Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Aktivasyon mailiniz gelmediyse buraya tıklayın.
Anasayfa Haber Arsivi Ana Sayfa Yardım Ara Takvim Giriş Yap Kayıt
Duyurular: Forum anasayfasında, sayfanın en altında en son gönderilen mesajlar linki olduğunu gördünüz mü?
+  Tosya.Gen.TR
|-+  Diğer Konular
| |-+  Güncel Gelişmeler
| | |-+  Tekel işcilerinin özgüveni...
« önceki sonraki »
Sayfa: [1] Aşağı git Yazdır
Gönderen Konu: Tekel işcilerinin özgüveni...  (Okunma Sayısı 8999 defa)
Yalcın
Profesyonel Forumcu
*****
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 410Üyelik Bilgileri
« : »

TEKEL işçilerinin özgüveni
                Bir ülkede işçiler kazanılmış haklarına sahip çıkıyorsa, daha iyi koşullarda çalışmak ve yaşamak için bütün zorluklara rağmen mücadele ediyorlarsa, yıllardır bir parçası oldukları sistemin hangi sınıfın çıkarlarını koruduğunu daha iyi öğrendiklerinden taleplerini ve mücadelelerini de buna göre biçimlendirmeye başlarlar.                       
                İşçilerin yürüttüğü mücadelede başarılı olmanın pek çok şartı olmasına karşın, kazanmak için gerekli olan en temel unsur özgüven sahibi olmaları, başkalarına değil kendi özgücüne güvenmeleri, ne istediklerini bilmeleri ve istediklerini elde etmek için bütün koşullarını zorlamalarıdır. 
           Burada belirttiğimiz bütün unsurları TEKEL işçilerinde ve onların mücadelesinde görmek mümkün.
                     İşçi sınıfının, tarihte de örneklerine sıkça rastlandığı gibi, ortak sınıf çıkarları için birlikte hareket etme ve çıkarları için mücadeleye yönelme potansiyeli taşıması, sermayenin emek alanına yönelik adımlarını daha planlı, bilinçli ve kararlı atmasını gerektirir.
             Bugüne kadar sınıfın değişik kesimleri birbirine karşı kışkırtılarak işçiler işsizlerle, sendikalı işçiler, örgütsüz işçilerle karşı karşıya getirildi.
                   Tüm bunlar yetmedi, kendilerini kuşatan korkuları yenerek direnişe geçen çok sayıda işçi, çeşitli saldırılar ile korkutulmak ve sindirilmek istendi. Saldırılar ile işçilerin mücadele içinde olgunlaşan sınıf bilincini bulanıklaştırıp olası bir ;uyanışı; daha başından engelleme ya da zayıf düşürmeye çalıştılar.
      Benzer sorunları yaşayan çok sayıda örneğin aksine, büyük bir cesaretle direnişe geçen TEKEL işçileri, korku ile sinip tükenmektense, kendilerine dayatılan 4-C gibi kölece çalışma koşullarını reddederek direnmeyi seçtiler.
                    Bugün TEKEL işçileri ve onların yürüttüğü hak mücadelesi, AKP açısından neredeyse en büyük tehdit olarak görülüyor. Başbakan başta olmak üzere, neredeyse tüm kabine üyelerinin son günlerde her ağızlarını açtıklarında TEKEL işçilerine saldırma ihtiyacı hissetmesi bu nedenle çok da şaşırtıcı değil. 
       Bu şekilde davranarak her geçen gün büyüyen, güçlenen bu direnişi bir şekilde kırmak, dağıtmak ya da etkisiz hale getirmek istiyorlar. Aslında Başbakan;ı ve bakanlarını sinir eden temel nokta işçilerin kendilerine ve örgütlü mücadelelerine olan güvenleri;
                     Bugüne kadar irili ufaklı çok sayıda işçi mücadelesi yaşandı. Mücadelenin sadece sınıfın o an saldırıya uğrayan kesimiyle sınırlı kaldığı, diğer kesimleri tarafından yeterince desteklenmediği durumlarda yenilgiler kaçınılmaz oldu.
         Böylesi durumlarda, örneğin özelleştirilen kurumların neredeyse tamamında, teker teker sıra kendisine gelen işçiler, yalnız başlarına kaldıkları ölçüde, sermaye güçleri tarafından kolaylıkla yenilgiye uğratıldılar.
        TEKEL işçileri aslında bu olumsuz gidişi de tersine çevirdi. TEKEL direnişinden sonra özelleştirme kapsamında olan bütün işletmelerin önünde nasıl mücadele edilmesi gerektiğini gösteren somut bir örnek var.

