoru'' ve yola verilen meyil oldukça başarılı olmuş. Ama ara ara yol içine ızgara sayılarını artırmak lazım. Izgaralar biraz daha geniş olmalı.

Mahalle aralarına yapılan bentler ve güçlendirmeler de çok başarılı.
14  Tosya / Belediye / Pazar Yeri söylentileri ve kızgın esnaf :
Sebze Pazar yerini taşıma projesi söylentileri esnafta büyük tedirginliğe yol açtı. Kızgın esnaflar şimdi imza kampanyası düzenleyerek tepklerini yüksek sese dökme girişimine başladılar. Esnaf, iple çektikleri Pazartesi yoğunluğunun kaybedileceği endişesinde. Böyle bir kampanya çarşı içi sokakların trafiğe kapatılmasında da yaşanmıştı.Ferdi bir şikayet üzerine yaşanan bu sıkıntıyı esnaf hezeyanları çözmüştü. Sivil toplum kuruluşları ve odalar bu kararlar uyglanırken adeta 'yok' hükmünde. Oda başkanı seçimlerindeki olağan üstü gayretler, esnafı ilgilendiren bu tarz konularda sergilenmiyor.

Belediye Başkanının danışmanları ve istişare heyetinin düşünülen bu kararı tekrar gözden geçirmeleri gerekir. Böle bir radikal kararı şu kriz aşamasında esnafın kaldırıp, kaldıramayacağı da tartışılır.
15  Tosya / Tosya''da Eğitim / Okuma eylemine dair :
Kitap Üzerine Türkiye ile alakalı acı istatistikleri vermenin tam zamanı; Tosya'da hiç kütüphaneye gitmemiş, hiç kitap okumamış insanlar var. Hatta ilkokul mezunu olup okumayı unutan heceleyenler bile var.

Bunu söylerken utanıyorum ama...Bir kısım Mürekkep yalamış akademisyenlermiz bile japonyalı normal bir vatandaştan daha az kitap okuyor.

OKuyalım derken, malum herşeyi okumak geliyor içimizden ama işin aslı herşyi okumamak işin esası. öncelikle yaradışış gayemizi,nerden gelip nereye gittiğimizi, bu dünyada kalıcımıyız geçicimiyiz? Ot gibi yerden mi bittik? Gökten paraşütlemi indik? İnsanı yaratmak mı zor? Sora 2. defa diriltmek mi daha zor? bu tarz soruların cevabı okumamızın ana sebebi olmalı. Bilmem ne yazarın bilmem ne romanını okumak kıstlı dünya hayatında yapılacak işlerden değil. Ebedi bir hayatı yakalarken malayani şeyler bizi kesmez. Eli öpülesi Yunus ne güzel söylemiş,

İlim ilim bilmektir
İlim kendin bilmektir
Sen kendini bilmezsin
Ya nice okumaktır

Okumaktan murat ne
Kişi Hak'kı bilmektir
Çün okudun bilmezsin
Ha bir kuru ekmektir

Okudum bildim deme
Çok taat kıldım deme
Eğer Hak bilmez isen
Abes yere gelmektir

Dört kitabın mânâsı
Bellidir bir elifte
Sen elifi bilmezsin
Bu nice okumaktır

Yiğirmi dokuz hece
Okursun uçtan uca
Sen elif dersin hoca
Mânâsı ne demektir

Yunus Emre der hoca
Gerekse bin var hacca
Hepisinden iyice
Bir gönüle girmektir

  

Rakamlara Gelince;

- Toplam nüfusu sadece 7 milyon olan Azerbaycan'da kitaplar ortalama 100.000 tirajla basılırken, Türkiye'de bu rakam 2000 - 3000 civarında basılmaktadır.

- Gelişmiş ülkelerde kişi başına düşen yıllık kitap alımı, ortalama 100 ABD doları, Türkiye'de ise bu rakam 10 ABD dolarının altındadır.

- Türkiye'de her 100 kişiden sadece 4,5 kişi kitap okuyor.


- Japonya'da yılda 4 milyar 200 milyon kitap basılıyor. Türkiye'de sadece 23 milyon.

- Birleşmiş Milletler İnsani Gelişim Raporu'nda, kitap okuma oranında Türkiye, Malezya, Libya ve Ermenistan gibi ülkelerin bulunduğu 173 ülke arasında 86. sırada.

- Japonya'da kişi başına düşen kitap sayısı yılda 25, Fransa'da 7. Türkiye'de ise yılda 12 bin 89 kişiye 1 kitap düşüyor.

- Türkiye'de yüksek öğrenim görenlerin oranı 1965'e göre 14 kat arttı. Ama Yüksek Öğrenim mezunlarının kitap okuma oranı 1965'in de altında kaldı.


Dünyada Bir Yılda Ders Kitapları Hariç Basılan Kitap Sayısı
Amerika           72 000
Almanya          65 000
İngiltere          48 000
Fransa            39 000
Brezilya           13 000
Türkiye            6 031
Sayfa: [1] 2 3 ... 11', $txt['smf52'], '
'; } // Don't show a login box, just a break. else echo '
'; // Show the "Powered by" and "Valid" logos, as well as the copyright. Remember, the copyright must be somewhere! ?>
Pagerank
Powered by SMF 1.1.4 | SMF © 2006, Simple Machines LLC
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com