Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Aktivasyon mailiniz gelmediyse buraya tıklayın.
Anasayfa Haber Arsivi Ana Sayfa Yardım Ara Takvim Giriş Yap Kayıt
Duyurular: Forum anasayfasında, sayfanın en altında en son gönderilen mesajlar linki olduğunu gördünüz mü?
+  Tosya.Gen.TR
|-+  Diğer Konular
| |-+  Güncel Gelişmeler
| | |-+  Yüzde 58..????
« önceki sonraki »
Sayfa: [1] Aşağı git Yazdır
Gönderen Konu: Yüzde 58..????  (Okunma Sayısı 9230 defa)
Taylan
Profesyonel Forumcu
*****
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 222


Emek en yüce degerdir.


Üyelik Bilgileri
« : »

YÜZDE 58
AKP’NİN ZAFERİ!
             Elbette rakamların en öne çıkanı olan “Yüzde 58 evet” Erdoğan ve AKP’nin bir “zafer” kazandığına işaret ediyor. Yine aynı rakamlar MHP tabanının MHP ve Devlet Bahçeli’den çok Tayyip Erdoğan ve AKP’yi dinlediğini gösterirken, bölgedeki Kürtlerin ise Tayyip Erdoğan’ı ve AKP’yi değil PKK, Öcalan ve BDP’yi dinlediğini gösteriyor.
              Yine Ege ve Akdeniz sahili kentlerinde halkın çoğunluğunun Hatay’dan Çanakkale’ye kadar CHP’yi ve “hayır” diyenleri dinlediği anlaşılırken, bu kentlerde en azından yerel seçimlerde ortaya çıkan “AKP karşıtlığının daha güçlendiği” görülmektedir.
              Referandumun son bir ayında Erdoğan’ın, Kürtlerin ve Alevilerin örgütlü, hak talep eden kesimlerini açıkça karşısına alırken, milliyetçi bir söyleme yönelmesinin MHP’yi önemli ölçüde hırpaladığı ilk bakışta anlaşılmaktadır. “Hayır”la “Evet” arasındaki farkın da büyük ölçüde MHP’den gelen “kayma”dan ortaya çıktığı da görülmektedir.
                Evet; yüzde 58 AKP için siyasi bakımdan bir zaferdir ama oylamanın anayasa ile ilgili bir değişiklik oylaması olduğu düşünüldüğünde, “evet” diyenlerden çok “hayır” diyenlerin sayısı da önem kazanmaktadır.

ANAYASA
NİÇİN DEĞİŞİR?
Şöyle ki;
            Herhangi bir yasanın oylanmasında, belki yüzde 58 “Büyük bir kabul”dür. Ama oylanan anayasa gibi bir “uzlaşma metni” olunca; ülke nüfusunun yüzde 42’sinin karşı olduğu bir anayasa hükmü ne kadar meşruiyete sahiptir bu tartışılırdır. Dahası burada oylamanın “niteliği” (Kimlerin ne için ve nasıl oy verdiği) de önem kazanır.
             Eğer ülkede, çeşitli toplum kesimleri ve değişik sınıflar mevcut düzenle çatışma halindeyse, düzeni tanımlayan bir metin olan anayasa metnine bir ekleme ve çıkarma bu sistemle çatışan kesimleri ikna etmiyorsa, ülkeye huzur ve sükun getirmesi de beklenemez.               
            Yok bu metin sistemle çatışmayan kesimler için yapılıyorsa böyle bir anayasa değişikliği anlamsızdır! Ya da değişiklik, sistemle çatışan kesimleri ikna etmek için yapılıyor da geri kalan çoğunluğun oyuyla benimseniyorsa bu da saçmadır. Aksi halde; yapılan değişikliğin halktan saklanan gizli bir anlamı vardır.
             Nitekim BDP, pakette kendi talepleriyle ilgili bir şey olmadığı için “boykot” ettiğini söylemektedir. Sistemle çatışmaya düşen Alevi kesimleri de metinde sadece kendilerini ilgilendirmediğinden öte kendilerine karşı bir saldırı da olduğunu görerek “hayır” demektedirler.
              Sendikaların önemli bir bölümü için de “hayır” demelerinin gerekçesi, emeğe yönelik olarak getirilen yeni saldırı maddeleridir.
Logged

Ben dostlarımı ne kalbimle ne de aklımla severim.
Olur ya ...
Kalp durur ...
Akıl unutur ..
Ben dostlarımı ruhumla severim.
O ne durur, ne de unutur ...

MEVLANA
     Taşcı.......
Sayfa: [1] Yukarı git Yazdır 
« önceki sonraki »
Gitmek istediğiniz yer:  ', $txt['smf52'], '
'; } // Don't show a login box, just a break. else echo '
'; // Show the "Powered by" and "Valid" logos, as well as the copyright. Remember, the copyright must be somewhere! ?>
Pagerank
Powered by SMF 1.1.4 | SMF © 2006, Simple Machines LLC
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com