        Sermayenin bugüne kadar işçi mücadelelerinin çoğunu bastırmasının temelinde, öncelikle yaptıklarının haklılığına toplumu, işçi sınıfını ikna etmesinin, hakları elinden alınan kesimi sınıfın geri kalanından tecrit etmesinin ve onları mücadelelerinde yalnızlaştırmasının büyük etkisi vardı.
                    Benzer müdahaleler TEKEL direnişi süresince de denendi ancak bir işe yaramadı. Hükümet her seferinde daha da şiddetlenen bir şekilde tehditlerini arttırırken, işçilerin mücadelesini zayıflatmak ya da bölmek bir yana işçilerin birliğini daha da güçlendirdiğinin farkında değil.
                   Bugün TEKEL işçilerinin sahip olduğu özgüven, yürüttükleri mücadelede başarılı olmaları için belki tek başına yeterli olmayabilir.
         Ancak şu bir gerçek ki, bundan sonra benzer mücadele örneklerinde TEKEL direnişi ve TEKEL işçilerinin kararlı mücadelesi akla gelen ilk örnek olacaktır
Logged

Dünya dediğin bir bakışımızdır bizim;
Ceyhun nehri kanlı göz yaşımızdır bizim;
Cehennem, boşuna dert çektiğimiz günler,
Cennetse gün ettiğimiz günlerdir bizim.
bozkurt_87
Profesyonel Forumcu
*****
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 509Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : »

tekel işçilerinin sayısı ne kadar ve ankarada yapılan eylemlere ne kadar tekel işçisi katıldı bir bilginiz var mı acaba ama sadece tekel işçisi....
Logged

BİR GECE ANSIZIN DÜZCE 81,MUSUL 82,KERKÜK 83...

Allahtır tek hakim be(2)
Kurandır tek hüküm be
Bey kimmiş paşa kim be
Ülkücü derler bize....

Taylan
Profesyonel Forumcu
*****
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 222


Emek en yüce degerdir.


Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : »

                    Bu işçi artık o işçi değil!
                   Beş konfederasyon bugün bir “durum değerlendirmesi” yapacak.
                    Başbakan, sadece Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu’yla görüşmeyi kabul ederek, hem diğer konfederasyon yöneticilerine nasıl baktığını göstermiş hem de konfederasyon yöneticileri arasında ayrım yaparak, aralarına nifak sokmayı amaçlamıştır.
                     Ancak artık, iki ay önce; “Ankara’dakiler bizim durumumuzu bilmedikleri için çare bulmuyorlar. Gidip derdimizi anlatalım da hükümetimiz, başbakanımız derdimize bir çare bulsun!” diyen işçiler değildir. Geçen iki ay içinde TEKEL işçileri, mücadele içinde olgunlaşmış, dostlarını düşmanlarını ayırma konusunda gözleri açılmıştır.   

