Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Aktivasyon mailiniz gelmediyse buraya tıklayın.
Anasayfa Haber Arsivi Ana Sayfa Yardım Ara Takvim Giriş Yap Kayıt
Duyurular: Forum anasayfasında, sayfanın en altında en son gönderilen mesajlar linki olduğunu gördünüz mü?
+  Tosya.Gen.TR
|-+  Diğer Konular
| |-+  Köşe Yazıları
| | |-+  Patrona fırsat,işciye kabus..
« önceki sonraki »
Sayfa: [1] Aşağı git Yazdır
Gönderen Konu: Patrona fırsat,işciye kabus..  (Okunma Sayısı 8438 defa)
Fahri
Profesyonel Forumcu
*****
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 131Üyelik Bilgileri
« : »

Patrona fırsat, işçiye kabus
 
               Kapitalizm uzunca bir süredir, krizi de bahane ederek, kendi koyduğu kuralları bile hiçe sayan bir yönelime girdi. Bunun en acı sonuçlarını sigortasız ve güvencesiz çalıştırmanın yaygınlaşmasında, taşeronlaştırma uygulamalarında, çalışma sürelerinin fiilen uzatılmasında, sendikasızlaştırma girişimlerinde ve daha birçok şekilde görebiliyoruz.
                  Kayıt dışı çalışmanın artmasıyla birlikte ucuz işgücünün ve taşeronlaştırmanın yaygınlaşması tersanelerde, madenlerde ve diğer pek çok alanda yaşanan “iş cinayetleri”nin birdenbire fırlamasına neden oldu.
 
                 Günlük ve haftalık çalışma süreleri yasalarla sınırlandırılmış olmasına rağmen, resmi verilere göre Türkiye’de bir işçi haftada ortalama 45 saat çalışması gerekirken en az 53 saat çalıştırılıyor. Krizle birlikte ortalama çalışma süresi bu rakamın da üzerine çıkmış durumda.
              Patronlar bir taraftan “kriz var” yaygarası koparırken, diğer taraftan peş peşe gelen siparişleri yetiştirebilmek için işçilere fazla mesai yaptırıp, işgücünden tasarruf edebiliyorlar.
                 İstanbul Sanayi Odası (İSO) geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin 500 büyük sanayi kuruluşunu açıkladı. Kriz nedeniyle yüz binlerce işçiyi işten atan, “krizdeyiz” feryatları arasında devletten kredi, vergi kolaylığı, teşvik vb şekillerde doğrudan destek gören firmaların büyük bölümü bu listede dereceye girdiler.                     
                Geçtiğimiz iki yıl içinde krizi gerekçe göstererek yüz binlerce işçiyi işten çıkaran, emekçi ailelerinin sadece ekonomik olarak değil, sosyal ve psikolojik olarak da ciddi anlamda çöküntü yaşamasına neden olan patronlar, toplamda çalıştırdıkları işçi sayısı ve satışları düşmesine rağmen, normal koşullarda asla göremeyecekleri yüzde 62 gibi yüksek kâr oranları elde ettiler.
                  Patronlar her kriz döneminde olduğu gibi, bu dönemde de emek sömürüsünü yoğunlaştırdı ve sömürü oranını ciddi ölçüde arttırdılar.
                 İşçileri daha hızlı ve daha yoğun çalıştırarak, bir kriz sürecini daha kendileri için “fırsata”, işçi sınıfı için ise “kâbusa” çevirmeyi başardılar.
Logged

İnsan hayal ettigi müddetce yaşar.
Sayfa: [1] Yukarı git Yazdır 
« önceki sonraki »
Gitmek istediğiniz yer:  ', $txt['smf52'], '
'; } // Don't show a login box, just a break. else echo '
'; // Show the "Powered by" and "Valid" logos, as well as the copyright. Remember, the copyright must be somewhere! ?>
Pagerank
Powered by SMF 1.1.4 | SMF © 2006, Simple Machines LLC
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com