                    Onun için de Başbakan ve hükümetin bölme manevralarına, yalan ve karalamalarına gereken yanıtı, birliklerini sağlamlaştırarak, aynı zamanda gerekli sözlerle, sendikalarının ya da kendi ağızlarından vermektedirler.
               Aynı biçimde TEKEL işçileri, artık konfederasyon ve sendika yöneticilerinin de ağızlarından çıkan sözlerin “şifrelerini” de çözmekte; “aslında ne demek istediklerini” anlamaktadırlar.
                    Daha dün başbakanların, iktidar ve muhalefet politikacılarının her dediğinde keramet arayan TEKEL işçileri, bugün kırk yıllık politikacı gibi, sermaye sözcülerine gereken her yanıtı anında vermektedirler. Üstelik de, ne gereksiz olarak lafı uzatarak ne de her yöne çekilecek biçimde düşüncelerini esneterek... Çoğu zaman kendi özeleştirilirini de yaparak bunu yapmaktadırlar.
                    Üstelik işçilerin görüşlerini eğip bükmeden söylemeleri, aydınları ve basında az çok emek kaygısı güden gazetecileri de olumlu etkilemektedir. Evrensel’i ve Hayat Televizyonu’nu düzenli izleyenler, sermaye basınında emekten yana tutum alan gazetecileri okuyan herkes, bu değişimi görmektedir.
                   Hükümeti asıl rahatsız eden de işçilerin olup bitene artık dün olduğundan başka bir gözle, sınıfın gözüyle bakmaya başlamalarıdır. Herhalde hükümet ve sermaye sözcüleri de; “Ya bütün işçiler, emekçiler olup bitene, şimdi TEKEL işçisinin baktığı gözle bakarsa halimiz nice olur; bu anlı şanlı partilerimiz çadır kuracak kadar bir kalabalık bulamazlar etrafında” diye düşünmektedirler
Logged

Ben dostlarımı ne kalbimle ne de aklımla severim.
Olur ya ...
Kalp durur ...
Akıl unutur ..
Ben dostlarımı ruhumla severim.
O ne durur, ne de unutur ...

MEVLANA
     Taşcı.......
bozkurt_87
Profesyonel Forumcu
*****
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 509Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : »

benim sorumla ilgili bir yazı(cevap) olmadı bu lütfen cevap verebilirmisiniz....
Logged

BİR GECE ANSIZIN DÜZCE 81,MUSUL 82,KERKÜK 83...

Allahtır tek hakim be(2)
Kurandır tek hüküm be
Bey kimmiş paşa kim be
Ülkücü derler bize....

Taylan
Profesyonel Forumcu
*****
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 222


Emek en yüce degerdir.


Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : »

      Ankaradaki cadırlarda 8000e yakın tekel işcisi  yaşıyor.Hergün bir okadarda destek olmak için diger sendikalardan işciler,memurlar,esnaflar geliyor.
   Hükümetin fıskos moral bozma taktikleri ile fısıltı gazetesini çalıştırıp sayılarını az gösterme gayretleri beyhudedir.Orada bir tek  Tekel işcisi bile kalıp mücadelesine devam ederse onuru ile devam eder.
  Bir takım yalakacılar,yardakcılar Tekel işcilerinin direncini kırmak için çeşitli şaklabanlılar yapmaları ancak onları hain sınıfına sokar.
  Oradaki işciler alın terlerinin karşılıgını 15-20 yıllık emeklerinin karşılıgını isityorlar.Maaşlarına zam,altlarına araba istemiyorlar.Tahta kafalar bunu bir kez iyi anlamalılar.
   20 yıl calşışıp 1800 tl maaşa ulaşan emekci kardeşlerimizin önüne 700 tl yi gösterip zorla razı etmeye çalışmak hiyanetlikle eş anlamlıdır.Adamın emegini gasbetmektir.
   Fabrkayı kim sattıysa,depoları kim sattıysa satarken işxilerin gelecekelrini güvenceye baglamak zorunda idi.Sat depoyu,fabrikayı,paraları carcur et,eş dost kazan  sonrada işcilere 600-700 tl teklif etutanmazca....Bunu kimse kabul edemez.İşcilerde birbirine desdek olarak oraya hergün gideceklerdir.İnsanlık görevidir bu.BU işin partisi,purtusu olmaz.
Logged

Ben dostlarımı ne kalbimle ne de aklımla severim.
Olur ya ...
Kalp durur ...
Akıl unutur ..
Ben dostlarımı ruhumla severim.
O ne durur, ne de unutur ...

MEVLANA
     Taşcı.......
bozkurt_87
Profesyonel Forumcu
*****
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 509Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : »

iyide 15-20 yıl çalışmış olan insanların emekli olması gerekmez mi....

birde neden bu tür çalışanları sürekli emekçi olarak nitelendiriyosunuz onu merak ediyorum çalışan herkes emekçi değil mi adam patron diye emekçi olmaz mı veya belki o da eskiden birinin yanında çalışırken sonradan patron oldu vs. şuan ki başbakan bile iettde sıradan bir görevde çalışmış biri ayrıyetten işçilerin geleceğini güvenceye bağlaması zorundadır demişsiniz ama bu zorunluk nerden geliyor....
Logged

BİR GECE ANSIZIN DÜZCE 81,MUSUL 82,KERKÜK 83...

Allahtır tek hakim be(2)
Kurandır tek hüküm be
Bey kimmiş paşa kim be
Ülkücü derler bize....

Fahri
Profesyonel Forumcu
*****
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 131Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : »

TEKEL işçisi için kritik dönem
                    TEKEL işçileri, 72 gündür sürdürdüğü direnişte yeni bir safhaya gelmiş bulunuyor. Buna kritik bir aşama demek de mümkün. Tek Gıda-İş Genel Başkanı Türkel’in Türk-İş genel sekreterliği görevinden istifasından dolayı değil, direniş birçok bakımdan kritik bir aşamada bulunuyor.
                Bu mücadelenin yarattığı etki görülenin de ötesindir. Ankara’daki çadırkentten ibaret değildir! Kimileri yüzeysel bakarak abartıda, kimileri de gerçeği görmemek için direnişte olsa da, TEKEL işçileri ve dayanışma içindeki işçi sınıfı ve emekçiler, mücadele tarihinde atlanmayacak bir direniş sergilediler. Bu, sermaye ve sendikal bürokrasi için de önemli deneyimler sunmaktadır!
                  Türkiye işçi sınıfı tarihi ve dünya işçi sınıfı tarihi, TEKEL işçilerinin mücadelesinden önemli sonuçlar çıkararak bunu kaydetmektedir. Bu direniş birçok yanıyla, enine boyuna değerlendirilecektir. Daha kapsamlı değerlendirmeler yapılacağını biliyoruz. En azından sınıfın partisi için bunu söyleyebiliriz.
                 Kritik bir aşamaya gelip dayandığı gerçeğine gelince; Mustafa Türkel’in, Türk-İş genel sekreterliğinden istifa etmesinden dolayı değil, direnişin geldiği aşama bakımından kritik bir aşama. Bu olumsuz bir durum değil, iki sınıf arasındaki mücadelede kritik bir aşamadır. İki sınıf için de geçerli bir durum. Sermayenin temsilcisi AKP Hükümeti için de kritik bir aşama.
Ancak Tek Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Türkel’in, Türk-İş genel sekreterliğinden istifa etmesi, beklenmedik bir gelişmeydi ve ilk anda işçiler içinde büyük bir şaşkınlık yarattı. Bu anlaşılır bir durum!
Hükümetin işçilere dayattığı kölelik anlaşmasına, 4-c’ye geçmek üzere tanıdığı sürenin dolmak üzere olması, yine 4-c’nin iptali için hukuki sürecin başlatılmış olması, konfederasyonların beklentilere yanıt olacak genel ve güçlü bir tutum geliştirememiş olmaları, işçilerin içerisinde süren kaygıların devam ediyor olması, olağan tartışmaların ve diğer birçok gelişmenin biriktirdiği böylesi bir aşamada, önemli bir güven unsuru haline gelmiş olan Türkel’in istifa etmesi, işçiler içinde ilk anda ‘şok’ etkisi yaratmıştır.
Henüz Türkel’in istifasının gerçek neden veya nedenlerini bilmiyoruz. Zira, istifanın nedeni olarak gösterilen gerekçeler, ikna edici değil. Türkel’in, Türk-İş Genel Başkanı Kumlu’nun yuhalanmasından, Türk-İş ve yönetiminin eleştirilmesinden dolayı istifa ettiği açıklaması, sadece gerçeğin bir yanı olabilir; ancak böylesi kritik bir aşamada bu gerekçeler kimseyi ikna etmeye yetmemiştir.
İstifanın gerçek nedenlerinin daha derinde olduğunu düşündüren birçok neden var. Ancak bugün bunları değerlendirme dışı tutmakta yarar var. TEKEL işçileri, burjuvazi ile proletarya arasında süren kavgada tarihe önemli bir not düştüler.
Kadın ve erkek işçiler, her ulustan ve her inançtan işçi sınıfı dosta ve düşmana çok şey öğretti; bir kez daha düşünmeleri için birçok veri sundu. Hiçbir gelişme, sendikal alanda olup bitenler, istifa da dahil olmak üzere birçok değişim ve gelişme, bu gerçeği değiştirmez. Direnişin her aşamasında yeni gelişmeler yaşanmasında da şaşılacak bir şey yok. Her gelişme yeni sorunlar ve çözümler getirecektir. İstifaları ve olası gelişmeleri de bu kapsamda değerlendirmek gerek. Sınıf bilinçli işçiler, her gelişmeden daha ileri hesaplar çıkararak ilerlemeyi bilmelidirler.
Bunları gelişimin doğal sonucu olarak görmek gerek. Bu denli güçlü bir eylemin sendikal bürokraside birçok soruna, çatlamaya, ayrışma ve değişime olanak sunmasından daha doğal bir şey de olamaz. Daha fazla şey söylenebilir, ancak Türkel’in istifasını da bu kapsamda değerlendirmekte yarar var.
Ancak, işçi sınıfı kendi gücüne güvenirse; tedirginliğe düşmeden, paniklemeden hareket ederse, bu sorunları selametle aşabilir. TEKEL işçileri, bugüne kadar gösterdikleri direngen ve örgütlü tutumla birçok zorluğu kat edebildiler. Mustafa Türkel hâlâ Tek Gıda-İş Genel Başkanı’dır, Mecit Amaç da Genel Sekreter. İşçiler, sendikanın etrafında birleşmiş işçi komiteleriyle hareket etmeyi sürdürmeye devam ederlerse, bundan sonraki süreci de başarıyla sonuçlandıracaklardır.
Logged

İnsan hayal ettigi müddetce yaşar.
Taylan
Profesyonel Forumcu
*****
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 222


Emek en yüce degerdir.


Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : »

     Senin cevrende hiç emekli olmuş işci yokmu bir sor bakalım,işciler kac yılda emekli oluyorlar?
      Çalışan herkes işci degildir.Çalışıpta üçret alanlar işcidir.Patron üçret almaz .Orada çalışan işcilerin meydana getirdigi  emekdegerinden(Kardan)Para alan kişidir.
  Şu anki Başbakanınız işci degildir.Bir şekilde?Huh??? Büyük patron olmuştur.Dünyanın sayılı zenginleri arasındadır.Servetinin kaynagını şöyle acıklamıştı Mahkemede.Oglumun dügününde getirilen takılar.......İnandıysan,viçdanında dogru diyorsa sorun yok...Eger bende bu partiye oy verdim inanmam lazım diye kıytırık düşünce tarzına girilrse zaten durum anllaşılmaz.
    Bir işci çalıştıgı iş yerinden istegi dışında, iş yeri kapanmadıkca atılamaz,başka yerde çalıştırılamaz.O işyerinde çalışırken  onların emekleri ile kazanılmış parada o işcilerin hakları vardır.Hele o işyeri ve müştemilatı yani ek binaları vsvs ucuza satılıpo ,alan kişide sadece bir parcasını satıp o para ile tamamının borcunu ödedi ise.........Kazanılan müthiş karlar orada çalışan işcilerindir.BU yapılmışsa orada haksız bir iş yapılmış demektir.
 Tekel binaları şimdi ne oluyor birde bunu b,r araştırırsan bazı gercekleri kendin ögrenmiş olursun.
    Sahi sen Burjuva,kapitalist çocugumusun ki işcilerin karşısında yer almaya çalışıyorsun?

Logged

Ben dostlarımı ne kalbimle ne de aklımla severim.
Olur ya ...
Kalp durur ...
Akıl unutur ..
Ben dostlarımı ruhumla severim.
O ne durur, ne de unutur ...

MEVLANA
     Taşcı.......
bozkurt_87
Profesyonel Forumcu
*****
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 509Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : »

Kazanılan müthiş karlar orada çalışan işcilerindir.

demişsin de sen hiç gördün mü böyle bir paylaşım tüm karı paylaşan bir firma kuruluş aklına ne geliyosa.... ben hakkın yanında olmuşumdur her zaman kapitalizmi zaten sevmem.... burda sorun yok sorun sizin diplomasız avukatlık yapmanız daha doğrusu yapamamanız şimdi ben o sizin emekçi diye tabir ettiklerinizdenim mesela çalıştım çabaladım para biriktirdim bi kaç tanede benim gibi girişimci buldum bir şirket kurudum yanımada senin emekçilerden aldım daha dün emekçi iken şimdi kapitalist yakıştırması yaptığın adamlardan mı oldum bi anda şekil mi değiştirdim....

merak etme başbakan helal yollardan kazanmadıysa zaten çıkar o paralar oğlunun gemiciği battığında daha kolay anlarsın....(benim için kişilerin önemi yoktur devletin bekası vardır)

banada burjuva çocuğumusun demişsin biz köy çocuğuyuz osmanlı torunuyuzda sizin ne çocuğu olduğunuzu ben çıkaramadım kimin tellalliğini yapıyosunuz neden çalışan işlerin hepsi emekçi oluyomuş orasını bi anlatsanız sorun kalmayacak çalışan herkes patronlar hariç tabi siz öle diyosunuz yaa herkes emekçi o zaman fakat sizin düşüncenizde değil galiba neyse orası zaten pek önemli değil....

ya siz ne karışıp duruyosunuz bu işlere anlamıyorum açlık nedir bilmiyosunuz açlık sınırı belirliyosunuz maaş nedir emek nedir bilmiyosunuz çalışan herkesi ceo zannediyosunuz kardan pay alsın istiyosunuz nerde öle enayi patron söylede bizde boşuna kasmayalım kendimizi....

haa belki anlatmak istediğini anlatamıyoda olabilirsin geçen hafta balıkesir dursunbeyde bir maden ocağında grizu patlaması oldu ve maden ocağının sahibi hapse atıldı ayrıyetten ocak kapatıldı ondan sonra çevre köy muhtarları maden ocağı hakkında açıklamalarda bulundular onuda sen bul araştır dediğin patron modeli böyleyse sorun yok bende senin yanındayım ama dediğim dedik çaldığım düdük diyosan heleki bu ülkede her zaman senin gibilerin karşısında olurum....

sen yaz ben cevaplarım ama tek hesap üzerinden yazda çoğunluk gibi gözükme....

Logged

BİR GECE ANSIZIN DÜZCE 81,MUSUL 82,KERKÜK 83...

Allahtır tek hakim be(2)
Kurandır tek hüküm be
Bey kimmiş paşa kim be
Ülkücü derler bize....

alpersubasi
Profesyonel Forumcu
*****
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 201


Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : »

Dünyanın neresinde hangi devlet içki üretmek için 10 Bin kişiyi istihdam eder Allah aşkına.  Grin Memlkette 1 milyon ayyaş olsa ki bu nufusun 70'te biri ediyor; her 100 kişiyi sorhoş etmek için 1 işci içki üretiyor demektir.
Yahu bana 5 kişi verseler, içki üret 'Tosyalı içsin' deseler. Tosya da ayık adam bırakmam. Devletin Bu içki müesseseleri tabir caizsse en güzel arpalık. Kazanılmış hak deniyor. Bu milletten araklanmış hak.  Ben vergimin bu tarz işlerde kaynak olmasınıda istemiyorum.Bu vatandaşları kim işe aldı ise oy için almış. Sınava mı girdiler  Grin Yoksaki ne bu kadar işciye, ne bu kadar içkiye, ne de bu kadar ayyaşa ihtiyacımız var.
« Son Düzenleme: Gönderen: alpersubasi » Logged
bozkurt_87
Profesyonel Forumcu
*****
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 509Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : »

sn alper subaşı olaya farklı bir boyuttan bakarak konuyu genişlettiniz ama güzel oldu dediğiniz gibi ne bu kadar işçi ne bu kadar ayyaş nede bu kadar diplomasız avukat lazım bu ülkeye....
Logged

BİR GECE ANSIZIN DÜZCE 81,MUSUL 82,KERKÜK 83...

Allahtır tek hakim be(2)
Kurandır tek hüküm be
Bey kimmiş paşa kim be
Ülkücü derler bize....

Taylan
Profesyonel Forumcu
*****
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 222


Emek en yüce degerdir.


Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : »

   Bu kadar işci bu memlekete fazla geliyorsa biryeremi gitmeliler.
      Sacma sapan yazılarınızı okumak icin harcanan zamana yazık.İster icki üret,isteraraba üret,ister sigara üret,ister altın üret.İşci için işin niteliği önemli degildir olamazda zaten.Çalışan sarf ettiği emege ve karşılığı üçretine bakar.
    Tekstilde bunca üretim yapılıp dışarı gönderiliyor.Sizin aklınızla düşünürsek gavura bu kadar emek harcamaga degermi?Huh??  O gavur birde kaliteli olmaz ve iyi dikilmesse geri gönderiyor..
    Genetigi ile oynanmı,zararlı ilaclar bulaşmış sebzeler Avrupa ve Rusya pazarlarından geri dönüyor ve o zararlılar Türkiyede yeniyor.Elin gavuru yemeyip sizlere yediriyorlar.sizin aklınıza  göre düşünürsek bu kadar üretim boşuna yapılıyor ve insanlarımızı zehirliyoruz.Yani kende kendimizi zehirliyoruz..
  Süt fabrikalarını  özelliştirip kapatıldı.Bu kadar süte ihtiyacımız ve o kadar işciye geresinimmi yoktu?Huh?Huh? Nerede özelleştirme paraları......O fabrikalarda mı arpalıktı???  Telekom satıldı.Oralardamı arpalıktı.Yoksa altın yumurtlayan tavuk mu?
     Bozkurt. Artık size cevap yazmayacagım.İnsan biraz okur,araştırır.Kapitalizmi begenmiyormuşsun.Güzel.Peki kapitalizmi sevmiyorsunda hangi ekonomik sistemi seviyorsun?Huh?Şu an dünyada 2 ekonomik sistem var.
  1-kapitalizm.
  2-Sosyalizm
  Hangisini begeniyorsun?Huh?
  Bilmeden,yazmış olmak icin,cevap vermiş olmak icin yazınca işte böyle kuyulara düşersin..Hade rastgele sana....
Logged

Ben dostlarımı ne kalbimle ne de aklımla severim.
Olur ya ...
Kalp durur ...
Akıl unutur ..
Ben dostlarımı ruhumla severim.
O ne durur, ne de unutur ...

MEVLANA
     Taşcı.......
bozkurt_87
Profesyonel Forumcu
*****
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 509Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : »

başkasının hakkını yememeye dayalı sisteme ad bulamadıysan o senin sorunun arkadaşım benim değil yav sana biz ne dedik sen bildiğini yap doğrusu oysa onu yap debelen dur kitleleri harekete geçirmeyi bilseydiniz şimdiye iktidar olurdunuz arkadaşım demekki sizin düşünceleriniz ülkmizde 250000 den fazla vatandaşımızın ilgisini çekmemiş....

sen diyosun ki illa ya kırmızı olacan ya mavi biz yeşiliz Wink arkadaşım zoruna mı gitti sen bunu okuda cevap yazma mazallah değerli vaktine yazık olur....

Logged

BİR GECE ANSIZIN DÜZCE 81,MUSUL 82,KERKÜK 83...

Allahtır tek hakim be(2)
Kurandır tek hüküm be
Bey kimmiş paşa kim be
Ülkücü derler bize....

Sayfa: [1] Yukarı git Yazdır 
« önceki sonraki »
Gitmek istediğiniz yer:  ', $txt['smf52'], '
'; } // Don't show a login box, just a break. else echo '
'; // Show the "Powered by" and "Valid" logos, as well as the copyright. Remember, the copyright must be somewhere! ?>
Pagerank
Powered by SMF 1.1.4 | SMF © 2006, Simple Machines LLC
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com